ALIGNERY czyli nakładki – kto może być nimi leczony?

Nakładki na zęby

Przezroczyste nakładki ortodontyczne, czyli alignery, to nowoczesny system leczenia wad zgryzu, za pomocą serii indywidualnie zaprojektowanych przez lekarza przezroczystych nakładek na zęby. Nakładki to tzw. aparat ortodontyczny zdejmowany. Lecz w niczym nie przypomina aparatu ruchomego na zęby dawanego dzieciom. W artykule opisałam dla kogo dedykowane są nakładki i dlaczego są ważną alternatywą dla aparatu stałego naklejanego na zęby?

Invisalign, Clear aligner, Orthocaps, Orthero, czyli czym różnią się systemy nakładek na zęby?

Systemów nakładkowych na świecie z roku na rok przybywa. Podyktowane jest to tym, że cyfrowa ortodoncja znajduje coraz to więcej zwolenników, zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów.

Nakładki prostujące na zęby, w oczach pacjenta nie różnią się między sobą. Nakładki są przezierne, wykonane z materiału termoplastycznego i w swojej formie idealnie pasują do zębów pacjenta.

Natomiast prawda jest inna. Każdy ortodonta wie, że tak jak są różne rodzaje aparatów na zęby, tak są różne rodzaje systemów nakładek na zęby. Różnią się one zarówno materiałem z którego są one wykonane, jak również technologią produkcji. A co za tym idzie komfortem i jakością wykończenia nakładek. Dostępne są  aparaty o gładko zakończonych obrzeżach nakładek, ale i także o poszarpanych brzegach mogące poranić dziąsła podczas noszenia.

Różnica występuje również w oprogramowaniu, na którym pracuje ortodonta. Jeden system jest bardziej zaawansowany, a inny po prostu mniej. Najważniejszą różnicą jest doświadczenie, czyli obecność danego systemu leczenia nakładkowego na rynku. Zaufanie wzbudzają firmy z długim stażem, mogące pochwalić się wieloma milionami wyleczonych pacjentów, jak na przykład wspomniane aparat ortodontyczny Invisalign, czy aparat Clear Aligner.

 

Kto może być leczony aparatem ortodontycznym bez gumek czyli alignerem?

Tak jak w ortodoncji klasycznej, tak i w cyfrowej ortodoncji, nie ma limitu wieku do leczenia ortodontycznego. Metodą nakładkową, na całym świecie leczonych jest coraz więcej osób, zarówno w coraz młodszych grupach wiekowych, jak i w starszych grupach wiekowych.

Wskazania do leczenia nakładkami

 • Alergia na metal, miedź, cynk
 • Brak umiejętności lub chęci utrzymania idealnej higieny jamy ustnej
 • Praca niepozwalająca przyjeżdżać na comiesięczne wizyty kontrolne, lub dodatkowe wizyty, związane z awarią jakiegokolwiek aparatu
 • Praca związana z odbywaniem delegacji, gdyż w trakcie leczenia nakładkami prawie nie ma wizyt tzw. awaryjnych.
 • Pacjent mieszkający zagranicą, gdyż liczba wizyt podczas leczenia nakładkami jest bardzo mała.
 • Pacjent bojący się zwykłych wycisków masą wyciskową (z odruchem wymiotnym, z innymi obawami). W cyfrowej ortodoncji wzór zębów otrzymuje się poprzez zeskanowanie zębów, nowoczesnym skanerem wewnątrzustnym
 • Praca wymagająca kontaktu z klientem
 • Pacjent, który na początku leczenia chce zobaczyć przybliżony efekt końcowy terapii (wizualizacja leczenia), i mieć konkretnie określony czas leczenia oraz całkowity koszt leczenia.

Jakie problemy estetyczne, protetyczne czy implantologiczne mogą być wyleczone z zastosowaniem nakładek na zęby?

 • Nakładkami można wykonać precyzyjne i przewidywalne pozycjonowanie zębów przed wykonaniem licówek, koron, mostów czy protez zębowych
 • Odtwarzanie miejsca przed wszczepem implantu zębowego
 • Niedokończone leczenie ortodontyczne klasyczne
 • Problemy z przyzębiem w tym częste nawrotowe opryszczki czy afty
 • Niewystarczająca higiena jamy ustnej by nakleić na zęby aparat stały
 • Pacjenci z licznymi wypełnieniami, na powierzchniach wargowych zębów, lub z zębami po leczeniu endodontycznym
 • Pacjenci posiadający licówki, korony, mosty lub implanty (do tych zębów nie powinno naklejać się zamków ortodontycznych, oraz należy zminimalizować ich ruchy, co umożliwia leczenie nakładkami)

Jakie wady ortodontyczne mogą być wyleczone nakładkami na zęby?

 • Małe i średnie wady ortodontyczne. Większość pacjentów ze stłoczeniami zębowymi, zmianami ustawienia pojedynczych zębów, czy grupy zębów kwalifikuje się do leczenia nakładkami.
 • Wprawiony lekarz podejmie się leczenia również bardziej zaawansowanych wad zębowych, w tym wymagających noszenia wyciągów wewnątrzustnych czy zastosowania mikroimplantów ortodontycznych

W jakim wieku najlepiej jest podjąć leczenie nakładkami na zęby?

W związku z tym, że nie ma dolnego i górnego limitu wieku do  leczenia ortodontycznego, w nakładkach coraz częściej widzi się zarówno młodzież jak i osoby starsze. Obecnej w Polsce, barierą w leczeniu  tą metodą wszystkich grup wiekowych, jest mała ilość certyfikowanych lekarzy. Przekonanie, że nakładki  nie są tanie, powoduje, że nie  są pierwszą metodą z wyboru leczenia dzieci czy dorosłych. Z czasem na pewno ulegnie to zmianie, ponieważ na całym świecie idealne zęby chce mieć coraz więcej osób, a cyfrowe projektowanie uśmiechu,   staje się coraz tańsze i bardziej dostępne. Leczenie nakładkami można zaplanować i skorzystać również z opcji rozłożenia ceny leczenia na raty.

ZOBACZ podsumowanie artykułu na YOUTUBE Dentysta Radzi 

https://www.youtube.com/channel/UCdBY3-ESgGXeH5JZlFdDSCA/videos

 Dygresje autorki

Z pracy w gabinecie wiem, jak trudno jest zdecydować się na leczenie nakładkami. Pacjenci opowiadają historie, które usłyszeli od osób, leczonych „starymi” metodami. Jak bolało, jakie kłopoty były z aparatem, co im się przydarzyło. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że leczenie systemem nakładkowym, to zupełnie coś innego. To nowoczesna technologia, indywidualnie dopasowane aparaty, komfort i  wysoka jakość. Jeżeli dodamy ,że mogą też być niewidoczne, to mamy pełen obraz zmian jakie zaszyły w leczeniu wad zgryzu.  Mam nadzieję, że  informacje zawarte w artykule przybliżyły  Państwu ten sposobu leczenia.  Chętnie odpowiem na pytania.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI