Clear Aligner nakładki do prostowania zębów

Redakcja portalu
trzy nakladki ortodontyczne Clear Aligner polozone na siebie jedna nad druga

CA® Clear Aligner, to jedna z pierwszych firm niewidocznych nakładek ortodontycznych która weszła na polski rynek.  Dla kogo są te przezroczyste i estetyczne nakładki do prostowania zębów? Z ilu etapów składa się leczenie wad zgryzu? Jaka jest cena i opinie? Jakie są różnice pomiędzy nakładkami: Invisalign a Clear Aligner? Artykuł przedstawia marki nakładek CA Clear Aligner w aspekcie: aktualnych cen 2023 r., oferty, zakresu oferowanych usług.

Clear Aligner

trzy nakladki ortodontyczne clear aligner polozone na siebie

CA® Clear Aligner, to jedna z najstarszych firm produkujących nakładki ortodontyczne w Europie. Przez wiele lat na polskim rynku dostępne były głównie dwie firmy tej metody leczenia ortodontycznego, czyli nakładki Clear Aligner oraz Invisalign. Producent opisuje, że aparat Clear Aligner może być zastosowany do leczenia niewielkich, średnich i niektórych dużych zmian ustawienia zębów. Charakterystyczną cechą tych nakładek jest leczenie ortodontyczne podzielone na miesięczne etapy, oraz stosowanie trzech różnych grubości płytek, na kolejne tygodnie leczenia wad zgryzu.

Cena 2023

W 2023roku cena aparatu Clear Aligner wynosi od 750 zł do 1 200 zł za trzy nakładki, czyli leczenie tylko jednego łuku trwające około miesiąc. Obligatoryjna  wizyta kontrolna w cenie 100 zł – 200 zł  wyznaczana jest co 21 lub 30 dni. Wtedy lekarz wykonuje kolejne trzy nakładki. Reasumując, na początku leczenia raczej pacjent nie wie dokładnie jaki będzie całkowity koszt leczenia. Przeciętne leczenie małej wady wynosi 3 600 zł – 7 200 zł. Większe wady leczy się około 5-8 lub więcej miesięcy, i na tej podstawie można wyliczyć teoretyczny koszt leczenia.

Tabela przedstawia średnie ceny nakładek Clear Aligner w 2023 r.

Trzy nakładki Clear Aligner  750 zł – 1 200 zł
Kontrola co miesiąc 100 zł – 200 zł
Leczenie małej wady 3 600 zł – 7 200 zł
Leczenie średniej wady 4 800 zł – 10 000 zł

Całkowity koszt leczenia Clear Aligner trudny jest do oszacowania na początku leczenia. Przy planowaniu budżetu na terapię, należy wziąć pod uwagę cenę:

  • konsultacji
  • wizyt diagnostycznych
  • badań dodatkowych (zdjęcia RTG)
  • opracowania planu leczenia
  • zaplanowanych etapów leczenia

W Clear Aligner najczęściej płaci się co miesiąc, za kolejne wykorzystane nakładki. Przy małych wadach, leczenie tą metodą może być korzystne finansowo, w porównaniu z innymi firmami.

Porównanie ceny Clear Aligner vs Invisalign

Ciężko jest porównywać cenę za leczenie nakładkami Clear Aligner a Invisalign. Wynika to z tego, że Clear Aligner wydawany jest po parę nakładek a w Invisalign płaci się z góry za konkretne pakiety leczenia.

Porównanie Clear Aligner Invisalign
Konsultacja ortodontyczna  

100 zł – 250 zł

100 zł – 250 zł
Analiza ortodontyczna 150 zł 150 zł
Plan leczenia z wizualizacją efektów przed i po terapii 200 zł – 500 zł 1 500 zł – 2 500 zł
Najtańsze leczenie 750 zł– 1 200 zł

 

4 600 zł
Najdroższe leczenie 12 500 zł 26 000 zł
Wizyty kontrolne 100 – 200 zł 0 zł

Tabela 1. Zestawienie średnich cen Clear Aligner i Invisalign w Polsce, zaktualizowane na dzień 20.05.2022.

Promocje

Kliniki leczące nakładkami, co pewien czas organizują dzień otwarty Clear Aligner. Wówczas najczęściej można skorzystać z darmowej konsultacji ortodontycznej. Pacjent dowiedzieć się może, czy tym aparatem da się wyleczyć jego wadę zgryzu.

Na stronie np.  Groupon, co pewien czas pojedyncze przychodnie oferują leczenia w  konkurencyjnej cenie. Parę lat temu w Krakowie oferowano 3 nakładki Clear Aligner za 359 zł, 6 nakładek za 699 zł, czy 9 nakładek za 999 zł.

W maju 2022 w jednej z Warszawskich przychodni ortodontycznych, oferowano promocję na aparat Clear Aligner. Za 3 szyny nakładkowe płaciło się 550 zł, zamiast wcześniejszej kwoty 750 zł. Cena obejmowała leczenie jednego łuku zębowego.

Dla kogo jest Clear Aligner?

Clear aligner to nakładki do prostowania zębów głównie u dorosłych. By leczyć małe i średnie wady zgryzu pacjent przychodzi co miesiąc na kontrolę lekarską. Sprawia to, że jakiekolwiek nieprawidłowości mogą być zdiagnozowane w idealnym momencie, co pozwala wdrożyć korektę planu leczenia. Przezroczystość i estetyka płytek powodują, że podczas leczenia ich prawie nie widać na zębach. Możliwość zdejmowania do jedzenia i zabiegów higienicznych oraz brak metalowych elementów naklejanych na zęby to aspekty brane przez pacjentów z wysokimi oczekiwaniami higienicznymi i estetycznymi.

Niestety podczas leczenia większych i bardziej skomplikowanych wad zgryzu, czas leczenia może przekroczyć 10-12 miesięcy. W związku z powyższym, całkowita cena trudniejszego leczenia nie będzie odbiegać od innych konkurencyjnych firm nakładek dostępnych w Polsce. Lekarze certyfikowani zawsze informują pacjenta, czy ma wskazania do leczenia nakładkami. Mimo rozwoju technologii, nadal istnieje grupa osób, która powinna skorzystać z opcji leczenia aparatem stałym naklejanym na zęby, zamiast nakładkami.

 

Ile etapów ma leczenie Clear Aligner?

Aparatem Clear Aligner prostuje się zęby w etapach. Lekarz na pierwszej wizycie wydaje 3 nakładki ortodontyczne na jeden łuk zębowy. Każdą nakładkę nosi się między 7 a 10 dni, według indywidualnych zaleceń lekarza. Pacjent jako pierwszą nosi delikatną nakładkę tzw. soft. Następnie zmienia ją na nakładkę średniej twardości tzw. medium. Trzecia nakładka jest najbardziej twarda tzw. hard. Pod koniec noszenia ostatniej nakładki wyznaczona jest wizyta kontrolna. Na tej wizycie lekarz sprawdza postępy leczenia. Jeśli zaplanowane są dalsze etapy, to wykonany jest wycisk albo skan zębów. Pacjent w krótkim czasie otrzymuje kolejny zestaw trzech nakładek, które nosi w tej samej kolejności.

Ile trwa leczenie?

Przed rozpoczęciem leczenia należy przejść wizytę konsultacyjną oraz wykonać wszystkie niezbędne dodatkowe badania np. zdjęcie panoramiczne i zdjęcie cefalometryczne. Najczęściej można to wykonać podczas jednego spotkania u dentysty. Następnym krokiem jest wykonanie przez lekarza planu leczenia. Na jego podstawie doktor pokaże i wytłumaczy pacjentowi poziom skomplikowania wady oraz możliwe efekty do uzyskania podjętym leczeniem ortodontycznym. Przygotowanie takiego planu, trwa od paru do parunastu dni roboczych.

Po zapoznaniu się z możliwymi powikłaniami leczenia ortodontycznego i zaakceptowaniu planu leczenia, dentysta zleca produkcję nakładek. Produkcja i dostarczenie nakładek do gabinetu, to kolejne od paru do parunastu dni roboczych. Nakładki pacjent osobiście odbiera w gabinecie. Po instruktażu i założeniu pierwszych płytek, następuje najczęściej 3-4 tygodniowa przerwa w wizytach w przychodni. Po tym czasie należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza prowadzącego, w celu sprawdzenia wyników leczenia i zaplanowania kolejnych etapów.

Małe leczenie ortodontyczne, można oszacować na około 3 – 6 miesięcy noszenia nakładek. Średniozaawansowane wady, to leczenie między 6 a 12 miesięcy. Duże skomplikowane wady kwalifikuje się na leczenie nakładkami powyżej roku. W przypadku skrajnie trudnych wad zębowych, lekarz może zaproponować użycie do nakładek dodatkowo np. mikroimplantów ortodontycznych.

Pamiętaj czas leczenia nakładkami ortodontyczmi u każdego pacjenta może być inny mimo, że leczeni są tym samym systemem i mają podobną wadę zgryzu.

Retencja

Po leczeniu nakładkami Clear Aligner należy zastosować tzw. retencję. Każdą formę retencji, użytkuje się najczęściej minimum dwa razy dłużej niż trwało prostowanie zębów. Obecnie często mówi się, by retencję stosować dożywotnio, lub tyle ile chce się utrzymać osiągnięte wyniki leczenia. Metalowy cieniutki drucik naklejany na zęby od wewnątrz, płytka akrylowa z metalowym drucikiem, lub przezroczysta nakładka ortodontyczna, to przykłady retencji jaką może zaproponować lekarz.

Pamiętaj, czas i typ retencji dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta.

Opinie o Clear Aligner

Pozytywne

Pozytywnych opinii o nakładkach Clear Aligner można znaleźć wiele w Internecie, zarówno na forach jak i na stronach przychodni. Najczęściej podkreśla się krótki czas leczenia nakładkami prostującymi na zęby oraz ich estetykę i niemalże brak widoczności po założeniu na zęby.

Część lekarzy i pacjentów jest zadowolona z częstych wizyt kontrolnych. Dentysta dopasowuje płytki na kolejne ruchy zębów, a pacjent ma poczucie zaopiekowania i bezpieczeństwa. W aparacie Clear Aligner, plan leczenia jest znacznie tańszy niż np. w Invisalign. A cena w całkowitych kosztach leczenia małych i średnich wad, bywa  korzystniejsza w przypadku Clear Aligner, w porównaniu z Invisalign, czy Orthocaps. Wynika to z tego, że w Clear Aligner kupuje się konkretną ilość nakładek a nie pakiet.

Negatywne

Negatywne opinie o Clear Aligner najczęściej dotyczą potrzeby comiesięcznych obligatoryjnych wizyt kontrolnych w gabinecie u dentysty. Nie każdy pacjent dysponuje czasem, na tak częste kontrole, podczas leczenia ortodontycznego nakładkami. Pobieranie wycisków masą wyciskową, dla wielu pacjentów również jest mało przyjemne. Warto wiedzieć, że to badanie można wykonać szybko i przyjemnie, wykonując skan zębów, cyfrowym skanerem wewnątrzustnym. Spotkać można również negatywne opinie dotyczące długiego oczekiwania na nowe płytki, do następnego etapu leczenia. Zbyt długie użytkowanie ostatniej twardej płytki, może po czasie stanowić problem kosmetyczny.

Pamiętaj termin wydania płytek pacjentowi zależy od wielu czynników min.:

 • jakości pobranego wycisku
 • ilości zleceń u technika
 • grafiku lekarza

Bywa również, że zaplanowane leczenie przebiega znacznie dłużej niż oczekiwano. Pamiętajmy, że w medycynie nie gwarantuje się osiągnięcia w 100% zaplanowanych efektów, w zaplanowanym czasie leczenia, niezależnie od firmy produkującej nakładki.

 

Efekty

przyklad leczenia nakladkami clear aligner wady zgryzu z klami krzywo ustawionymi

Na stronach internetowych dostępnych jest wiele przykładów zmian ustawienia zębów przed i po leczeniu wad zgryzu nakładkami Clear Aligner. Najczęściej pokazywane są efekty leczenia:

 • stłoczenia siekaczy górnych i dolnych
 • zmiany ustawienia pojedynczych zębów
 • zamknięcie przerwy między siekaczami górnymi czyli diastemy

Efektami leczenia nakładkami Clear Aligner z czytelnikami portalu DentystaRadzi.pl, podzieliła się dr Małgorzata Szmuda-Sycz z JazzDent w Gdańsku. Pani doktor, leczy wady ortodontyczne nakładkami od wielu lat. Współpracuje z jednym certyfikowanym i zaufanym technikiem dentystycznym. Podkreśla, że bardzo detaliczne badanie pacjenta, właściwa analiza zdjęć rentgenowskich i modeli zębów, to podstawa by móc zakwalifikować do leczenia nakładkami. Sukcesy w Clear Aligner osiągnąć można jedynie przy idealnym przygotowaniu się pacjenta do leczenia (zdrowe zęby, dziąsła, stawy skroniowo-żuchwowe) oraz przestrzeganiu zaleceń i uczęszczaniu na regularne wizyty kontrolne.

Na facebooku lub Instagramie, również zobaczyć można liczne przykłady efektów leczenia Clear Aligner. Dentyści podkreślają, że dla każdego pacjenta wykonany jest indywidualny plan leczenia i nie zawsze można przeprowadzić podobne leczenie do tego, które widziało się na zdjęciu w Internecie.

 

dwa przyklady modeli gipsoywch wad zgryzu przed i po leczeniu nakladkami clear aligner

Szkolenie certyfikacyjne

By leczyć nakładkami Clear Aligner, dentysta powinien przejść szkolenie certyfikacyjne. Szkolenie to obejmuje naukę, odmiennej od aparatów stałych, biomechaniki leczenia nakładkami. Lekarze uczą się właściwej selekcji przypadków wad ortodontycznych, które można leczyć nakładkami. Na kursie przekazywane są informacje o tym, jak współpracować z technikiem dentystycznym by projektowanie i produkcja nakładek odbywały się efektywnie.

Nakładki Clear Aligner mogą być produkowane jedynie w certyfikowanych laboratoriach dentystycznych. Nakładki wykonywane są z oryginalnego medycznego tworzywa termoplastycznego, występującego w trzech grubościach. Technik podczas wytwarzania nakładek, przestrzegać musi międzynarodowych zasad i norm. W związku z powyższym, jakość i powtarzalność produkcji Clear Aligner w całej Europie jest ujednolicona.

 

Dr Wojciech Czopor

W Polsce niekwestionowanym prekursorem metody Clear Aligner jest doktor Wojciech Czopor. Systemem Clear Aligner leczy on od 2009 r. Jest to klinicysta z niebywałym dorobkiem.. Prowadzi szkolenia zarówno grupowe dla stomatologów, jak i indywidualne w swojej przychodni.

sala wykladowa ortodontow i wyklad o clear aligner doktora wojciech czopor

Na zdjęciu umieszczonym na stronie przychodni doktora, widoczny jest on w czasie szkolenia, mówiący o swoich 10-cio letnich doświadczeniach pracy z nakładkami. Redaktor dr Agnieszka Czechumska, pamięta ciszę na wykładzie, i bardzo trudne oraz szczegółowe pytania od słuchaczy, na które z wielkim entuzjazmem odpowiadał.

W 2023 roku doktor Wojciech Czopor nagle zmarł.
Leczenie alignerami w Polsce prowadzone jest już wiele lat. Jest liczne grono doświadczonych lekarzy, dlatego warto skorzystać z ich konsultacji, aby upewnić się czy daną wadę zgryzu można leczyć nakładkami, czy aparatem stałym.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody autora jest zabronione.

Zobacz jeszcze:

2 komentarze

Dominika 28 lipca 2022 - 11:16

Chciałabym zaczerpnąć opinii gdyż jestem trudnym pacjentem leczonym ortodontycznie przez lata
1-10 lat aparat na noc
1-4 lat aparat stały
1-7 lat naprawianie recesji dziąsłowej po za mocnym wysunięciu zębów z łuku (rozszerzanie zgryzu)
Obecnie po zakończonym leczeniu ortodontycznym, zęby nr 4 zaczęły się mi wysuwać się z łuku, czy nakładkami można wprowadzić zęby w łuk, aparat stały sobie średnio poradził mimo wykonanej kortykotomii.

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 1 sierpnia 2022 - 23:42

Witam, każdy pacjent ma swoją historię leczenia ortodontycznego. W Pani sytuacji podjęcie kolejnej diagnostyki i próby wykonania cyfrowego planu leczenia w celu leczenia nakładkami ma ogromny sens. Nakładki mogą przemieszczać bardzo określone zęby, czyli np. tylko wymienione 4. Dodatkowo, na zlecenie lekarza, istnieje możliwość zwolnienia szybkości przemieszczania zębów w nakładkach co sprawia że ruchy mogą być bardziej bezpieczne w określonych przypadkach klinicznych. Reasumując, warto sprawdzić firmy w których lekarze leczą skomplikowane kompleksowe wady zgryzu właśnie nakładkami np. Sure Smile, Invisalign, Clear Aligner czy innymi opisanymi np. na portalu. Powodzenia.

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI