Wszystkie nakładki ortodontyczne czyści się podobnie. Nakładki różnych firm często wykonane są z odmiennych materiałów, lecz mimo to zasady utrzymania idealnej higieny jamy ustnej, oraz czystości nakładek są takie same. Dotyczą każdego użytkownika niezależnie czy to są nakładki: Invisalign, Clear Correct, Orthero, Clear Aligner, Sure Smile czy DrSmile. Jak dbać o czystość nakładek by się nie przebarwiały? Jak dbać o czystość zębów podczas leczenia wady zgryzu nakładkami? O tym wszystkim dowiesz się z artykułu.
Warto wiedzieć
Czym czyścić nakładki ortodontyczne?
Nakładki ortodontyczne należy czyścić najbardziej neutralnymi produktami dostępnymi na rynku. Przed założeniem na zęby nakładka powinna być dobrze przepłukana pod bieżącą wodą. Zabrania się płukania we wrzątku, bardzo gorącej wodzie, oraz w wodzie lodowatej. Najlepiej płukać w wodzie o temperaturze pokojowej, ponieważ skrajna temperatura ma wpływ na właściwości mechaniczne nakładki.
Warto zwrócić uwagę na zagłębienia w nakładce w miejscach attachamentów na zębach. To są przestrzenie gdzie może utknąć jedzenie, co następnie może doprowadzić do powstania odwapnienia i próchnicy w regionie zęba przyległym do tej przestrzeni.
Przed ponownym założeniem nakładek, poleca się użycie miękkiej szczoteczki do zębów w celu mechanicznego usunięcia resztek pokarmowych ze szczelin nakładki.
Czyszczenie nakładek na zęby krok po kroku
Nakładki wymagają regularnego przepłukiwania i zabiegów czyszczących. Przepłukiwanie należy wykonywać po wyjęciu z jamy ustnej i przed ponownym założeniem na zęby, wodą w temperaturze pokojowej. Tabletki lub proszki do higieny nakładek ortodontycznych są dostępne w Polsce. Warto zaopatrzyć się w nie w przypadku podatności nakładek na przebarwienia lub potrzebę usunięcia mikro zanieczyszczeń lub zapachu. Używanie miękkiej szczoteczki do zębów w celu usunięcia zalegających resztek z wnętrza nakładki to dobry pomysł.
Jak czyścić nakładki np. Invisalign?
Nakładki Invisalign można czyścić według ogólnie przyjętych zasad czyszczenia wszystkich nakładek ortodontycznych i przezroczystych alignerów. . Czyścimy je pod bieżącą wodą, miękką specjalnie do tego celu przeznaczona szczoteczka, przy użyciu dedykowanych temu zabiegowi środków typu płyn. Jedyną różnicą jest to, że pacjent może kupić od swojego lekarza prowadzącego dedykowany środek do czyszczenia nakładek, który się nazywa Invisalign Cleaning Crystals. Cena kupna preparatu w zależności od przychodni może się różnić. Obecnie do pudełka z nakładkami Invisalign, każdy pacjent otrzymuje ten preparat gratis. Jeśli będzie potrzeba jego uzupełnienia to należy zamówić go u swojego lekarza.
Zalety preparatów do czyszczenia nakładek
Dedykowane preparaty do czyszczenia nakładek są znacznie delikatniejsze, niż podobne produkty do czyszczenia aparatów ruchomych dla dziecka, czy protez. Szybko i delikatnie usuwają drobne zanieczyszczenia z wewnętrznej i zewnętrznej strony nakładki ortodontycznej. Nie uszkadzają materiałów z których są wykonane nakładki. Redukują, lub pozbawiają nieprzyjemnej woni, nadając im przyjemnego świeżego zapachu.
Niektóre środki działają również bakteriobójczo, czyli dezynfekcyjne. Dodatkowym efektem jest usuwanie przebarwień, tak by nakładki jak najdłużej pozostawały przezroczyste.
Tabletki do czyszczenia nakładek ortodontycznych
Tabletki musujące do czyszczenia nakładek to świetny pomysł na odświeżenie nakładki i jej wyczyszczenie. Powinny one być stosowane przez wszystkich posiadaczy nakładek tzw. alignerów. Szybkość i łatwość ich działania, przystępne ceny oraz dobre efekty działania to atuty tych preparatów.
Lista tabletek do czyszczenia nakładek dostępna do kupna w Polsce:
- Retainer Brite sprzedawany na listki w których umieszczone są 4 tabletki
- Invisalign Cleaning Crystals (można otrzymać lub kupić jedynie u certyfikowanego lekarza Invisalign)
- NaturDent, tabletki (wegańskie) do czyszczenia aparatów/nakładek ortodontycznych
- Tabletki Henry Schein Retainer Cleaning Tabs do czyszczenia alignerów
- Dentibrite cleansing cristals
- Cetron preparat w postaci proszku do pielęgnacji szyn i aparatów
Sposób użycia wszystkich tabletek jest podobny:
- Tabletkę należy rozpuścić w ½ lub całej szklance wody
- Włożyć nakładkę do gotowego roztworu
- Trzymać aparat w tej wodzie między 10 a 30 minut wg wytycznych producenta
- Po wyjęciu przepłukać zawsze pod bieżącą wodą
Jak czyścić przebarwione nakładki?
Przebarwione nakładki należy czyścić tylko wodą, miękką szczoteczką i delikatnymi profesjonalnymi produktami do czyszczenia nakładek ortodontycznych. Większość przebarwień zostanie usunięta pod wpływem środków takich jak: Invisalign Cleaning Crystals, Retainer Brite, NaturDent, Retainer Cleaning tabs czy Cetron proszek.
Jeśli przebarwienie nie da się usunąć, to nie warto eksperymentować z innymi nie rekomendowanymi środkami do czyszczenia nakładek. W takiej sytuacji należy powiadomić stomatologa i jeśli wyrazi na to zgodę można nałożyć kolejną nakładkę z wzrastających numerów. Jeśli występuje brak kontaktu z lekarzem, to w przypadku wynoszenia nakładki połowę czasu, można warunkowo zmienić nakładkę na następną i umówić się na kontrolę do stomatologa lub poprosić by została mu przekazana ta informacja. Każdy pacjent ma inne zalecenia czasu noszenia nakładek prostujących zęby i podlega innemu procesowi leczniczemu, dlatego porównywanie się w tym zakresie nie jest uzasadnione.
Czy soda oczyszczona i ocet nadają się do czyszczenia nakładek?
Środki domowe takie jak proszek do pieczenia, soda oczyszczona czy ocet nie nadają się do czyszczenia nakładek prostujących zęby. Nakładki ortodontyczne są wrażliwe na związki chemiczne. Zdecydowana większość past do zębów, a już na pewno wybielające czy dla palaczy, nie nadają się do czyszczenia nakładek.
Jak czyścić zęby podczas leczenia nakładkami?
Podczas leczenia ortodontycznego nakładkami należy utrzymać idealną higienę jamy ustnej i myć zęby po każdym posiłku. Jeśli nie jest możliwe szczotkowanie zębów należy przepłukać je roztworem do płukania jamy ustnej lub wodą. Zaleca się również nitkowanie przestrzeni międzyzębowych po każdym posiłku.
Preparaty dodatkowe tj. Tooth Mousse czy procedury tj. fluoryzacja mogą być zalecane pacjentom. Zmiana szczoteczki ręcznej na elektryczną, czy soniczną również może być rekomendowane.
Zaleca się, by co około 6 miesięcy wykonać pełne badanie jamy ustnej u stomatologa. W razie wskazań pełna higienizacja (skaling i piaskowanie) lub tylko piaskowanie zębów może być rekomendowane przez lekarza prowadzącego.
Na rynku polskim zaczynają być dostępne pasty i płukanki dla osób noszących nakładki lub przezroczyste retainery. Łatwo dostępną linią preparatów jest np. Dentaid Vitis Orthodontic pasta do zębów lub płukanka.
UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany.