Czym można leczyć wady zgryzu u dzieci?

dziewczynka osłania ręką twarz od słońca prostuje zęby aparatem

Czym leczyć wady zgryzu u dzieci? Jakie są ceny aparatów ortodontycznych?

Aparat ortodontyczny ruchomy, to najpopularniejsza metoda prostowania zębów u dzieci. Większość Polaków kojarzy ruchomy aparat ortodontyczny, jako jedyną opcję do wyboru w ramach NFZ, jak również jako jedyną metodę lecznicza dla dzieci. Jednak lekarze coraz częściej, proponują leczenie dzieci i młodzieży wykorzystując do tego celu tzw. trainery, lub metalowy, czy kosmetyczny aparat stały na zęby. Spotkać również można gabinety, w których dzieci  leczy się alignerami, czyli przezroczystymi nakładkami na zęby.

Aparat ruchomy, czyli jaki?

Aparat ruchomy ortodontyczny jest dostępny w prywatnych gabinetach ortodontycznych. Cena aparatu jednoszczękowego, to koszt około 700 zł- 1 200 zł. Pamiętać trzeba o czymś bardzo ważnym, mianowicie by otrzymać tego typu kolorowy aparacik dla dziecka w ramach NFZ, należy liczyć się z różnym okresem oczekiwania w kolejce do ortodonty, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Takich miejsc, nadal jest za mało, w stosunku do potrzeb. NFZ refunduje aparat na szczękę i/lub żuchwę oraz jedną naprawę takiego aparatu wykonaną przez technika dentystycznego w roku. Leczenie może być prowadzone do 13 roku życia dziecka. Dlatego czas rozpoczęcia leczenia ma ogromne znaczenie. Rekomenduje się by między 5 a 7 rokiem życia, na pewno przynajmniej raz, udać się na konsultację ortodontyczną.

żółty apaarat Schwarca na gipsowym odlewie

Aparat Schwarca, jeden z najpopularniejszych ruchomych aparatów ortodontycznych dla dzieci

 

Trainer, czyli co?

Trainery to specjalnie skonstruowane aparaty na zęby zarówno mleczne jak i mieszane, czy nawet młode dorosłe. Niestety, te aparaty nie są refundowane, a koszt ich wynosi średnio około 450 zł – 750 zł. Korzyścią jest to, że nie trzeba dziecku robić nieprzyjemnych wycisków zębów. Trainery najczęściej są dość wygodne dla dziecka, ponieważ wykonane są z mniej lub bardziej miękkiego tworzywa, lecz leczą one jedynie małe lub średnie wady. W Polsce najczęściej wybierane są do leczenia dzieci z tzw. zgryzem krzyżowym, lub zgryzem otwartym, w uzębieniu mlecznym lub wczesnym mieszanym. Wybierane są również jako pomocne narzędzie do odzwyczajania się od nawyków np. gryzienia wargi lub trzymania stale otwartej jamy ustnej. Proponowane są jako metoda z wyboru, przygotowujące dziecko i łuki zębowe do kolejnych etapów leczenia np. aparatem ruchomym refundowanym przez NFZ, czy aparatem stałym. Najważniejsze w tej grupie wiekowej (4-6 lat) jest to, że wada zgryzu jest nadzorowana, i ortodonta poprzez leczenie trainerem, zwalnia tempo rozwoju wady, lub wręcz udaje mu się osiągnąć widoczną poprawę wady zgryzu.

niebieska nakładka trainer dla dzieci

Trainer czyli aparat elastyczny dla dzieci i młodzieży w celu leczenia małych i średnich wad zgryzu.

Co wybrać – aparat stały kosmetyczny, aparat stały metalowy ?

Stały aparat na zęby kosmetyczny czy aparat metalowy to opcja nie refundowana przez NFZ. Nawet jeśli stać rodziców na leczenie aparatem stałym kosmetycznym czy aparatem metalowym, to dziecko musi spełnić minimum następujące warunki:
1. Potrafić utrzymać dobrą higienę jamy ustnej.
2. Potrafić współpracować w zakresie zaleceń dietetycznych
3. Przychodzić z rodzicem na regularne wizyty kontrolne
4. Mieć motywacje i cierpliwość, gdyż leczenie aparatem stałym nie jest ani łatwe ani krótkie
5. Posiadać w jamie ustnej wystarczającą ilość zębów stałych by móc rozpocząć leczenie aparatem naklejanym na zęby.

Zapraszam do lektury artykułu w którym omawiam jakie warunki musi spełnić dziecko by ortodonta podjął się leczenia aparatem stałym LINK

Nakładki na zęby, czyli co?

Ostatnią opcją, jest leczenie niewidocznymi nakładkami na zęby, czyli przezroczystym aparatem na zęby.
Nakładki, bo o nich mowa, są coraz bardziej popularne wśród dorosłych, i coraz częściej również dzieci, zaczynają je otrzymywać od certyfikowanych lekarzy. Wadą tej techniki jest mała dostępność, oraz wysoka cena. Korzyścią nie do przecenienia jest to, że dziecko nie ma nic naklejonego na zębach. W związku z czym, nic nie może odpaść. Również utrzymanie higieny, jest o wiele łatwiejsze.

 

Nastolatka zdejmuje z zębów aparat nakładkowy na zęby aligner

Przezroczyste nakładki na zęby (alignery) zaczynają być stosowane wśród nastolatków i młodszych dzieci.

W gabinetach ortodontycznych, spotkać się można z różnymi metodami leczenia wad zgryzu dzieci i młodzieży. Najważniejszym jest, by w okresie między 5 a 7 rokiem życia, dziecko miało swoją pierwszą konsultację ortodontyczną. Lekarz zwróci uwagę na niepokojące objawy, a jeśli takich nie będzie to indywidualnie dobierze termin kolejnej konsultacji.

Dygresje autorki

Piękny uśmiech to marzenie każdego. A śliczny uśmiech dziecka to podwójne szczęście. U dużej części dzieci jest to osiągalne, musimy tylko wcześnie o to zadbać i zaplanować. Rodzice często myślą, jeśli zęby mleczne są prościutkie, to zęby stałe też będą prosto rosły. Jest to jeden z największych mitów w ortodoncji dziecięcej. Mamy do wyboru tak wiele możliwości prostowania uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego. Należy już tylko wziąć telefon do ręki i umówić swoją pociechę na wizytę konsultacyjną u ortodonty.

Ciekawa jestem, czy informacje z tego artykułu pomogły w podjęciu decyzji o leczeniu ortodontycznym dziecka. Może nasunęły się kolejne pytania – piszcie proszę.

 

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany

 

 

Dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI