Dlaczego zęby bolą?

dentysta tlumczy dlaczego zeby bola

Powodów bólu zębów jest wiele. Najczęściej odczuwamy delikatny ból zęba, gdy jest on pęknięty, ma ubytek przyszyjkowy, lub ma nieszczelne wypełnienie. Bardziej intensywny ból zęba można odczuć po jego urazie. Duży ból najczęściej związany jest ze stanem zapalnym zęba, który jest konsekwencją np. próchnicy pod starym wypełnieniem. Zęby bolą również rano, gdy w nocy się mocno je zaciska. Uogólniony ból zębów trudny do lokalizacji może wystąpić na tle psychologicznym. Stany zapalne zatok szczękowych, mogą być powodem bólu górnych zębów. Z artykułu dowiesz się o najczęściej spotykanych przyczynach odczuwania dolegliwości bólowych zębów.

Mały ból zęba

Mały i przemijający ból zęba w odpowiedzi na różne bodźce zewnętrzne, odczuwamy gdy ma on pęknięte lub złamane szkliwo. Podobne odczucie występuje gdy ząb jest delikatnie połamany w obrębie zębiny. Ząb reaguje odczuciem bólu na ciepło, zimno, kwaśne, słodkie. O tym dlaczego zęby się kruszą przeczytasz w artykule na portalu.

Podobne odczucia na czynniki zewnętrzne, mogą mieć osoby z ubytkiem przyszyjkowym tzw. klinowym.
Nagły ból o różnym nasileniu, ustępujący po chwili z okolicy przy dziąśle, może świadczyć o „dziurze”, lub ukrytej między zębami próchnicy. Wszystkie te sytuacje warto omówić z dentystą.

 

Średniej intensywności ból

Ząb po urazie może być tzw. tkliwy. Wstrząs zęba to nie tylko obrażenie samego zęba, ale również struktur wokół zęba, czyli np. kości i włókien utrzymujących. W takiej sytuacji można odczuwać słabą reakcję bólową podczas pionowego lub poziomego nacisku na ząb. Z czasem objawy mogą ustąpić i ból stopniowo będzie się wyciszał.
Jeśli w zębie widoczne jest wypełnienie białe lub amalgamatowe i ząb ten jest powodem odczuwania co jakiś czas bólu, oznacza to potrzebę konsultacji z lekarzem. Zdarza się, że pod „ładnymi” białymi plombami, lub głębokimi wypełnieniami z amalgamatów, może rozwijać się próchnica. Powodować to może reakcje obronne zęba, czyli ból. Jest to sygnał do podjęcia decyzji o leczeniu zębów.

Duże dolegliwości bólowe

Duży ból zęba związany jest najczęściej ze stanem zapalnym jego środkowej części, czyli miazgi. Jeśli ból jest bardzo intensywny i nie znika z upływem kolejnych godzin, po spożyciu ogólnie dostępnych środków przeciwbólowych, jest to powód by udać się pilnie do dentysty. Lekarz wykona zdjęcie radiologiczne i sprawdzi jakie leczenie będzie najbardziej korzystne. Najczęściej należy taki ząb leczyć endodontycznie, bez lub pod mikroskopem.
Bywa, że nawet ząb leczony kanałowo w przeszłości po latach może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Lekarz sprawdza wówczas czy nie doszło do pęknięcia zęba, lub czy nie ma przy nim stanu zapalnego. W takich przypadkach ponowne leczenie kanałowe dobrze przeprowadzić pod mikroskopem. Warto wiedzieć, że mimo rozwoju technologii niektórych zębów nie uda się uratować, dlatego należy je usunąć. Po usunięciu zęba należy natomiast pustą przestrzeń uzupełnić implantem lub np. mostem.

Zęby bolą po nocy

U osób które nieświadomie zaciskają zęby w nocy, może dojść nad ranem do uczucia bolesności zębów czy kości jamy ustnej. W takim przypadku często mięśnie ust, policzków, twarzy czy karku bywają napięte i również lekko bolesne. Dobrze omówić ten problem z dentystą. Często zaleca on szynę relaksacyjną na noc.
Bywa, że zgrzytanie zębów występuję ponieważ zęby nie zachodzą na siebie idealnie i jest punkt kolizyjny. Ma to miejsce u pacjentów z wadą zgryzu. W takim przypadku konsultacja u ortodonty i leczenie np. przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby lub aparatem stałym byłoby rozwiązaniem.

Intensywne szczotkowanie zębów

Nieprzyjemne dolegliwości ze strony szyjek zębowych lub powierzchni wargowych zębów mogą wystąpić u osób intensywnie szczotkujących zęby. U takich osób mogą wystąpić ubytki tzw. abrazyjne, czyli patologiczne starcie zębów przez wielokrotnie powtarzające się czynniki mechaniczne w jamie ustnej.

Osoby praworęczne, które zbyt silnie szczotkują zęby, lub używają twardych szczotek, mogę na zębach górnych i dolnych po lewej stronie jamy ustnej, mieć takie “wytarte” szkliwo. Jednym z powodów takiego stanu jest twardość szczoteczki i nacisk jaki wkładamy w mycie zębów. Pamiętajmy, że w nowej szczoteczce włosie jest najtwardsze, a siła nacisku w początkowym etapie szczotkowania również jest największa. Jeśli myjemy zęby do około 20 minut od jedzenia, to wówczas szkliwo jest szczególnie podatne na fizyczne ścieranie.
Główne powody powstawania “ubytków” w szkliwie:
• zbyt częste niż indywidualnie rekomendowane mycie zębów,
• zbyt długie ich szczotkowanie,
• użycie abrazyjnych past (np. dla palaczy, czy niektórych wybielających),
• używanie nieprawidłowej szczoteczki,
• nieumiejętnej techniki mycia zębów.

Lekarze rekomendują by o zdrowie jamy ustnej dbać już na poziomie profilaktyki, jaką jest regularne i umiejętne mycie zębów. Zachęcają do używania szczoteczki miękkiej lub średniej twardości indywidualnie dobranej. Na portalu przeczytasz artykuł o tym czym powinna charakteryzować się idealna szczoteczka do zębów.

Dobrze aby dentysta lub higienistka dobrali pastę, płukanki i ewentualne żele do stosowania jako produkty uzupełniające do higienizacji. Wszelkie ubytki w szkliwie należy pokazać stomatologowi w celu ich zabezpieczenia materiałem kompozytowym tzw. plombą, lub różnymi lakierami ochronnymi.

Wrażliwość zębów na słodycze

Jeśli po jedzeniu słodyczy czuje się wrażliwość i dyskomfort zęba, może okazać się że występuje nieszczelność założonego w nim wypełnienia (białego kompozytowego lub amalgamatowego). Istnieje też możliwość, że szkliwo jest pęknięte lub złamane dlatego chemiczne bodźce bezpośrednio przechodzą do zębiny a ta reaguje uczuciem krótkotrwałego dyskomfortu lub bólu. Wizyta u dentysty i wykonanie RTG zęba jest wskazane.

Stan zapalny zatok przynosowych

Ostry lub przewlekły stan zapalny zatok przynosowych, może doprowadzić do bólu zębów górnych. Korzenie wielu zębów szczęki są bardzo blisko dna zatoki szczękowej. W związku z tym, stany zapalne zatok mogą mieć wpływ na dyskomfort, mrowienie lub tępy ból górnych zębów jedno lub obustronnie. Ból najczęściej nie jest przypisany do konkretnego zęba tylko do grupy zębów.
Przy powyższych objawach wizyta u lekarza ogólnego, laryngologa lub dentysty jest nieodzowna.

Przyczyny psychologiczne

Bywa, że pacjent odczuwa nieokreślony mały, średni lub większy ból ciężki do określenia jeśli chodzi o lokalizację. Wyzwalają go trudne do określenia sytuacje i ustępuje również w różnym czasie. Dentysta robiąc zdjęcia rtg (zębowe czy panoramiczne), badając każdy ząb oddzielnie nie może znaleźć logicznego powodu odczuwania dolegliwości bólowych, czy dyskomfortu.
W takich przypadkach rekomenduje się poszukiwanie przyczyn bólu zębów w obrębie szyi, głowy, czy nawet struktur odleglejszych np. kręgosłupa czy narządów wewnętrznych. Czasami zaleca się wizytę u psychologa, w celu analizy czy w danym momencie życia pacjent nie przeżywa stresogennych sytuacji, które mogą mieć wpływ na powstanie powyższych objawów.

Zawał mięśnia sercowego

Ból promieniujący do żuchwy, którego wcześniej się nie odczuwało może być jednym z pierwszych objawów choroby wieńcowej. Może być to objaw zawału mięśnia sercowego. W takiej sytuacji należy natychmiast powiadomić o tym pogotowie ratunkowe i najbliższe osoby w swoim otoczeniu. Tu liczą się minuty, nawet jeśli nie jesteś pewny/a, czy ból jest pochodzenia zębowego, warto porozmawiać przez telefon z lekarzem.

Bóle twarzy tzw. neuralgie

Nerwobóle w postaci ostrych ataków bólu w obrębie twarzoczaszki, często w regionach przy zębach, mogą być objawem tzw. neuralgii. Występuje ona w przypadku uszkodzenia lub podrażnienia nerwów przebiegających w obrębie szyi czy głowy. Pacjenci opisują ból jako piekący, kłujący z parestezjami czy drętwieniem tkanek. Przyczyn nerwobóli może być wiele np. neuralgia nerwu trójdzielnego, nerwu pośredniego, językowo-gardłowego.
Na wymienione objawy leki przeciwbólowe ogólnodostępne nie pomagają. Konsultacje stomatologiczna, lekarska a w tym neurologiczna jest wskazana.

Dygresje autorki
Ból jest zawsze niepokojącym objawem np. stanu zapalnego w organizmie. Coś co go wywołuje powinno być szybko zdiagnozowane. Tłumienie go samodzielnie lekarstwami, tego nie zrobi. Dlatego tak ważna jest szybka konsultacje ze specjalistą. Im szybciej zdiagnozujemy źródło i je wyleczymy, tym szybciej nasz organizm przestanie sygnalizować bólem, że coś złego się dzieje. Dbajmy o siebie i nie lekceważmy sygnałów wysyłanych przez nasze ciało.

Warto zacząć od regularnej tzw. sanacji jamy ustnej.

Zobacz jeszcze:

12 komentarzy

SYLWEK 2 sierpnia 2022 - 10:04

Witam. Czy dentysta Mógł mi Usunąć zęba nr 5 Bez zdjęcia RTG.

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 3 sierpnia 2022 - 12:00

Każdemu pierwszorazowemu pacjentowi rekomenduje się wykonanie aktualnego zdjęcia panoramicznego. Jeśli okaże się, że ząb należy leczyć kanałowo lub usunąć można na tej samej wizycie wykonać dodatkowe zdjęcie tzw. małe zębowe RTG. Usunięcie zęba rekomenduje się by było wykonane na podstawie badania i diagnostyki RTG. Stomatolodzy są bardzo doświadczeni w ekstrakcjach zębów, dlatego przy spełnieniu określonych warunków (niektóre zęby w niektórych sytuacjach) zęby mogą być usunięte nawet bez zdjęcia RTG. A jak się Pan czuje po usunięciu 5? Czy wszystko dobrze się goi? Czy tylko z czystej ciekawości padło to ważne pytanie? Pozdrawiam

Odpowiedz
PORTAL 9 listopada 2022 - 07:14

Pytanie czytelnika z „Zadaj pytanie dentyście”:
Witam boli mnie dziąsło i ząb 6 wziełem wczoraj 3 razy paracetamol 1000 Apap 2 razy po 500 i jeden raz solpladeone o godzinie 20 a nadal mnie boli co mogę zrobić?

Odpowiedz
dr Agnieszka 9 listopada 2022 - 07:24

Objawami stanu zapalnego zęba (nieodwracalnego) są: 1) ból o dużej intensywności 2) ból trwający parę godzin lub dni 3) ból który nie ustępuje po standardowych środkach przeciwbólowych Co należy zrobić? 1) umówić się na wizytę do dentysty Co zrobi dentysta? 1) RTG zęba (albo małą zębówkę albo/i zdjęcie panoramiczne) 2) zbada ząb i zęby 3) zmniejszy ból w zależności od zdjagnozowanej przyczyny np. poprzez leczenie kanałowe Niestety w tym przypadku jeśli nagle ząb przestanie boleć nie należy się cieszyć, gdyż może oznaczać to że ząb „umarł”. Co wtedy zrobić? Umówić się na wizytę do dentysty, gdyż w jamie ustnej nie może być martwego zęba w którym są bakterie a to grozi np. opuchnięciem, wysiękiem ropy, infekcją. Zapraszam do artykułu w którym wytłumaczyłam kwestię leczenia kanałowego https://dentystaradzi.pl/czy-stomatolog-dobrze-wyleczyl-mi-zab-kanalowo-jak-ocenia-sie-leczenie-kanalowe/

Odpowiedz
PORTAL 9 listopada 2022 - 07:51

Pytanie czytelnika z „Zadaj pytanie dentyście”:
Bolał mnie zab byłem u dentysty i tam już nie bolał i wg niej jest martwy był już leczony plombowany. Czy nadaje się do leczenia kanałowego. Mogę wysłać RTG a wizytę mam za miesiąc.

Odpowiedz
dr Agnieszka 9 listopada 2022 - 08:13

Witamy, prawdopodobnie na wizycie albo ząb został poddany dewitalizacji albo doktor od razu przeprowadziła pierwszą część leczenia kanałowego. Super, że zdjęcie RTG zostało zrobione bo w przypadku bólu zęba jest to bardzo ważne. Jeśli lekarz powiedział, żeby za miesiąc przyjść na wizytę oznacza to że zakwalifikował ząb do kolejnej procedury w tym przypadku np. leczenia kanałowego. W dzisiejszych czasach bardzo dużo (nawet bardzo „brzydko” wyglądających) zębów kwalifikuje się do leczenia kanałowego. Technologia, narzędzia i materiały są teraz tak dobre, że zęby które parę lat temu należało usunąć, teraz leczy się i nadal posiada się je w jamie ustnej.

Odpowiedz
PORTAL 20 listopada 2022 - 09:09

Pytanie czytelniczki z „Zadaj pytanie dentyście”: Dzień dobry, mam problem z koronami. Rok temu temu miałam leczone kanałowo jedynki celem założenia koron. Jednak po złożeniu koron czuje ból zębów pod koroną ale tylko dotykając je z przodu. To takie uczucie jakby były nadwrażliwe pod spodem. Już raz lekarz ściągał te korony. Teraz mam je założone na tymczasowo, ale nie ma poprawy. Miałam robiony rtg 3 d, żeby sprawdzić to leczenie kanałowe. Boje się założyć te korony na stałe, ale cała ta sytuacja trwa od roku i 30 wizyt. A Pani doktor nie potrafi mi powiedzieć czemu czuje ten dyskomfort. Według mnie nie powinnam nic czuć po leczeniu kanałowy. Mam też inną koronę i tam nic nie czuję. Wygląd koron bardzo mi się podoba, ale ten dyskomfort jest przeze mnie odczuwalny tak 4 na 10. Dodam, że przy tymczasowych koronach czułam ten sam dyskomfort. Czy Pani spotkała się kiedyś z taką sytuacją?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 20 listopada 2022 - 09:17

Witam, w powyższym artykule zamieściłam kilka powodów dlaczego odczuwa się ból zębów. Proszę się nad nimi zastanowić. Nadmienię, iż są pacjenci którzy „nieznacznie odczuwają” zęby leczone kanałowo i tak samo wszczepione implanty mimo iż jedno i drugie nie posiadają własnych nerwów. U pani sytuacja nie jest standardowa. Zarówno czas odczuwania dolegliwości jest dość długi, jak i ilość wizyt kontrolnych jest dość duża. Może w pani przypadku warto podjąć się konsultacji u innego protetyka lub periodontologa ? Proszę dzielić się z nami postępem diagnostyki i decyzji w pani przypadku (może komuś pomogą te informacje). Pozdrawiam

Odpowiedz
PORTAL 22 grudnia 2022 - 00:21

Pytanie z formularza „ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE”: Witam. Piszę z problemem, jaki pojawił się już 4 lata temu. W 2018 roku w prawej szóstce pod plombą znajdowała się u mnie próchnica, która została wyleczona i nałożona nowa plomba (ciemna). Od czasu założenia jej narzekałam, że coś rozpiera mi zęby. Byłam raz, drugi i ciągle mówiłam o tym samym problemie. Rok później rozwiercono mi ten ząb, aby zobaczyć, czy wszystko ok. I było jak najbardziej ok, ale ja miałam ciągle uczucie rozpierania i czasami bólu na parę sekund, który zaraz znikał (pulsowanie). Po 3 latach pojawiła się też plamka czarna na dziąśle, między 5 a 6. Poszłam do najlepszego stomatologa w mieście, ale też zapewnił mnie, że ząb jest zdrowy i nie wie co może mnie boleć, a że plamka to pewnie tatuaż od plomby ciemniej (ciemną plombę mam w 5 i 6). Zrobiono mi zdjęcie pantomograficzne, które nic nie wykazało. Mija właśnie 4 rok, bóle są coraz częstsze (aż boli głowa i mdli), a plamka na dziąśle coraz ciemniejsza. Gdzie mam się zgłosić po pomoc? Czy to możliwe, że mam jakieś „uczulenie” na te ciemne plomby? Nigdy wcześniej tak nie miałam. Dziękuję za udzieloną odpowiedź.

Odpowiedz
dr Agnieszka 22 grudnia 2022 - 00:25

Witam, objawy są nietypowe. Na tym etapie rekomendowałabym wizytę u specjalisty PERIODONTOLOGA. Jest to dentysta, który diagnozuje wszelkie zmiany na błonie śluzowej i świetnie ocenia stan przyzębia. Skoro zęby były i są zdrowe, szukać odpowiedzi należy w innym miejscu. Po konsultacji proszę wrócić do nas i opisać jej rezultat – może ten opis pomoże wielu innym pacjentom. Zdrowia życzę

Odpowiedz
PORTAL 22 grudnia 2022 - 00:49

Pytanie z formularza ” ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE”: Dobry wieczór,
od paru miesięcy boli mnie lewa,górna jedynka. Nie jest to ból ostry, nieustanny. To ból pojawiający się w trakcie jedzenia, czyli ucisku na ząb. Byłam u dwóch stomatologów. Zrobiono mi pantomogram oraz zdjęcia rtg (w tym drugiego zęba dla porównania). Oczywiście w czasie każdej wizyty lekarze dokładnie zbadali moje zęby, miałam także próbę zimna. Usunięto mi dokładnie kamień, wykonano piaskowanie i lakowanie. Wszystko wydaje się być w porządku, wręcz wzorowo a ząb dalej boli. Obawiam się, że mam stan zapalny miazgi, a nie wiem jak to zbadać.
Będę wdzięczna za poradę.
Pozdrawiam
Katarzyna

Odpowiedz
dr Agnieszka 22 grudnia 2022 - 00:55

Nietypowa sytuacja, patrząc iż do dnia dzisiejszego nie udało się wyeliminować bólu. Rekomenduję wizytę u specjalisty m.in. od dziąseł i kości, czyli PERIDONTOLOGA. Lekarz ten, specjalizuje się również w analizie np. nerwów twarzoczaszkowych. Czasami bywa, że np. specjalista protetyki czy ortodonta wykryje tzw. przedwczesny kontakt na zębie i okaże się że to była przyczyna nietypowego bólu/dyskomfortu. Zalecam dalsze konsultacje, lecz u lekarzy innych specjalności niż ogólnostomatologiczna. Proszę wrócić do nas i opisać postawioną diagnozę. Może komuś jeszcze pomoże Pani przykład. Pozdrawiam

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI