Attachamenty, czyli naczepy na zęby

zeby bez i z naklejonymi attachamentami podczas leczenia nakladkami

W leczeniu ortodontycznym przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby zamiast zamków nakleja się naczepy, czyli białe attachamenty. Są to niewielkie punkty wykonane z materiału stomatologicznego, które wzmacniają utrzymanie nakładki lub precyzję jej działania. W artykule przeczytasz m.in. kiedy lekarz robi attachamnety? Jaka jest cena naczepów? Co może się stać jak odpadnie attachament? Warto pamiętać, że efekt leczenia ortodontycznego zależy nie tylko od aparatu ale również od dodatków jakie się stosuje podczas leczenia – w tym przypadku mowa o attachamentach.

Po co nakleja się attachamenty na zęby w leczeniu nakładkami?

Attachaments po polsku to naczepy na zęby. Są to małe wypukłości projektowane przez lekarza i naklejanie z materiału stomatologicznego na zęby. Celem ich jest lepsze utrzymanie się nakładki na zębach pacjenta lub wzmocnienie precyzji działania alignerów. Zawsze zakładane są tylko na czas leczenia ortodontycznego nakładkami. Po zakończeniu leczenia lekarz delikatnie je usuwa z zębów tak by szkliwo nie zostało zniszczone i wyglądało ponownie lśniąco i zdrowo.

Kształt attachamentów

Kształt attachamentów, czyli naczepów może być u każdego pacjenta inny. Na zębach uśmiechu preferuje się dyskretne kształty, na zębach bocznych natomiast mogą być duże poziome lub pionowe wypukłości.

Poniżej pokazane są przykładowe wielkości i kształty jakie może lekarz wykorzystać tylko w obrębie jednego zęba. Wraz z rozwojem technologii również sztuka projektowania i wyboru naczepów ulega zmianie.

rozne ksztalty attachamentow czyli naczepow na zeby

Warto wiedzieć, że pacjent na etapie tworzenia cyfrowego planu leczenia przez lekarza może zasugerować np. by na siekaczach centralnych nie było takich wypukłości. Dentysta wtedy zaplanuje ruchy zębów w oparciu o samą siłę nakładki, lub umieści attachamenty na podniebiennej części korony zęba.

Wielkość

Attachamenty różnią się wielkością czyli szerokością, wysokością i wypukłością na każdym zębie. Wielkość attachamenta zależy od zęba na którym jest on naklejony oraz od ruchu zęba jaki ma być wykonany.
Przykładem może być siekacz centralny górny, który wg planu ma się „wydłużyć”. W takim przypadku lekarz może wybrać poziomy dość duży attachament który będzie ciągnięty przez nakładkę a wynikiem tego będzie „wydłużanie się” zęba. Jeśli np. kieł jest przechylony w bok, to często nakleja się na nim  duży pionowy attachament, na który będzie napierać nakładka doprowadzając do stopniowej pionizacji zęba.

Przy jakich wadach zgryzu nakleja się naczepy na zęby?

Attachamenty najczęściej nakleja się na zdrowe zęby, które są mocno zrotowane lub wychylone. Małe i nietypowie korony zębów to również podstawowe wskazanie do ich naklejenia.

Nakładki jeszcze nie mają takiej precyzji by „wyciągać” zęby na długość, dlatego jeśli potrzebny jest ruch zęba w pionowym kierunku to naczepy są bardzo często naklejane pacjentowi.

Jeśli pacjent ma braki zębowe to attachamenty najczęściej nakleja się na zęby dookoła luki tak by wzmocnić utrzymanie się nakładki na zębach.

Proszę pamiętać, że attachamenty to wspaniały wynalazek w cyfrowej ortodoncji dlatego warto na nie wydać zgodę swojemu lekarzowi. Ułatwią one ruchy zębów zwiększając precyzję działania nakładek jak np. na poniższym zdjęciu i planie idealnego ułożenia siekaczy górnych.Attachmenty na dwa zęby

Czy attachamenty się czuje na zębach?

Attachamenty na zębach czuje się wargami i językiem. Nie jest to powód do zmartwień, ponieważ przez 22 godziny dziennie nosi się nakładki. Obecność nakładki na zębach powoduje złagodzenie wypukłości naczepów w odczuciu jakie się ma na policzkach czy wargach.
Reasumując, naczepy u zdecydowanej większości pacjentów są kompletnie nieodczuwalne jako dyskomfort albo utrudnienie przy mówieniu. Po prostu się ich prawie nie czuje w nakładce na zębach. Pamiętać należy, że efekt leczenia zależy również od wielkości i kształtu attachamentów. By zwiększyć prawdopodobieństwo na osiągnięcie „prostych” zębów warto te parę lub paręnaście miesięcy przestrzegać zaleceń dentysty co do diety i higieny jamy ustnej jaką należy stosować podczas leczenia nakładkami.

Jaka jest cena attachamentów na zęby?

Koszt attachamentów, oraz ich nałożenia na zęby w zdecydowanej większości przychodni jest bezpłatny w 2023 r. Bywają gabinety w których wizyta na założenie i zdjęcie naczepów jest płatna. Kosztuje średnio od 150 zł do 300 zł. W tych klinikach odpłatność za tą procedurę nie jest wliczana w całkowity koszt leczenia nakładkami.

Dlatego warto spytać wcześniej co zawarte jest w całościowym koszcie leczenia przezroczystymi nakładkami do prostowania zębów?

Czy założenie i zdjęcie attachamentów jest płatne?

Czy wizyty kontrolne lub awaryjne są płatne? W każdej Przychodni może to się delikatnie różnić.

Opinie o naczepach

Pacjenci podczas leczenia ortodontycznego nakładkami najczęściej są zaskoczeni kształtem, wielkością i ilością attachamentów na swoich zębach. Adaptacja do ich obecności zajmuje najczęściej parę pierwszych minut w gabinecie. Bywa, że nałożenie nakładki na zęby z naczepami jest utrudnione ale instrukcja i pokaz lekarza jak wkładać i zdejmować nakładki mogą rozwiązać tą kwestię.

Co zrobić jak odpadnie naczep/attachament?

Naczepy potrafią się złamać lub odpaść. Gdy widzimy brakujący attachament, najczęściej nie jest to powód do rezerwowania wizyty awaryjnej. Warto zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, aby ustalić czy ten attachament jest bardzo potrzebny. Bywa, że w planie leczenia stracił on na swoim znaczeniu i można leczenie dalej prowadzić bez niego na zębie.

Są firmy takie jak Hello Smile, czy dr Smile w których nie wykonuje się attachamentów z zasady. Te firmy prowadzą leczenie według innych zasad współpracy z pacjentem oraz do leczenia tymi nakładkami selekcjonowane są mniejsze wady zgryzu. Warto o tym wiedzieć!

W tym miejscu warto zaznajomić się z tematem strippingu, czyli redukcji szerokości lub kształtu zębów u niektórych pacjentów, właśnie w celu leczenia nakładkami ortodontycznymi.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. 

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI