Gdzie leczyć zęby, NFZ w czasie pandemii?

Redakcja portalu
dziewczyna z warkoczem z podniesioną ręką pokazuje że wie jak leczyć się w ramach NFZ

Pandemia COVID-19 sprawiła, że boimy się pójść do sklepu a nawet do lekarza. Rekomendacje rządowe mówią o potrzebie stosowania dystansu społecznego i zredukowania wyjść do niezbędnego minimum. Jak to się ma do naszego zdrowia? Czy naprawdę musimy unikać wizyt u lekarzy, czy w gabinetach stomatologicznych?

Nie wiemy jak długo potrwa pandemia?

Od początku 2020 roku w Polsce rozpoczęła się choroba wywołana przez wirusa SARS-COV-2. Rządy wszystkich państw Europy, poprzez wdrażanie restrykcji społecznych i higienicznych próbowały ograniczyć transmisję wirusa. Powstało wiele zaleceń rekomendujących ograniczenie dystansu społecznego w tym wizyt u lekarzy. Pomoc udzielana jest w sytuacjach zagrożenia życia i nagłych przypadkach, czyli urazach lub stanach zapalnych nie odpowiadających na domowe środki przeciwgorączkowe. Rozpowszechniła się możliwość konsultacji z lekarzem drogą telefoniczną czyli tzw. teleporady. Lekarze i pacjenci nauczyli się funkcjonować w nowych warunkach. Obie strony są świadome zalet i  wad takiego trybu analizy, diagnozy czy leczenia. Myślimy  zapewne tylko o jednym: kiedy wrócimy do normalności? Niestety nikt tego nie wie, dlatego warto wiedzieć jak znaleźć pomoc w tych niecodziennych czasach.

Gdzie można się leczyć stomatologicznie w ramach NFZ w czasie pandemii?

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził 8 kwietnia 2020 r. listę podmiotów (gabinetów, przychodni) w których w czasie pandemii przyjmują i leczą dentyści.

Dnia 26 stycznia 2021 r. miała miejsce aktualizacja powyższego spisu.

Wszystkie miejsca udzielające świadczeń zdrowotnych  stomatologicznych w ramach NFZ udostępnione są na stronie

https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne

lub  na stronie oddziału NFZ naszego miejsca zamieszkania np.

https://www.nfz-krakow.pl/

Jakie zabiegi mogę mieć wykonane u dentysty podczas pandemii w ramach przysługujących mi świadczeń NFZ?

Pakiet świadczeń gwarantowanych ze stomatologii w czasie pandemii został znacznie ograniczony. Dwa artykuły opisujące koszyk świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, który przysługiwał przed pandemią,  znajdziesz pod linkami:

Ten art. NFZ niemowlaki

Ten art. NFZ młodzież

Obecnie zmniejszono dostępną pulę gwarantowanych świadczeń stomatologicznych, w ramach NFZ.  Spowodowane jest to zapewnieniem ochrony, zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom przed zakażeniem wirusem SARS-COV-2, podczas wizyt czy zabiegów. Istnieje jednak lista zabiegów gwarantowanych nawet w tym niekorzystnym czasie. Na stronie Ministerstwa Zdrowia lub oddziałów NFZ w odpowiednich województwach, czy miastach można odnaleźć listy: przychodni, stomatologów  udzielających świadczeń zdrowotnych, konkretnych zabiegów stomatologicznych.

Pokażę na przykładzie, drogę uzyskiwania informacji o działających placówkach stomatologicznych  w województwie Pomorskim.

1.W Internecie znajdujemy interesujący nas odział NFZ

www.nfz-gdansk.pl

2. Zakładka /dla-pacjenta

https://nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta

3. Odszukujemy zakładkę /gdzie-sie-leczyc-w-czasie-covid

https://nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/gdzie-sie-leczyc-w-czasie-covid-19,7748

  • Udostępnione są do pobrania pliki z informacjami o czynnych gabinetach stomatologicznych.
  • Po ściągnięciu plików, otrzymujemy pełną listę miejsc z podpisanym aktualnie kontraktem z NFZ.
  • Proszę zwróć uwagę, że nie każda placówka udziela świadczeń stomatologicznych w pełnym zakresie w ramach NFZ. Warto, znaleźć placówkę najbliższą swego miejsca zamieszkania, i informacje o niej zapisać  w widocznym miejscu, na wypadek gdy będzie potrzebna szybka pomoc stomatologiczna. Listę placówek stomatologicznych znaleźć możemy pod adresem: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne
  • W  tym miejscu wybierając specjalizację stomatologiczną, odnajdziemy informacje o lekarzu którego poszukujemy.

Gdzie można znaleźć dentystę na NFZ, który leczy w nocy i w weekend?

Leczenie w czasie pandemii w nocy zarówno w tygodniu jak w trakcie weekendu jest znacznie ograniczone. Na stronie Ministerstwa Zdrowia można znaleźć listę placówek stomatologicznych które udzielających takiej  nocnej pomocy:

https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne

w zakładce

Gdzie się leczyć (nfz.gov.pl)

w kolejnej zakładce

Nagła pomoc doraźna

Warto wydrukować sobie taką listę i odłożyć w widocznym miejscu. Nigdy nie wiadomo kiedy taka informacja nam, czy naszym bliskim będzie potrzeba.

Dygresja autorki

W tych trudnych czasach izolacji, każdy z nas dotkliwie odczuwa potrzebę rozmowy, bycia z drugim człowiekiem, nie konieczne domownikiem. Gdy przydarza się dolegliwość stomatologiczna, tym bardziej musimy znaleźć pomoc, na początek chociaż przez telefon. Ważne więc jest, aby wiedzieć gdzie tej pomocy szukać.

Mam nadzieję, że ułatwiłam odnalezienie drogi do lekarzy, a tym samym do pomocy której być może potrzebujesz lub będziesz potrzebować. Jeśli tak, to udostępnij artykuł swoim bliskim i podziel się tą informacją.

Warto ważne telefony i adresy wypisać sobie w widocznym miejscu np. jak w większości domów na lodówce.

Masz pytanie, napisz chętnie odpowiem.

Życzę wszystkim zdrowia,

dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI