Dziąsła dzieci mogą krwawić gdy mają stan zapalny np. na tle urazu, lub gdy nienależycie dbają o higienę jamy ustnej. Krwawienie dziąseł występuje gdy brakuje w organizmie m.in. witamin np. C, lub jest to np. początek niezdiagnozowanej cukrzycy. Pedodonta (stomatolog dziecięcy), lub periodontolog (specjalista chorób m.in. dziąseł) to lekarze do których powinniśmy zgłosić się z dzieckiem, którego dziąsła krwawią. Taka wizyta u dentysty może pomóc w zapobieganiu, oraz rozwiązaniu tego problemu poprzez leczenie. O przyczynach i sposobach zapobiegania krwawienia dziąseł przeczytasz więcej w artykule.
Warto wiedzieć
Przyczyny krwawiących dziąseł u dzieci
Krwawiące dziąsła u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. Każdą należy sprawdzić i wyleczyć. Dentysta i pediatra powinni razem sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku rozwojowym.
Główne przyczyny krwawienia dziąseł u dzieci to m.in.
- Zła higiena jamy ustnej, czyli płytka bakteryjna (osad) na zębach.
- Urazy dziąseł
- Choroby ogólnoustrojowe w tym np. cukrzyca (nawet ta jeszcze nie zdiagnozowana)
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Awitaminozy np. witaminy C, K
- Skutki uboczne stosowanych leków np. na astmę
Warto wiedzieć, że nawet u dzieci krwawiące dziąsła mogą być sygnałem chorób przyzębia.
Krwawienie dziąseł u dzieci z powodu złej higieny jamy ustnej
Zła technika szczotkowania zębów np. kółeczkami zamiast ruchami wymiatającymi. Niedobrana szczoteczka do zębów z niewłaściwą pastą, może być powodem rozwoju stanu zapalnego dziąseł, a później ich krwawienia.
Współodpowiedzialne za krwawienie dziąseł są bakterie znajdujące się w jamie ustnej. One tworzą płytkę nazębną. Jest ona przyczyną powstawania próchnicy i chorób dziąseł u dzieci. Jeżeli płytka nazębna (osad) nie jest codziennie usuwana, przekształca się w kamień nazębny. Niestaranna higiena powoduje, że resztki pokarmowe zalegające między zębami, powodują stan zapalny dziąsła. Skutkiem czego są właśnie krwawiące dziąsła.
O tym jak prawidłowo myć zęby pisaliśmy szerzej w artykułach:
Choroby ogólnoustrojowe są powodem krwawienia dziąseł u dzieci
Krwawienie dziąseł może być także objawem chorób ogólnoustrojowych.
Choroby które mogą być przyczyną krwawienia dziąseł u dzieci to m.in.:
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- cukrzyca
- choroby wątroby
- astma
Działaniem niepożądanym niektórych leków, mogą być również zmienione w swoim kolorze lub kształcie oraz krwawiące dziąsła.
Chorzy na cukrzycę mają zwiększone stężenie glukozy nie tylko we krwi, ale również w ślinie. Ślina ich obfituje w większą niż u ludzi zdrowych ilość mocznika, wapnia, i protein. Sprzyjają one odkładaniu się kamienia nazębnego. Tak więc chorzy na cukrzycę objęci powinni być nie tylko stałą opieką diabetyka, ale również stomatologa.
Również niedobór witaminy C może sprawić, że dziąsła są słabsze i krwawią. Awitaminoza wit. C jest związana m.in. z niewłaściwym żywieniem, brakiem w diecie warzyw i owoców.
Przyczyną niedoboru natomiast witaminy K może być m.in.:
- kuracja antybiotykowa
- choroby przewodu pokarmowego upośledzające trawienie tłuszczów
- pierwotne zapalenie dróg żółciowych
- mukowiscydoza
- choroby zapalne jelit
U młodych osób leczonych z powodu astmy oskrzelowej występuje większa skłonność do występowania zapaleń dziąseł.
Czy dziecko z krwawiącymi dziąsłami może być leczone ortodontycznie?
Dziecko z krwawiącymi dziąsłami nie powinno być leczone ortodontycznie. Nie powinno nosić aparatu ruchomego, ani stałego na zębach.
Dzieci w Polsce objęte są bezpłatnym leczeniem ortodontycznym do 12 roku życia. Niestety przy takiej dolegliwości nawet leczenie zgryzu nakładkami ortodontycznymi jest niemożliwe.
Więcej o leczeniu ortodontycznym w artykułach:
- Ortodoncja-vademecum wiedzy
- RUCHOMY APARAT dla dziecka?
- STAŁY APARAT dla dziecka, czy to możliwe?
- Ortodoncja na NFZ w 2024 r.
Zapobieganie krwawieniu dziąseł u dzieci
Podstawą utrzymania zdrowych dziąseł jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Skuteczne usuwanie bakterii z jamy ustnej, minimalizuje możliwość rozwoju stanu zapalnego dziąseł u dzieci. Odpowiednio dobrana szczoteczka i pasta do zębów to podstawa dbania o zęby i dziąsła. Stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej mogą pomóc również w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł.
- Profesjonalne leczenie zapalenia dziąseł polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów z kamienia oraz osadów. Lekarz może zalecić lecznicze płukanki czy pasty do zębów. Wizyty kontrolne postępów leczenia również są bardzo istotne u dzieci.
- Warto wiedzieć, że skaling jest to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i osadu. Można go wykonać bezpłatnie w ramach koszyka świadczeń NFZ.
- Piaskowanie jest to zabieg polegający na oczyszczeniu zębów ze zgromadzonego na nich kamienia i osadu. Jest to zabieg który również można wykonać u dzieci ale niestety odpłatnie.
- Systematyczna opieka stomatologiczna pomoże w utrzymaniu zdrowia w jamie ustnej dziecka i zapobieganie krwawieniom dziąseł. Dentysta pokaże również rodzicom i dziecku jak prawidłowo zadbać o higienę zębów i jamy ustnej.
- Holistyczne podejście do zdrowia dziecka poprzez współpracę lekarzy, rożnych specjalności. Problemy w jamie ustnej mogą być przyczyną, lub wskaźnikiem, różnych chorób ogólnoustrojowych.
Bibliografia
- Stomatologia wieku rozwojowego; Maria Szpringer-Nodzak, Magdalena Wochna-Sobańska; PZWL; wyd. 4 z 2005 r.
- Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego; Podręcznik dla studentów i lekarzy stomatologów; Zofia Knychalska-Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Jama ustna dziecka bez tajemnic; Poradnik stomatologiczny dla pediatrów i lekrzy rodzinnych Katarzyna Emerich Agnieszka Wal-Adamczak Michał Sobczak Wyd. Czelej