Czy dentysta leczy migrenę?

Napis czy migrena moze byc od zeba i dentysta

Migrena to choroba neurologiczna, objawiająca się bólem głowy, mająca charakter napadowy. Przyczyny choroby są złożone i obejmują wiele czynników. Dentysta może wyeliminować niektóre z nich. Wiedza o tym, że zdrowie zaczyna się w jamie ustnej jest powszechna, lecz nie każdy wie, że zły stan jamy ustnej może być przyczyną napadów migreny. W artykule znajdziesz informacje o stomatologicznych aspektach migreny.

Choroby jamy ustnej a bóle migrenowe głowy

Dentyści mogą pomóc znaleźć, zdjagnozować i wstępnie powiązać niektóre choroby jamy ustnej jako przyczynę migrenowego bólu głowy. Przewlekłe ataki migrenowe mogą być powiązane są z ukrytymi chorobami jamy ustnej. Przyczyny mogące mieć wpływ na pojawianie się lub nasilanie migreny to min.:

  • Bruksizm (ściskanie; zaciskanie zębów)
  • Zaburzenia stawu skroniowo- żuchowego ( TMD)
  • Choroby przyzębia
  • Zainfekowany ząb lub ropień przyzębny
  • Wady zgryzu
  • Zatrzymany lub zainfekowany ząb mądrości

Badania wykonywane przez dentystów w przypadku poszukiwania przyczyn migreny

Bóle głowy i zębów przenoszone są przez nerw trójdzielny. Jego główną rolą jest unerwienie twarzy i czaszki. Wyeliminowanie problemów związanych z zębami, może pomóc częściowo lub całkowicie w pozbyciu się bólu i napadów migrenowych u niektórych pacjentów. Dlatego po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie, dentysta wykonuje badania m.in:

  • Głowy i szyi
  • Jamy ustnej
  • Zębów, przyzębia
  • Zdjęcia panoramiczne
  • Zdjęcia okołowierzchołkowe zębów
  • Żywotności miazgi zębów
  • Badanie stawów skroniowo-żuchwowych

Na czym polega leczenie bólu głowy u stomatologa?

Bruksizm jako przyczyna migreny

Bruksizm, czyli ściskanie zębów może prowadzić do podrażnienia mięśni i dziąseł, pęknięcia lub uszkodzenia zębów. W związku z powyższym bruksizm może być przyczyną migreny. Ostateczna metoda leczenia zależy od indywidualnych potrzeb i diagnozy danego pacjenta.

Popularne metody leczenia bruksizmu w celu zmniejszenia lub wyeliminowania migreny to m.in.:
1. Nakładki relaksacyjne to m.in. indywidualnie dla każdego pacjenta skonstruowane specjalne nakładki na zęby, które nosi się np. podczas snu.
2. Fizjoterapia to m.in. masaż, ćwiczenia relaksacyjne i terapia manualna mogą być stosowane w celu złagodzenia napięcia mięśniowego i poprawy funkcji w obrębie mięśni twarzoczaszki i stawu skroniowo-żuchwowego.
3. Terapia behawioralna to m.in. identyfikacja i zmiana szkodliwych nawyków, które przyczyniają się do bruksizmu, plus techniki relaksacyjne biofeedback i trening świadomości ciała.
4. Leczenie farmakologiczne to m.in. leki relaksujące mięśnie,  przeciwbólowe lub przeciwlękowe, w celu złagodzenia napięcia mięśniowego i poprawy jakości snu.
5. Opcjonalna korekta zgryzu , która zmniejszy siłę ściskania zębów.

Niezbędna w leczeniu bruksizmu jest m.in. konsultacja z lekarzem stomatologiem lub specjalistą od zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, w celu opracowania indywidualnego planu leczenia.

Zaburzenia stawu skroniowo- żuchowego (TMD) jako przyczyna bólów migrenowych

To grupa schorzeń dotyczących stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni żucia oraz struktur okołostawowych. Leczenie TMD zależy od konkretnego przypadku i objawów, które pacjent prezentuje. Zaburzenie te wpływają na stawy i mięśnie szczęki. Mogą powodować m.in.:

  • tkliwość mięśni w obrębie twarzy,
  • bóle uszu,
  • bóle zębów,
  • odgłosy klikania/trzaskania

Leczenie przy TMD:
1. Zmiana stylu życia np.: unikać nadmiernego żucia gumy do żucia, trzymania przedmiotów między zębami, unikać stresujących sytuacji, które mogą powodować nadmierne napięcie mięśni żucia.
2. Terapia fizyczna np. : wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających mięśnie żucia, masaż, terapia ciepłem lub zimnem, elektrostymulacja mięśni, oraz ultradźwięki w celu złagodzenia bólu i napięcia.
3. Aparaty ortodontyczne np.: stosuje się w celu poprawienia ułożenia szczęki, żuchwy i normalizacji zgryzu. Mogą to być aparaty stałe lub np. przezroczyste nakladki ortodontyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
4. Leki np.: przeciwbólowe, przeciwlękowe lub miorelaksanty stosowane w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego.
5. Aparaty rozluźniające np. płytki relaksacyjne  noszone w ustach podczas snu.

Każdy przypadek TMD jest inny, wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. Leczenie musi być skonsultowane z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie TMD, na przykład stomatologiem, lub ortodontą, aby uzyskać dokładną diagnozę i odpowiednie zalecenia dotyczące leczenia.

Choroby i infekcje przyzębia jako możliwa przyczyna migreny

Choroby przyzębia związane są z niszczeniem tkanki dziąsła, utratą wyrostka zębodołowego, a nawet utratą zębów. Dwie najczęstsze bakteryjne infekcje przyzębia to: zapalenie dziąseł (stomatitis gingivitis) i zapalenie przyzębia (periodontitis). Obie jednostki i liczne inne związane z chorobami przyzębia mogą być bezpośrednim lub pośrednim powodem bólów głowy u niektórych pacjentów.

Leczenie chorób przyzębia polega m.in. na:
1. Utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej m.in. przez regularne szczotkowanie zębów z pastą co najmniej dwa razy dziennie, oraz nitkowanie międzyzębowe.
2. Profesjonalne czyszczenie zębów poprzez profilaktyczne wizyty u higienistki stomatologicznej.
3. Leczenie farmakologiczne to m.in. stosowanie antybiotyków, lub innych leków przeciwbakteryjnych, w celu zwalczania infekcji przyzębia.
4. Korekta wad zgryzu, czyli leczenie ortodontyczne może ułatwić dobrą higienę jamy ustnej i zmniejszyć ryzyko zarówno powstania jak i nawrotu choroby.
5. Leczenie niechirurgiczne i chirurgia przyzębia to m.in. płukanie kieszonek dziąsłowych lub regeneracja kości przy użyciu materiałów wszczepialnych stosowane przy znacznym uszkodzeniu tkanek przyzębia i kości.

Pamiętaj, tylko regularne wizyty u dentysty mogą uchronić większość pacjentów przed chorobami przyzębia. Więcej informacji w art. „Sanacja jamy ustnej

Zainfekowany ząb lub ropień przyzębny to realny powód bólu głowy

Jeśli masz zainfekowany ząb lub ropień przyzębny, ważne jest, abyś jak najszybciej udał się do stomatologa.

Leczenie takich zmian polega m.in. na:
1. Leki i antybiotyki: pomogą zwalczyć bakterie i kontrolować infekcję.
2. Usunięcie ropy,  dla złagodzenia bólu i oczyszczenia powierzchni zakażonej, lekarz wykonuje drenaż. Polega on na otwarciu ropnia i usuwaniu/usunięciu nagromadzonej ropy.
3. Leczenie endodontyczne (kanałowe), polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, oczyszczeniu kanałów korzeniowych, a następnie zapełnieniu ich specjalnym materiałem w celu zapobieżenia ponownej infekcji.
4. Ekstrakcja zęba: gdy ząb nie nadaje się do leczenia, usuwa się go. Po usunięciu zęba konieczne może być dodatkowe leczenie, takie jak uzupełnienie pustej przestrzeni po zębie np. wszczepienie implantu zęba, zaprojektowania i założenie mostu protetycznego, czy wykonanie i użytkowanie protezy zebowej.

Najważniejsze aby skonsultować się ze stomatologiem, który dokładnie oceni twoją sytuację i zaleci najlepsze leczenie dla twojego konkretnego przypadku. Unikaj samodzielnego leczenia stanów zapalnych w jamie ustnej domowymi metodami.

Wady zgryzu lub inne nieprawidłowości zębowe mogą dać objawy migrenowe

Wazy ortodontyczne leczymy zależnie od przyczyny problemu. Każde leczenie jest indywidualne.

Proponowane leczenie nieprawidłowości zębowych u dentysty to m.in.:

  • Aparaty ortodontyczne: przy nieprawidłowym zgryzie czy ustawieniu zębów, aparat ortodontyczny może być skutecznym rozwiązaniem – indywidualnie dobrany aparat stały, nakładkowy lub ruchomy.
  • Protezy: jeśli zęby są nie do uratowania, lub są w zaawansowanym stanie zniszczenia, może być konieczne usunięcie ich i zastosowanie protez, takich jak protezy całkowite lub częściowe.
  • Implanty dentystyczne: jeśli pojedyncze zęby są nie do uratowania i zostaną usunięte to ich miejsce należy  uzupełnić. W tym przypadku implanty dentystyczne mogą być dobrym rozwiązaniem. Implanty są najczęściej tytanowymi korzeniami zębowymi wszczepianymi w kość szczęki lub żuchwy imitującymi naturalny ząb.

Zatrzymany lub uszkodzony ząb mądrości może dawać objawy migrenowego bólu

Przed podjęciem leczenia koniecznie skonsultuj się ze stomatologiem lub chirurgiem szczękowym, który oceni stan zęba mądrości i zaleci odpowiednie leczenie w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby.

Leczenie:
1. Obserwacja: bez objawów -regularne monitorowanie stanu zęba podczas okresowych wizyt stomatologicznych.
2. Ekstrakcja zęba: usunięcie źle ustawionego lub uszkodzonego lub zainfekowanego zęba.
3. Leczenie kanałowe: uszkodzony w wyniku próchnicy lub urazu ząb, gdzie korzeń zęba jest nadal strukturalnie silny, można próbować leczyć kanałowo. Pamiętaj, ze względu na bardzo dalekie usytuowanie zęba mądrości w łuku zębowym, leczenie endodontyczne często jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania.
4. Chirurgiczne usunięcie zęba mądrości: Jeśli ząb mądrości jest częściowo zniszczony, lub zatrzymany w dziąśle, może być konieczne wykonanie procedury chirurgicznej w celu jego usunięcia.

Dieta

Zmniejszenie ilości cukrów w diecie jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia i pomaga w zapobieganiu gromadzeniu się cukrów na powierzchni zębów. Są one pożywką dla rozwoju bakterii powodujących próchnicę. Wyeliminowanie słodyczy, napojów wysokosłodzonych, oraz popijanie posiłków wodą pomogą w zachowaniu odpowiedniego pH w jamie ustnej.
Regularne, staranne mycie zębów i nitkowanie przynajmniej 2 razy dziennie, również mogą pomóc uniknąć lub zmniejszyć problem z nadmiernym rozwojem bakterii w jamie ustnej. Warunkiem zdrowych zębów i dziąseł, jest ich regularne szczotkowanie. Zmniejsza ono osadzanie się płytki nazębnej, która przyczynia się do rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Nie wiesz czy masz dobrą szczoteczkę? Sprawdź, informacje znajdziesz w art. „Idealna szczoteczka- jaka?„.

Utrzymanie w zdrowiu  jamy ustnej, wszelkimi dostępnymi sposobami, ma znaczenie dla poprawy ogólnego stanu organizmu, a tym samym do wyeliminowania pewnych stomatologicznych przyczyn migreny.

Pamiętaj

Migreny leczy neurolog, który jest specjalistą w tej dziedzinie. On może zalecić odpowiednią terapię: farmakologiczną, behawioralną , zmieniającą Twój styl życia, dopasowując leczenie indywidualnie do Twojego przypadku. Dentysta może pomóc w walce z migreną rozwiązując problemy stomatologiczne.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia migreny. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia.  Artykuł nie jest sponsorowany.

 

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI