ALIGNERY – 5 pytań o nakładki prostujące zęby.

nakładki na zęby

ALIGNERY – 5 pytań o nakładki prostujące zęby.

Leczenie ortodontyczne wiąże się z wyborem optymalnej metody leczenia. Obecnie lekarze ortodonci oferują pacjentom zarówno leczenia aparatem ruchomym, stałym jak i nakładkowym. Przezroczyste nakładki na zęby czyli tzw. alignery, to najnowsza opcja lecznicza. Przygotowywane są dla każdego indywidualnie, po komputerowej analizie wady zgryzu. Planowanie czasu i etapów leczenia, dostosowuje się także indywidualnie do każdego pacjenta. Nakładki to komfortowa i dyskretna forma leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda nakładka na zęby?

Nakładka ortodontyczna, to przezroczysta i komfortowa płytka, wykonana z tworzywa sztucznego, idealnie przylegająca do zębów. Wyjątkiem są miejsca, gdzie krzywe zęby mają być prostowane. W ściśle określonych miejscach nakładka jest aktywna. Lekarz zaprojektował ruch zęba tak, aby ustawił się w docelowym miejscu. Działanie poprzez nacisk, z jednej strony minimalnej siły nakładki na ząb, a z drugiej strony pozostawienie malutkiej przestrzeni, w którą przesunie się ząb to idea tej metody. Ani język pacjenta, ani wargi czy policzki pacjenta, nie odczuwają tych zmian, dlatego leczenie aparatem nakładkowym jest takie wygodne.

Wszystkie nakładki prostujące na zęby wykonuje się z materiału biokompatybilnego. Jest to materiał wykonany z certyfikowanego tworzywa, przeznaczony do użycia w medycynie np. ortodoncji. Materiał w zależności od producenta, jest mniej lub bardziej przezierny. W zdecydowanej większości jest on na tyle przezroczysty, że po założeniu na zęby, nie widać go w uśmiechu. Sprawia to, że metoda ta wraz z techniką lingwalną (czyli językową), uznana jest za najbardziej kosmetyczną technikę leczenia ortodontycznego.

Kto może być leczony aparatami nakładkowymi na zęby?

Na świecie wyleczonych metodą nakładkową jest wiele milionów pacjentów. Z każdym rokiem obniża się wiek pacjentów leczonych tą metodą. Niegdyś nakładki dedykowane były osobą dorosłym. Obecnie dolny wiek pacjenta szacuje się na około 8-10 lat (niektórzy klinicyści, leczą również młodsze dzieci). Górnego limitu wiekowego nie określono.

Grupą preferującą nakładki są osoby, które nie wyobrażają sobie naklejenia na zęby metalowych, czy nawet ceramicznych zamków.  Tę metodę leczenia wybierają osoby pracujące z ludźmi, czy na stanowiskach publicznych, ze względów komfortu jakim jest możliwość zdjęcia aparatu np. przed spotkaniem czy do wystąpienia.

Decydują się na nakładki również pacjenci, dla których klasyczna ortodoncja jest trudna do przeprowadzenia, ponieważ posiadają mosty, korony czy implanty zębowe. Pacjenci z licznymi wypełnieniami na powierzchniach wargowych zębów, czy z licówkami, również powinni porozmawiać z ortodontą o możliwości leczenia nakładkami na zęby. W cyfrowym planie leczenia można zaprogramować ruchy zębów, tak by wybrane zęby np. słabsze lub z koronami protetycznymi nie ulegały przesunięciu.

Ile trwa leczenie nakładkami, czyli tzw. aparatem ortodontycznym bez gumek?

Czas leczenia nakładkami w odróżnieniu od leczenia aparatem stałym, można wstępnie określić. Lekarz na etapie planowania leczenia w komputerowym symulatorze leczenia, jest w stanie dość precyzyjne określić, zarówno wyzwania jak i czas trwania leczenia. Niepodważalnym faktem jest, że leczenie aparatem nakładkowym często jest krótsze od innych tradycyjnych metod leczenia. Podyktowane jest to tym, że lekarz jest w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa określić ruchy zębów i ich sekwencję.

Ile kosztuje leczenie aparatem nakładkowym na zęby?

Leczenie aparatem nakładkowymi na zęby, podobnie do leczenia  aparatem ortodontycznym lingwalnym (tzw. językowym), kiedyś kojarzone było z ekskluzywną formą leczenia. Obecnie coraz więcej firm oferuje leczenie nakładkami. Certyfikowane materiały termoplastyczne do wykonania szyn są bardziej dostępne. Ceny nakładek prostujących na zęby wraz rozwojem materiałoznawstwa jak i technologii produkcji, z upływem czasu stają się bardziej przystępne. Leczenie amerykańskim systemem Invisalign lub niemieckim Orthocaps, w zależności od wybranego pakietu wynosi od około 5-7 tyś. złoty do 15-20 tys. złoty. Turecki system Orthero oferuje leczenie w pakietach lecz ceny są w nich niższe. Natomiast europejski system Clear Aligner płatny jest zupełnie inaczej. Pacjent opłaca kolejne etapy leczenia po 3 nakładki, które najczęściej kosztują około 800 zł. Na rynku jest coraz więcej systemów, które próbują być bardziej atrakcyjne finansowo, lecz należy bezwzględnie zapytać lekarza, czy danym system jest w stanie wyleczyć konkretną Państwa wadę.

Czy leczenie nakładkami jest bezpieczne?

Leczenie aparatem nakładkowym jest uznane za jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia ortodontycznego.  Na zęby z reguły nie nakleja się  żadnych metalowych elementów (chyba, że lekarz zaplanował inaczej). Aparat ten można także nazwać antyalergicznym. Nie stwierdzono dotychczas reakcji alergicznej na certyfikowane tworzywo, z którego są wykonane nakładki. Podczas leczenia nakładkami, niemalże nie występuje potrzeba dodatkowych wizyt tzw. awaryjnych. Nakładki same w sobie mają bardzo prostą budowę i nie mają elementów, które mogły by się odczepić czy złamać. Jeśli brzeg nakładki rani dziąsło, lekarze pozwalają by pacjent w warunkach domowych, przypiłował sobie w stopniu minimalnym brzeg nakładki, tak by nie było drażniącego miejsca. Ze względu na to, że do czyszczenia zębów nakładki zdejmuje się, utrzymanie bardzo dobrej higieny nie jest problemem. Prawie nie istnieje ryzyko rozwoju próchnicy, czy białych plam próchnicowych na zębach, tak często spotykanych po aparatach stałych.

ZOBACZ podsumowanie artykułu na YOUTUBE Dentysta Radzi 

https://www.youtube.com/channel/UCdBY3-ESgGXeH5JZlFdDSCA/videos

Dygresje autorki

Żyjemy w czasach nieustannego rozwoju nauki, techniki. W stomatologii, jak i w wielu dziedzinach medycyny, postęp jest ogromny. Niewidoczne nakładki mogą prostować nam zęby. Marzenie o zdrowych, białych, prostych zębach, nie jest już tak drogie i trudne do zrealizowania jak kiedyś. Powinniśmy podążać za swoimi marzeniami. Korzystać  z tego, co nowoczesna stomatologia oferuje. Odpowiednia wiedza, nastawienie i przygotowanie pomoże zrealizować marzenia. Piękny uśmiech to nie tylko synonim człowieka sukcesu, ale również człowieka zdrowego i zdeterminowanego. Zapraszam do zadawania pytań.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI