Etapy leczenia ortodontycznego

etapy leczenia ortodontycznego analiza zdjecia RTG skan zebow i aparat staly oraz nakladki prostujace na zeby

Leczenie ortodontyczne dorosłego i dziecka, składa się z powtarzających się etapów. By dowiedzieć się, jaki aparat na zęby wybrać, należy przejść płatną, lub bezpłatną konsultację ortodontyczną w ramach NFZ, która jest początkiem przygody prostowania zębów. Po niej następuje czas detalicznej diagnostyki ortodontycznej, czyli badania dodatkowe, pomiary i analizy zdjęć rentgenowskich. Na koniec dentysta przedstawia indywidualny plan leczenia. Proponuje również najodpowiedniejszy aparat ortodontyczny np. leczenie nakładkami prostującymi na zęby, lub aparatem stałym. Z czego składa się każdy etap? Ile kosztuje? Czy można pominąć jakąś konsultacje lub wizyty kontrolne ? W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Konsultacja ortodontyczna

Konsultacja ortodontyczna może być bezpłatna lub w cenie około od 100 zł do 250 zł. Na pierwszym spotkaniu z ortodontą można spodziewać się rozmowy o oczekiwaniach co do swoich potrzeb prostowania zębów. Ortodonta bada twarz i szyję z zewnątrz, oraz zęby i jamę ustną w środku. Zbiera wywiad ogólnozdrowotny, ogólnostomatologiczny oraz dopytuje się o parafunkcje i dysfunkcje, czyli np. czy zgrzyta się zębami, lub czy boli staw skroniowo-żuchwowy. Na tej wizycie może być wykonany skan zębów i objaśnienie na jego podstawie z jaką wadą mamy do czynienia, oglądając ją na ekranie. Część lekarzy robi wyciski zębów oraz fotografie. Bywa, że skan i/lub wyciski oraz fotografie płatne są dodatkowo.

Badania i zabiegi przed leczeniem ortodontycznym

 • Badania i zabiegi przed leczeniem ortodontycznym
  Podczas konsultacji ortodontycznej można dostać skierowania na leczenie lub diagnostykę uzupełniającą m.in.:
 • na dodatkowe badania RTG np. zdjęcie panoramiczne, cefalometryczne,
 • uzupełniające konsultacje stomatologiczne np. implantologiczne, protetyczne, periodontologiczne,
 • chirurgiczną np. na usunięcie nieprawidłowo ustawionych zębów mądrości,
 • leczenie zębów np. wymiana „plomb” lub leczenie endodontyczne,
 • higienizację np. skaling, piaskowanie,
 • fizjoterapię np. w obrębie głowy i szyji,
 • konsultację logopedyczną (nawet osoby dorosłe mogą nieprawidłowo ustawiać język),
  terapię szyną relaksacyjną np. gdy pacjent ma objawy bruksizmu czyli aktywnego zgrzytania zębami.

 

Diagnostyka ortodontyczna

Diagnostyka ortodontyczna wykonywana jest każdorazowo przed rozpoczęciem leczenia i kosztuje od 100 zł do 250 zł. Lekarz analizuje informacje jakie uzyskał z konsultacji dodatkowych np. od stomatologa ogólnego, implantologa czy logopedy. Na tym etapie detalicznie analizuje zdjęcia RTG pod kątem bezpieczeństwa i dobrego rokowania leczenia. Jeśli potrzebne są uzupełniające badania tj. CBCT szczęki i żuchwy, czy stawów skroniowo-żuchwowych cena diagnostyki ortodontycznej jest wyższa.

Na zdjęciu panoramicznym ocenia się m.in:

 • Ilość i jakość zębów
 • Potrzeby leczenia zębów
 • Ustawienie zębów
 • Ilość i jakość kości
 • Kształt i ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych

Na zdjęciu cefalometrycznym ocenia się m.in.:

 • Ustawienie siekaczy górnych i dolnych (ich kąty ustawienia)
 • Ustawienie żuchwy i szczęki
 • Ułożenie łuków zębowych
 • Ilość kości

Ten etap ma umożliwić lekarzowi postawienie diagnozy. Dentysta dobiera najlepszy sposób leczenia ortodontycznego dla danego pacjenta, ponieważ nie każdą wadę można leczyć nowoczesnymi nakładkami. Na tym etapie wyliczany jest przewidywalny koszt i czas leczenia daną metodą prostowania zębów.

Indywidualny plan leczenia

Wizyta na której omawiany jest indywidualny plan leczenia ortodontycznego może być bezpłatna, lub w cenie średnio od 150 zł do 250 zł. Lekarz tłumaczy pacjentowi jaką ma wadę zgryzu. Pokazuje analizy zdjęć i badań. Informuje pacjenta, czy może być leczony nakładkami, czy istnieje potrzeba założenia aparatu stałego. Jeśli wada jest skomplikowana, pacjentowi przedstawiane są elementy dodatkowe tj. potrzeba zastosowania wyciągów czy miniimplantów. Na tym etapie lekarz ma przygotowaną wycenę leczenia, czyli ile kosztuje każdy etap leczenia. Pacjent też dowiaduje się, ile czasu w przybliżeniu będzie trwało leczenie ortodontyczne.

Rozpoczęcie leczenia

Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego następuje po zaakceptowaniu indywidualnego planu leczenia. W zależności od wybranej metody prostowania zębów rozpoczęcie leczenia kosztuje tyle co część lub całość zaplanowanych nakładek, lub tyle ile kosztuje założenie aparatu stałego. Po tej wizycie pacjent wychodzi z pierwszymi nakładkami nałożonymi na zęby lub zamkami naklejonymi na zęby. Lekarz ustnie lub w formie pisemnej wydaje zalecenia użytkowania danego aparatu ortodontycznego, adekwatnych zabiegów higienicznych, oraz rekomendacje diety, czyli unikania pewnych produktów spożywczych.

Założenie pierwszych nakładek ortodontycznych

pacjent płaci z góry za całość leczenia od około 4 500 zł (za małe wady) do około 25 000 zł (za duże i skomplikowane wady). W polskim Pro Smile leczenie można opłacić z góry, lecz wysokość kosztów jakie ponosi pacjent jest często niższa gdyż nie ma w tym systemie pakietów. Obecnie coraz więcej klinik pozwala skorzystać z rozłożenia leczenia na raty nawet na zero procent np. nakładki Sure Smile, Clear Correct czy Clear Aligner.
Wizyta na której przekazywane są nakładki trwa od 15 minut do 45 minut. Jej czas uzależniony jest od tego, czy na pierwszej wizycie naklejane są naczepy i czy wykonywany jest stripping.

Założenie aparatu stałego

Założenie aparaty stałego metalowego na jeden łuk to koszt od ok 2 000 zł do 2 500 zł, aparatu stałego estetycznego to koszt między 2 300 zł do 3 000 zł. Aparat lingwalny tzw. naklejany od strony językowej to jeszcze wyższy wydatek.
Wizyta na założenie aparatu stałego najczęściej trwa między 30 a 60 minut. Lekarze zakładają na tej wizycie zamki na jeden lub dwa łuki zębowe. Warto zapytać lekarza czy planuje założyć jeden czy dwa łuki zamków, bo wiąże się to z inną opłatą za wizytę.

Kontrola u ortodonty

Leczenie nakładkami ortodontycznymi z może mieścić się w granicach paru lub parunastu miesięcy. Lekarz zawsze dokładnie wie kiedy chciałby sprawdzić postęp leczenia. Wizyty kontrolne mogą odbywać się regularnie np. co 2 miesiące lub w zależności od potrzeb raz po 3 tygodniach a następnie dopiero za 3 miesiące. Lekarz na wizytach kontrolnych sprawdza postępy leczenia, jakość i ilość naczepów i wykonuje dodatkowe IPR jeśli jest taka potrzeba. Kontrole nakładek w częśći firm są bezpłatne, lub mogą być płatne średnio między 50 zł a 100 zł.
Leczenie aparatem stałym wymaga natomiast bardzo regularnych wizyt kontrolnych. Najczęściej pacjent przychodzi na wizyty co około 6 tygodni. Bywa, że lekarz poprosi po pokazanie się po tygodniu czy dwóch by sprawdzić np. działanie wyciągów czy sprężynek. Na wizytach kontrolnych przy aparacie stałym, ortodonta zmienia m.in. druty i kolorowe ligaturki. Wizyty te są płatne od 100 zł do 150 zł za kontrolę jednego łuku.

Zdjęcie aparatu stałego

Zdjęcie aparatu stałego to koszt między 150 zł a 250 zł. Lekarz usuwa druty i zdejmuje z zębów zamki. Zamki przyklejone są do zębów specjalnym klejem stomatologicznym, który nie zawsze da się idealnie zdjąć na tej wizycie. Najczęściej lekarz prosi by pacjent po zdjęciu aparatu udał się na profesjonalne czyszczenie zębów, czyli pełną higienizację (skaling i piaskowanie).
Na wcześniejszej wizycie lub na tej wizycie lekarz wykonuje skan lub wyciski zębów by wykonać ewentualne aparaty retencyjne tzw. płytkę Hawleya lub przezroczystą nakładkę retencyjną. Retencja najczęściej jest dodatkowo płatna od 250 zł do 750 zł za jeden łuk w zależności od rekomendowanego aparatu.

 

Zakończenie leczenia ortodontycznego

Indywidualny plan leczenia zostanie zrealizowany gdy zęby „wyprostują się” i staną w swoich idealnych pozycjach. Z leczenia zadowolony powinien być zarówno pacjent jak i lekarz. Jeśli którejś ze stron jakiś ząb nie podoba się w swoim ustawieniu, to może to być ostatni moment na modyfikację i dokończenie leczenia.
Po uznaniu, że leczenie dobiegło końca lekarz wybiera najodpowiedniejszy rodzaj retencji. Retencją, czyli sposobem na utrzymanie wyników leczenia może być nakładka retencyjna lub drucik metalowy naklejany na wewnętrzną stronę zębów. Decyzję o metodzie zastosowanej retencji podejmuje lekarz wraz z pacjentem. Jedna nakładka retencyjna to koszt między 350 zł a 600 zł. Jeden drucik retencyjny jest w cenie między 200 zł a 350 zł.
Retencja trwa tyle ile zalecił lekarz. Najczęściej trwa dwa razy dłużej niż całość leczenia lub tak długo jak chce się mieć pewność, że zęby pozostaną na swoich miejscach. Podczas retencji wskazane są wizyty kontrolne u ortodonty. Jest to koszt rzędu 100 zł a 200 zł raz na rok lub wg zaleceń lekarza.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI