Dieta po wszczepieniu implantu zęba.

dr Agnieszka Czechumska z napisem co jesc po zabiegu i implant zeba oraz hamburger

Wszczepienie implantu zęba to ważny zabieg. Po wkręceniu implantu lub implantów obowiązuje bardzo konkretna miękka i łagodna w smaku dieta. Wyselekcjonowany jadłospis z zaleconymi miękkimi lub półpłynnymi pokarmi nie wpływa drażniąco na gojące się tkanki. Ich konsystencja i składniki nie powodują mechanicznego czy chemicznego uszkodzenia świeżej rany pozabiegowej. W artykule otrzymasz konkretną listę zaleconych (np. jogurty, koktajle owocowe i warzywne) i wymagających unikania artykułów spożywczych (np. potraw twardych typu orzechy i mocno przyprawionych czyli pikantnych) jakie można jeść po zabiegu implantologicznym.

Co jeść po wszczepieniu implantu zęba?

Od razu po wszczepieniu implantu zęba należy przestrzegać rygorystycznej diety płynnej eliminującej napoje zimne i ciepłe oraz jakiekolwiek pożywienie przez minimum 2 h.

Po zejściu znieczulenia i do wygojenia się rany obowiązuje miękka i półpłynna dieta, omijanie pożywienia o skrajnych temperaturach i smakach.

Dentyści rekomendują jeść przez pierwszych parę dni po wszczepieniu implantu zęba jedynie zupy kremy, musy owocowe i omijanie napojów gazowanych.

Zabronione jest po wszczepieniu implantu zęba gryzienie orzechów, gum do żucia, jabłek czy sucharów. Nie można pić alkoholu i palić papierosów w tym najważniejszym okresie gojenia się tkanek, który trwa około dwa tygodnie.

Czy po wszczepieniu implantu zęba można pić kawę?

Wielu pacjentów pyta, czy po wszczepieniu implantu zęba można napić się kawy lub gorącej herbaty ?

Niestety w okresie trwania znieczulenia miejscowego i w parę dni po zabiegu nie można pić gorących i wrzących napojów, w tym kawy czy herbaty.
Oczywiście kawę i herbatę w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłej można pić. Należy jednak przy tym pamiętać by pić ją delikatnie i nie robić podciśnienia podczas kolejnych łyków. Chodzi o to by nie wypłukać lub nie zepsuć delikatnego skrzepu.

Czy w okresie gojenia się zębodołu można pić alkohol?

W okresie między 7 – 10 czy nawet do 14 dni po wszczepieniu implantu zęba, lekarze rekomendują eliminację napojów alkoholowych ze swojego menu. Alkohol bezpośrednio i pośrednio utrudnia procesy regeneracyjne i naprawcze tkanek twardych (kości) i miękkich (dziąsła). Jego nadużywanie w tym okresie może doprowadzić nawet do ruszania się implantu zęba, a następnie jego utraty.

Jadłospis po wszczepieniu implantu zęba

Zaraz po wszczepieniu implantu zęba i do okresu zagojenia się rany pozabiegowej oraz dziąsła, obowiązuje reżym dietetyczny.

Dentyści zalecają:

  • dietę płynną, półpłynną, miękką,
  • picie napojów w temperaturze pokojowej,
  • unikania ostrych/pikantnych posiłków,
  • wyeliminowania żucia gumy
  • nie picia alkoholu, napojów gazowanych, energetyków.

Dlaczego nie można żuć gumy po wszczepieniu implantu zęba?

Żucie gumy może spowodować mechaniczne uszkodzenie delikatnego skrzepu w gojącym się zębodole tuż po wszczepieniu implantu zęba. Guma może wejść w założone szwy chirurgiczne i spowodować brak możliwości ich prawidłowego oczyszczenia. Żucie gumy może być związane z wytwarzaniem zbyt dużych sił okluzyjnych, czyli naciskania zębów na siebie a to może wpłynąć na mikro pęknięcia czy przesunięcia się zębów. Szczególnie narażone mogą być zęby bez podparcia, czyli te stojące przy luce gdzie dentysta wkręcił implant. Jeśli jeden z tych zębów się przechyli może okazać się że potrzebne będzie leczenie ortodontyczne, lub wręcz potrzeba usunięcia przechylonego zęba.
Minimum czasu na odstawienie gumy do żucia to czas do zdjęcia szwów na dziąsłach.

Czy zamiast palenia papierosów można żuć tytoń?

Lekarze są jednomyślni w kwestii wyrobów tytoniowych i ich wpływu na stan ogólny i miejscowy organizmu. Żucie tytoniu jest przeciwskazane w okresie gojenia się rany po wszczepieniu implantu.

Czy można pić napoje gazowane i energetyki po wszczepieniu implantu zęba?

Napoje gazowane zarówno słodzone i te bez słodzików należy w pierwszym okresie gojenia się rany unikać. Podobnie ma się sytuacja z tzw. energetykami. Obecne w nich substancje chemiczne mogą być drażniące dla delikatnych gojących się tkanek. Warto pamiętać o zawartych tam słodzikach, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do choroby próchnicowej zębów czy rozwoju większej ilości bakterii chorobotwórczych. Bakterie te natomiast mogą spowodować powstanie stanu zapalnego dziąseł a to już jest bezpośrednie zagrożenie utrzymania się implantu.

Jeśli masz pytanie związane z implantami, to śmiało je zadaj.
Twoje wątpliwości i moja odpowiedź może pomóc wielu pacjentom.
Działajmy razem dla wspólnego dobra. Pozdrawiam, dr Agnieszka

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI