Aparat na zęby to dobra inwestycja w Hollywood Smile ?

Uśmiechnięta kobieta z aparatem na zębach niewidocznym w futrzanym kapturze

By mieć piękny i biały uśmiech współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości. Oferta lecznicza jest bardzo szeroka.

Czy wybielanie krzywych zębów ma sens?

Hollywood Smile w stomatologii estetycznej to synonim perfekcyjnego uśmiechu. Nie każdy rodzi się z prostymi, czy białymi zębami. Dlatego do metamorfozy uśmiechu, podejść trzeba z długoterminowym założeniem, by to co wybierzemy i zostanie nam zrobione, cieszyło nas przez wiele lat.

Zadamy sobie pytanie: czy wybielanie krzywych zębów ma sens? Pewnie wielu powie, że bialutki uśmiech to pół sukcesu.

Według wielu osób, wybielone zęby same w sobie są już bardziej estetyczne, niż ich żółtawe wersje. Niestety krzywe zęby nie pozwalają na doczyszczanie stłoczonych powierzchni. Dlatego te przestrzenie z czasem, ponownie pokryje osad nazębny, czy też będą ulegać przebarwieniom. Cały wysiłek i wyłożone pieniądze na piękny uśmiech,  nie przyniosą długotrwałych rezultatów śnieżnobiałego uśmiechu.

Czy zakładanie licówek na krzywe zęby ma sens?

Licówki to szybka i nie najdroższa metoda natychmiastowej metamorfozy uśmiechu. Licówki, czyli bardzo cieniutka, bialutka nakładka naklejana na wargową stronę zęba, pozwala niemal z godziny na godzinę zmienić diametralnie swój uśmiech. Ale czy na długo?  Wiele wad zgryzu nie stoi w miejscu, co oznacza, że z czasem skrzywienie zębów się powiększa. Jeśli to będzie dotyczyć naszych zębów z precyzyjnie wykonanymi i idealnie naklejonymi licówkami, to uzyskany efekt będzie się z czasem tylko pogarszał. Pomyślcie o tym.

Uśmiechnięty mężczyzna z niewidocznym aparatem na zębach z słychawkami na uszach z telefonem w ręku

Realizujemy swoje marzenia o pięknym uśmiechu i zdrowych zębach

Czy korony protetyczne lub kompozytowe to najlepsza droga do pięknego uśmiechu?

Tak, korony protetyczne i kompozytowe (tzw. bonding) są powszechnie używane w celu szybkiej zmiany uśmiechu. Lecz należy pamiętać o zasadach mówiących, że:

  • Zęba z koroną protetyczną trudno w przyszłości przesuwa się ortodontycznie – trudem jest przyklejenie zamków na koronę i ich utrzymanie się na zębie.
  • Do pięknej, białej kompozytowej strony zęba,  również trudno jest naklejać zamki ortodontyczne.

Decydując się na te metody poprawy uśmiechu, utrudniasz sobie i lekarzowi leczenie ortodontyczne w przypadku zmiany zdania w przyszłości. Do leczenia ortodontycznego wad zgryzu u pacjentów z licówkami czy licznymi koronami, coraz częściej wybiera się przezroczyste nakładki ortodontyczne.

Czy aparat na zęby to najlepsza inwestycja w Hollywood Smile?

Jeśli masz widoczną gołym okiem wadę zgryzu, lub wątpliwość czy twoje zęby dobrze stoją w łuku, przed metamorfozą uśmiechu, zapisz się na konsultację do ortodonty. Niestety, większość ludzi na świecie ma mniejszą lub większą wadę uzębienia (stłoczenia zębów, nachylenia zębów), i dlatego uzasadniona jest taka wizyta.

By nasz Hollywood Smile był długoletni, najbardziej rozsądnym będzie zainwestować w konsultacje i ewentualne leczenie ortodontyczne na samym początku. Prostowanie zębów po rekonstrukcjach protetycznych jest znacznie bardziej skomplikowane, albo wręcz nie można go przeprowadzić. Dlatego jeśli nie jesteś pewny kroków jakie należy podjąć by mieć olśniewający uśmiech, poradź się ortodonty.

Metody estetycznego leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne większości wad zgryzu można przeprowadzić bardzo estetycznymi aparatami. Najpopularniejsze są stałe aparaty estetyczne w których zamki wykonane są z kwarcu lub przeziernych tworzyw sztucznych. Coraz popularniejsze są natomiast przezroczyste nakładki prostujące na zęby. Ich noszenie oraz wkładanie i zdejmowanie z zębów są określane jako komfortowe i niewidoczne. Sprawia to, że w stomatologii estetycznej przezroczyste nakładki ortodontyczne są pierwszym rozpatrywanym aparatem do szybkiego i niewidocznego leczenia ortodontycznego.

Dygresje autorki

Po co tyle zachodu, starań, pieniędzy?  Uśmiech, też coś! Można i bez jego upiększania żyć. Można, ale czy zdrowo?  Zdrowie wszak jest najważniejsze.  Krzywe zęby, to niestety podstawa wielu problemów, o czym przeczytać można w  artykułach na blogu. Żółte zęby, to najczęściej zdrowe zęby (dobrze zmineralizowane), ale czy atrakcyjne w obecnym kanonie piękna? Niestety, raczej nie. Hollywood smile jest w naszym zasięgu. Warto tylko pomyśleć, jaka jest najlepsza droga do jego osiągnięcia.

Zapraszam do zadawania pytań.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI