Invisalign opinie o nakładkach i leczeniu

Nakladka na zeby Invisalign trzymana w ręku w niebieskiej rekawiczce, na tle modelu zebow

Nakładki na zęby Invisalign to najbardziej rozpoznawalne na świecie alignery. W związku z wieloma milionami wyleczonych pacjentów, w Internecie można przeczytać różne opinie ich użytkowników. Najważniejsze informacje na temat Invisalign zebrała redaktor portalu DENTYSTARADZI.PL dr Agnieszka Czechumska (certyfikowany lekarz Invisalign). Opisano Invisalign cenę w 2022 roku, opinię, zasady noszenia oraz najważniejsze wady i zalety. Zapraszamy do czytania i zadawania pytań pod artykułem.

Jak działa Invisalign?

Wielu pacjentów i stomatologów zadaje pytanie, kiedy widoczne są pierwsze efekty leczenia nakładkami Invisalign? Należy być świadomym, że główną przyczyną zmian ułożenia zębów jest ich pchanie nakładką z jednej strony, a przesunięciem się w pustą przestrzeń w nakładce z drugiej strony zęba. W nakładkach możliwe są również ruchy ciągnięcia, poprzez zastosowanie tzw. attachamentów po polsku naczepów. Naczepy to malutkie punkciki, w różnych kształtach wykonane z białego materiału, do robienia wypełnień („plomb”) w zębach. Naczepy te nakleja się na zęby, by zarówno zwiększyć precyzję ruchów zębów, jak i polepszyć utrzymanie się nakładek na zębach. Po leczeniu, naczepy te zdejmuje się z zębów, i nie pozostaje po nich nawet najmniejszy ślad.

Biale-naczepy-na-zebach-naklejone-by-nakladka-Invisalign-lepiej-dzialala-podcza-leczenia-ortodontycznego

Invisalign cena 2022

Invisalign cena w 2022 roku wynosi od 5 000 zł do 25 000 zł. Najtańszy pakiet nakładek Invisalign to cena  od 5 000 zł do 7 000 zł. Aparat Invisalign Lite i Comprehensive to wydatek rzędu 10 000 zł – 25 000 zł. Podane kwoty są cenami orientacyjnymi. W zeszłym roku do Polski weszła nowa oferta leczenia tzw. Invisalign Go. Zalecana jest ona do małych wad a ceny na chwilę obecną dobierane są najczęściej indywidualnie przez lekarza.

Tabela przedstawia ceny nakładek Invisalign w 2022 roku.

Express 5 000 zł – 7 000 zł
Lite 10 000 zł – 12 000 zł
Comprehensive 15 000 zł – 25 000 zł
Invisalign First Comprehensive 10 000 zł – 15 000 zł

Pakiety

Dostępne są następujące opcje leczenia dorosłych nakładkami Invisalign:

 • Express – przeznaczony do leczenia nawrotów i małych wad zębowych. Składa się z maksymalnie 7 nakładek.
 • Lite– przeznaczony do leczenia niewielkich wady, małych i średnich stłoczeń i szparowatości zębów. Składa się z maksymalnie 14 nakładek.
 • Comprehensive – przeznaczony do leczenia średnich i dużych wad ortodontycznych. Składa się z nieograniczonej ilości nakładek.
 • Invisalign Go – NOWOŚĆ! Przeznaczony do małych wad i szybkich leczeń. Zapytaj się swojego dentysty czy już nim pracuje.

Leczenie Invisalign przed i po przesunieciu zeba pod implant

Dla dzieci:

 • Invisalign First Comprehensive – przeznaczony do pierwszego etapu leczenia wad zgryzu u dzieci. Ilość nakładek w tym pakiecie jest nieograniczona.
 • Invisalign Comprehensive Faza 2 – przeznaczony jest do drugiego etapu leczenia wad zgryzu u starszych dzieci. Ilość nakładek w tym pakiecie jest również nieograniczona.

 

Vivera retainer

Vivera ratainery, to wysokiej jakości aparat retencyjny w postaci nakładek. Cena kompletu Vivera najczęściej wynosi 2 500 zł. Zamówić można zarówno na jeden łuk, jak i komplet na dwa łuki jednocześnie. Dostarczane są 3 nakładki retencyjne, na jeden zamówiony łuk zębowy. Wśród pacjentów krążą pozytywne opinie związane z nakładkami Vivera. Negatywne wypowiedzi usłyszeć można tylko na temat stosunkowo wysokiej ceny, w porównaniu z innymi nakładkami retencyjnymi, dostępnymi na polskim rynku.

Niestety, etap retencji nie jest wliczony w cenę zaplanowanego leczenia. Wynika to zapewne z faktu, że retencje planuje lekarz indywidualnie. Jednemu pacjentowi zaproponowana będzie retencja stała, innemu natomiast nakładki retencyjne.

Całkowity koszt leczenia

Całkowity koszt leczenia nakładkami Invisalign składa się z:

1. Ceny pakietów

 • Express kosztuje najczęściej od około 5 000 zł do 7 000 zł
 • Lite to koszt pomiędzy 10 000 zł a 12 000 zł
 • Comprehensive inaczej zwany Full to koszt między 15 000 zł a 22 000 zł
 • Invisalign First Comprehensive najczęściej indywidualna wycena w gabinecie

2. Koszt konsultacji ortodontycznej. Konsultacja składać się może z jednej lub paru wizyt. Może być to wizyta płatna lub bezpłatna w zależności od pracy lekarza, zasad przyjmowania danej Przychodni i możliwych promocji. Najczęściej jednak konsultacja ortodontyczna jest płatna i wynosi od 100 do 250 zł. Do kosztów wstępnych należy doliczyć cenę zdjęć rentgenowskich, czyli zdjęcia panoramicznego (ok 100 zł) i zdjęcia cefalometrycznego (ok 100 zł).

3. Wykonanie cyfrowego planu leczenia w Invisalign jest płatne, wynosi od 1 500 zł do 2 500 zł w zależności od Przychodni. W przypadku akceptacji planu leczenia, kwota ta jest wlicza się w całość opłaty za leczenie. Jeśli natomiast pacjent nie podejmie leczenia nakładkami, suma ta nie jest zwracana pacjentowi.

4. Leczenie ortodontyczne Invisalign płatne jest z góry, po akceptacji planu leczenia. W całość kwoty, wlicza się opłatę pobraną za zaakceptowany plan leczenia i pakiet którym będzie pacjent leczony. Warto wiedzieć, że wizyty kontrolne w Invisalign są bezpłatne.

Cena jednego pakietu może mieć różną wysokość ze względu na:

 • wadę pacjenta
 • długość czasu leczenia
 • zaplanowane dodatkowe czynności np. stripping
 • zastosowanie np. mikroimplantów
 • brak lub obecność promocji

5. Koszt retencji po leczeniu nakładkami. Retencja to etap w którym stabilizuje się uzyskane efekty leczenia, i utrzymuje uzębienie w idealnej pozycji. Retencje zawsze dobiera lekarz według indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy przygotować się na koszt retencji w wysokości od około 1 000 zł – 1500 zł (2 retencje ruchome lub naklejane na zęby) do około 3 000 zł – 4 000 zł przy zastosowaniu oryginalnych nakładek retencyjnych Invisalign Vivera.

darmowy ebook o nakladkach ortodontycznych

Leczenie aparatem Invisalign

Przezroczystymi nakładkami Invisalign wyleczono ponad 10 000 000 pacjentów na całym świecie. W związku z niesamowitym tempem modyfikacji materiału, z którego produkowane są nakładki jak i oprogramowania, w którym projektuje się leczenie, ich zastosowanie zrobiło się bardzo szerokie. Leczone mogą być zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Parę lat temu, można było nakładkami leczyć małe i średnie wady zgryzu. Obecnie lekarze prowadzą kompleksowe leczenia ortodontyczne, czy przedprotetyczne, właśnie systemem nakładkowym.

cytat rekomendacji artykulu o invisalign

Jakie wady zgryzu można leczyć nakładkami na zęby?

Wśród najczęściej leczonych wad zgryzu przezroczystymi nakładkami Invisalign wymienia się:

 • Nagryz pionowy
 • Przodozgryz
 • Zgryz krzyżowy
 • Szparowatość
 • Zgryz otwarty
 • Stłoczone zęby
 • Leczenie uzębienia mlecznego, mieszanego (dzieci i młodzież) i stałego (dorośli i osoby w starszym wieku)

Tego typu nakładkami można leczyć prawie wszystkie wady zgryzu.  Doświadczony lekarz przy wykorzystaniu nakładek, i elementów dodatkowych takich jak wyciągi międzyszczękowe, czy miniimplanty ortodontyczne, jest w stanie w sposób estetyczny i bezpieczny, wyleczyć nawet trudne wady zgryzu. Klinicyści podkreślają, że pacjenci posiadający zęby po leczeniach kanałowych, implanty, korony, mosty, powinni rozważyć konsultację u ortodonty cyfrowego. Są to zęby słabsze, dlatego nie powinno wywierać się na nie sił nacisku podczas leczenia. W cyfrowym planie leczenia ClinCheck, takie zęby można wyłączyć z ruchów, co oznacza większe bezpieczeństwo leczenia ortodontycznego i brak skutków ubocznych, w postaci złamania się zęba po leczeniu endodontycznym, lub poluzowania założonej korony protetycznej.

Globalna galeria leczeń Invisalign (The Invisalign Global Gallery)

Niesamowitym miejscem zarówno dla internauty jak i lekarza jest witryna https://global.invisaligngallery.com/ . W jednym miejscu zobaczyć można wyniki zakończonych leczeń pacjentów z ponad 160 krajów z całego świata. Galeria ta przetłumaczona jest na 11 języków. Niestety obecnie nie jest dostępna w  języku polskim. Wybierając z menu głównego zakładkę View all treatments (tłum. zobacz wszystkie leczenia), wybrać należy następnie Invisalign Treatments (tłum. leczenia Invisalign). Dostępnych jest ponad tysiąc przykładów leczeń podzielonych według wieku pacjenta (ang. Age), planu leczenia (ang. Treatment Options), typu wady ortodontycznej (ang. Clinical Conditions) i wielu innych.

Dla przykładu przedstawię leczenie kobiety w wieku 29 lat, leczonej Pakietem Comprehensive. Czas leczenia wyniósł rok i 8 miesięcy. Leczenie właściwe trwało zaledwie połowę tego okresu. Drugi set nakładek, dedykowany był, dla osiągnięcia idealnych wyników, których pacjent oczekiwał np. pod innym kątem ustawić siekacz boczny. W systemie Invisalign, takie precyzyjne ruchy są możliwe do zaprojektowania i osiągnięcia.  Rezultaty przedstawiam poniżej:

Wada zgryzu przed i po leczeniu Invisalign.

Stłoczenia zębów przed i proste zęby po leczeniu Invisalign

Czy można leczyć tylko jeden łuk?

Ortodoncji jednogłośnie są zdania, że najlepszą propozycją dla pacjenta jest leczenie dwóch łuków zębowych jednocześnie. Nawet jeśli pacjent ma niewielką wadę ustawienia jednego, czy dwóch zębów, nie powinno podejmować się prostowania tylko tych pojedynczych zębów. Nie da się dopasować poprawnie zęby do siebie, lecząc tylko jeden łuk. Zawsze powstaną kolizje okluzyjne, czyli zęby będą uderzać między sobą w niewygodnych dla pacjenta miejscach. Dlatego tak ważne jest jednoczesne leczenie zębów szczęki i żuchwy.

Invisalign dla dzieci

Od paru lat nakładkami można leczyć coraz młodsze dzieci. Obecnie nie ma dolnego kryterium leczenia dziecka nakładkami. Invisalign wprowadziło pakiet leczeń Invisalign First Comprehensive, dedykowany dzieciom u których następuje wymiana uzębienia. Nawet podejmowane są leczenia dzieci z uzębieniem mlecznym. W Polsce leczenie dzieci i młodzieży nakładkami nie jest jeszcze popularne. Wynika to z faktu, że cena za leczenie jest wysoka, w porównaniu z aparatami ruchomymi czy stałymi. Mało jest również lekarzy specjalizujących się w leczeniu ortodontycznym nakładkami dzieci.

Wady leczenia nakładkami Invisalign

Wymowa z nakładkami

Po założeniu pierwszych nakładek na zęby górne i dolne, pacjent może odczuwać zarówno ucisk na zęby, jak i dyskomfort dla policzków czy języka. Pierwsze parę godzin, lub dni, w jamie ustnej może wydzielać się zwiększona ilość śliny. Mowa w początkowym okresie adaptacji do nakładek, może być lekko zaburzona. Niemalże wszyscy pacjenci, w krótkim czasie przystosowują się do obecności nakładek na zębach. Jeśli występuje wada wymowy, to jest to objaw przemijający. Jeśli wada wymowy pozostaje, to istnieje możliwość zdjęcia nakładek, do ważnych spotkań czy prezentacji. Należy przy tym pamiętać, że nakładki można zdjąć na maksymalnie 2 godziny dziennie. Czas ten przeznaczony jest głównie na jedzenie.

Skutki uboczne

Leczenie nakładkami to pełnowartościowe leczenie ortodontyczne. Skutki uboczne jakie można spotkać podczas leczenia aparatem nakładkowym, mogą być podobne do tych potykanych podczas leczenia aparatem stałym naklejanym na zęby. Niezmiernie rzadko może wystąpić:

 • Resorpcja wierzchołka korzenia zęba lub zębów, czyli skrócenie długości korzenia.
 • Przesuwany ząb lub zęby mogą ulec obumarciu.
 • Przy braku higieny, może rozwinąć się stan zapalny dziąseł i próchnica zębów.
 • W leczeniu nakładkami należy sprawdzać objawy ze strony stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli podczas leczenia wystąpi ból w jednym lub obu stawach leczenie należy przerwać i podjąć pełną diagnostykę w celu określenia dokładnego źródła bólu.
 • Nakładki jako elementy wkładane do jamy ustnej mogą zranić błonę śluzową dziąseł czy policzków.
 • Nie spotkano się dotychczas z dużą reakcją alergiczną na stosowany materiał nakładek.
 • Przy braku współpracy pacjenta z lekarzem i nie przestrzeganiu zaleceń, może dojść do pogorszenia się wady ortodontycznej. Skutki tego mogą być odczuwalne w krótkim jak i dłuższym czasie.
 • Przy braku zastosowania retencji po leczeniu, wada może częściowo powrócić.

Reklamacja

Jeśli pacjent nie jest zadowolony z jakiegokolwiek aspektu leczenia, przysługuje mu prawo reklamacji. Reklamować można:

 • Jakość wykonania nakładek

Bywa, że na linii produkcyjnej wystąpi błąd opracowania brzegów nakładek, co skutkować będzie ostrymi końcówkami. W takim przypadku lekarz zleci ponowne wykonanie zaprojektowanych nakładek.

 • Organizacja pracy Przychodni

Niewywiązywanie się z terminów wizyt, czy dostarczenia nakładek  nie na czas, to powody do składania reklamacji.

 • Zmiana lekarza prowadzącego

W skrajnych przypadkach może zajść potrzeba zmiany lekarza prowadzącego. Jest to możliwe po poprzednim poinformowaniem lekarza, o chęci kontynuacji leczenia u innego ortodonty. Należy wówczas samemu znaleźć lekarza, który kontynuował by leczenie. Jeśli potrzebna jest w tym zakresie pomoc, można skontaktować się z konsultantem regionalnym Invisalign lub infolinią Align Technology w Polsce.

Etapy leczenia nakładkami Invisalign

By leczenie nakładkami przebiegało prawidłowo, należy przejść cykl etapów, które u każdego pacjenta wyglądają tak samo:

 1. Znalezienie lekarza certyfikowanego z systemu Invisalign. Pomóc w tym może formularz umieszczony na stronie invisalign.pl Wyszukać w nim można lekarza pracującego w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.
 2. Rezerwacja wizyty u wybranego ortodonty.
 3. Pierwsza wizyta u ortodonty. Lekarz wykonuje badanie ortodontyczne, zdjęcia fotograficzne zewnątrzustne i wewnątrzustne. Pobiera również wycisk zębów, klasyczny masą wyciskową lub wycisk cyfrowy nowoczesnym skanerem wewnątrzustnym. Wypisuje skierowanie na wykonanie niezbędnych zdjęć rentgenowskich (zdjęcie panoramiczne i cefalometryczne).
 4. Opłata za wykonanie cyfrowego planu leczenia, który na modelu 3D własnych zębów, ukaże zaplanowane leczenie ortodontyczne i zwizualizuje oczekiwany rezultat, jaki można oczekiwać po zakończonym leczeniu.
 5. Druga wizyta u ortodonty. Akceptacja przedstawionego cyfrowego planu leczenia.
 6. Opłata w całości lub w ratach za całość leczenia Invisalign.
 7. Trzecia wizyta u ortodonty. Odebranie wyprodukowanych nakładek na zęby. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość otrzymania pierwszych nakładek bezpośrednio do domu.
 8. Wizyty kontrolne
 9. Retencja po zakończeniu leczenia

Jak często są wizyty kontrolne?

Wizyty kontrolne uzależnione są od planu leczenia. Każdy pacjent od początku wie, jak często będzie musiał chodzić na wizyty do ortodonty. W planie leczenia wyeksponowane są numery nakładek, na których najlepiej jest skontrolować ruchy zębów, lub wykonać stripping (redukcję szerokości szkliwa). Najczęściej pierwsza wizyta kontrolna ma miejsce na drugiej lub trzeciej nakładce. Kolejna może mieć miejsce, zarówno na sam koniec setu nakładek, jak też w połowie leczenia. Są lekarze, którzy zapraszają swoich pacjentów co około 2-3 miesiące na kontrolę postępów leczenia. Przy zastosowaniu aplikacji my Invisalign możliwe są jeszcze rzadsze wizyty.

Ile trwa leczenie?

Takie pytanie zadaje wielu internautów. Przybliżony czas leczenia i ilość etapów, to informacje jakie pacjent otrzymuje wraz z wizualizacją swojego planu leczenia. Przy pomocy cyfrowej ortodoncji można leczyć ortodontycznie, bardziej precyzyjnie i przewidywalnie, w porównaniu z np. aparatami stałymi. W zależności od wady ortodontycznej i współpracy pacjenta, leczenie może przebiegać w zaledwie 2-3 miesiące, 6-12 miesięcy czy ponad rok.

Przy skomplikowanych wadach, lekarz może do systemu Invisalign dołączyć używanie wyciągów międzyszczękowych, jak również miniimplantów ortodontycznych. W zdecydowanej większości leczenie starannie przygotowane w ClinChecku, czyli cyfrowym planie leczenia, ma swoje odzwierciedlenie w ustach pacjenta, w zdecydowanie krótszym czasie, w porównaniu z leczeniem aparatem stałym naklejanym na zęby. Statystyczne leczenie Invisalign trwa od około 3 miesięcy do około 12 miesięcy aktywnego leczenia.

Retencja po leczeniu

Po leczeniu nakładkami, ortodonta proponuje najodpowiedniejszą dla wyleczonej wady retencje. Jeden pacjent otrzyma wskazania do aparatów retencyjnych ruchomych (tzw. płytka Hawleya). Inni mogą mieć wskazanie do retencji stałej, czyli metalowego druciku naklejanego na zęby od strony  języka. Część pacjentów będzie mogła użytkować tzw. nakładki retencyjne.

Firma Invisalign dysponuje swoimi własnymi aparatami retencyjnymi czyli nakładkami Viviera. Nakładki te są oddzielnie płatne. W zestawie otrzymuje się po 3 nakładki na łuk górny i 3 nakładki na łuk dolny. Zalecenia co do noszenia nakładek retencyjnych też bywają dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej pacjenci są proszeni o noszenie nakładek każdej nocy, tak długo jak chcą utrzymać wyniki swojego leczenia.

Zasady czyszczenia aparatu Invisalign

Nakładki należy czyścić po każdym noszeniu. Nie wymagają one specjalnych zabiegów dedykowanym tylko nakładkom. Najważniejsze jest regularne przepłukiwanie pod bieżącą wodą. Należy pamiętać, by nie wyparzać nakładek w gorącej wodzie, ponieważ tworzywo termoplastyczne może ulec deformacji pod wpływem temperatury. Dla poczucia świeżości, nakładki można przepłukiwać w rozcieńczonych roztworach płynów do płukania ust. Wgłębienia w nakładkach dla naczepów (ang. Attachementów), można czyścić miękką szczoteczką do zębów z minimalną ilością pasty (nie ściernej typu dla palaczy), lub najlepiej bez pasty do zębów.

Jedzenie i picie w aparacie

Zabronione jest picie gorącej kawy i herbaty w nakładkach na zębach, a także alkoholu.  W nakładkach na zębach można pić jednie niebarwiące roztwory typu woda, czy słaba herbata w temperaturze pokojowej. Do jedzenia należy zdejmować nakładki. Po jedzeniu należy umyć zęby. Jeśli nie można oczyścić zębów i przestrzeni międzyzębowych, należy przynajmniej mocno przepłukać usta wodą, w celu rozcieńczenia cukrów i pozbyciu się części zalegających resztek pokarmowych. Nakładki nakłada się jedynie na czyste uzębienie.

Palenie

W nakładkach na zębach nie można palić papierosów. Skład dymu papierosowego w połączeniu z jego temperaturą może sprawić, że nakładka zmieni swój kształt, a co za tym idzie nie będzie tak precyzyjna w swoim działaniu. Dentyści zwracają uwagę, by również do palenia IQOS zdejmować nakładki. Należy przy tym pamiętać, że nakładki należy mieć założone na zębach 22 godziny dziennie. Czas zdejmowania nakładek do jedzenia i palenia należy sumować.

Czyszczenie i leczenie zębów

Podczas leczenia nakładkami, można idealnie czyścić uzębienie zarówno samemu, jak i przy pomocy higienistki stomatologicznej. Po zdjęciu aparatu, czyszczenie uzębienia nie powinno być problemem. Leczenie zębów natomiast warto odłożyć do czasu zakończenia leczenia. Wynika to z faktu, że nakładki są wyprodukowane do określonego kształtu zębów. Jeśli wykonana będzie plomba w innym kształcie nakładka, nie będzie dobrze przylegać w tym miejscu, a przez to działanie jej będzie słabsze, lub wręcz nie będzie działać w ogóle. O każdym planie leczenia, lub przeprowadzonym leczeniu, należy poinformować ortodontę, by sprawdził działanie nakładek po takim zabiegu.

Czy warto leczyć się Invisalign?

Od zawsze nakładki Invisalign cieszyły się zainteresowaniem młodych ludzi. Obecnie zarówno coraz młodsi jak i starsi pacjenci chcą się leczyć nakładkami.

Pacjentów opinie

Według opinii pacjentów, nakładki Invisalign długo pozostają komfortowe w użyciu. Mało się odkształcają i przebarwiają. Można je łatwo wyczyścić. Ze względu na to, że płaci się tylko jedną ustaloną na początku leczenia kwotę, to pacjent czuje się bardziej komfortowo pod względem finansowym. Wszechobecny marketing i liczni celebryci leczeni Invisalign, to zachęty do podjęcia leczenia ortodontycznego.

Invisalign przed i po leczeniu krzywych zebow siekaczy gornych

Również grupy wsparcia i wymiany informacji między osobami przed, w trakcie, i po leczeniu Invisalign tzw. Invis Friends na facebooku, to ważne miejsce spotkań wielu pacjentów. Żadna inna firma nakładek nie ma tak aktywnej grupy osób, regularnie wymieniającej się doświadczeniami w social mediach.

Czym różni się leczenie Invisalign od innych nakładek?

Najważniejszym faktem jaki należy podkreślić, jest informacja, że co parę lat firma Align Technology modyfikuje oprogramowanie do przygotowywania cyfrowych planów leczenia oraz materiał z którego wytwarza nakładki. W środowisku ortodontów i materiałoznawców obecnie stosowany materiał tzw. smarttrack, to jeden z najlepszych na świecie materiałów do przesuwania zębów nakładkami.

Prostujące nakładki na zęby w różnych firmach działają z odmienną siłą oraz skutecznością. Nad tym by ruchy i precyzja, a co za tym idzie przewidywalność leczenia były na najwyższym poziomie w systemie Invisalign pracuje wielu naukowców i lekarzy na całym świecie. W literaturze popularnej jak i naukowej najwięcej doniesień przeczytać można właśnie o tym systemie.

Warto podkreślić, iż na obecnym poziomie rozwoju technologii nakładki Invisalign można zmieniać nawet co 7 dni w porównaniu do innych systemów w których zmienia się nakładki co 10-14 dni. Ma to ogromny wpływ na czas leczenia, komfort ich noszenia, oraz powtarzalną siłę działającą na zęby. Nakładki łatwo wkłada się na zęby i z nich zdejmuje. Pacjenci cenią sobie ich kształt, dobrze dopasowany do dziąseł, i poziom przezroczystości, czyli wysoką estetykę nakładek. Lekarz ma możliwość zamówienia wyprodukowania nakładek z niebieskimi kropkami, wskaźnika współpracy pacjenta. Przy dobrym użytkowaniu nakładek wskaźnik ten naturalnie się ściera, co daje informację lekarzowi, czy nakładka naprawdę była noszona 20-22 godziny na dobę.

Aplikacja my Invisalign

Korzystając ze strony https://my.invisalign.pl/ lub bezpośrednio z https://play.google.com/ ściągnąć można nową aplikację my Invisalign. Aplikacja służy do monitorowania leczenia i kontaktowania się z lekarzem prowadzącym. Jest to świetne narzędzie marketingowe. Spełnia również funkcję mobilizującą pacjenta do regularnego sprawdzania postępów leczenia i nie omijania wyznaczonych wizyt kontrolnych. Pacjenci coraz częściej sięgają po tą aplikację, ponieważ w jednym miejscu mają plan swojego leczenia, z wizualizacją efektu końcowego do którego dążą. Wśród polskich lekarzy opinie są podzielone. Jedni chętnie wdrażają tą aplikację do swojej praktyki, podczas gdy inni uważają ją jako „gadżet” mało istotny. Czas pokaże jak przyjmie się ta aplikacja wśród pacjentów i lekarzy w naszym kraju.

Alternatywa do nakładek

Nakładki to najbardziej estetyczny i komfortowy sposób leczenia ortodontycznego. Jest wiele alternatyw do nakładek, lecz każda z nich ma jakąś wadę. Aparat stały wyleczy prawie wszystkie wady zębów. Niestety naklejone zamki (metalowe i estetyczne) mogą ranić policzki i odrywać się od zębów. Gumki (ligaturki) mogą spadać z zamków powodować odstawanie drutu i drażnienie buzi. Leczenie aparatem stałym najczęściej jest znacznie dłuższe niż aparatem nakładkowym. Zaletą jego może być niższa cena, lecz nawet to zmienia się z roku na rok na korzyść nakładek. Kolejną alternatywą może być aparat ruchomy. Niestety tego typu aparatem, leczyć można jedynie dzieci i małe wady u młodzieży. Aparatem ruchomym nie wykonuje się leczenia ortodontycznego osób dorosłych.

Informacje dla lekarzy

Szkolenie certyfikacyjne dla lekarza

Bez przejścia szkolenia certyfikacyjnego nie można leczyć systemem Invisalign. Przed pandemią szkolenie składało się z dwóch dni wykładów, przeplatanych zajęciami praktycznymi. Wykładowcami zawsze są zarówno lekarze ortodoncji, jak i technicy ortodontyczni, odpowiedzialni za pomoc przy pracy nad cyfrowym planem leczenia. Certyfikacja jest płatna. Opłatę za szkolenie można mieć anulowaną, jeśli lekarz zaakceptuje określoną ilość przypadków klinicznych w krótkim czasie po certyfikacji. W okresie pandemii szkolenia przeprowadzane są w wersji online. Według opinii kursantów, są przeprowadzane w ciekawej formie, również na wysokim poziomie organizacyjnym i merytorycznym.

Tworzenie cyfrowego planu leczenia ClinCheck Pro dla pacjenta

Każdy certyfikowany lekarz Invisalign ma konto na stronie Invisalign® Doctor Site pod adresem https://identity-cus.aligntech.com/.  Podkreślić muszę, że strona dla lekarzy dostępna jest jedynie w języku angielskim.

Praca z dokumentacją pacjenta.

 1. Po zalogowaniu się do portalu widoczna jest zakładka „Add new patient” co oznacza dodaj nowego pacjenta.Portal Invisalign Doctor Site w kolorze czarnym.
 1. Następnie wpisujemy pełne dane pacjenta, dane lekarza (automatycznie wpisane), dane gabinetu do którego mają być dosłane nakładki (można każdorazowo wybierać z wcześniej zatwierdzonych adresów).
 2. Kolejnym krokiem jest wpisanie typu wady ortodontycznej do leczenia. W tabeli  odznaczamy  współistniejące zmiany w uzębieniu które chcemy wyleczyć. W następnych arkuszach zakreślamy  jakimi metodami preferuje się leczenie. Czy będzie uwzględniony stripping zębów (niewielka redukcja szerokości szkliwa)? Jaki jest plan na klasy zębowe, czyli czy zmienia się pozycję trzonowców i/lub kłów? Czy można w planie uwzględnić noszenie przez pacjenta wyciągów międzyszczękowych? Których zębów nie należy przesuwać podczas leczenia (implantów, rekonstrukcji protetycznych)? Lekarz na tym etapie ma do podjęcia bardzo wiele decyzji. Każda decyzji implikuje przygotowanie innego planu leczenia przez technika dentystycznego.
 3. Należy przesłać zdjęcia fotograficzne zewnątrzustne i wewnątrzustne oraz pełną dokumentacje radiologiczną (zdjęcie panoramiczne i cefalometryczne).
 4. Należy zaakceptować w dokumentacji pacjenta przesłany skan wewnątrzustny.* Jeśli pobiera się klasyczny wycisk wystarczy z portalu lekarza wydrukować etykietę do przesłania dobrze zapakowanego wycisku (wraz z rejestracją zwarcia) firmą kurierską, która nie pobiera żadnych opłat od wysyłającego lekarza. Wyciski przesyłamy  do jednego z laboratoriów na terenie Polski. Następnie wykonany jest odlew modeli. Modele są skanowane, a pliki np. stl skanu podpinane są od razu do danego pacjenta. W tym momencie dokumentacja pacjenta jest pełna i można przejść do ostatniego etapu planowania leczenia.
 5. Na koniec zatwierdza się rekomendacje i przesłaną dokumentację pacjenta do działu technicznego. Od tego momentu rozpoczyna się proces tworzenia cyfrowego planu leczenia.

Akceptacja planu leczenia ClinCheck

 1. Po paru dniach otrzymuje się pierwszy ClinCheck pacjenta.*Pisząc maila do centrum koordynującego we Wrocławiu można wpłynąć na przyspieszenie wykonania planu leczenia nawet do 2 dni.

ClinCheck składa się z wizualizacji planu leczenia, informacji o ilości nakładek przeznaczonych do tego leczenia. Otrzymujemy informację, gdzie należy umieścić naczepy (ang. Attachamenty), w których miejscach wymagany jest stripping. Dostępna jest bardzo precyzyjna tabela ruchów poszczególnych zębów, zarówno w zakresie ich ruchów w obrębie korony zęba jak i korzenia zęba.

Tabela ruchów zębów w kolorze czarnym potrzebna dla dentysty do zaprojektowania leczenia nakładkami Invisalign.

 1. Jeśli lekarz i pacjent nie mają zastrzeżeń co do przedstawionego planu leczenia, w tym momencie można zatwierdzić cyfrowy plan leczenia.* Zatwierdzenie planu oznacza przesłanie zgody na produkcję nakładek. W tym momencie lekarz otrzymuje fakturę za dany pakiet leczenia pacjenta.

*Jeśli plan leczenia wymaga korekty, można ją nanieść samemu. Możliwa jest samodzielna zmiana zarówno ilości jak i jakości ruchów zębowych. Jeśli występują jakiekolwiek problemy natury technicznej, zarówno technicy jak i konsultanci są stale do dyspozycji lekarzy. Plan leczenia i koncepcję leczenia można zmieniać nieograniczoną ilość razy.

 1. Po około 10 dniach od akceptacji, nakładki opakowane bezpiecznie w dużych kartonach, zostają dostarczone na wskazany adres. Pacjenta można umawiać na odbiór nakładek.

ZOBACZ podsumowanie artykułu na YOUTUBE Dentysta Radzi

https://www.youtube.com/channel/UCdBY3-ESgGXeH5JZlFdDSCA/videos

Opinie dentystów o Invisalign

Najczęściej dentyści opisują bardzo dobre doświadczenia w kontakcie zarówno z konsultantami regionalnymi jak i technikami ortodontycznymi. Konsultanci są bardzo dobrze przygotowani do pomocy w kwestiach  zarówno dotyczących finansów (zasady przyznawania zniżek), jak i organizacji pracy firmy. Technicy natomiast pomagają przy problemach, na które można natrafić, podczas projektowania leczenia w komputerowym oprogramowaniu. Bardzo dobre opinie kierowane są w stronę platformy dla lekarzy https://learn.invisalign.com/ W jednym miejscu lekarze mają, udostępnioną platformę edukacyjną, oraz miejsce przechowywania i modyfikowania swoich ClinCheck planów pacjentów. Z poziomu tej strony, zarezerwować można również konsultacje, z głównymi technikami ortodontycznymi, mówiącymi w języku polskim. Tu również ma się wgląd w faktury, oraz nowości np. obsługa aplikacji Virtual Care.

 

UWAGA! Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia nakładkami. Pełen zakres informacji uzyskasz bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie.

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody autora jest zabronione.

Zobacz jeszcze:

2 komentarze

Natalia 22 kwietnia 2022 - 21:47

Noszę nakładki invisalign już 2 lata i władnie odebrałam kolejny set na 30 nakładek. Zęby mam już w sumie proste, pozostały podobno drobne korekty. Mam wątpliwości czy wszystko jest robione poprawnie. Proszę o pomoc

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 1 maja 2022 - 22:40

Witam, 30 nakładek Invisalign noszone po około 7 dni wyniesie lekko ponad pół roku. Te drobne korekty to czasami bardzo precyzyjne ruchy. Owszem dodatkowych 30 nakładek po 2 latach leczenia to dość dużo, ale jeśli miała Pani „duże” leczenie to warto wynosić ten dodatkowy set nakładek. Dobrym pomysłem jest by dentysta pokazał Pani wizualizację i ruchy jakie mają wykonać konkretne zęby. Może okazać się, że lekarz zauważył np. że boczne tylne zęby się nie stykają i chciałby żeby one idealnie stały na koniec leczenia. Pacjenci tego nie widzą a lekarze dość często w nakładkach na koniec właśnie domykają jakieś przestrzenie. Czekam na wiadomość od Pani po obejrzeniu wizualizacji lub za pół roku po wynoszeniu kompletu. Pozdrawiam

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI