Przezroczyste nakładki ortodontyczne, czyli alignery, to system leczenia wad zgryzu, za pomocą serii indywidualnie zaprojektowanych przez lekarza przezroczystych nakładek na zęby. Nakładki ortodontyczne często określane są to tzw. aparat ortodontyczny zdejmowany. Lecz w niczym nie przypomina aparatu ruchomego na zęby dawanego dzieciom. W artykule opisałam dla kogo dedykowane są nakładki i dlaczego są alternatywą dla aparatu stałego naklejanego na zęby?
Warto wiedzieć
Invisalign, Clear aligner, Orthocaps, Orthero, czyli czym różnią się systemy nakładek na zęby?
Systemów nakładkowych na świecie z roku na rok przybywa. Podyktowane jest to tym, że cyfrowa ortodoncja znajduje coraz to więcej użtkowników, zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów.
Nakładki prostujące na zęby, w oczach pacjenta nie różnią się między sobą. Nakładki są mniej lub bardziej przezierne, wykonane z materiału termoplastycznego i w swojej formie pasują do zębów pacjenta.
Natomiast prawda jest inna. Każdy ortodonta wie, że tak jak są różne rodzaje aparatów na zęby, tak są różne rodzaje systemów nakładek na zęby. Różnią się one zarówno materiałem z którego są one wykonane, jak również technologią produkcji. A co za tym idzie komfortem i jakością wykończenia nakładek.
Różnica występuje również w oprogramowaniu, na którym pracuje ortodonta. Jeden system jest bardziej zaawansowany, a inny po prostu mniej. Różnicą jest również doświadczenie, czyli obecność danego systemu leczenia nakładkowego na rynku.
Kto może być leczony aparatem ortodontycznym bez gumek, czyli alignerem?
Nakładki ortodontyczne często nazywane są inaczej aparatem ortodontycznym bez gumek. Tak jak w ortodoncji klasycznej, tak i w cyfrowej ortodoncji, nie ma limitu wieku do leczenia ortodontycznego. Metodą aparatów nakładkowych, na całym świecie leczonych jest coraz więcej osób, zarówno w coraz młodszych grupach wiekowych, jak i w starszych grupach wiekowych.
Wskazania do leczenia nakładkami ortodontycznymi to m.in.:
- Alergia na metal, miedź, cynk
- Brak umiejętności utrzymania idealnej higieny jamy ustnej przy zamkach ortodontycznych
- Praca niepozwalająca przyjeżdżać na comiesięczne wizyty kontrolne, lub dodatkowe wizyty, związane z awarią jakiegokolwiek aparatu
- Praca związana z odbywaniem delegacji, gdyż w trakcie leczenia nakładkami u części pacjentów bywa mniej wizyt tzw. awaryjnych.
- Pacjent mieszkający zagranicą, gdyż liczba wizyt podczas leczenia nakładkami może być mała jeśli tak zaprojektowany został plan leczenia.
- Pacjent bojący się zwykłych wycisków masą wyciskową (z odruchem wymiotnym, z innymi obawami). W cyfrowej ortodoncji wzór zębów otrzymuje się poprzez zeskanowanie zębów, nowoczesnym skanerem wewnątrzustnym
- Praca wymagająca kontaktu z klientem
- Pacjent, który na początku leczenia chce zobaczyć przybliżony efekt końcowy terapii (wizualizacja leczenia), i mieć przybliżony czas leczenia oraz często z góry określony całkowity koszt leczenia.
Jakie problemy estetyczne, protetyczne czy implantologiczne mogą być wyleczone m.in. z zastosowaniem nakładek ortodontycznych na zęby?
- Nakładkami można wykonać precyzyjne i przewidywalne pozycjonowanie zębów przed wykonaniem licówek, koron, mostów czy protez zębowych
- Odtwarzanie miejsca przed wszczepem implantu zębowego
- Niedokończone leczenie ortodontyczne klasyczne
- Problemy z przyzębiem w tym częste nawrotowe opryszczki czy afty
- Pacjenci z licznymi wypełnieniami, na powierzchniach wargowych zębów, lub z zębami po leczeniu endodontycznymi
- Pacjenci posiadający licówki, korony, mosty lub implanty (do tych zębów czasami nie można naklejać się zamków ortodontycznych, oraz należy zminimalizować ich ruchy, co umożliwia leczenie nakładkami)
Jakie wady ortodontyczne mogą być wyleczone nakładkami na zęby?
- Małe i średnie wady ortodontyczne. Większość pacjentów ze stłoczeniami zębowymi, zmianami ustawienia pojedynczych zębów, czy grupy zębów kwalifikuje się do leczenia nakładkami.
- Wprawiony lekarz podejmie się leczenia również bardziej zaawansowanych wad zębowych, w tym wymagających noszenia wyciągów wewnątrzustnych czy zastosowania mikroimplantów ortodontycznych
W jakim wieku najlepiej jest podjąć leczenie nakładkami na zęby?
W związku z tym, że nie ma dolnego i górnego limitu wieku do leczenia ortodontycznego, w nakładkach ortodontycznych coraz częściej widzi się zarówno młodzież jak i osoby starsze. Obecnej w Polsce, barierą w leczeniu tą metodą wszystkich grup wiekowych, jest mała ilość certyfikowanych lekarzy. Przekonanie, że nakładki nie są tanie, powoduje, że nie są pierwszą metodą z wyboru leczenia dzieci czy dorosłych. Z czasem na pewno ulegnie to zmianie, ponieważ na całym świecie idealne zęby chce mieć coraz więcej osób, a cyfrowe projektowanie uśmiechu, staje się coraz tańsze i bardziej dostępne. Leczenie nakładkami można zaplanować i skorzystać również z opcji rozłożenia ceny leczenia na raty.
UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany