Co to znaczy WYBIELIĆ ZĘBY?

Redakcja portalu
Uśmiech dwie części prze i po wybielaniu

Co to jest wybielanie zębów?

Do zabiegu wybielania zębów stosuje się silne substancje chemiczne takie jak: nadtlenek wodoru (HP), lub jego prekursor nadtlenek karbamidu (CP). Środki te mają silne zdolności oksydoredukcyjne. W warunkach gabinetu stomatologicznego, działanie tych środków można wzmocnić poprzez czynniki dodatkowe tj.:

  1. temperaturę
  2. pH
  3. promienie ultrafioletowe
  4. użycie lamp
  5. zastosowanie laserów

Substancje te w kontakcie z wodą, znajdującą się w zagłębieniach zęba, ulegają rozpadowi na mniejsze cząsteczki tzw. reaktywne formy tlenu. Te drobne cząsteczki, bardzo łatwo penetrują szkliwo i warstwę położoną poniżej czyli zębinę. Powodują one rozpad barwnych złogów w strukturze zęba. Efektem jest wybielenie zębów. Utleniacze te działają do momentu zdjęcia z powierzchni zęba. Dlatego tak ważna jest ocena dentysty, kiedy przestać wykonywać zabieg wybielania, by szkliwo nie straciło zbyt wiele swojej wilgotności i nie stało się zbyt „porowate”, lub wręcz nie doszło do większych powikłań.

Jak przygotować zęby do wybielania?

  • Przed wybielaniem należy pójść do stomatologa na badanie zębów i błony śluzowej. Trzeba być pewnym, że nie mamy przeciwskazań do wybielania.
  • Dobrze dowiedzieć się od profesjonalisty, która metoda wybielania będzie najbardziej odpowiednia dla naszych zębów.
  • Warto wzmocnić szkliwo poprzez stosowanie past remineralizujących, można wykonać fluoryzację.
  • Przed zabiegiem warto oczyścić zęby z kamienia (scaling) i osadów nazębnych (piaskowanie).

Czy plomby i korony się wybielają?

Niestety nie. Plomby, korony i mosty protetyczne oraz licówki kompozytowe lub ceramiczne nie wybielają się w trakcie zabiegu. Wypełnienia (tzw. plomby), należy najwcześniej po dwóch tygodniach wymienić na bardziej estetyczne. Natomiast uzupełnień protetycznych nie da się tak łatwo zmienić. Dlatego przed zabiegiem, warto to omówić ze swoim dentystą lub protetykiem, by „sztuczne” elementy w buzi, nie kontrastowały zbyt po wybielaniu pozostałego uzębienia.

Jak szybko uzyskuje się śnieżnobiałe zęby?

Siła preparatu wybielającego zależy zarówno od jego stężenia, jak i czasu aplikacji na zęby. Dodatek lamp (halogenowych, plazmowych) czy laserów również przyspiesza proces wybielania. Silne materiały wybielające, w połączeniu z czynnikiem aktywującym substancję wybielającą, daje efekt zmiany barwy zębów o około 4-14 odcieni, w czasie jednej wizyty trwającej około 1 godziny! Niestety, każdy człowiek ma inne zęby, dlatego jeśli znamy kogoś, u którego zabieg wybielania dał spektakularne wyniki, niestety nie oznacza to, że u nas będzie taki sam. Każdy ząb ma odrobinę odmienną strukturę, i jego kolor może wynikać z wielu odmiennych przyczyn.

Stosowane pod kontrolą stomatologa nakładki z dobranym indywidualnie żelem wybielającym, dają dobre rezultaty po około dwóch tygodniach stosowania w warunkach domowych.

Wspomnieć należy również, o zestawach dostępnych w aptekach lub drogeriach. Są to zestawy do rozjaśniania zębów a nie wybielania. Posiadają one niższe stężenie aktywnych substancji chemicznych. Dlatego stosując ogólnodostępne nakładki do wybielania z żelami, lakiery czy paski wybielające efektu możemy oczekiwać po 2-4 tygodniach. Efekt ten na pewno będzie delikatniejszy, niż ten uzyskany w gabinecie, oraz czas jego obecności też będzie krótszy, ze względu na np. bardziej powierzchowne działanie.

Jaką metodę wybielania wybrać jak ma się krwawiące dziąsła?

Jeśli dziąsła krwawią samoistnie, lub podczas szczotkowania, to nie powinno stosować się żadnej metody wybielania. Dziąsła, tak jak zęby, muszą być zdrowe, by środek wybielający nie sprawił, że choroba się pogłębi. Dentysta lub specjalista od leczenia dziąseł i kości tzw. periodontolog zbada i zdiagnozuje problem. Po wyleczeniu dziąseł, można wykonać wybielanie zębów. Rekomenduje się wykonanie tego zabiegu w gabinecie. Ponieważ tylko tam, dentysta może zabezpieczyć odpowiednio dziąsła przed zabiegiem. Stosuje do tego celu tzw. płynny koferdam, którym pokrywa dziąsła. Żel wybielający, czy światło  lampy bezpośrednio nie będą na nie działały, czyli przez cały czas dziąsła będą pod ochroną.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Tak jak nie można przewidzieć efektu wybielania, tak i nie da się konkretnie określić czasu trwania efektu wybielania. By cieszyć się bielszymi zębami jak najdłużej należy:

  • przestrzegać zasad białej diety
  • regularnie czyścić w domu zęby
  • systematycznie wykonywać zabiegi profesjonalnej higienizacji u higienistki stomatologicznej. Rekomenduje się piaskowanie – zabieg małoinwazyjny, a świetnie usuwający powierzchowne osady.

Przy odpowiedzialnym postępowaniu, efektem wybielania przy stosowaniu środków rekomendowanych przez stomatologów, można się cieszyć od paru tygodni do około roku. Efekt zabiegu wykonanego w gabinecie utrzymuje się 2-3 lata lub dłużej.

Dygresje autorki

Jak do wszystkiego, tak i do wybielania zębów należy się odpowiednio przygotować. Ja miałam wykonany zabieg wybielania zębów przed ślubem. Powodem nie były „żółte” wszystkie zęby, tylko wyjątkowo żółtawo wyglądające kły, na wszystkich zdjęciach, gdzie się uśmiechałam. Miesiąc wcześniej przeszłam badanie zębów i dziąseł. Zaraz po tym udałam się na profesjonalną wizytę higienizacyjną. Zabieg wybielania miałam 2 tygodnie przed ślubem, tak by w razie nadwrażliwości zębów, móc sobie pomóc, oraz by kolor się ustabilizował. Warto było, a wybielone zęby w tym moje kły, mam wrażenie że wiele lat wyglądały bardziej atrakcyjnie.

Na blogu ukazały się również artykuły:

WYBIELANIE ZĘBÓW –  wskazania i przeciwskazania do wybielania zębów

BIAŁA DIETA – produkty wskazane i przeciwskazane do jedzenia

ROZJAŚNIANIE ZĘBÓW ≠ wybielanie zębów.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI