Mam wpływ na powikłania po leczeniu kanałowym zęba?

Obolały męzyczna trzymający rękę na policzku po leczeniu kanałowym

Czy ja mogę mieć wpływ na wystąpienie powikłań po leczeniu kanałowym mojego zęba?

Leczenie endodontyczne zęba, jest bardzo skomplikowanym zabiegiem. Obecnie coraz częściej wykonuje się je pod mikroskopem, dlatego prawdopodobieństwo sukcesu leczniczego jest wysokie. Niestety są czynniki dodatkowe, zależne od samego pacjenta.

W artykule starałam się wymienić czynniki, na które ma wpływ pacjent, a nie bezpośrednio dentysta. Warto się z nimi zapoznać, jeśli chcą Państwo by trud, czas i pieniążki zainwestowane w leczenie zęba, nie zostały zaprzepaszczone jakimś niedopatrzeniem.

Co trzeba zrobić, żeby mieć wykonane prawidłowe leczenie kanałowe zęba?

By ząb został dobrze wyleczony, należy ściśle podążać za rekomendacjami i zaleceniami lekarza.

  • Zgodnie ze sztuką leczenia należałoby wykonać diagnostykę radiologiczną (zdjęcie RTG) przed, w trakcie i po leczeniu kanałowym. Pozwoli to określić stopień trudności leczenia, polepszy diagnostykę i uwidoczni rezultaty leczenia.
  • Coraz częściej wykonuje się leczenie pod mikroskopem zabiegowym, co poprawia zarówno widoczność jak i precyzje pracy.
  • Odseparowanie zęba od śliny tzw. koferdamem podwyższa bezpieczeństwo i asepytkę pracy.
  • Dentysta poprawia efektywność pracy, używając nowoczesnych narzędzi giętkich i urządzeń np. endometru, którym mierzy długość kanału.
  • Jeśli leczenie nie zostanie wykonane na jednej wizycie, to należy w bardzo krótkim czasie, przyjść na wyznaczone wizyty dodatkowe, tak by leczenie wykonane zostało jak najszybciej, a nie przedłużane było przez np. pół roku.
  • Stomatolog zwiększa szansę na długoletni sukces leczniczy, wypełniając kanały materiałami najnowszej generacji, biokompatybilnymi. Używając do tego urządzeń np. do wypełnień ciekłą gutaperką.
  • Po leczeniu kanałowym ząb jest osłabiony (nie ma dużej części korony zęba, a i korzeń również jest słabszy po leczeniu) dlatego właściwym postępowaniem jest zaopatrzenie (wzmocnienie) wyleczonego zęba wkładem koronowo-korzeniowym i koroną protetyczną.

Dzięki takiemu postepowaniu otrzymujemy bardzo dobrze opracowany, szczelnie wypełniony system kanałowy leczonego zęba. Jeśli ząb będzie w jakikolwiek sposób wzmocniony po leczeniu, to jest duża szansa, że służyć może jeszcze wiele lat.

Jakie czynniki dodatkowe mogą mieć wpływ na niepowodzenie w leczeniu kanałowym?

Bardzo ważnym czynnikiem dodatkowych jest jakość wypełnienia czyli „plomby”. To, że nieszczelna plomba, może być powodem wystąpienia próchnicy w głębszych częściach zęba, wie prawie każdy. Ale czy tymczasowa plomba, po leczeniu kanałowym, obecna w zębie znacznie dłużej, niż rekomendował dentysta, może doprowadzić do zakażenia środka zęba,

i kolejny raz jego bólu?  Odpowiedź brzmi: tak.

Niestety zarówno za długo trzymane tymczasowe wypełnienie po leczeniu, jak też nieszczelne, czy połamane wypełnienie po leczeniu kanałowym w zębie, może doprowadzić do infekcji i ponownego stanu zapalnego wnętrza zęba lub wręcz kości przy korzeniu zęba.

Jakie czynniki zależne od pacjenta mogą wpłynąć na niepowodzenie leczenia kanałowego?

  • nieleczona próchnica wokół wypełnienia
  • nieszczelności w obrębie „plomby” lub korony protetycznej (np. pęknięta i nie naprawiona w krótkim czasie)
  • złamany kawałek leczonego zęba lub jego korzenia np. jako następstwo niefortunnego zagryzienia
  • choroby przyzębia (tkanek otaczających ząb np. dziąsła lub/i kości)
  • brak uczestnictwa w regularnych wizytach kontrolnych wyznaczonych przez lekarza
  • brak zgodny na wzmocnienie zęba lub odbudowę protetyczną zęba po leczeniu kanałowym

Jakie czynniki ogólnoustrojowe pacjenta, mogą wpłynąć na niepowodzenie w leczeniu?

Stan zdrowotny pacjenta ma znaczenie w gojeniu się tkanek wokół zęba.

Jeśli pacjent choruje np. na cukrzycę, to procesy regeneracyjne w organizmie mogą być spowolnione.

W przypadku gdy pacjent ciężko zachoruje i np. przyjmuje antybiotyki, to bywa, że stan zapalny przy zębie uaktywnia się. Pacjent ponownie odczuwa ból, może wystąpić obrzęk.

W takim wypadku, ząb będzie miał wskazania do ponownego leczenia endodontycznego (kanałowego) lub usunięcia.

Polskie Towarzystwo Endodontyczne i lekarze na całym świecie, zgodnie zwracają uwagę, iż na długoterminowy sukces leczenia endodontycznego, ma wpływ zarówno lekarz jak i pacjent.

Lekarz poprzez poprawną diagnostykę i prawidłowe przeprowadzenie leczenia, wpływa na to, że ząb może być obecny w jamie ustnej dłużej. Pacjent poprzez stosowanie się do zaleceń stomatologa, może wpłynąć na wyleczenie zęba w odpowiednim czasie i utrzymaniu go w dobrej „kondycji”.

Brak należytej staranności w zakresie higieny jamy ustnej, brak wizyt kontrolnych po leczeniu, brak odbudowy i wzmocnienia zęba może doprowadzić do zniweczenia pracy dentysty, a pacjentowi przysporzyć bólu i rozczarowania.

UWAGA. Leczenie kanałowe nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Jeśli są Państwo np. przewlekle chorzy lub przed poważna operacją proszę zapoznać się z artykułem: SANACJA JAMY USTNEJ – a stan naszego organizmu?

Dygresja autorki

Gdy dentysta mówi o zaleceniach wydają się nam one jasne i łatwe do zapamiętania. Gorzej z wdrożeniem ich w życiu codziennym. Dopóki boli ząb, to jeszcze wykonujemy zalecenia. Z każdym dniem jednak coraz mniej dokładnie. Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego tak ważna jest wiedza pacjenta na co ma wpływ on a na co dentysta.

Proszę podzielić się swoimi doświadczeniami z leczenia kanałowego zęba. Jeżeli nasunęły się  Państwu pytania, chętnie na nie odpowiem.

Dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI