IDEALNA SZCZOTKA do zębów – jaka?

Redakcja portalu
Ruda dziewczyna przed lustrem myje zęby szkoteczką elektryczną

IDEALNA SZCZOTKA do zębów – elektryczna czy ręczna?

Czy szczoteczka:

  • elektryczna, jest lepsza od manualnej?
  • elektryczna sama myje zęby?
  • ultradźwiękowa psuje zęby?
  • może być idealna?

Dla kogo jest szczoteczka ręczna?

Szczoteczka ręczna, czyli manualna jest skonstruowana dla osób sprawnych manualnie. By dobrze wymyć zęby szczoteczką ręczną, należy nauczyć się odpowiedniej dla swoich zębów i dziąseł metody czyszczenia. Metodę czyszczenia zębów, czyli odpowiednie ruchy szczoteczką, uczy zarówno lekarz dentysta, jak i higienistka stomatologiczna. Czy wiesz, że technika mycia zębów KÓŁECZKAMI dedykowana jest jedynie dzieciom, albo osobą z niską sprawnością manualną. Wielu dorosłych myje swoje zęby właśnie w ten sposób, a niestety może wyrządzić sobie tym więcej szkód niż pożytku.

Warto wiedzieć

  • Dorośli sprawni manualnie nie powinni myć zębów poprzez ruchy szczoteczką „kółeczkami”. Jest to metoda mycia zębów dedykowana dla dzieci.
  • Dorośli ze zdrowymi zębami i dziąsłami mają zaleconą metodę szczotkowania zębów tzw. wymiatania.
  • Dorośli ze zdrowymi zębami i dziąsłami, powinni stosować szczoteczkę z włosiem o twardości miękkiej lub średniej (nigdy twardej).

Dla kogo jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna, skonstruowana została z myślą o przyspieszeniu i ułatwieniu czyszczenia zębów. Jest to świetną alternatywą dla osób dorosłych, którzy nie czują satysfakcji, lub nie widzą dobrych rezultatów czyszczenia zębów szczoteczką ręczną. Szczoteczki elektryczne różnią się między sobą, zarówno kształtem główki, jak i ruchami jakie wykonują. Szczoteczki elektryczne,  przeznaczone są dla osób w  każdym wieku. Ze względu na szeroką gamę modyfikacji, można dobrać szczoteczki, zarówno dla  osób z nadwrażliwymi zębami, jak i chorymi dziąsłami, lub noszącymi aparat ortodontyczny. Szczoteczki te dedykowane są również osobom starszym, lub z ograniczoną sprawnością manualną.

Zasady kupna szczoteczki.

PIERWSZA zasada: NAJPIERW BADANIE ZĘBÓW I DZIĄSEŁ następnie DOBÓR SZCZOTECZKI PRZEZ DENTYSTĘ LUB HIGIENISTKĘ. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ma się zdrowe zęby i dziąsła, to wówczas, większość ogólnodostępnych szczoteczek może być odpowiednia.

DRUGA zasada: Jak kupisz szczoteczkę, PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI I NAUCZ SIĘ WYKONYWAĆ NIĄ ODPOWIENIE, OPISANE RUCHY.

Uwaga: Każdą szczoteczką elektryczną, wykonuje się odmienne ruchy. Jedną szczoteczką nie należy ruszać podczas mycia zębów, a inną wręcz wskazane jest wykonywanie dość precyzyjnych ruchów dodatkowych.

TRZECIA zasada:  Wyższa cena szczoteczki nie oznacza, że zęby będą bardziej czyste.

schemat copisujący czynniki wpywające na czystość zębów

Jak działa szczoteczka elektryczna oscylacyjno-rotacyjna?

Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna (obrotowa), to najpopularniejsza i najłatwiej dostępna, szczoteczka z okrągłą główką. Wykonuje ona ruchy w poziomie, w pewnym zakresie, w jedną stroną a następnie z powrotem do punktu wyjścia (ruch rotacyjny). Są szczoteczki, które mają jeszcze dodatkowy ruchy drgania góra-dół (ruch pulsacyjny). Ruchy te dobrane są tak, by pulsacją rozbić płytkę nazębną, a rotacją ją usunąć. Są to bardzo dobre szczoteczki, które cieszą się uznaniem zarówno dentystów jak i pacjentów.

Jak czyści się zęby szczoteczką elektryczną oscylacyjno-rotacyjną?

Szczoteczką o okrągłej główce, należy TYLKO trzymać główkę w jednym miejscu przy zębie. Są dwie opcje czyszczenia nimi łuków zębowych.

Pierwszy wariant mycia zębów.

Główkę przykłada się do pierwszego zęba od strony wargowej, a po paru chwilach, bez zbędnych ruchów, przesuwa się ją na kolejny ząb, z tej samej strony. Jeśli wyczyściliśmy jedną powierzchnię zębów w całym łuku, należy przejść do kolejnej powierzchni zębów. Jeśli umyliśmy część wargową (zęby z przodu) i policzkową (zęby z boku), to teraz można czyścić np. językową powierzchnię wszystkich zębów. Procedura jest taka sama, czyli przykładanie prostopadle szczoteczki, a po paru chwilach przesunięcie na kolejny ząb. Na koniec w ten sposób, czyści się powierzchnie żujące wszystkich zębów (czyli te części zębów którymi gryziemy).

Drugi wariant mycia zębów.

W tym wariancie, każdy ząb myjemy od razu z każdej strony, z zachowaniem odpowiedniego czasu poświęconego zarówno na wargową, językową jak i żującą powierzchnię. Po umyciu jednego zęba w całości należy przełożyć szczoteczkę na kolejny ząb i wyczyścić go z każdej strony. Na każdy kwadrant uzębienia mamy 30 sekund czyli czas wyznaczany przez dźwięk ze szczoteczki (jeśli jest z tą opcją).

UWAGA. Jeśli szczoteczką rotacyjną wykonujemy jakiekolwiek dodatkowe ruchy to nie czyści się dobrze zębów. Osad nazębny zamiast być czyszczony, jest po prostu rozmieszczany na kolejne zęby, lub nie czyszczony w ogóle.

Jak działa szczoteczka soniczna i ultradźwiękowa?

Szczoteczki elektryczne soniczne i ultradźwiękowe, charakteryzują się tym, że ich główka najczęściej wygląda jak główka tradycyjnej szczoteczki ręcznej.

Szczoteczka soniczna oprócz wyjątkowo szybkich ruchów główką (ruchy wymiatania o różnej amplitudzie i częstotliwości) emituje również fale ultradźwiękowe (o różnej częstotliwości). W wyniku ruchów włókien i fal dźwiękowych powstaje bardzo duża ilość mikrobąbelków. Tak zwana aktywna chmura bąbelków powstaje ze zmieszania pasty, śliny i wody obecnej podczas mycia. Pianka ta z dużą prędkością wtłaczana jest nawet na odległość paru milimetrów we wszystkie dostępne przestrzenie w jamie ustnej np. przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe. Zwiększa to obszar aktywnego czyszczenia zębów i dziąseł.

Szczoteczka ultradźwiękowa to najbardziej zaawansowany typ szczoteczki elektrycznej. Zaprojektowana jest by emitować fale dźwiękowe o częstotliwości wielokrotnie wyższej niż szczoteczki soniczne. Fale ultradźwiękowe (niesłyszane przez człowieka) wykorzystywane są w medycynie zarówno w profilaktyce jak i leczeniu. Wykazują one działanie mikromasażu tkanek miękkich błony śluzowej sprawiając że tkanki są bardziej ukrwione i natlenione. Ultradźwięki mają również działanie biostymulujące czyli przyspieszają gojenie się tkanek przyzębia. Ultradźwięki mają zdolność „rozbijania” ścian komórkowych niektórych bakterii. Eliminacja ilości bakterii w jamie ustnej wskazana jest u każdego, lecz w szczególności osoby ze stanem zapalnym dziąseł lub aktywną chorobą próchnicową mogą wykorzystać pełen potencjał tych szczotek. Eksperci zgadzają się w podsumowaniu, że szczoteczki te dedykowane są głównie osobom z chorobami dziąseł i schorzeniami przyzębia. Cena tych szczoteczek ze względu na zaawansowaną technologię również jest najwyższa, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty, czy jest nam potrzebny akurat ten rodzaj szczotki.

Jak czyści się zęby szczoteczką elektryczną soniczną lub ultradźwiękową?

Obie szczoteczki przykłada się do zęba na granicy zęba i dziąsła. Włosie ma być skierowane w stronę linii dziąsła i przyłożone do zęba pod kątem 45 stopni. Następnie po włączeniu szczoteczki, w zależności od zaleceń producenta, wykonuje się przy każdym zębie (od strony zewnętrznej i wewnętrznej) ruchy wymiatania lub po prostu trzyma się w miejscu i po paru sekundach przesuwa się na kolejny ząb (technika przyłóż – wyczyść – przesuń). Powierzchnie żujące można takimi szczotkami szorować.

Jakie są dostępne tryby pracy szczoteczek elektrycznych?

Najczęściej używane tryby pracy w szczoteczkach elektrycznych:

Clean (czyszczący): Codzienne czyszczenie i usuwanie płytki nazębnej (tryb standardowy)

White (wybielający): Tryb pracy do usuwania przebarwień i rozjaśniania zębów

Polish (polerowanie): Tryb polerowania do rozjaśniania powierzchni zębów

Massage (masaż): Tryb masażu łączący tryb czyszczenia z ruchami masującymi – stymulacja dziąseł i poprawa ich stanu

Sensitive lub Gum care (delikatne mycie): Ultradelikatny tryb zalecany w przypadku delikatnych dziąseł i nadwrażliwych zębów

Jak dbać o szczoteczki?

Szczoteczki elektryczne podlegają następującym zasadom higienicznym:

  • Włosie na główce powinno zawsze być proste. Jeśli włosie zaczyna rozchodzić się na boki oznacza to, że główkę należy wymienić ponieważ podczas mycia zębów może dojść do zranienia dziąsła.
  • Główkę szczoteczki należy zmieniać co trzy miesiące.
  • Główkę szczoteczki należy zmieniać po każdej chorobie górnych dróg oddechowych, lub po wyleczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej.
  • Szczoteczkę należy wymienić, jeśli została pogryziona przez zwierzę domowe, lub wymyje nią zęby inny członek rodziny.
  • Stosujmy szczoteczki z włosiem sztucznym, a nie naturalnym.
  • Szczoteczkę przechowuje się w pionie z główką ustawioną do góry.
  • W domu nie przechowuje się w etui, tylko na powietrzu, włożoną tak, by nie dotykała innych szczoteczek.
  • Podczas transportu etui jest wskazane.
  • Szczoteczki nie należy myć w zmywarce, ani w wodzie o temperaturze powyżej 40 ℃.
  • Po każdym myciu zębów, należy dokładnie wypłukać pastę spomiędzy włosia główki.

Jakie są zasady użytkowania szczoteczek elektrycznych?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele szczoteczek elektrycznych, o ich zasadach stosowania, przeczytać można w instrukcjach. Ale czy to robimy? O wielu z zaleceń można nie zdawać sobie sprawy, dlatego na blogu dentsyatardzi.pl umieszczono cytaty z instrukcji popularnych szczoteczek elektrycznych.

Cytaty z ulotek:

To urządzenie może być używane przez dzieci i osoby niepełnosprawne lub w pobliżu dzieci i osób niepełnosprawnych wyłącznie pod nadzorem.” „Ten produkt nie jest przeznaczony do użytkowania przez dzieci poniżej 3 roku życia.

„Nie dociskaj szczoteczki do zębów lub dziąseł, ani nie szczotkuj w tym samym miejscu przez długi czas, ponieważ może to doprowadzić do urazu dziąseł.” „Skonsultuj się ze stomatologiem, jeśli po skorzystaniu ze szczoteczki wystąpi silne krwawienie lub jeśli krwawienie nie ustąpi po tygodniu użytkowania. Skonsultuj się ze stomatologiem, jeśli używanie szczoteczki X jest nieprzyjemne lub sprawia ból.”

W przypadku przejścia operacji szczęki lub dziąseł w ciągu ostatnich 2 miesięcy, przed użyciem szczoteczki po raz pierwszy skonsultuj się ze stomatologiem.

„Dzieci poniżej 8 roku życia oraz osoby noszące aparat korekcyjny, powinny skontaktować się ze stomatologiem w celu dobrania odpowiedniej końcówki i programu do pielęgnacji jamy ustnej oraz ustalić przeciwskazania w stosowaniu urządzenia.”

„Szczoteczka X spełnia wymagania norm bezpieczeństwa dotyczących urządzeń elektromagnetycznych. Jeśli masz wszczepiony rozrusznik serca lub inne urządzenie, przed użyciem skontaktuj się z lekarzem lub producentem urządzenia.”

Dygresje autorki

Nie istnieje idealna szczoteczka do zębów dla dorosłych. Są liczne wady i zalety szczoteczek ręcznych i elektrycznych. Najważniejszym przy wyborze szczoteczek jest wiedza, czy mam  zdrowe zęby i dziąsła. Wielu ludzi myśli, że aby posiadać czyste zęby, lub wyleczyć krwawiące dziąsła, najlepsza jest zmiana pasty i kupno szczoteczki elektrycznej. Niestety nie jest to prawda. Najlepsza szczoteczka nie wyczyści sama zębów, a krwawiące dziąsła nie wyleczy zwykła pasta, czy nowa wibrująca szczoteczka. Do wszystkiego podejść trzeba wieloaspektowo. Szczoteczki elektryczne, to świetna i rekomendowana przez dentystów, alternatywa dla szczoteczek ręcznych. Dla wielu osób jest to metoda z wyboru i przynosząca niesamowite rezultaty.  Jako dentystka zarówno polecam szczoteczki elektryczne jak i przestrzegam, że gdy ma się przeciwskazania do ich stosowania, to żadne zapewnienia i obietnice płynące z reklam, o zdrowych i czystych zębach Państwu niestety się nie spełnią.

Uwaga końcowa. Zęby można myć dopiero 20-30 minut po jedzeniu! Dlaczego?  Proszę śledzić kolejne wpisy na blogu.

Zobacz jeszcze:

5 komentarzy

Natalia 23 kwietnia 2021 - 22:25

Strona jest po prostu świetna! Nigdzie indziej nie znalazłam artykułów, które by tak szczegółowo opisywały interesujące mnie zagadnienia, np. jak myć zęby daną szczoteczką, jak tak naprawdę myje się zęby małemu dziecku albo jak dokładnie wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty. W końcu ktoś przedstawił mi tematy stomatologiczne w praktyczny i „życiowy” sposób! Dziękuję i będę tu powracać! :-)

Odpowiedz
Aleksandra 30 kwietnia 2021 - 11:33

Myślałam, że podczas mycia zębów szczoteczką soniczną można nią dodatkowo szorować zęby, jednak artykuł i konsultacja z Panią Agnieszką uświadomiły mi, że byłam w błędzie. Pani Agnieszka zachęciła mnie do przeczytania instrukcji obsługi szczoteczki i sprawdzenia czy przy moim konkretnym modelu wskazane są jakieś dodatkowe ruchy szczoteczką. W instrukcji było napisane, że nie można szorować podczas mycia.
Dziękuję za artykuł, który pomógł mi wyeliminować błąd w codziennej pielęgnacji zębów! Będę śledzić kolejne artykuły.

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 1 maja 2021 - 21:30

Pani Aleksandro, takich osób jak Pani jest niestety bardzo wiele. Zależy mi, żeby najprostsze a zarazem najtrudniejsze sprawy były przez moich czytelników zrozumiane. Dzieci myją zęby kółeczkami a dorośli nie! Szczoteczką ręczną należy np. wymiatać a szczoteczką elektryczną oscylacyjno-rotacyjną (tą z okrągłą główką) należy tylko trzymać w miejscu tak jak opisałam… Dziękuję za komentarz bo jest to wskazówka również dla kolejnych internautów….Pozdrawiam

Odpowiedz
PORTAL 21 grudnia 2022 - 23:46

Pytanie z „ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE” : Witam, od jakiegoś miesiąca mam straszny smród z jamy ustnej. byłam ostatnio u dentysty wyleczył mi wszystkie zęby i zapewnił że już nie będzie smrodu, myje zęby regularnie, płukam jamę ustna, biorę halitomin, pije wodę, odżywiam się dobrze, a smród jaki był taki jest. Co mam robić ? 😭😭

Odpowiedz
dr Agnieszka 21 grudnia 2022 - 23:52

Witam, w takiej sytuacji nawet najlepsza szczoteczka, pasta i technika ich używania mogą nadal nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Przyszedł czas by umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu który zdecyduje czy posiada wiedzę by Pani pomóc „od ręki” czy skieruje np. do laryngologa lub gastrologa. Wszyscy Ci lekarze poszerzają zakres diagnostyki na dalsze regiony niż jama ustna i tkanki do niej przyległe. Bywa, że przyczyną nieświeżego oddechu może być zakażenie Helicobacter lub refluks żołądkowy. Innym powodem może okazać się przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Możliwości jest wiele ale najważniejsze, że pierwsza prawodpodobnie jest wykluczona czyli przyczyna związana ze stanem zębów czy dziąseł. Powodzenia życzę w diagnozowaniu, a po wyleczeniu zapraszam do podzielenia się swoim doświadczeniem.

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI