Warto wiedzieć
Czy zabieg wybielania to coś innego niż zabieg rozjaśniania zębów?
Potocznie przyjęło się używać wymiennie nazwy wybielanie i rozjaśnianie zębów. Należy być świadomym, że wybielanie i rozjaśnianie zębów to dwa odmienne zabiegi. Przeprowadza się je innymi metodami. Siła ich efektu końcowego, czas utrzymania się rezultatów, jest również inny.
Polecam artykuł: „Rozjaśnianie zębów ≠ wybielanie zębów?”
Czy są przeciwskazania do wybielania zębów?
Przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów, należy zapoznać się z przeciwskazaniami do zabiegu. By mieć więcej korzyści, niż niemiłych działań niepożądanych, w trakcie i po zabiegu wybielania, należy wiedzieć:
- jakie jest źródło przebarwień zębów
- jaki jest ogólny stan zębów i dziąseł
- czy nie ma poważnych przeciwskazań tymczasowych lub długoczasowych
Polecam artykuł: „Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wybielania zębów?”, Co to znaczy wybielić zęby?”
Czy moje zęby się wybielą?
Jeśli masz wątpliwości czy twoje zęby się wybielą, to warto zapoznać się z szeroką gamą wskazań do wybielania zębów, w warunkach zarówno gabinetowych jak i domowych. Dobrze wiedzieć, dlaczego wybielanie u niektórych osób przynosi spektakularne rezultaty, gdy u innych rezultat jest znikomy.
Polecam artykuł: „ Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wybielania zębów”
Czy bez badania stomatologicznego można wybielać zęby?
Bez badania stomatologicznego i wiedzy, czy się ma zdrowe zęby i dziąsła, można mieć więcej kłopotów niż korzyści z wybielania zębów. Prawdą jest, że wybielanie to silnie inwazyjny zabieg. Środki chemiczne aplikowane na zęby, przenikają przez warstwy zęba, tak by w ostatecznym wyniku, wybielanie zęba, było zarówno głębokie jaki i długotrwałe.
Polecam artykuł: „Co to znaczy wybielić zęby?”
Czym różni się wybielanie w gabinecie stomatologicznym a w warunkach domowych?
Wybielanie w gabinecie to procedura, w której oprócz pacjenta uczestniczy lekarz i asysta. Używane są do zabiegu specjalistyczne materiały wybielające, które może kupić jedynie lekarz stomatolog. Stosowane mogą być jedynie przez dentystę lub pod jego nadzorem przez higienistkę stomatologiczną. Materiały te, to bardzo stężone środki chemiczne, które zakładane są na zęby, po uprzednim zabezpieczeniu dziąseł (płynnym koferdamem) i jamy ustnej (rozwierakiem do ust). W gabinecie najczęściej używane są różnorodne lampy wybielające, wzmacniające siłę i skracające czas działania nałożonych preparatów. Wybielanie gabinetowe jest bezpieczne, a rezultaty w porównaniu z innymi dostępnymi metodami utrzymują się najdłużej.
Wybielanie domowe odbywa się tylko po uprzednim badaniu przez stomatologa. Uzyskany od stomatologa specjalistyczny preparat do wybielania w warunkach domowych, najczęściej wkłada się do wydanych przez dentystę, prefabrykowanych lub przygotowanych indywidualnie szyn wybielających. Pacjent jest poinstruowany jak stosować takie preparaty (jak długo oraz jak często). Wybielanie domowe jest dłuższe, a rezultaty słabsze. Czas utrzymania się wybielonej barwy zębów też jest krótszy. Ze względu na niższą cenę, jest to alternatywa do wybielania gabinetowego.
Polecam artykuł: „Rozjaśnianie zębów ≠ wybielanie zębów?”
Jakie są skutki uboczne wybielania zębów?
Skutki uboczne wybielania zębów to szeroka gama nieprzyjemności ze strony zębów, dziąseł i nie tylko…
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieumiejętne stosowanie środków chemicznych lub pochodzących z nieznanych źródeł, może skutkować wieloma problemami. Dotyczą one nie tylko dziąseł i zębów, ale także stawu skroniowo- żuchwowego, czy nawet układu pokarmowego lub skóry.
Polecam artykuł:” Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wybielania zębów”, „Co to znaczy wybielić zęby?”
Czy efekt wybielania jest trwały?
Efekt wybielania nie jest uzyskany na zawsze. Wybielone zęby prędzej czy później wracają do swojej poprzedniej lub zbliżonej barwy. Wpływ na to ma wiele czynników, dlatego warto zapytać się dentysty czy można oczekiwać długoterminowego wybielania czy rezultat nie jest gwarantowany.
Polecam artykuł: Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wybielania zębów”, „Co to znaczy wybielić zęby?”
Czy wszystkie zęby wybielą się tak samo?
Zęby żywe i zdrowe wybiela się inaczej, niż zęby martwe (po leczeniu kanałowym).Tak, to prawda. Jeśli masz martwy ząb sieczny górny (tzw. jedynkę) i ma on szarą barwę, to znaczy, że ogólnodostępne metody wybielania, nie są dla niego wskazane. Owszem lekko jego powierzchnia zostanie rozjaśniona, lecz nadal zostanie on ciemniejszy od pozostałych zębów. Takie zęby po leczeniu kanałowym, podlegają innym metodą wybielania. Jedynie dentysta, i to nie na jednej wizycie, może zaaplikować środki do wybielania wnętrza zęba. Duża część martwych zębów, ulegnie satysfakcjonującemu wybielaniu, lecz będą i takie których kolor niestety nie ulegnie silnemu rozjaśnieniu. Tu na pomoc przychodzi protetyka czyli zastosowanie licówek czy koron protetycznych.
Pamiętaj: licówki, korony i plomby nie wybielają się!
Polecam artykuł: „Co to znaczy wybielić zęby?”
Co to jest biała dieta?
Biała dieta po wybielaniu zębów powinna obowiązywać każdego. Bez stosowania wybiórczej diety, tuż po zabiegu, nie można oczekiwać, że uzyskany rezultat będzie stabilny i długotrwały. By cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, warto spożywać produkty z listy tzw. „białej diety”, oraz przestrzegać zasad higieny jamy ustnej.
Polecam artykuł: „ Biała dieta -jaki wpływ ma na wybielone zęby?
Czy warto robić samemu ekologiczne środki do wybielania?
Ekologiczne środki wykonane samodzielnie w domu w celu wybielania zębów nie są rekomendowane przez stomatologów.
Po pierwsze, ciężko jest znaleźć zamienniki naturalne dla preparatów wybielających tak by ich działanie miało efekt satysfakcjonujący dla pacjenta.
Po drugie, wykonana samodzielnie pasta np. z węgla aktywnego może zamiast rozjaśnić zęby po prostu zniszczyć szkliwo i poranić dziąsła.
Polecam artykuł: „Węgiel aktywny a wybielanie zębów”
Dygresje autorki
Realizując swoje marzenia, postępujmy tak, aby nie robić sobie krzywdy. Czasami staramy się zaoszczędzić czas i pieniądze, dlatego stawiamy na środki nielicencjonowane i nie dedykowane do zabiegu wybielania. Wynika to głownie z braku wiedzy. Bólu, problemów, jakich sobie przysporzymy, korzystając z takich preparatów, nie da się ocenić. Do tego trudno się na siebie złościć. Dobrze jest zainwestować w wiedzę, aby uniknąć problemów. Mam nadzieje, że pomogłam w tym zakresie. Proszę o pytania. Pięknego i zdrowego uśmiechu życzę.
3 komentarze
Pani Doktor,
Bardzo ciekawy artykuł o wybielaniu. Myślę, że Czytelników mógłby zaciekawić również temat remineralizacji – zarówno w trakcie wybielania, jak i po zabiegu. Jakie produkty do remineralizacji wybierać, jak często i jak długo stosować, czym właściwie jest remineralizacja – jakie są jej możliwości i jakie ograniczenia. Czy wybierać produkty z fluorem, czy z hydroksyapatytem, a może jeszcze z czymś innym?
Pani Doktor, jestem w trakcie wybielania zębów nakładkami w domu, doszłam do momentu kiedy dół zęba jest jasniejszy a góra ciemniejsza, jest to 8 dzień wybielania i od 3/4 dni nakładam żel pędzelkiem na szczeliny i górną część zęba jak i na górna część nakładki i efekt niestety nadal jest znikomy. żel to opalescence 16 %. kończę 2 strzykawkę.
czy doradzi mi coś Pani? niestety moje pomysły się skończyły.
Witam, z przykrością Pani muszę napisać że każdy pacjent ma inne zęby i nie każdy pacjent w warunkach domowych może osiągnąć wybielenie zębów o wiele tonów. Zakładam, że otrzymała Pani preparat i nakładki od dentysty, ale szczerze pisząc być może już doszła Pani do poziomu jaki mogła Pani osiągnąć samodzielnie. Proszę nie stosować innych dodatkowych preparatów do wybielania tylko porozmawiać jaką różnicę może Pani wstępnie oczekiwać po wybielaniu gabinetowym pod lampą. Może otrzymałaby Pani zniżkę na ten zabieg. Warto o tym porozmawiać i ewentualnie odłożyć w czasie na konkretny termin. Proszę też pamiętać, że DIETA ma znaczenie przed/w trakcie/i po wybielaniu. Pozdrawiam