Wszczepienie implantu to ważny zabieg. Po wkręceniu implantu lub implantów obowiązuje bardzo konkretna dieta. Wyselekcjonowany jadłospis z zaleconymi miękkimi lub półpłynnymi pokarmi nie wpływa drażniąco na gojące się tkanki. Ich konsystencja i składniki nie powodują mechanicznego czy chemicznego uszkodzenia świeżej rany pozabiegowej. W artykule otrzymasz konkretną listę zaleconych i wymagających unikania artykułów spożywczych jakie można jeść po zabiegu implantologicznym.
Warto wiedzieć
Co jeść po wszczepieniu implantu?
Od razu po wszczepieniu implantu należy przestrzegać rygorystycznej diety eliminującej napoje zimne i ciepłe oraz jakiekolwiek pożywienie przez minimum 2 h.
Po zejściu znieczulenia i do wygojenia się rany obowiązuje miękka i półpłynna dieta, omijanie pożywienia o skrajnych temperaturach i smakach. Dentyści rekomendują jeść przez pierwszych parę dni zupy kremy, musy owocowe i omijanie napojów gazowanych. Zabronione jest też gryzienie orzechów, gum do żucia, jabłek czy sucharów. Nie można pić alkoholu i palić papierosów w tym najważniejszym okresie gojenia się tkanek, który trwa około dwa tygodnie.
Czy po wszczepieniu implantu można pić kawę?
Wielu pacjentów pyta, czy po wszczepieniu implantu można napić się kawy lub gorącej herbaty? Niestety w okresie trwania znieczulenia miejscowego i w parę dni po zabiegu nie można pić gorących napojów, w tym kawy czy herbaty.
Oczywiście kawę i herbatę w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłej można pić. Należy jednak przy tym pamiętać by pić ją delikatnie i nie robić podciśnienia podczas kolejnych łyków. Chodzi o to by nie wypłukać lub nie zepsuć delikatnego skrzepu.
Czy w okresie gojenia się zębodołu można pić alkohol?
W okresie między 7 – 10 czy nawet 14 dni, lekarze rekomendują eliminację napojów alkoholowych ze swojego menu. Alkohol bezpośrednio i pośrednio utrudnia procesy regeneracyjne i naprawcze tkanek twardych (kości) i miękkich (dziąsła). Jego nadużywanie w tym okresie może doprowadzić nawet do ruszania się implantu, a następnie jego utraty.
Jadłospis po wszczepieniu implantu
Zaraz po wszczepieniu implantu i do okresu zagojenia się rany pozabiegowej oraz dziąsła, obowiązuje reżym dietetyczny.
Dentyści zalecają:
- dietę płynną, półpłynną, miękką,
- picie napojów w temperaturze pokojowej,
- unikania ostrych/pikantnych posiłków,
- wyeliminowania żucia gumy
- nie picia alkoholu, napojów gazowanych, energetyków.
Dlaczego nie można żuć gumy?
Żucie gumy może spowodować mechaniczne uszkodzenie delikatnego skrzepu w gojącym się zębodole. Guma może wejść w założone szwy chirurgiczne i spowodować brak możliwości ich prawidłowego oczyszczenia. Żucie gumy może być związane z wytwarzaniem zbyt dużych sił okluzyjnych, czyli naciskania zębów na siebie a to może wpłynąć na mikro pęknięcia czy przesunięcia się zębów. Szczególnie narażone mogą być zęby bez podparcia, czyli te stojące przy luce gdzie dentysta wkręcił implant. Jeśli jeden z tych zębów się przechyli może okazać się że potrzebne będzie leczenie ortodontyczne, lub wręcz potrzeba usunięcia przechylonego zęba.
Minimum czasu na odstawienie gumy do żucia to czas do zdjęcia szwów na dziąsłach.
Czy zamiast palenia papierosów można żuć tytoń?
Lekarze są jednomyślni w kwestii wyrobów tytoniowych i ich wpływu na stan ogólny i miejscowy organizmu. Żucie tytoniu jest przeciwskazane w okresie gojenia się rany po wszczepieniu implantu.
Czy można pić napoje gazowane i energetyki?
Napoje gazowane zarówno słodzone i te bez słodzików należy w pierwszym okresie gojenia się rany unikać. Podobnie ma się sytuacja z tzw. energetykami. Obecne w nich substancje chemiczne mogą być drażniące dla delikatnych gojących się tkanek. Warto pamiętać o zawartych tam słodzikach, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do choroby próchnicowej zębów czy rozwoju większej ilości bakterii chorobotwórczych. Bakterie te natomiast mogą spowodować powstanie stanu zapalnego dziąseł a to już jest bezpośrednie zagrożenie utrzymania się implantu.
Jeśli masz pytanie związane z implantami, to śmiało je zadaj.
Twoje wątpliwości i moja odpowiedź może pomóc wielu pacjentom.
Działajmy razem dla wspólnego dobra. Pozdrawiam, dr Agnieszka