5 mitów o implantach zębów – dentysta wyjaśnia.

implant zeba nie uczula nie boli mity

Wśród pacjentów krążą mity o implantach zębowych. Wiele osób uważa, że implant zęba może uczulać. W artykule obaliliśmy ten mit, pisząc o biozgodności materiałów z których zrobione są implanty co wpływa na ich bardzo niski potencjał uczuleniowy. Pacjenci również myślą, że implanty zębów należy co jakiś czas wymieniać. To również jest mit, ponieważ implanty zębów są odporne na czynniki zewnętrzne i nie tak łatwo się psują. Dr  n. med. dent. Agnieszka Czechumska i dentyści również wyjaśniają, że implanty zębów same w sobie nie bolą pacjentów. Informują także, że implanty zębów obecnie można u niektórych pacjentów wszczepiać zaraz po usunięciu starego zniszczonego zęba, lub korzenia. Nie wszyscy wiedzą, że w ciągu jednego dnia można mieć wszczepione implanty zębów jak i założone na nie korony lub mosty protetyczne.
W artykule znajdziesz informacje o 5 mitach na temat implantów zębów. Warto o nich wiedzieć, przed poddaniem się zabiegowi implantologicznemu.

Implant zęba może uczulać pacjenta – MIT 1

Implanty zębowe wykonane są jedynie z certyfikowanych medycznych materiałów, które cechuje między innymi biozgodność z tkankami organizmu pacjenta. Biozgodność materiałów implantów zębowych takich jak tytanu czy cyrkon oznacza bardzo dobre tolerowanie ich przez kości i dziąsła pacjenta. Reakcje alergiczne i uczulenia na implant zęba są bardzo rzadkim zjawiskiem. Warto na ten temat porozmawiać ze swoim implantologiem.

O wskazaniach do wszczepienia implantu pisaliśmy w artykule pt. „Wskazania do „wkręcenia” implantu zęba”

MIT 1 obalony

Implant zęba po parunastu latach trzeba wymienić – MIT 2

Implanty zębów są wykonane z bardzo odpornych na czynniki zewnętrzne materiałów np. tytanu. Po wkręceniu ich w kość i po dobrej adaptacji w kości, implant zęba może służyć pacjentami paręnaście czy parędziesiąt lat. Zasadą jest, że implantów zębowych się nie wymienia. Raz umieszczone w kości pozostają na swoim miejscu wiele lat. By jednak tak było, należy implanty zębów „serwisować”, czyli chodzić na regularne wizyty kontrolne do dentystów.

MIT 2 obalony

Implant zęba boli w kości – MIT 3

Implant zęba jest wykonany z materiału stomatologicznego, który nie łączy się z nerwami w kości pacjenta. Po wszczepieniu implantu nie odczuwa się jego obecności w postaci bólu. Jest to mit '”implantologiczny”, krążący w środowisku pacjentów. Odczuwanie bólu, czy dyskomfortu może wystąpić w przypadku chorób kości, lub dziąsła, przy implancie zęba. W takim przypadku lekarz dentysta, lub specjalista periodontolog, powinien podjąć się diagnostyki i leczenia chorobowo zmienionych tkanek. Nie leczenie kości i dziąseł może doprowadzić nawet do rozruszania się implantu zęba. To natomiast może sprawić, że pacjent straci implant zęba.

O bólu wokół implantu zęba po wszczepieniu w kość pisaliśmy w artykule pt.„Czy po wszczepieniu implantu zęba występuje ból?

MIT 3 obalony

Implantu zęba nie można wszczepić zaraz po usunięciu zęba – MIT 4

Opinia, że implantu zęba nie można wszczepić zaraz po usunięciu zęba, lub korzenia, nie jest prawdziwa. Obecnie wykonuje się tzw. implantację natychmiastową, która oznacza wkręcenie implantu zęba zaraz po usunięciu zęba. Technika ta staje się coraz bardziej popularna. Wyniki wszczepienia implantu zęba zaraz po ekstrakcji starego, lub zniszczonego zęba, są zbliżone do tradycyjnego tzw. odroczonego zabiegu wszczepienia implantu zęba (po wygojeniu się zębodołu).

O przeciwwskazaniach do wszczepieniu implantu pisaliśmy w artykule pt. „Przeciwwskazania do implantu zęba”

MIT 4 obalony.

Nie da się zrobić wszystkich zębów na implantach w 1 dzień – MIT 5

W obecnej implantologii zabiegi jednodniowej procedury wszczepienia kilku implantów zębów, a następnie zaopatrzenie ich protezą całkowitą ze wszystkimi zębami to już rutynowy zabieg. Oczywiście, najpierw trzeba przejść badania i zostać zakwalifikowanym do leczenia tzw. All-on-4, All-on-6 lub np. ProArch. Procedura taka często nazywana jest „zębami w 1 dzień”. Tylko wysoko wykwalifikowani i doświadczeni implantolodzy wykonują takie zabiegi.

Kwalifikacje implantologa stomatologicznego potwierdzają dyplomy i certyfikaty kursów odbytych w Polsce i za granicą. Warto sprawdzić, czy implantolog należy do Polskiego Towarzystwa Implantologicznego czy innej organizacji związanych z poszerzaniem tej wiedzy.

O tym jak prawidłowo przygotować się do wszczepienia implantu pisaliśmy w artykule pt. „Jak się przygotować na implant zęba?”

MIT 5 obalony.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI