Jak dbać o aparat ortodontyczny na urlopie i w Święta?

trzy twarze z aparatami stalym ruchomym i nakladkami ortodontycznymi na zeby jak dbac o higiene aparatu na urlopie i swieta

Użytkując aparat ortodontyczny stały, nakładki ortodontyczne, czy aparat ruchomy, należy zdawać sobie sprawę, że w czasie urlopu i świąt pomoc ortodontyczna może być bardzo utrudniona. W związku z powyższym należy przestrzegać kilka najważniejszych zasad utrzymujących każdy aparat i zęby w dobrym stanie.

Ile razy dziennie myć zęby z aparatem?

Aparat ortodontyczny stały założony na zęby należy po każdym posiłku myć. Aparat i zęby oczyszcza się pastą do zębów i szczoteczką o odpowiednim kształcie. Aparat stały naklejany na zęby, ma to do siebie, że wokół zamków ortodontycznych zaczepia się jedzenie i pozostaje tam na długo. Niestety jedzenie to następnie zaczyna się rozpuszczać i fermentować, a to doprowadza do odwapnienia szkliwa wokół zamków i powoduje powstanie plamy próchnicowej, a następnie próchnicy. Dlatego tak ważne jest mycie zębów i czyszczenie zamków po każdym jedzeniu.

Nosząc nakładki ortodontyczne zęby należy myć standardowo min. 2-3 razy dziennie. Po jedzeniu zęby należy zawsze przepłukać wodą lub płynem do płukania jamy ustnej. Nitkowanie także jest rekomendowane. Pamiętajmy, że nakładki do jedzenia zdejmujemy i zakładamy ponownie na czyste zęby. Naklejane na zęby naczepy w kolorze zęba (ang. attachaments, engages), które powodują możliwość lepszej pracy nakładek, nie powodują większych trudności w dbaniu o prawidłową higienę zębów.

Dzieci które noszą aparat ruchomy przed jego założeniem musza starannie umyć zęby szczoteczką i pastą do zębów. Aparatu ruchomego nie można zakładać od razu po jedzeniu, bez wyczyszczenia najpierw zębów. Tak samo aparat ruchomy wymaga regularnego przepłukiwania i adekwatnego regularnego oczyszczania. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Aparat ruchomy dla dziecka”.

Jak dbać o zęby w czasie noszenia aparatu?

Zęby w czasie noszenia aparatu ortodontycznego stałego, należy znacznie częściej i dłużej czyścić pastą i szczoteczką. Oprócz nitkowania, płukania płukankami, czy stosowaniu irygatora, warto pomyśleć o profesjonalnej higienizacji i ewentualnej fluoryzacji, przed urlopem czy świętami. Wzmocni to zęby i ułatwi utrzymanie ich w dobrej kondycji.

W trakcie noszenia nakładek ortodontycznych szkliwo zębów może ulec odwapnieniu i wówczas powstnie próchnica np. przy dziąśle. By do tego nie dopuścić należy standardowo dbać o higienę i ewentaulnie stosować preparaty do remineralizacji szkliwa na bazie fluoru, czy hydroksyapatytu (wg. zaleceń lekarza).

Dzieci z aparatem ruchomym, przed świętami, warto by pokazały swoje ząbki stomatologowi dziecięcemu. Próchnica i choroby zębów mlecznych postępują bardzo szybko. Dlatego co 3 – 4 miesiące standardowo należy kontrolować stan zębów dziecka u dentysty.

Jak czyścić aparat na zęby?

Aparat stały na zęby można czyścić przy pomocy:

  • szczoteczek elektrycznych
    Warto stosować program „delikatny”, z minimalną ilością obrotów i drgań by nie uszkodzić aparatu.
  • Klasycznych szczoteczek ręcznych
    Szczotka taka powinna mieć miękkie włosie. Dostępne są również specjalne szczoteczki ortodontyczne, do aparatów stałych, z niewielką główką i miękkim włosiem przyciętym w kształt litery V.

Zęby i cały aparat stały zawsze myj minimum 2 minuty. Staraj się myć zęby delikatnie, by nie uszkodzić aparatu. Gdy nie można umyć zębów, zalecamy przepłukanie jamy ustnej wodą, lub płynem do płukania ust. Warto kupić pastę do zębów dedykowaną użytkownikom aparatów stałych, ponieważ flora bakteryjna u osób mających aparat na zębach może różnić się od osób bez założonego aparatu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „APARAT STAŁY – jak czyścić zamki i krzywe zęby?„.

Aparat nakładkowy na zęby nie wymaga specjalistycznego oprzyrządowania. Przed założeniem i po każdym zdjęciu nakładki należy dokładnie przepłukać pod letnią bieżącą wodą. Rekomenduje się stosowanie produktów do czyszczenia nakładek, lecz tylko pochodzących ze znanego miejsca. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak czyścić nakładki ortodontyczne?„.

Czego nie można pić w aparacie?

W każdym aparacie na zęby: stałym, ruchomym czy nakładkach, nie powinno się pić gorących i/lub słodkich napojów. Powinno się wystrzegać napojów gazowanych i wysokoenergetycznych. Nie zaleca się także picia alkoholu w aparacie.

Aparat ortodontyczny a słodycze

Wśród produktów nie wskazanych podczas jakiekolwiek terapii ortodontycznej zawsze znajdują się słodycze.
O produktach nie wskazanych w czasie noszenia aparatu stałego na zęby więcej pisaliśmy w art. „APARAT STAŁY – Co można jeść w aparacie?
Generalnie można słodycze podzielić na dwie grupy: te które są lepkie i ciągnące (np. krówki); i twarde (np. landrynki). Pierwsze oblepiają nasze zęby w tym aparat, a drugie mogą je kruszyć i uszkadzać aparat. Podczas jedzenia słodyczy dbanie o higienę jest utrudnione, trudno doczyścić wszystkie przestrzenie dookoła zamków. W związku z powyższym, decydując się na aparat stały, niejako decydujemy się na zmianę nawyków żywieniowych.

Nakładki do jedzenia zdejmujemy, ale problem oblepionych, czy ukruszonych zębów po jedzeniu słodyczy zostaje. Zwiększyć należy ilość i jakość mycia zębów, tak by na czyste zęby założyć nakładki. Ukruszony ząb np. po rozgryzieniu cukierka, natychmiast musi być naprawiony. Taki naprawiony ząb najprawdopodobniej będzie miał inny kształt , dlatego nakładki nie będą prawidłowo przylegać. Lekarz musi wówczas wykonać nowy skan zębów i zlecić wykonanie nowych, dopasowanych nakładek. Podobnie ma się sytuacja gdy mamy nowe wypełnienia w zębach czy plombę. Inwestując w swój prosty zgryz musimy liczyć się z rezygnacją spożywania niektórych słodyczy.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI