Jak nakleja się attachamenty na zęby?

etapy naklejania naczepow attachamentow na zeby przez dentyste

Attachamenty to punkciki naklejane na zęby pacjenta podczas leczenia ortodontycznego przezroczystymi nakładkami na zęby. Stosuje się je w celu zwiększenia precyzji działania nakładek podczas prostowania zębów, lub zwiększenia siły utrzymania się nakładek na zębach. Wykonane są z białego materiału stomatologicznego, dobranego w kolorze do uzębienia pacjenta. Po zakończonym leczeniu, dentysta usuwa je delikatnie z zębów, nie pozostawiając po nich nawet najmniejszego śladu. Z artykułu dowiesz się jak wygląda procedura naklejania attachamentów.

Jak wyglądają attachamenty?

Attachamenty na zębach pacjenta wyglądają jak małe białe wypukłości przyklejone do zębów. Mają one różne kształty: okrągły, owalny, kwadratowy, prostokątny. Mogą być różnej wielkości. Jedne są dyskretne i prawie niezauważalne, podczas gdy inne zajmują znaczną część powierzchni zęba np. 4 mm w poziomie i 2 mm w pionie. Ich kształt i wielkość zależy między innymi od  indywidualnego planu leczenia danej wady zgryzu pacjenta.

Kształt i wielkość projektuje dentysta w cyfrowym planie leczenia 3D, na którym najczęściej mają one kolor zielony, żółty czy czerwony dla odróżnienia od białego szkliwa. Na zębach są one prawie niewidoczne, tym bardziej, że przez 22 godziny pacjent nosi przezroczyste nakładki prostujące zęby które je całkowicie pokrywają.

rozny wyglad attachamentow na planach leczenia roznych firm nakladkowych

Materiały i narzędzia do wykonania attachamentów

Attachemnty wykonane są zawsze z wysokiej jakości materiału stomatologicznego tzw. kompozytu. Jest on estetyczny oraz posiada wysoką wytrzymałość na złamania i starcia. By takie naczepy przez parę tygodni, czy miesięcy, zdołały utrzymać się na zębach, należy je do nich przykleić.

narzedzia i materialy do naklejania attachamentow na zeby

Dentysta do procedury naklejania attachamentów używa:

  • ochraniacza na usta i policzki (separacja od dostępu śliny)
  • szczoteczki z pastą do czyszczenia zębów
  • pędzelków do nałożenia wytrawiacza (przygotowuje szkliwo)
  • aplikatora do nałożenia bondu (łączy szkliwo z materiałem)
  • nakładaczy ręcznych do nałożenia materiału
  • wody i sprężonego powietrza
  • lampy tzw. polimeryzacyjnej, do utrwalenia bondu i utwardzenia materiału stomatologicznego z których są naczepy

Zabieg ten trwać może od paru, do parunastu minut, w zależności od ilości attachamntów które trzeba nakleić. Co więcej procedura ta jest dokładnie taka sama w przypadku leczenia nakładkami Invisalign, Clear Aligner czy Clear Correct.

Etapy naklejania naczepów

Pierwszym etapem naklejania naczepów jest oczyszczenie zębów z osadu. Następnie przygotowuje się szkliwo, poprzez nałożenie najczęściej niebieskich kropek na zęby, czyli wytrawiacza. Po chwili dentysta spłukuje wytrawiacz dużą ilością wody. Zęby suszy i separuje od dostępu do nich śliny tzw. rozwieraczem do ust (gumowym, plastikowym). Na osuszone zęby stomatolog nakłada delikatnie „klej”, czyli bond . Naświetla nałożony klej lampą stomatologiczną, tak by mógł się do niego przykleić materiał. Naświetlanie najczęściej wykonuje asystentka, a w tym czasie lekarz bardzo precyzyjnie nakłada materiał do nakładki tzw. wzornika (ang. attachament template). Następnie wypełnioną materiałem nakładkę nakłada na zęby i ponownie naświetla w każdym miejscu gdzie będzie naczep.

krop po kroku procedura naklejania attachamentow na zeby

Jeśli podczas zdejmowania nakładki okaże się, że naczep odpadł lekarz ponawia powyższą procedurę, lub podejmuje decyzję, że dany punkt należy nakleić w innym momencie leczenia (zgodnie z cyfrowym planem leczenia).

Warto wiedzieć, że materiały i narzędzia każdy lekarz może używać różne. Liczy się tylko przestrzeganie procedury omówionej w powyższych krokach.

Wizyty kontrolne w celu sprawdzenia naczepów

Podczas leczenia ortodontycznego nakładkami, na wizytach kontrolnych lekarz sprawdza ilość i jakość naklejonych naczepów. W przypadku zaawansowanych i skomplikowanych planów leczenia dużych wad zgryzu może się zdarzyć, że naczepy będą się ścierać dość szybko. Istnieją sytuacje kliniczne w których wręcz regularnie odpadają attachamenty pod wpływem działania dużych sił. Lekarz każdorazowo decyduje o naklejeniu ponownym naczepu, lub pozostawieniu zęba bez niego. Wszystko zależy od wady zgryzu pacjenta i etapu leczenia ortodontycznego na którym odpadł attachament.

Usunięcie attachamentów z zębów

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego następuje etap usunięcia attachamentów. Do tego celu lekarz używa:

  • delikatne wiertła stomatologiczne
  • gumki ścierne i polerskie stomatologiczne
  • szczoteczkę z pastą polerską

Procedura zdjęcia attachemntów i wstępnego wyczyszczenia szkliwa zajmuje najczęściej od 15 do 30 minut. Czynność ta jest bezbolesna i najczęściej bezpłatna (ale nie jest to regułą). Jeśli wokół naczepów nagromadził się osad nazębny, to lekarz rekomenduje zabieg higenizacyjny u higienistki stomatologicznej. Na zębach nie pozostaje żaden ślad po attachmentach.

Więcej o attachamentach przeczytasz w pierwszym artykule na ten temat „Attachamenty, czyli naczepy na zęby„.

Jeśli natomiast zastanawiasz się nad leczeniem ortodontycznym nakładkami i nie wiesz jeszcze co to jest pionowa redukcja szkliwa czyli zabieg IPR,  to warto o tym poczytać w artykule na portalu pt. „Stripping zębów„.

Dygresje autorki
Dobra współpraca z pacjentem oraz zaufanie do lekarza jest bardzo ważne. Istotna jest również współpraca z higienistką stomatologiczną, to ona najczęściej zaczyna i kończy pracę z pacjentem podczas leczenia ortodontycznego. Przed zabiegiem nałożenia attachamentów usuwa kamień i miękki osad z zębów. Jeśli w czasie leczenia odłożą się złogi nazębne, czy na zębach pozostaną resztki attachamentów to również wykonując profesjonalną higienizację (skaling, piaskowanie), doprowadza tym samym do stanu idealnej czystości zęby pacjentów. Profesjonalizm współpracujących ze sobą osób w trakcie leczenia pacjenta jest nie do przecenienia.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI