Czym można leczyć wady zgryzu u dzieci?

dziewczynka osłania ręką twarz od słońca prostuje zęby aparatem

Czym leczyć wady zgryzu u dzieci? Jakie są ceny aparatów ortodontycznych?

Aparat ortodontyczny ruchomy, to najpopularniejsza metoda prostowania zębów u dzieci. Większość Polaków kojarzy ruchomy aparat ortodontyczny, jako jedyną opcję do wyboru w ramach NFZ, jak również jako jedyną metodę lecznicza dla dzieci. Jednak lekarze coraz częściej, proponują leczenie dzieci i młodzieży wykorzystując do tego celu tzw. trainery, lub metalowy, czy kosmetyczny aparat stały na zęby. Spotkać również można gabinety, w których dzieci  leczy się alignerami, czyli przezroczystymi nakładkami na zęby.

Aparat ruchomy, czyli jaki?

Aparat ruchomy ortodontyczny jest łatwo dostępny w prywatnych gabinetach ortodontycznych. Cena aparatu na jedną szczękę, to koszt około 700zł-1200zł. Pamiętać trzeba o czymś bardzo ważnym, mianowicie by otrzymać tego typu kolorowy aparacik dla dziecka w ramach NFZ, należy liczyć się z 2-3 letnim okresem oczekiwania w kolejce do ortodonty, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Takich miejsc, nadal jest za mało, w stosunku do potrzeb. NFZ refunduje aparat na szczękę i/lub żuchwę oraz jedną naprawę takiego aparatu wykonaną przez technika dentystycznego w roku. W większości przypadków, dzieci parę razy w roku potrzebują mieć wysłany aparat do laboratorium, czy to w celu dopasowania, czy to w celu naprawy, dlatego leczenie długoterminowe w ramach NFZ nie jest tak naprawdę za darmo (za dodatkowe naprawy należy zapłacić). Natomiast podczas oczekiwania, na kolej przyjęcia dziecka,  wada zgryzu w większości przypadków rozwija się. Dlatego czas rozpoczęcia leczenia ma ogromne znaczenie. Rekomenduje się by między 5 a 7 rokiem życia, na pewno przynajmniej raz, udać się na konsultację ortodontyczną.

żółty apaarat Schwarca na gipsowym odlewie

Aparat Schwarca, jeden z najpopularniejszych ruchomych aparatów ortodontycznych dla dzieci

 

„Informacje dla opiekunów dzieci leczonych aparatem ruchomym” w formie PDF można pobrać za darmo TUTAJ.

Trainer, czyli co?

Trainery to specjalnie skonstruowane aparaty na zęby zarówno mleczne jak i mieszane, czy nawet młode dorosłe. Niestety, te aparaty nie  są refundowane, a koszt ich wynosi około 450zł-750zł. Korzyścią jest to, że  nie trzeba dziecka męczyć robieniem nieprzyjemnych wycisków zębów. Trainery najczęściej są dość wygodne dla dziecka, ponieważ wykonane są z mniej lub bardziej miękkiego tworzywa, lecz leczą one jedynie małe lub średnie wady. W Polsce najczęściej wybierane są do leczenia dzieci z tzw. zgryzem krzyżowym, lub zgryzem otwartym, w uzębieniu mlecznym lub wczesnym mieszanym. Wybierane są również jako pomocne narzędzie do odzwyczajania się od nawyków np. gryzienia wargi lub trzymania stale otwartej jamy ustnej. Proponowane są jako metoda z wyboru, przygotowujące dziecko i łuki zębowe do kolejnych etapów leczenia np. aparatem ruchomym refundowanym przez NFZ, czy aparatem stałym. Najważniejsze w tej grupie wiekowej (4-6 lat) jest to, że wada zgryzu jest nadzorowana, i ortodonta poprzez leczenie trainerem, zwalnia tempo rozwoju wady, lub wręcz udaje mu się osiągnąć widoczną poprawę wady zgryzu.

niebieska nakładka trainer dla dzieci

Trainer czyli aparat elastyczny dla dzieci i młodzieży w celu leczenia małych i średnich wad zgryzu.

Co wybrać – aparat stały kosmetyczny, aparat stały metalowy ?

Stały aparat na zęby kosmetyczny czy aparat metalowy to opcja nie refundowana przez NFZ. Cena aparatu naklejanego na zęby, w prawie wszystkich miejscach jest taka sama,  i mieści się najczęściej w granicach 1900 – 2 500zł za jeden łuk metalowy oraz około 2 500 zł – 3 500 zł za jeden łuk kosmetyczny.  Nawet jeśli stać rodziców na leczenie aparatem stałym kosmetycznym czy aparatem metalowym, to dziecko musi spełnić minimum następujące warunki:

  1. Potrafić utrzymać dobrą higienę jamy ustnej.
  2. Potrafić współpracować w zakresie zaleceń dietetycznych
  3. Przychodzić z rodzicem na regularne wizyty kontrolne
  4. Mieć motywacje i cierpliwość, gdyż leczenie aparatem stałym nie jest ani łatwe ani krótkie
  5. Posiadać w jamie ustnej wystarczającą ilość zębów stałych by móc rozpocząć leczenie aparatem naklejanym na zęby

Zapraszam do lektury artykułu w którym omawiam jakie warunki musi spełnić dziecko by ortodonta podjął się leczenia aparatem stałym LINK

„Informacje dla pacjenta z aparatem stałym” w formie PDF można pobrać za darmo TUTAJ

Nakładki na zęby, czyli co?

Ostatnią opcją, jest leczenie niewidocznymi nakładkami na zęby, czyli przezroczystym aparatem na zęby.

Nakładki, bo o nich mowa, są coraz bardziej popularne wśród dorosłych,  i coraz częściej również dzieci, zaczynają je otrzymywać od certyfikowanych lekarzy. Wadą tej techniki jest mała dostępność, oraz wysoka cena, rozpoczynając się od paru tysięcy złoty wzwyż. Korzyścią nie do przecenienia jest to, że dziecko nie ma nic naklejonego na zębach. W związku z czym, nic nie może odpaść, i stanowić zagrożenia dla dziecka. Również utrzymanie higieny, jest o wiele łatwiejsze, a czas leczenia znacznie łatwiej  określić, w porównaniu z tradycyjną ortodoncją.

Nastolatka zdejmuje z zębów aparat nakładkowy na zęby aligner

Przezroczyste nakładki na zęby (alignery) zaczynają być stosowane wśród nastolatków i młodszych dzieci.

W gabinetach ortodontycznych, spotkać się można z różnymi metodami leczenia wad zgryzu dzieci i młodzieży. Najważniejszym jest, by w okresie między 5 a 7 rokiem życia, dziecko miało swoją pierwszą konsultację ortodontyczną. Lekarz zwróci uwagę na niepokojące objawy, a jeśli takich nie będzie to indywidualnie dobierze termin kolejnej konsultacji.

Dygresje autorki

Piękny uśmiech to marzenie każdego.  A śliczny uśmiech dziecka to podwójne szczęście. Nie jest to nieosiągalne, musimy tylko wcześnie o to zadbać i zaplanować. Rodzice często myślą, jeśli zęby mleczne są prościutkie, to zęby stałe też będą prosto rosły. Jest to jeden z największych mitów w ortodoncji dziecięcej. Mamy do wyboru tak wiele możliwości prostowania uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego. Należy już tylko wziąć telefon do ręki i umówić swoją pociechę na wizytę konsultacyjną u ortodonty.

Ciekawa jestem, czy informacje z tego artykułu pomogły w podjęciu decyzji o leczeniu ortodontycznym dziecka. Może nasunęły się kolejne pytania – piszcie proszę.

Dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI