Invisalign opinie o nakładkach i leczeniu

Redakcja portalu
Nakladka na zeby Invisalign trzymana w ręku w niebieskiej rekawiczce, na tle modelu zebow

Nakładki ortodontyczne na zęby marki Invisalign to najbardziej rozpoznawalne na świecie alignery. W związku z 16 milionami wyleczonych ortodontycznie pacjentów, w Internecie można przeczytać różne opinie użytkowników nakładek Invisalign. Najważniejsze informacje na temat aparatu ortodontycznego Invisalign zebrała redakcja portalu DENTYSTARADZI.PL. Opisano Invisalign cenę w 2024 roku, która może wynieść nawet 25 000 zł. Opisano opinię, zasady noszenia, wady, zalety i możliwe skutki uboczne Invisalign. Zapraszamy do zadawania pytań na temat prostowania zębów nakładkami pod tym artykułem.

Jak działają nakładki Invisalign?

Wielu pacjentów i stomatologów zadaje pytanie, kiedy widoczne są pierwsze efekty leczenia nakładkami Invisalign? Należy być świadomym, że główną przyczyną zmian ułożenia zębów jest ich pchanie nakładką z jednej strony, a przesunięciem się w pustą przestrzeń w nakładce z drugiej strony zęba. W nakładkach możliwe są również ruchy ciągnięcia, poprzez zastosowanie tzw. attachamentów po polsku naczepów. Naczepy to malutkie punkciki, w różnych kształtach wykonane z białego materiału, do robienia wypełnień („plomb”) w zębach. Naczepy te nakleja się na zęby np. by zwiększyć precyzję ruchów zębów, jak i polepszyć utrzymanie się nakładek na zębach. Po leczeniu, naczepy te zdejmuje się z zębów, i nie pozostaje po nich nawet najmniejszy ślad.

Biale-naczepy-na-zebach-naklejone-by-nakladka-Invisalign-lepiej-dzialala-podcza-leczenia-ortodontycznego

 

Invisalign cena w Polsce

Nakładki ortodontyczne Invisalign w Polsce dostępne są w cenie między 5 000 PLN a 25 000 PLN. Cena zależy od pakietu Invisalign np. najtańsze jest leczenie Invisalign Express w cenie do około 7 000 PLN. Najdroższe jest leczenie Invisalign pakietem Comprehensive sięgające nawet 25 000 PLN. Dzieci leczone są nakładkami Invisalign wg cennika osób dorosłych lub indywidualnej wyceny w gabinecie.

Invisalign cena 2024

Średnia cena leczenia nakładkami Invisalign w 2024 roku w Polsce wynosi 15 000 – 20 000 PLN. Najdroższe leczenia osób dorosłych nakładkami Invisalign wynoszą ponad 25 000 PLN za całość leczenia. Dzieci mogą być leczone w dwóch częściach np. gdy mają uzębienie mieszane i w późniejszych latach. Wtedy cena za leczenie podzielona jest na części w ramach pakietu Invisalign First np. dwa razy po 8 – 9 000 PLN.

Tabela przedstawia ceny nakładek Invisalign w 2024 roku w Polsce.

Pakiet Invisalign Cena w 2024 roku
Invisalign Express 6 000 zł – 9 000 zł
Invisalign Lite 11 000 zł – 15 000 zł
Invisalign Comprehensive 18 500 zł – 25 000 zł
Invisalign First Comprehensive 18 000 zł – 20 000 zł
Invisalign Go wycena indywidualna
Viviera retainers 2 000 – 3000 zł

Invisalign cena 2023

Invisalign cena w 2023 roku wynosi średnio od 5 000 zł do 25 000 zł. Najtańszy pakiet nakładek Invisalign to cena od 5 000 zł do 7 000 zł. Aparat Invisalign Lite i Comprehensive to wydatek rzędu 10 000 zł – 25 000 zł. Podane kwoty są cenami orientacyjnymi. Prostowanie zębów nakładkami Invisalign Go, najczęściej wyceniane jest indywidualnie przez dentystę.

Tabela przedstawia ceny nakładek Invisalign w 2023 roku.

Express 5 000 zł – 7 000 zł
Lite 10 000 zł – 12 000 zł
Comprehensive 15 000 zł – 25 000 zł
Invisalign First Comprehensive 10 000 zł – 15 000 zł
Invisalign Go wycena indywidualna

Invisalign pakiety leczeń

W Polsce dostępne są następujące opcje leczenia dorosłych nakładkami Invisalign:

 • Pakiet Invisalign Express – przeznaczony do leczenia nawrotów i małych wad zębowych. Składa się z maksymalnie 7 nakładek.
 • Pakiet Invisalign Lite– przeznaczony do leczenia niewielkich wady, małych i średnich stłoczeń i szparowatości zębów. Składa się z maksymalnie 14 nakładek.
 • Pakiet Invisalign Comprehensive – przeznaczony do leczenia średnich i dużych wad ortodontycznych. Składa się z nieograniczonej ilości nakładek.
 • Pakiet Invisalign Go – NOWOŚĆ! Przeznaczony do małych wad zgryzu i szybkich leczeń. Zapytaj się swojego dentysty czy już nim pracuje.

Leczenie Invisalign przed i po przesunieciu zeba pod implant efekt leczenia daje pozytywna opinie pacjenta

Dla dzieci:

 • Invisalign First Comprehensive – przeznaczony do pierwszego etapu leczenia wad zgryzu u dzieci. Ilość nakładek w tym pakiecie jest nieograniczona.
 • Invisalign Comprehensive Faza 2 – przeznaczony jest do drugiego etapu leczenia wad zgryzu u starszych dzieci. Ilość nakładek w tym pakiecie jest również nieograniczona.

Vivera retainer po leczeniu nakładkami Invisalign

Vivera ratainery, to aparat retencyjny w postaci przezroczystych nakładek możliwy do stosowania po leczeniu nakładkami Invisalign. Cena kompletu Vivera najczęściej wynosi do około 3 000 zł. Zamówić można zarówno na jeden łuk, jak i komplet na dwa łuki jednocześnie. Dostarczane są 3 nakładki retencyjne, na jeden zamówiony łuk zębowy. Negatywne wypowiedzi usłyszeć można na temat stosunkowo wysokiej ceny, w porównaniu z innymi nakładkami retencyjnymi, dostępnymi na polskim rynku.

Etap retencji nie jest wliczony w cenę zaplanowanego leczenia nakładkami Invisalign. Wynika to zapewne z faktu, że retencje zębów planuje lekarz indywidualnie. Jednemu pacjentowi zaproponowana będzie np. retencja stała, innemu natomiast nakładki retencyjne.

Całkowity koszt leczenia nakładkami Invisalign

Całkowity koszt leczenia nakładkami Invisalign składa się z:

1. Ceny pakietu Invisalign

 • Express kosztuje najczęściej od około 5 000 zł do 7 000 zł
 • Lite to koszt pomiędzy 10 000 zł a 12 000 zł
 • Comprehensive inaczej zwany Full to koszt między 15 000 zł a 22 000 zł
 • Invisalign First Comprehensive najczęściej indywidualna wycena w gabinecie
 • Invisalign Go wycena indywidualna przez dentystę

2. Koszt konsultacji ortodontycznej. Konsultacja składać się może z jednej lub paru wizyt. Może być to wizyta płatna lub bezpłatna w zależności od pracy lekarza, zasad przyjmowania danej Przychodni i możliwych promocji. Najczęściej jednak konsultacja ortodontyczna jest płatna i wynosi od 100 do 250 zł. Do kosztów wstępnych należy doliczyć cenę zdjęć rentgenowskich, czyli zdjęcia panoramicznego (ok 100 zł) i zdjęcia cefalometrycznego (ok 100 zł).

3. Wykonanie cyfrowego planu leczenia w Invisalign jest płatne, wynosi od 1 500 zł do 2 500 zł w zależności od Przychodni. W przypadku akceptacji planu leczenia, kwota ta jest wlicza się w całość opłaty za leczenie. Jeśli natomiast pacjent nie podejmie leczenia nakładkami, suma ta nie jest zwracana pacjentowi.

4. Leczenie ortodontyczne Invisalign płatne jest najczęściej w całości, po akceptacji planu leczenia. W całość kwoty, wlicza się opłatę pobraną za zaakceptowany plan leczenia i pakiet którym będzie pacjent leczony. Warto wiedzieć, że wizyty kontrolne w Invisalign bywają bezpłatne.

Cena jednego pakietu może mieć różną wysokość ze względu na:

 • wadę pacjenta
 • długość czasu leczenia
 • zaplanowane dodatkowe czynności np. stripping
 • zastosowanie np. mikroimplantów
 • brak lub obecność promocji

5. Koszt retencji zębów po leczeniu nakładkami. Retencja zębów to etap w którym stabilizuje się uzyskane efekty leczenia ortodontycznego, i utrzymuje uzębienie w docelowej pozycji. Retencje zawsze dobiera lekarz według indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy przygotować się na koszt retencji w wysokości od około 1 000 zł – 1 500 zł (2 retencje ruchome lub naklejane na zęby) do około 3 000 zł – 4 000 zł przy zastosowaniu oryginalnych nakładek retencyjnych Invisalign Vivera.

Akcje Ortodoncji – Darmowe konsultacje

GDAŃSK – 4 listopada 2023 r. w Dental Experts Stomatologia bezpłatne konsultacje cyfrowej ortodoncji!
Zobaczysz na komputerowej wizualizacji (wybranej firmy nakładkowej), jak w sposób niewidoczny Twój uśmiech może (być może) stać się idealny 😁
W przychodni zrobią Tobie darmowe zdjęcie panoramiczne, cyfrowy skan zębów i konsultacje z zakresu możliwości leczenia twojej wady współczesnymi metodami w tym nakładkami ortodontycznymi różnych firm nie tylko Invisalign.
https://www.dentalexpertsstomatologia.pl

Leczenie aparatem Invisalign

Przezroczystymi nakładkami Invisalign wyleczono ortodontycznie ponad 16 000 000 pacjentów na całym świecie. W związku z modyfikacją materiału, z którego produkowane są nakładki jak i oprogramowania, w którym projektuje się leczenie, ich zastosowanie zrobiło się bardzo szerokie. Leczone mogą być zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Parę lat temu, można było nakładkami leczyć małe i średnie wady zgryzu. Obecnie lekarze prowadzą kompleksowe leczenia ortodontyczne, czy przedprotetyczne, właśnie systemem nakładkowym.

cytat rekomendacji artykulu o invisalign

Jakie wady zgryzu można leczyć nakładkami na zęby Invisalign?

Wśród najczęściej leczonych wad zgryzu przezroczystymi nakładkami Invisalign i innymi systemami, wymienia się m.in.:

 • Zwiększony nagryz pionowy
 • Przodozgryz
 • Zgryz krzyżowy
 • Szparowatość
 • Zgryz otwarty
 • Stłoczone zęby
 • Leczenie uzębienia mlecznego, mieszanego (dzieci i młodzież) i stałego (dorośli i osoby w starszym wieku)

Tego typu nakładkami można leczyć prawie wszystkie wady zgryzu.  Doświadczony lekarz przy wykorzystaniu nakładek Invisalign i elementów dodatkowych takich jak wyciągi międzyszczękowe, czy miniimplanty ortodontyczne, jest w stanie w sposób estetyczny i bezpieczny u niektórych pacjentów wyleczyć nawet trudne wady zgryzu.

Klinicyści podkreślają, że pacjenci posiadający zęby po leczeniach kanałowych, implanty, korony, mosty, powinni rozważyć konsultację u ortodonty cyfrowego. Są to zęby słabsze, dlatego należy redukować na nie siłę nacisku podczas leczenia. W cyfrowym planie leczenia ClinCheck, takie zęby można wyłączyć z ruchów, co oznacza większe bezpieczeństwo leczenia ortodontycznego i zminimalizowanie skutków ubocznych, w postaci złamania się zęba po leczeniu endodontycznym, lub poluzowania założonej korony protetycznej lub implantu zębowego.

Globalna galeria leczeń Invisalign (The Invisalign Global Gallery)

Wartościowym miejscem zarówno dla internauty jak i lekarza jest witryna https://global.invisaligngallery.com/ .

W jednym miejscu zobaczyć można wyniki zakończonych leczeń pacjentów z ponad 160 krajów z całego świata. Galeria ta przetłumaczona jest na 11 języków. Niestety obecnie nie jest dostępna w  języku polskim. Wybierając z menu głównego zakładkę View all treatments (tłum. zobacz wszystkie leczenia), wybrać należy następnie Invisalign Treatments (tłum. leczenia Invisalign). Dostępnych jest ponad tysiąc przykładów leczeń podzielonych według wieku pacjenta (ang. Age), planu leczenia (ang. Treatment Options), typu wady ortodontycznej (ang. Clinical Conditions) i wielu innych.

Dla przykładu przedstawiamy leczenie kobiety w wieku 29 lat, leczonej Pakietem Comprehensive. Czas leczenia wyniósł rok i 8 miesięcy. Leczenie właściwe trwało zaledwie połowę tego okresu. Drugi set nakładek, dedykowany był, dla osiągnięcia idealnych wyników, których pacjent oczekiwał np. pod innym kątem ustawić siekacz boczny. W systemie Invisalign i w wielu innych systemach nakładkowych, takie precyzyjne ruchy są możliwe do zaprojektowania i osiągnięcia.  Rezultaty przedstawiamy poniżej zgodnie z dokumentacją umieszczoną w opisanej galerii:

Wada zgryzu przed i po leczeniu Invisalign.

Stłoczenia zębów przed i proste zęby po leczeniu Invisalign

Pamiętaj, wizualizacje przedstawione w artykule prezentują efekt leczenia konkretnego pacjenta. Efekt końcowy u innych pacjentów może wyglądać inaczej i może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz jego stosowania się do zaleceń lekarskich. Więcej informacji na ten temat uzyskasz podczas konsultacji z lekarzem.

Czy można leczyć tylko jeden łuk zębowy w Invisalign?

Ortodoncji jednogłośnie są zdania, że najlepszą propozycją dla pacjenta jest leczenie dwóch łuków zębowych jednocześnie aparatem Invisalign. Nawet jeśli pacjent ma niewielką wadę ustawienia jednego, czy dwóch zębów, często nie powinno podejmować się prostowania tylko tych pojedynczych zębów. Wielokrotnie nie da się dopasować poprawnie zęby do siebie, lecząc tylko jeden łuk. Zawsze mogą powstać kolizje okluzyjne, czyli zęby będą uderzać między sobą w niewygodnych dla pacjenta miejscach. Dlatego tak ważne jest jednoczesne leczenie zębów szczęki i żuchwy nakładkami Invisalign.

Invisalign dla dzieci

Nakładkami ortodontycznymi Invisalign można leczyć coraz młodsze dzieci. Obecnie nie ma dolnego kryterium leczenia dziecka tymi nakładkami.

Invisalign wprowadziło pakiet leczeń Invisalign First Comprehensive, dedykowany dzieciom u których następuje wymiana uzębienia. Nawet podejmowane są leczenia dzieci z uzębieniem mlecznym. By zachęcić dzieci do współpracy występują również naklejki do naklejania na aparat Invisalign. Aparat może wyglądać dla dziecka kolorowo i wesoło.

W Polsce leczenie dzieci i młodzieży nakładkami nie jest jeszcze popularne. Wynika to z faktu, że cena za leczenie jest wysoka, w porównaniu z aparatami ruchomymi czy stałymi. Mało jest również lekarzy specjalizujących się w leczeniu ortodontycznym nakładkami dzieci.

Wady leczenia nakładkami np. Invisalign

Wymowa z nakładkami

Po założeniu pierwszych nakładek Invisalign (lub innych nakładek odmiennych marek), na zęby górne i dolne, pacjent może odczuwać zarówno ucisk na zęby, jak i dyskomfort dla policzków czy języka. Pierwsze parę godzin, lub dni, w jamie ustnej może wydzielać się zwiększona ilość śliny. Mowa w początkowym okresie adaptacji do nakładek, może być lekko zaburzona. Niemalże wszyscy pacjenci, w krótkim czasie przystosowują się do obecności nakładek na zębach. Jeśli występuje wada wymowy, to jest to najczęściej objaw przemijający. Jeśli wada wymowy pozostaje, to jeśli lekarz zezwoli to istnieje możliwość zdjęcia nakładek, do ważnych spotkań czy prezentacji. Należy przy tym pamiętać, że nakładki można zdjąć na maksymalnie 2 godziny dziennie. Czas ten przeznaczony jest głównie na jedzenie.

Skutki uboczne nakładek Invisalign

Nakładki Invisalign to pełnowartościowy aparat ortodontyczny. Skutki uboczne jakie można spotkać podczas leczenia aparatem nakładkowym, mogą być podobne do tych spotykanych podczas leczenia aparatem stałym naklejanym na zęby. Niezmiernie rzadko może wystąpić np.:

 • Resorpcja wierzchołka korzenia zęba lub zębów, czyli skrócenie długości korzenia.
 • Przesuwany ząb lub zęby mogą ulec obumarciu.
 • Przy braku higieny, może rozwinąć się stan zapalny dziąseł i próchnica zębów.
 • Dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych.
 • Nakładki jako elementy wkładane do jamy ustnej mogą zranić błonę śluzową dziąseł czy policzków.
 • Złamany element może zostać zaaspirowany do dróg oddechowych co może być bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia.
 • Reakcje alergiczne na stosowany materiał nakładek.
 • Przy braku współpracy pacjenta z lekarzem i nie przestrzeganiu zaleceń, może dojść do pogorszenia się wady ortodontycznej. Skutki tego mogą być odczuwalne w krótkim jak i dłuższym czasie.
 • Przy braku zastosowania retencji po leczeniu, wada może częściowo powrócić.

Reklamacja

Jeśli pacjent nie jest zadowolony z jakiegokolwiek aspektu leczenia, przysługuje mu prawo zgłoszenia swoich uwag np. na temat:

 • Jakość wykonania nakładek

Bywa, że na linii produkcyjnej wystąpi błąd opracowania brzegów nakładek, co skutkować będzie ostrymi końcówkami. W takim przypadku lekarz zleci ponowne wykonanie zaprojektowanych nakładek.

 • Organizacja pracy Przychodni

Niewywiązywanie się z terminów wizyt, czy dostarczenia nakładek  nie na czas, to powody do składania reklamacji.

 • Zmiana lekarza prowadzącego (z różnych powodów)

W skrajnych przypadkach może zajść potrzeba zmiany lekarza prowadzącego. Jest to możliwe po poprzednim poinformowaniu lekarza, o chęci kontynuacji leczenia u innego ortodonty. Należy wówczas samemu znaleźć lekarza, który kontynuował by leczenie. Jeśli potrzebna jest w tym zakresie pomoc, można skontaktować się z konsultantem regionalnym Invisalign lub infolinią Align Technology w Polsce.

Etapy leczenia nakładkami Invisalign

By leczenie nakładkami Invisalign przebiegało prawidłowo, należy przejść cykl etapów, które u każdego pacjenta wyglądają niemalże tak samo, są nimi m.in.:

 1. Znalezienie lekarza certyfikowanego z systemu Invisalign lub Invisalign Go. Pomóc w tym może formularz umieszczony na stronie invisalign.pl Wyszukać w nim można lekarza pracującego w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.
 2. Rezerwacja wizyty u wybranego stomatologa lub ortodonty.
 3. Pierwsza wizyta u ortodonty. Lekarz wykonuje m.in. badanie ortodontyczne, zdjęcia fotograficzne zewnątrzustne i wewnątrzustne. Pobiera również wycisk zębów, klasyczny masą wyciskową lub wycisk cyfrowy nowoczesnym skanerem wewnątrzustnym np. iTero. Wypisuje skierowanie na wykonanie niezbędnych zdjęć rentgenowskich np. zdjęcie panoramiczne i cefalometryczne.
 4. Opłata za wykonanie cyfrowego planu leczenia, który na modelu 3D własnych zębów, ukaże zaplanowane leczenie ortodontyczne i zwizualizuje przybliżony rezultat, do jakiego będzie się dążyć na koniec leczenia.
 5. Druga wizyta u ortodonty. Akceptacja przedstawionego cyfrowego planu leczenia. (Lub brak akceptacji).
 6. Opłata w całości lub w ratach za całość zaakcetowanego leczenia aparatem Invisalign.
 7. Trzecia wizyta u ortodonty. Odebranie wyprodukowanych nakładek na zęby. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość otrzymania pierwszych nakładek bezpośrednio do domu.
 8. Wizyty kontrolne
 9. Retencja po zakończeniu leczenia

Jak często są wizyty kontrolne w aparacie Invisalign?

Wizyty kontrolne przy leczeniu aparatem Invisalign uzależnione są od planu leczenia. Każdy pacjent od początku wie, mniej więcej jak często będzie musiał chodzić na wizyty do ortodonty.

W planie leczenia wyeksponowane są numery nakładek, na których najlepiej jest skontrolować ruchy zębów, lub wykonać stripping zębów tzw. redukcję szerokości szkliwa.

Najczęściej pierwsza wizyta kontrolna ma miejsce na drugiej lub trzeciej nakładce. Kolejna może mieć miejsce, zarówno na sam koniec setu nakładek, jak też w połowie leczenia. Są lekarze, którzy zapraszają swoich pacjentów co około 2-3 miesiące na kontrolę postępów leczenia. Przy zastosowaniu aplikacji my Invisalign możliwe są jeszcze rzadsze wizyty.

Ile trwa leczenie Invisalign?

Takie pytanie zadaje wielu internautów. Przybliżony czas leczenia nakładkami ortodontycznymi Invisalign i ilość etapów, to informacje jakie pacjent otrzymuje wraz z przybliżoną wizualizacją swojego planu leczenia.  W zależności od wady ortodontycznej i współpracy pacjenta, leczenie może przebiegać w zaledwie od 2-3 miesięcy, 6-12 miesięcy, ponad rok, ponad dwa lata itp. Jak widać, czas leczenia aparatem Invisalign zależy od wielu czynników i jest odmienny u każdego pacjenta.

Przy skomplikowanych wadach zgryzu, lekarz może do systemu Invisalign, dołączyć używanie wyciągów międzyszczękowych, jak również miniimplantów ortodontycznych.

Pamiętaj, długość leczenia u Ciebie może znacznie odbiegać od najczęściej widzianych w Internecie zdjęć i opisów. Twój lekarz wszystko Ci wyjaśni.

Retencja po leczeniu nakładkami Invisalign

Po leczeniu nakładkami Invisalign, ortodonta proponuje najodpowiedniejszy dla wyleczonej wady zgryzu typ retencji zębów. Jeden pacjent otrzyma wskazania do aparatów retencyjnych ruchomych (np. płytka Hawleya). Inni mogą mieć wskazanie do retencji stałej, czyli metalowego druciku naklejanego na zęby od strony  języka. Część pacjentów będzie mogła użytkować tzw. nakładki retencyjne.

Firma Invisalign dysponuje swoimi własnymi aparatami retencyjnymi, czyli nakładkami Viviera. Nakładki te są oddzielnie płatne. W zestawie otrzymuje się po 3 nakładki na łuk górny i 3 nakładki na łuk dolny. Zalecenia co do noszenia nakładek retencyjnych też bywają dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Retenecja po leczeniu ortodontycznym. Ważny etap!

Zasady czyszczenia aparatu Invisalign

Aparat Invisalign należy czyścić po każdym noszeniu. Nie wymagają one specjalnych zabiegów dedykowanym tylko nakładkom. Najważniejsze jest regularne przepłukiwanie pod bieżącą wodą. Należy pamiętać, by nie wyparzać nakładek w gorącej wodzie, ponieważ tworzywo termoplastyczne może ulec deformacji pod wpływem temperatury. Dla poczucia świeżości, w ramach wyjątku nakładki można przepłukiwać w rozcieńczonych roztworach płynów do płukania ust. Wgłębienia w nakładkach dla naczepów (ang. Attachementów), można czyścić miękką szczoteczką do zębów z minimalną ilością pasty (nie ściernej typu dla palaczy), lub najlepiej bez pasty do zębów.

Lekarze pracujący aparatem Invisalign mogą zaoferować sprzedaż oryginalnych preparatów do czyszczenia nakładek tzw. Aligner Cleaning Crystals w cenie od około 200 zł.

Jedzenie i picie w aparacie Invisalign

Zabronione jest picie gorącej kawy, herbaty w założonych nakładkach Invisalign na zębach, a także alkoholu. W nakładkach na zębach można pić jedynie niebarwiące roztwory typu woda, czy słaba herbata w temperaturze pokojowej.

Do jedzenia należy zdejmować nakładki.

Po jedzeniu należy umyć zęby. Jeśli nie można oczyścić zębów i przestrzeni międzyzębowych, należy przynajmniej mocno przepłukać usta wodą, w celu rozcieńczenia cukrów i pozbyciu się części zalegających resztek pokarmowych. Nakładki nakłada się jedynie na czyste uzębienie.

Palenie papierosów i e-papierosów w nakładkach Invisalign

W nakładkach na zębach nie można palić papierosów. Skład dymu papierosowego w połączeniu z jego temperaturą może sprawić, że nakładka Invisalign zmieni swój kształt, a co za tym idzie nie będzie tak precyzyjna w swoim działaniu. Dentyści zwracają uwagę, by również do palenia IQOS zdejmować nakładki ortodontyczne. Należy przy tym pamiętać, że nakładki należy mieć założone na zębach 22 godziny dziennie.

Czas zdejmowania nakładek do jedzenia i palenia należy sumować.

Czyszczenie i leczenie zębów podczas leczenia nakładkami ortodontycznymi

Podczas leczenia nakładkami, można idealnie czyścić uzębienie zarówno samemu, jak i przy pomocy higienistki stomatologicznej. Po zdjęciu aparatu Invisalign, czyszczenie uzębienia nie powinno być problemem.

Leczenie zębów natomiast warto odłożyć do czasu zakończenia leczenia. Wynika to z faktu, że nakładki są wyprodukowane do określonego kształtu zębów. Jeśli wykonana będzie plomba w innym kształcie nakładka, może nie będzie dobrze przylegać w tym miejscu, a przez to działanie jej będzie słabsze, lub wręcz nie będzie działać w ogóle. O każdym planie leczenia, lub przeprowadzonym leczeniu, należy poinformować ortodontę, by sprawdził działanie nakładek po takim zabiegu.

Pacjentów opinie na temat nakładek np. Invisalign

W Internecie można przeczytać liczne opinie pacjentów na temat zarówno leczenia jak i samych nakładek Invisalign.

Invisalign przed i po leczeniu krzywych zebow siekaczy gornych

Pamiętaj, wizualizacje przedstawione w artykule prezentują efekt leczenia konkretnego pacjenta. Efekt końcowy u innych pacjentów może wyglądać inaczej i może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz jego stosowania się do zaleceń lekarskich. Więcej informacji na ten temat uzyskasz podczas konsultacji z lekarzem.

Również grupy wsparcia i wymiany informacji między osobami przed, w trakcie, i po leczeniu aparatem Invisalign tzw. Invis Friends na facebooku, to miejsce spotkań wielu pacjentów. Żadna inna firma nakładek nie ma tak aktywnej grupy osób, regularnie wymieniającej się doświadczeniami w social mediach.

No może poza osobami przed, w trakcie lub po leczeniu nakładkami DrSmile. Ta grupa potencjalnych pacjentów i obecnych lub przeszłych pacjentów aparatem Dr Smile jest bardzo aktywna w social mediach w tym na Facebooku. Warto wiedzieć, że od 2024 w Polsce nie jest możliwe już leczenie nakładkami Dr Smile. 

Czym różni się leczenie Invisalign od innych nakładek?

Co parę/paręnaście lat firma Align Technology modyfikuje oprogramowanie do przygotowywania cyfrowych planów leczenia oraz materiał z którego wytwarza nakładki.

Prostujące nakładki na zęby ze względu na różny materiał, technologię wykonania i zaprojektowania, w różnych firmach działają z lekko odmienną siłą oraz różną skutecznością. W literaturze popularnej jak i naukowej najwięcej doniesień przeczytać można właśnie o aparacie Invisalign.

Warto podkreślić, iż na obecnym poziomie rozwoju technologii nakładki Invisalign można zmieniać nawet co 7 dni w porównaniu do innych systemów w których zmienia się nakładki najczęściej co 10-14 dni. Ma to ogromny wpływ na czas leczenia, komfort ich noszenia, oraz powtarzalną siłę działającą na zęby. Nakładki łatwo wkłada się na zęby i z nich zdejmuje.  Lekarz ma możliwość zamówienia wyprodukowania nakładek z niebieskimi kropkami, wskaźnika współpracy pacjenta. Przy dobrym użytkowaniu nakładek wskaźnik ten naturalnie się ściera, co daje informację lekarzowi, czy nakładka naprawdę była noszona 20-22 godziny na dobę.

Aplikacja my Invisalign

Korzystając ze strony https://my.invisalign.pl/ lub bezpośrednio z https://play.google.com/ ściągnąć można nową aplikację my Invisalign.

Aplikacja służy do monitorowania leczenia i kontaktowania się z lekarzem prowadzącym. Spełnia funkcję mobilizującą pacjenta do regularnego sprawdzania postępów leczenia i nie omijania wyznaczonych wizyt kontrolnych.

Pacjenci coraz częściej sięgają po tą aplikację, ponieważ w jednym miejscu mają plan swojego leczenia, z przybliżoną wizualizacją efektu końcowego do którego dążą. Wśród polskich lekarzy opinie są podzielone. Jedni chętnie wdrażają tą aplikację do swojej praktyki, podczas gdy inni uważają ją jako „gadżet” mało istotny. Czas pokaże jak przyjmie się ta aplikacja wśród pacjentów i lekarzy w Polsce.

Alternatywa do nakładek ortodontycznych

Jest wiele alternatyw do nakładek ortodontycznych Invisalign i  każda z nich ma jakieś wady i zalety.

Aparatem stałym wyleczyć można prawie wszystkie wady zębów. Niestety naklejone zamki (metalowe i estetyczne) mogą ranić policzki i odrywać się od zębów. Gumki (ligaturki) mogą spadać z zamków powodować odstawanie drutu i drażnienie buzi. Leczenie aparatem stałym u niektórych pacjentów, może być dłuższe niż aparatem nakładkowym. Zaletą jego może być niższa cena, lecz nawet to zmienia się z roku na rok. Kolejną alternatywą może być aparat ruchomy. Niestety tego typu aparatem, leczyć można jedynie dzieci i małe wady u młodzieży. Aparatem ruchomym nie wykonuje się leczenia ortodontycznego osób dorosłych.

Informacje dla lekarzy

Szkolenie certyfikacyjne dla lekarza

Bez przejścia szkolenia certyfikacyjnego nie można leczyć systemem Invisalign lub Invisalign Go.

Przed pandemią szkolenie składało się z dwóch dni wykładów, przeplatanych zajęciami praktycznymi. Wykładowcami zawsze są zarówno lekarze ortodoncji, jak i technicy ortodontyczni, odpowiedzialni za pomoc przy pracy nad cyfrowym planem leczenia. Certyfikacja jest płatna.  W okresie pandemii szkolenia przeprowadzane były w wersji online. Według opinii kursantów, są przeprowadzane w ciekawej formie, na wysokim poziomie organizacyjnym i merytorycznym.

Tworzenie cyfrowego planu leczenia ClinCheck Pro dla pacjenta

Każdy certyfikowany lekarz Invisalign ma konto na stronie Invisalign® Doctor Site pod adresem https://identity-cus.aligntech.com/.

Praca z dokumentacją pacjenta.

 1. Po zalogowaniu się do portalu widoczna jest zakładka „Add new patient” co oznacza dodaj nowego pacjenta.Portal Invisalign Doctor Site w kolorze czarnym.
 1. Następnie wpisujemy pełne dane pacjenta, dane lekarza (automatycznie wpisane), dane gabinetu do którego mają być dosłane nakładki (można każdorazowo wybierać z wcześniej zatwierdzonych adresów).
 2. Kolejnym krokiem jest wpisanie typu wady ortodontycznej do leczenia. W tabeli  odznaczamy  współistniejące zmiany w uzębieniu które chcemy wyleczyć. W następnych arkuszach zakreślamy  jakimi metodami preferuje się leczenie. Czy będzie uwzględniony stripping zębów (niewielka redukcja szerokości szkliwa)? Jaki jest plan na klasy zębowe, czyli czy zmienia się pozycję trzonowców i/lub kłów? Czy można w planie uwzględnić noszenie przez pacjenta wyciągów międzyszczękowych? Których zębów nie należy przesuwać podczas leczenia (implantów, rekonstrukcji protetycznych)? Lekarz na tym etapie ma do podjęcia bardzo wiele decyzji. Każda decyzji implikuje przygotowanie innego planu leczenia przez technika dentystycznego.
 3. Należy przesłać zdjęcia fotograficzne zewnątrzustne i wewnątrzustne oraz pełną dokumentacje radiologiczną (zdjęcie panoramiczne i cefalometryczne).
 4. Należy zaakceptować w dokumentacji pacjenta przesłany skan wewnątrzustny.* Jeśli pobiera się klasyczny wycisk wystarczy z portalu lekarza wydrukować etykietę do przesłania dobrze zapakowanego wycisku (wraz z rejestracją zwarcia) firmą kurierską, która nie pobiera żadnych opłat od wysyłającego lekarza. Wyciski przesyłamy  do jednego z laboratoriów na terenie Polski. Następnie wykonany jest odlew modeli. Modele są skanowane, a pliki np. stl skanu podpinane są od razu do danego pacjenta. W tym momencie dokumentacja pacjenta jest pełna i można przejść do ostatniego etapu planowania leczenia.
 5. Na koniec zatwierdza się rekomendacje i przesłaną dokumentację pacjenta do działu technicznego. Od tego momentu rozpoczyna się proces tworzenia cyfrowego planu leczenia.

Akceptacja planu leczenia ClinCheck

 1. Po paru dniach otrzymuje się pierwszy ClinCheck pacjenta.*

ClinCheck składa się z wizualizacji planu leczenia, informacji o ilości nakładek przeznaczonych do tego leczenia. Otrzymujemy informację, gdzie należy umieścić naczepy (ang. Attachamenty), w których miejscach wymagany jest stripping. Dostępna jest bardzo precyzyjna tabela ruchów poszczególnych zębów, zarówno w zakresie ich ruchów w obrębie korony zęba jak i korzenia zęba.

Tabela ruchów zębów w kolorze czarnym potrzebna dla dentysty do zaprojektowania leczenia nakładkami Invisalign.

 1. Jeśli lekarz i pacjent nie mają zastrzeżeń co do przedstawionego planu leczenia, w tym momencie można zatwierdzić cyfrowy plan leczenia.* Zatwierdzenie planu oznacza przesłanie zgody na produkcję nakładek. W tym momencie lekarz otrzymuje fakturę za dany pakiet leczenia pacjenta.

*Jeśli plan leczenia wymaga korekty, można ją nanieść samemu. Możliwa jest samodzielna zmiana zarówno ilości jak i jakości ruchów zębowych. Jeśli występują jakiekolwiek problemy natury technicznej, zarówno technicy jak i konsultanci są stale do dyspozycji lekarzy. Plan leczenia i koncepcję leczenia można zmieniać nieograniczoną ilość razy.

 1. Po około 10 dniach od akceptacji, nakładki opakowane bezpiecznie w dużych kartonach, zostają dostarczone na wskazany adres. Pacjenta można umawiać na odbiór nakładek.

Opinie dentystów o Invisalign

Konsultanci regionalni przygotowani są do pomocy w kwestiach zarówno dotyczących finansów, jak i organizacji pracy firmy i współpracy z nią. Technicy natomiast pomagają przy problemach, na które można natrafić, podczas projektowania leczenia nakładkami Invisalign w komputerowym oprogramowaniu.

Dobre opinie kierowane są w stronę platformy dla lekarzy https://learn.invisalign.com/ W jednym miejscu lekarze mają, udostępnioną platformę edukacyjną, oraz miejsce przechowywania i modyfikowania swoich ClinCheck planów pacjentów. Z poziomu tej strony, zarezerwować można również konsultacje, z głównymi technikami ortodontycznymi, mówiącymi w języku polskim. Tu również ma się wgląd w faktury, oraz nowości np. obsługa aplikacji Virtual Care.

Od niedawna istnieje sklep Invisalign w którym certyfikowany lekarz może zakupić pudełka do przecgowywania nakładek, środki do czyszczenia nakładek czy naklejki na nakładki dla najmłodszych pacjentów.

Szkolenia z nakładek ortodontycznych dla dentystów

Coraz więcej pacjentów aktywnie poszukuje nowoczesnej, modnej i niewidocznej metody minimalnego leczenia ortodontycznego właśnie nakładkami ortodontycznymi.

Nie ma na co czekać, pacjenci potrzebują leczenia ortodontycznego, a Ty masz szansę zostać prekursorem leczenia tą metoda w swojej okolicy.

W ofercie posiadamy kursy wprowadzające dla stomatologów ogólnych, właśnie z leczenia przedprotetycznego czy przedimplantologicznego nakładkami.

Chcesz więcej dowiedzieć się o szkoleniach grupowych lub indywidualnych? Zapraszamy do zakładki DLA LEKARZA.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody portalu jest zabronione.

Zobacz jeszcze:

39 komentarzy

Natalia 22 kwietnia 2022 - 21:47

Noszę nakładki invisalign już 2 lata i władnie odebrałam kolejny set na 30 nakładek. Zęby mam już w sumie proste, pozostały podobno drobne korekty. Mam wątpliwości czy wszystko jest robione poprawnie. Proszę o pomoc

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 1 maja 2022 - 22:40

Witam, 30 nakładek Invisalign noszone po około 7 dni wyniesie lekko ponad pół roku. Te drobne korekty to czasami bardzo precyzyjne ruchy. Owszem dodatkowych 30 nakładek po 2 latach leczenia to dość dużo, ale jeśli miała Pani „duże” leczenie to warto wynosić ten dodatkowy set nakładek. Dobrym pomysłem jest by dentysta pokazał Pani wizualizację i ruchy jakie mają wykonać konkretne zęby. Może okazać się, że lekarz zauważył np. że boczne tylne zęby się nie stykają i chciałby żeby one idealnie stały na koniec leczenia. Pacjenci tego nie widzą a lekarze dość często w nakładkach na koniec właśnie domykają jakieś przestrzenie. Czekam na wiadomość od Pani po obejrzeniu wizualizacji lub za pół roku po wynoszeniu kompletu. Pozdrawiam

Odpowiedz
Anna 6 lipca 2022 - 12:51

Witam, nosiłam nakładki przez 12 tygodni, po ok 7-8 zauważyłam, że na górnej dwójce nakładka ma sporo przestrzeni pod zębem (tak jakby ząb był za krótki), myślałam, że może tak jest zaprojektowana nakładka(ta i następne), że jak ząb się wyprostuje to zapełni to miejsce. Po 11 parze nakładek okazało się, ze miałam mieć doklejony attachment na kieł (wcześniej był tak zrotowany, że nie było na to miejsca – tak zakładał plan leczenia). W trakcie wizyty lekarz powiedział, że robimy nowy skan i nowe nakładki bo te co do tej pory miałam i te co były jeszcze na przyszłość 9a było ich 32) nie pasują. Teraz czekam na nowe nakładki, a poprzednie nie będą potrzebne. Mim że jest to w ceni, to wzbudziło moje podejrzenie, po sugestii, ze trzeba nosić nakładki minimum 22 godz. dziennie, co robię z zegarkiem w ręku, a nawet zdarza mi się pić jogurty w nakładkach, żeby nie tracić cennych minut… Ta sugestia mnie trochę zdenerwowała i nie dowiedziałam się co jest przyczyną nowego skanu i nowych nakładek…. powiedziano mi, że czasem tak się dzieje…

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 8 lipca 2022 - 15:42

Pani Aniu, skan i modyfikacja planu leczenia w trakcie terapii jest bardzo częstą i dobrą procedurą. U Pani górna dwójka i kieł są zębami które potrzebują być może zmiany strategii w kontekście zaplanowanych ruchów. Proszę się cieszyć, że tak szybko bo w 1/3 długości leczenia to zauważono. Proszę być dobrej myśli bo tak jak pisałam w jednym z artykułów, czasami jakiś ruch zęba nie postępuje zgodnie z planem, nie ze względu na słabe noszenie nakładki, ale licznych innych czynników np. anatomia korzenia, stan tkanek przyzębia, założona strategia planu 3D którą trzeba może podzielić na części zamiast leczyć od razu całość łuków zębowych. Proszę napisać nam po wynoszeniu nowych 4-5 nakładkach, czy Pani i lekarz widzicie założone postępy w tym nowym secie nakładek. Ja uważam, że na chwilę obecną leczenie prowadzone jest standardowo. P.S. W lipcu lub sierpniu na portalu będzie artykuł o nakładkach dodatkowych, bo dużo pacjentów szuka o nich informacji (tak jak Pani). Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Wioletta 2 listopada 2023 - 19:23

Czy te nakładki naprawdę działają? Proszę o szczere odpowiedzi.

Odpowiedz
Redakcja portalu 7 listopada 2023 - 17:19

Pani Wioletto, nakładki ortodontyczne to narzędzie w rękach lekarza. Żeby dobrze nimi leczyć trzeba się dobrze wyuczyć ich działania. Sukces leczenia zależy również od samego pacjenta, jego współpracy i uczciwego noszenia nakładek. Osiągnięcie zamierzonego celu zależy również od odpowiedzi przyzębia czyli kości wyrostków zębodowłowych i włókien zębów przemieszczanych. Zdrowie ogólne pacjenta też ma ogromne znaczenie. Jak Pani widzi, żeby nakładki „dobrze działały” nie tylko same nakładki wystarczą. Pozdrawiamy

Odpowiedz
Magdalena 21 lipca 2022 - 23:04

Dzień dobry, mam syna 11-letniego, który był leczony nakładkami Invisalign. Leczenie zaczęło się w 2019 i przewidywało 44 nakładki. W połowie leczenia, ponieważ nakładki przestały pasować i naciskaliśmy ortodonte na zrobienie ponownego skanu lekarz wykonał skan i zostały zamówione nowe nakładki w liczbie 23. Kilka miesięcy temu lekarz stwierdził, ze kończy z nakładkami i założył synowi aparat retencyjny na dwie jedynki górne oraz jedynki i dwójki dolne. Efekt leczenia jest bardzo niezadowalający. Trójka w dolnym łuku i dwójka w górnym są cofnięte. Lekarz twierdzi, ze leczenie się zakończyło, ale brakuje troszkę miejsca i proponuje ponowne leczenie aparatem Invisalign First lub założenie zwykłego aparatu sekwencyjnie na niektóre zeby. Jestem załamana, bo koszt aparatu był bardzo duży i nie wiem dlaczego nie ma efektu zgodnego z wizualizacja. Syn miał zgryz głęboki oraz brak miejsca na trójki górne i piątki dolne. Proszę o jakaś rade.Czy lekarz popełnił jakiś błąd? Czy można było przewidzieć, ze efektu nie będzie? Dziecko było na etapie wymiany niektórych zębów mlecznych na stałe.

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 22 lipca 2022 - 10:54

Witam, leczenie dzieci nakładkami nie należy do łatwych ze względu m.in. na: 1) Zmienną dynamikę zmiany uzębienia zębów mlecznych na stałe 2) Stały wzrost wyrostków zębodołowych 3) Różną współpracę dziecka z ortodontą 4) Potrzebie wysokiego nadzoru nad pożywieniem i higieną jamy ustnej. Każdy lekarz podejmujący się takiego leczenia musi wszystkie te elementy wziąć pod uwagę. Zasadą jest, że u dzieci w okresie wzrostowym wykonuje się nawet parę skanów i parę nowych setów nakładek ze względu chociażby na to że nikt nie zagwarantuje w jakim tempie i w jakie miejsce wyrzynać się będzie nowy ząb stały. Wiem, że lekarze pokazują przybliżoną wizualizację efektów leczenia ALE U DZIECI NIE JEST TO TAK JEDNOZNACZNE. Wizualizacja nie jest wiążącą kwestą w ortodoncji dziecięcej szczególnie gdy była robiona więcej niż parę miesięcy wcześniej. W mojej opinii, należy podejść jeszcze raz do analizy zgody na leczenie jaką Pani podpisała w imieniu syna. Sprawdzić proszę do którego mementu będzie leczone dziecko? Może okazać się, że był tam wpis o tym że istnieje prawdopodobieństwo, że w którymś momencie będzie trzeba wdrożyć leczenie aparatem stałym. Tak też bywa. Niepisaną zasadą jest, że jeśli leczenie prowadzi się nakładkami to również nimi się finalizuje (ale bywają od tego wyjątki). Ortodoncja to dziedzina medycyny, w której należy być zarówno cierpliwym jak i skłonnym zaufać lekarzowi w kontekście proponowanych zmian. Standardem natomiast jest leczenie tak by wyleczyć – lekarz powinien w sposób zrozumiały dla pacjenta i rodzica wytłumaczyć swoją każdą decyzję. Mam nadzieję, że troszkę wytłumaczyłam Pani skomplikowanie tej sytuacji. Proszę napisać mi i innym rodzicom jak rozwijać się będzie ta sytuacja. Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz
Marta 2 listopada 2022 - 22:31

Dzień dobry, zwracam się do Pani Doktor z prośbą o wyjaśnienie:
byłam już na dwóch konsultacjach:
raz u ortodonty a drugi raz u stomatologa.
Ortodonta zalecił mi pakiet Full za 18000zł a Pan Stomatolog pakiet invisalign go za 10000 złotych.
Różnica w cenie jest duża. Wyczytałam, że invisalign GO prostuje zęby tylko do 5tki… czy jeśli nie wyprostuję tylnich zębów będzie to miało jakiś wpływ na proces leczenia a potem utrzymanie efektów?
Czy lekarz ortodonta będzie „lepszy” od lekarza stomatologa? Czy obaj lekarze mają hipotetycznie takie samo pojęcie, jak wyleczyć moje zęby nakładkami invisaling?

Odpowiedz
dr Agnieszka 7 listopada 2022 - 12:23

Witam, świetne pytanie! W związku z tym, że nakładkami leczą ortodoncji i dentyści wytłumaczyłam pacjentom jakie są różnice w kompetencjach w aktualnym artykule https://dentystaradzi.pl/kto-moze-leczyc-nakladkami-prostujacymi-zeby/ Od niedawana w Polsce dostępne jest leczenie w ramach Invisalign Go, co oznacza że jeszcze więcej pacjentów będzie miało lepszy dostęp do leczenia nakładkowego u stomatologów ogólnych. W powyższym artykule wyraźnie napisałam, że jeśli wada zgryzu jest zębowa i niewielka lub lekarz powiedział, że podejmie się leczenia oznacza to że w pełni jest wykwalifikowany żeby takie leczenie prowadzić. Czasami wada jest „duża i skomplikowana” i wtedy dentysta po prostu odsyła na konsultację lub też leczenie do specjalisty ortodonty. Za granicą dużą część wad zgryzu leczy stomatolog ogólny. W każdym przypadku warto dopytać czy są jakieś inne opcje leczenia Pani wady? Jakie są różnice w leczeniu kompleksowym (Invisalign Full) a opcją Invisalign Go? Zarówno pierwszy jak i drugi lekarz może porównać te dwa leczenia i Pani wytłumaczyć tzw. za i przeciw. Myślę, że dużo będzie pacjentów w Polsce w podobnej sytuacji niedługo. Dajcie znać, czy też macie podobne sytuacje i macie dwie opcje leczenia?

Odpowiedz
Marta 17 listopada 2022 - 17:52

Dziękuję za odpowiedź.
A czy to jest ok, że stomatolog nie zrobił zdjęć RTG przed leczeniem?
Zdecydowałam się na invisalign go, został mi juz przedstawiony plan leczenia i mam dostać 15 nakładek. Lekarz zrobił tylko skan uzębienia…

Odpowiedz
dr Agnieszka 20 listopada 2022 - 08:10

Przed każdym leczeniem ortodontycznym lekarz powinien dysponować RTG. Czasami jest tak, że dentyści posiadają w dokumentacji medycznej zdjęcia wykonane w przeszłości np. 1 czy 2 lata temu. Takie zdjęcia są wartościowe i jeśli nie ma przesłanek by wykonać nowe to te z archiwum są całkowicie wystarczające.

Odpowiedz
Mirella 26 grudnia 2022 - 17:55

Dzień dobry,
Po clinchecku wyszło ze powinnam mieć 40 nakładek. Ortodonta po opracowaniu planu zmniejszył ich ilość do 19 twierdząc ze da to „optymalne” efekty bez niepotrzebnych ruchów zębów.
Jest to w opcji comperashive. Skoro ilość nakładek nie wpływa na cenę to czy praktykuje się zmiejszenie ilości nakładek ? „Optymalne” efekty to mało za kwotę która się płaci

dr Agnieszka 29 grudnia 2022 - 23:43

Witam, lekarze wykonują dla jednego pacjenta najczęściej 1-2 lub więcej różnych planów leczenia. W każdym z nich dąży się do innego „optymalnego” celu lub do tego samego celu tylko różnymi ruchami/sekwencjami/strategiamii ruchów zębów. Tak samo, IPR czyli stripping zębów może być różnie zaplanowany co oznacza, że ilość nakładek może być większa lub mniejsza. W Pani przypadku jeśli cel „optymalny” można zrealizować w około 20 nakładek to będzie dość krótkie leczenie. Pytanie jedynie, czy została pani poinformowana co to znaczy „maksymalny efekt” i „optymalny”. To należy odróżnić i świadomie podjąć decyzję o „mniejszym lub większym” leczeniu lub bardziej inwazyjnym lub mniej. Redukcja o ok 50% ilości nakładek to dość duża zmiana dlatego tym bardziej każdy w podobnej sytuacji powinien wiedzieć jakie są różnice w leczeniu. Proszę się dopytać i wrócić do nas z opisem zastosowanych zmian. Pozdrawiamy

Lidia 25 listopada 2023 - 16:21

Noszę 14 nakładkę,mam 58 lat,ruszają mi się dolne jedynki,są rozluznione,jakby były w plastelinie i nieco mniej dolne dwójki,były to moje najmocniejsze żeby/10 dolnych,resztę robie implanty,mam od stycznia śruby gojace, na górze mam kilka koronek będę robić nowe i kilka moich,zeby b.slabe,bardzo o nie dbam.Jestem wykończona ruchomoscia dolnych zebow,lekarze twierdzą,że jest ok a ja mam prawie depresję.

dr Agnieszka 25 listopada 2023 - 17:13

Witam, podczas leczenia ortodontycznego zęby mają pewną ruchomość (jest to normalne). Pacjent nie je twardego pożywienia. Ostrożnie wkłada i zdejmuje nakładki. Bardzo dobrze, że przed implantami leczy pani wade zgryzu (idealna kolejnosc). Proszę o wszystkich swoich obawach rozmawiać z lekarzem. Pacjent podczas leczenia moze miec rozne pytania. Pani tu jest najważniejsza. Proszę monitorować ruchomość zębów i rozmawiać cały czas z lekarzem (on porównuje na każdej kontroli i ocenia czy jest to fizjologiczny zakres). Pozdrawiam

Dominika 30 stycznia 2023 - 22:56

dzień dobry, przymierzam się do rozpoczęcia leczenia metoda invisalign. byłam już na wstępnej konsultacji z lekarzem, który powiedział, że tymi nakładkami łatwiej przesuwać zeby, gdzie mam założone korony (w odróżnieniu od aparatów standardowych gdzie byłby problem z założeniem zamkow). jednak obawiam się że tym sposobem korony poluzują się. Jak to jest, czy można nakładkami ustawiać korony? dziękuję.

Odpowiedz
Grażyna 7 marca 2023 - 14:32

Dzień dobry. Moje leczenie przebiega następująco. Trzy dni temu miała usuniętą górną czwórkę i od razu wszczepiono mi implant. Wczoraj założono mi, na moją prośbę, w puste miejsce tymczasowego sztucznego zęba podwieszonego pod śrubą implanta. Czekam na prezentację moich nakładek i tak się zastanawiam, czy aby ten ząb nie będzie mi przeszkadzał w ich noszeniu/zakładaniu i na odwrót – jakie jest ryzyko, że przy zakładaniu i ściąganiu nakładki nie uszkodzę tego mojego tymczasowego zęba?

Odpowiedz
dr Agnieszka 12 marca 2023 - 11:00

Witam, zadała Pani bardzo ważne pytanie. Lekarz projektując leczenie nakładkami zaznacza gdzie są zęby leczone endodontycznie, korony, mosty i implanty. Wiem, że czasami nakładki mogą być wyprodukowane z tzw. podcieniami, które wchodzą w zagłębienie między koroną implantu a dziąsłem. Przy zakładaniu i ściąganiu nakładki, może okazać się że cały czas na sztuczny ząb działają za duże siły traumatyzujące. Rezultatem tego może być poluzowanie się korony na implancie lub wręcz całego implantu. Jest to niezmiernie rzadkie, ale może się zdarzyć. Piszę tu o ogólnej zasadzie, a nie o nakładkach konkretnej firmy. Proszę porozmawiać z lekarzem o swoich obawach i w trakcie użytkowania sprawdzić, czy nakładki nie są zbyt mocno przyległe do korony na implancie, żeby nie nastąpiło powyżej opisane zjawisko. Pozdrawiam

Odpowiedz
Grażyna 5 maja 2023 - 12:09

Dziękuję za odpowiedź. Postanowiłam uzupełnić mój wpis, bo może ktoś mieć podobną sytuację i dobrze żeby miał pełny obraz :) Kiedy przyszła kolej na założenie moich pierwszych nakładek Pan Doktor zwyczajnie zdjął mi ten tymczasowy ząb (który był przymocowany do sąsiednich zębów (3 i 5-tki) i podwieszony pod śrubą implanta). Powiedział, że najlepiej będzie dla leczenia jeśli nie będzie zakładał póki co korony na implancie bo więcej miejsca będzie do przesuwania się zębów. Z tego samego powodu zdjął też tą moją tymczasówkę, choć i tak zapewne sama by odpadła przy wyjmowaniu nakładki ;) Widać założono mi ją dla lepszego wyglądu na czas oczekiwania na nakładki. Dla mojego komfortu w puste miejsce w nakładce Pan Doktor wlał mi jakieś białe wypełnienie, żeby po nałożeniu nakładki „udawało zęba” ale choć miał dobre chęci to po kilku dniach ściągania i nakładania nakładki to coś wylatuje :)) Nie przejmuję się jednak tym zbytnio, bo to miejsce to na szczęście czwórka i nie widać aż tak bardzo a zaraz po leczeniu będę miała założoną piękną koronę na tego mojego implanta. Pozdrawiam Wszystkich :))

Odpowiedz
dr Agnieszka 8 maja 2023 - 11:38

W imieniu swoim i czytelników dziękuję za opis o dalszej części leczenia. Napiszę Państwu, że jak się nie ma zęba ;) to w nakładki można spróbować nałożyć biały materiał kompozytowy. U jednego pacjenta wytrzymuje on cały okres noszenia nakładki, a u innego wypada od razu lub po paru dniach. Lekarz lub asystentka stara się w takich przypadkach ponownie nałożyć biały materiał, tak by leczenie było jak najbardziej kosmetyczne cały czas. Jeśli chodzi o implant to bywa, że (bardzo rzadko) nakładka „zbyt idealnie dopasowana jest” wokół korony implantu zęba, a to może spowodować nawet odkręcenie się korony na implancie. Jeśli się ma implanty, to każdy lekarz bardzo nadzoruje te miejsca tak by nie było właśnie zbyt dużego nacisku podczas wkładania i zdejmowania nakładek z tych zębów. Czekamy na kolejne Pani doświadczenia i historie innych czytelników. Pozdrawiam

Odpowiedz
Grażyna 9 maja 2023 - 15:55

(…) żeby nie zgubić kontekstu nadmienię tu tylko, że ja na czas leczenia ortodontycznego nie mam założonej korony na implanta. Z dziąsła wystaje mi tylko niewielka część śruby ;)

Odpowiedz
Kasia 22 marca 2023 - 21:10

Dzień dobry, zaczęłam przeglądać wątek, bo mam za sobą pierwszą wizytę u ortodonty, który polecił mi właśnie ten system nakładek na zęby. Z tego co czytałam w internecie, otrzymuje się kilka bądź kilkanaście nakładek. Z kolei mój ortodonta powiedział mi, że otrzymam 3 nakładki a za każdą kolejną będę musiała dopłacać 300 zł. Powiedział też, że kolejna, czwarta raczej nie będzie potrzebna, bo da się wypracować wadę już tymi trzema. Czy jest to realne, skoro czytam, że klienci otrzymują nawet po kilkanaście nakładek?

Odpowiedz
dr Agnieszka 22 marca 2023 - 23:08

Witam, prawdopodobnie pomyliła Pani nazwy systemów. W Invisalign najczęściej kupuje się pakiety, a nie pojedyncze nakładki, ale proszę się dopytać. Po drugie, może Pani wadę na prawdę da się wyleczyć pojedynczymi nakładkami. Nie wiem. Proszę zapytać się, czy lekarz dysponuje wizualizacją efektu do którego dążyć będzie leczenie? Jeśli tak, to zobaczy Pani na jaką przybliżoną ilość nakładek ortodontycznych wstępnie zaplanowane jest leczenie. Proszę też pamiętać, że liczba ta może się zwiększyć w trakcie leczenia (z różnych przyczyn). Powodzenia!

Odpowiedz
Krzysztof 28 marca 2023 - 17:10

Dzień dobry,
Zakończyłem leczenie metodą Invisalign i stoję przed wyborem systemu retencji. Lekarz zalecił założenie łuku retencyjnego (retainer z drutu za zębami) plus nakładki. I właśnie przy nakładkach otrzymałem wybór. Albo nakładki Invisalign Vivera albo tradycyjne płytki retencyjne. Różnica w cenie spora a szczerze mówiąc nie widzę znacznej różnicy. Wydaje mi się, że Vivera jest przewidziana do leczenia retencyjnego bez stałego retainera – czy się mylę? Warto dopłacać za nakładki Vivera skoro i tak będę miał drut za zębami?
Pozdrawiam

Odpowiedz
dr Agnieszka 14 kwietnia 2023 - 21:55

Witam, nakładki retencyjne mogą być wykonane z różnych materiałów termoplastycznych. Płytki mogą różnić się między sobą zarówno twardością, jaki i grubością. Dla pacjenta płytki retencyjne wyglądają tak samo, lecz różne firmy i różne laboratoria mogą produkować odmienne płytki. Lekarz dobiera retencje zawsze indywidualnie dla pacjenta. Prośba by do retencji stałej użytkować nakładki retencyjne u wielu pacjentów jest bardzo wskazana, dlatego jeśli chodzi o rodzaj nakładki proszę dopytać się lekarza: Jaka jest różnica dla Pana oprócz wspomnianej ceny? Czy warto inwestować większą kwotę w oryginalne opatentowane nakładki? Czasami tak jak Pan napisał do retencji stałej już pacjenci i lekarze dobierają nakładki tzw. jak najtańsze. Należy pamiętać, że nakładki retencyjne też się zużywają i po pewnym czasie wymagają wymiany. To w ogólnym kosztorysie również należy uwzględnić. Powodzenia

Odpowiedz
victorek 25 maja 2023 - 16:11

czy jest mozliwe ze nakładka uzywana jako retainer uległą odkształceniu od mycia pod zbyt ciepłą wodą i zaczełą powodować retencje dziąseł?
ewentualnie moze niewłaściwa higiena tychze nakładek w postaci płukania wodą i zanurzaniu ich w zwykłym płynie do płukania ust używanym kilkukrotnie ?

Odpowiedz
dr Agnieszka 29 maja 2023 - 13:02

Tak, nakładka retencyjna myta we wrzątku lub gorącej wodzie ulega zniekształceniu i może doprowadzić do m.in. recesji dziąsła w jednym czy wielu miejscach (z różnych przyczyn). Tak samo płukanie nakładek w zwykłym płynie do higieny jamy ustnej może spowodować ich zniekształcenie. Proszę by Pan jak najszybciej wziął nakładkę i umówił się do swojego dentysty tak by sprawdzono czy wada nie zaczęła wracać i czy w trybie natychmiastowym nie należy zmienić nakładki na nową. Bardzo dobre i ważne pytanie. Dziękuję, myślę że odpowiedź może przydać się wielu czytelnikom.

Odpowiedz
victorek 2 czerwca 2023 - 22:23

przy okazji mam tez sporo kamienia nazebnego i to tez moze byc problemem w tej recesji
Czy przed wizytą u periodontologa powinienem zrobic higienizacje? Czytam opinie i mnósto ludzie niezadowolonych z zabiegów higienizacji i sie boje pojsc do byle kogo zwazywszy na recesje

Odpowiedz
dr Agnieszka 5 czerwca 2023 - 18:46

Kamień nazębny to jedna z przyczyn chorób dziąseł. Jeśli się pan obawia zabiegu higienizacji u higienistki/higienisty, warto najpierw udać się właśnie do periodontologa. Lekarz ten może sam wykonać higienizację lub zlecić ją higienistce, która ściśle współpracuje z danym peridontologiem. P.S. Kamień nazębny jest wskazaniem do profesjonalnej higienizacji. Proszę się nie obawiać zabiegu on jest bardzo powszechny i przynosi korzystne rezultaty w kontekście zdrowia dziąseł i przyzębia.

Odpowiedz
Lena 18 sierpnia 2023 - 13:09

Mam zaledwie 12 lat do ortodonty chodzę 5 lat mam nakładki invisalign pani jest w tym najlepsza. Mogę powiedzieć szczerze , że na początku strasznie bolało ale uśmiech jest tego wart . Polecam

Odpowiedz
Alicja 24 października 2023 - 00:57

Mój lekarz powiedział że mam małą wadę i wystarczy express ale ja chciałem wyrównać 5tke. Okazało się że ten pakiet jest tylko do 4K. Dopłaciłem 3 tysiące żeby ten 1 ząb był uwzględniony. Aparat w styczniu, a teraz październik jestem już na finiszu, a zęby po jednej stronie nie domykają się, został obcięty aparat do 6 zębów co miało wyrównać zgryz co nie pomogło. Mój lekarz dał mi do zrozumienia, że wymyślam i że kończy mi się pakiet, a on nie będzie tracił czasu. Nie wiem co zrobić..

Odpowiedz
Redakcja portalu 7 listopada 2023 - 17:25

Wada zgryzu powinna być wyleczona wg ustaleń jakie Państwo mieliście na początku leczenia. Jeśli chodzi o wycięcie bocznych części nakładki by kontakty okluzyjne były lepsze to standardowa procedura. Czasami trwa to miesiąc czasami trwa to znacznie dłużej. Proszę pamiętać, że pakiet to jedno a leczenie drugie. Jeśli w planie miało być wyleczenie wady zgryzu to należy to sfinalizować. Pani zdrowie jest najważniejsze. Ale cierpliwość w ortodoncji też jest ważna. Może potrzebne jest troszkę więcej czasu na te lepsze warunki zagryzania się zębów.

Odpowiedz
Aneta 12 listopada 2023 - 15:08

Mam pytanie czy w trakcie leczenia nakładkami powinno się robić higienizacje zębów żeby nie powstawał kamień i próchnica ? Bo zauważyłam, że mam kamień na zębach a mój ortodonta nic mi o tym nie mówi.

Odpowiedz
Redakcja portalu 16 listopada 2023 - 14:22

TAK, TAK, TAK ! Oczywiście, że TAK ;) Jeśli nie ma przeciwskazań to można zrobić scaling i piaskowanie zębów. Jeśli dana higienistka się boi to proszę znaleźć taką która współpracuje z ortodontą i regularnie wykonuje takie higienizacje. Powodzenia

Odpowiedz
Paulina 26 października 2023 - 12:14

Dzień dobry
od wczoraj mam aparat invisalign i jestem trochę zaniepokojona. Zastanawiam się czy podczas nałożonego aparatu , zęby się stykają? Ponieważ mam szczękę cały czas w pozycji rozchylonej. Czy może być to problem w dalszych tygodniach leczenia i wpływać negatywnie na stawy skroniowo – żuchwowe? Mam lekkie problemy ze stawami (strzykają mi podczas szeroko otwartej buzi np ziewania).

Odpowiedz
Redakcja portalu 2 listopada 2023 - 11:11

Witamy, pacjenci którzy odczuwają dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych podlegają szczególnej opiece podczas leczenia ortodontycznego. Na każdej wizycie lekarz sprawdza postępy leczenia i stan stawów. Jeśli Panią coś będzie niepokoić prosimy za każdym razem poinformować o tym lekarza. Dentyści instruują pacjentów by nie otwierali ust na 100% swoich możliwości gdyż to może m.in. zbyt mocno rozciągać mięśnie i więzadła w stawach. Ziewanie prosimy wykonywać z jedynie lekko rozwartymi ustami. Prosimy na ten temat porozmawiać z lekarzem prowadzącym. U wielu pacjentów po leczeniu ortodontycznym czy to aparatem stałym czy nakładkami objawy w stawach s-ż znacznie się zmniejszają lub wręcz zanikają. Prosimy zwracać na wszystko uwagę i na bieżąco rozmawiać z lekarzem. Pozdrawiamy

Odpowiedz
Monika 3 stycznia 2024 - 11:50

Dzień dobry ,
podjęłam się leczeniem Invisalign Full . Leczenie trwało 1,5 roku . Na zakończenie leczenia założono mi retencję na dolny łuk a górny pozostawiono bez niczego . Po upływie 8 miesięcy mój górny łuk zaczął zmienić kształt . lekarz po tych miesiącach proponuje vivier ale zęby wymagają ponownie leczenia i nakładek invisalign które lekarz odmawia mi wykonania . Co mam zrobić ? Zapłaciłam za usługę w całości a efekt końcowy nie został wykonany poprawnie .

Odpowiedz
Redakcja portalu 9 stycznia 2024 - 11:45

Witamy, w Invisalign są różne pakiety leczenia. W niektórych jest możliwe leczenie dłuższe niż 1.5 roku. Poza tym należy znać powód dlaczego pani nie dostała retencji na górne zęby po leczeniu ortodontycznym. Nawrót wady może wystąpić po zakończonym leczeniu a nie stosowanej retencji. Proszę porozmawiać raz jeszcze z lekarzem prowadzącym, by sprawdzono Pani zakupiony pakiet leczenia i dano Pani propozycje rozwiązania tej sytuacji którą Pani będzie rozmumieć i na którą będzie się Pani zgadzać. Prosimy wrócić do nas z informacją o przebiegu drugiej wizyty?

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI