Jak czyścić implanty zębów?

Szczoteczka do zebow pasta i napis implant zeba jak myc i czyscic ze zdeciem dr Agnieszki Czechumskiej

Jak czyścić implanty zębowe? Zasady utrzymania idealnej higieny jamy ustnej po wszczepieniu implantu nie różnią się znacznie od standardowych zaleceń higienicznych, ale są niuanse o których trzeba wiedzieć. Do codziennego czyszczenia implantów rekomendowane są odpowiednie szczoteczki ręczne lub elektryczne, pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Zalecane jest stosowanie irygatora oraz regularne profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Chcesz poznać szczegóły? Zapraszam do artykułu napisanego z myślą o pacjentach którzy zastanawiają się nad uzupełnieniem braku zębowego implantem, lub już go posiadają.

Jakie pasty stosować do mycia implantów zębowych?

Jeśli nie masz problemów z próchnicą ani stanem zapalnym dziąseł, to prawie każda pasta ogólnodostępna może być stosowana w celu utrzymania czystości wokół zębów własnych i implantów zębowy. Wyjątkiem są pasty wybielające lub dla palaczy, tych ze względu na skład ze zbyt dużą ilością substancji ściernych (wysoki wskaźnik RDA) nie powinno stosować się przy wszczepionych implantach.
Warto wiedzieć, że dla pacjentów mających implanty istnieje oddzielna gama produktów do higieny jamy ustnej. Dedykowane pasty posiadają składniki antybakteryjne i zmniejszające odkładanie się płytki nazębnej oraz protekcyjne dla tkanek dziąsła.

Rada. Skład i cena pasty nie są tak istotne, jak częstotliwość mycia zębów i stosowana do tego technika.

Jak myć zęby po wszczepieniu implantu?

„Prawidłowe mycie jamy ustnej z implantem, polega na myci zębów minimum 2 razy dziennie przez 2 minuty indywidualnie dobraną pastą, szczoteczką i odpowiednią techniką.”

Implanty można czyścić każdym rodzajem szczoteczki do zębów, z wyjątkiem szczoteczki z twardym włosiem. Jeśli pacjent jest sprawny manualnie, może używać szczoteczek ręcznych, z włosiem miękkim. Jeśli pacjent nie jest w stanie doczyścić swoich zębów oraz implantu ręczną szczoteczką, należy jak najszybciej zakupić szczoteczkę elektryczną. Lekarze rekomendują szczoteczki elektryczne rotacyjne jak i soniczne.
W tym miejscu warto napisać o szczoteczkach tzw. jednopęczkowych lub specjalnych szczoteczek z malutką główką dedykowanych do czyszczenia implantów (lub trudnych miejsc takich jak przestrzenie wokół zamków ortodontycznych). Taką szczoteczkę warto mieć zawsze przy sobie, zajmuje mało miejsca, a użyć ją można do tzw. zadań specjalnych, gdy nie mamy jak umyć zębów, a czujemy że przy implancie zalega pożywienie.

Rada. Warto przed wydaniem pieniędzy na nowy produkt do czyszczenia zębów, skontaktować się z dentystą, by dowiedzieć się, który rodzaj szczotki będzie dla Państwa najlepszy. Dla jednego szczoteczka rotacyjno-oscylacyjna z okrągłą główką będzie najłatwiejsza do użycia. Podczas gdy dla innej osoby, szczoteczka ultradźwiękowa, czy soniczna będzie bardziej rekomendowana.

Jak czyścić most na implantach?

Do czyszczenia mostu na implantach rekomendowane są specjalne nici dentystyczne. Nici te są twarde z jednej strony tak by można było łatwo je przełożyć pod przęsłem mostu, czyli między koroną a dziąsłem. W dalszej części są już miękkie i tą częścią oczyszcza się przestrzeń pod mostem. Pamiętajmy, by nie ranić dziąsła, czyli nici tych nie „wciskaj w dziąsło” i wykonuj nimi ruch tylko w jedną stronę tak by „wyciągnąć” resztki zalegającego pod spodem pokarmu.
Nici te można kupić w większości sklepów czy aptek, wystarczy, poprosić o nici stomatologiczne do czyszczenia mostów protetycznych, lub nietypowych przestrzeni międzyzębowych.

Jakie płyny stosować do płukania jamy ustnej z implantami?

Większość płynów do poprawy higieny jamy ustnej dla dorosłych, jest jak najbardziej wskazana dla posiadaczy implantów.
Warto zwrócić uwagę by w składzie płukanek znalazły się środki:

  • bakteriobójcze np. chlorheksydyna, chlorek cetylopirydyny
  • chroniące dziąsła np. kwas hialuronowy
  • przeciwpróchnicowe np. flur, hydroksyapatyty

Rada. Złotą zasadą jest by w przypadku braku możliwości umycia zębów szczotką z pastą, przynajmniej przepłukać całą jamę ustną płukanką lub tylko wodą. Rozcieńczy to zalegające cukry, oraz usunie część zalegającego pokarmu z zębów i z przestrzeni między zębami. Jest to bardzo ważna czynność w kontekście zmniejszenia odkładanie się płytki nazębnej, a na jej bazie możliwości rozwoju stanu zapalnego dziąseł czy próchnicy zębów.

Czy stosować nitki do czyszczenia implantów?

Dziąsło nie jest przyczepione do implantu, tak jak dziąsło do własnego zęba. W związku z tym, między dziąsłem a implantem jest mała przestrzeń, którą należy wyczyścić właśnie nitką stomatologiczną.
Nitkę wprowadza się ostrożnie i powoli w przestrzeń między implantem a dziąsłem. Dobrze jest uzyskać instruktarz nitkowania u higienistki. Nitkowanie jest trudne, a niewłaściwie wykonywane, może niestety wyrządzić dużo szkód, więcej niż by się pacjent spodziewał.
Jeśli mamy mosty lub inne rekonstrukcje, osadzone na implantach, można stosować nitki wzmocnione na końcówkach. Ułatwia to wprowadzanie pod rekonstrukcje protetyczną i oczyszczenie tego regionu.

Rada. Jeśli jeszcze nie masz w nawyku nitkowania to warto się tego nauczyć, ponieważ żadna szczotka do zębów nie usunie osadu spomiędzy zębów, czyli między zębem własnym a implantem, czy pod mostem protetycznym wspartym na dwóch implantach.

Irygator do implantów

Przestrzeń między dziąsłem a implantem najlepiej i najłatwiej czyścić regularnie urządzeniem które nazywa się irygator. Jest to urządzenie rozpryskujące pod znacznym ciśnieniem płyn np. wodę ze środkiem bakteriobójczym. Strumień płynu kieruje się w docelowe miejsce i bez urazów mechanicznych można efektywnie wypłukać resztki pożywienia, czy osad zgromadzony w trudno dostępnym miejscu np. pod dziąsłem czy pod mostem wspartym na implancie.
Rada. Cena, marka i rodzaj irygatora nie ma znaczenia jeśli nie używasz go regularnie. Wiele osób po implantacji kupuje irygator, ale po wygojeniu się dziąsła zaprzestaje go używać. Jest to bardzo groźna sytuacja, ponieważ szybciej może rozwinąć się stan zapalny tkanek wokół implantu tzw. perimplantitis, a to może prowadzić do utraty implantu.

Co można jeść po wszczepieniu implantu zęba?

Implant po pełnej osteointegracji, czyli pełnym zagojeniu się w kości, można użytkować dokładnie tak, jak pozostałe swoje zęby. Nie ma wskazań do zmiany diety, na jakiś specjalny jej rodzaj. Zalecana jest dieta racjonalna/zrównoważona, bogata w warzywa i owoce, tak by regularnie dostarczać organizmowi naturalnych mikroelementów, makroelementów, witamin i minerałów.

Warto natomiast pamiętać, że implanty nie ulegają ścieraniu. Dlatego jeśli ktoś ma nawyk gryzienia twardego pożywienia, to musi wiedzieć, że proces ścierania zębów naturalnych będzie postępował, a implantu nie. Po pewnym czasie pozostałe uzębienie może być niższe, a przez to implant będzie „bardziej wystawał”. Implant podlegać będzie większym punktowym przeciążaniom, a to bardzo rzadko doprowadzić może do odkruszenia się np. porcelany, czy złamania implantu.

Czy palenie papierosów ma wpływ na implant?

Część procesów naprawczych i odpornościowych tkanek twardych i miękkich jamy ustnej jest u osób palących zmniejszone. Związki tytoniu i substancje dodatkowe w dymie papierosowym, utrudniają proces regeneracji i gojenia się rany pozabiegowej, oraz całej błony śluzowej jamy ustnej, w przypadku wystąpienia jej jakiejkolwiek uszkodzenia.

Palenie papierosów sprawia również, że rekonstrukcja oparta na implancie może pokryć się ciężkim do usunięcia osadem z dymu papierosowego. Oznacza to, że u osób palących jest większa tendencja do odkładania się osadu i płytki nazębnej, a to w kombinacji ze „słabszymi” dziąsłami doprowadzić może do bezpośredniego zagrożenia utrzymania się implantu w kości.

W związku z powyższym, osoby palące powinny częściej korzystać z profesjonalnej higienizacji wykonywanej w gabinecie stomatologicznym.

Rada. Elementem utrzymania dobrej higieny jamy ustnej i zdrowia ogólnego organizmu jest brak palenia papierosów. Każdy lekarz zaleca zaprzestanie palenia papierosów, które nie tylko negatywnie wpływają na implant, ale mają ogromny wpływ na kondycję całego organizmu, i są przyczyną wielu chorób. Pamiętaj są instytucje i fundacje które mogą Ci w tym pomóc i wesprzeć w walce z tym nałogiem.

Bibliografia

  • Implantologia stomatologiczna M.S. Block red. wyd. pol. Mariusz Duda Wyd. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia B. Koeck W. Wagner red. wyd. pol. Stanisław Majewski, Wyda. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia Estetyczna – Zasady postępowania z tkankami miękkimi i twardymi. Patrick Palacci, Ingvar Ericsson Wyd. Wydawnictwo Kwintesencja

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia implantologicznego. Pamiętaj implant to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i  jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI