Jak uzupełnić brak jednego zęba?

Mężczyzna w białej koszuli i muszce pokazuje palcami na brakzęba

W Polsce wiele osób dorosłych nie ma jednego zęba. Najczęściej brakuje tzw. szóstki czyli dużego zęba stałego, który rośnie jako jeden z pierwszych w buzi małego dziecka. Ząb ten z różnych powodów psuje się też jako pierwszy i bywa też szybko usunięty ze względu na zbyt duże zniszczenie, brak rokowania co do jego odbudowy, czy dalszego leczenia.

W tym artykule przedstawię Państwu co się dzieje w buzi jak brakuje jednego zęba. Wytłumaczę dlaczego trzeba uzupełnić brakujący ząb. Dam przykłady czym można wypełnić pustą przestrzeń w łuku.

Jakie są konsekwencje gdy brakuje zęba?

Pełne uzębienie stałe to komplet zębów obejmujący w szczęce i żuchwie (po prawej i lewej stronie) tyle samo zębów czyli:

  • 2 siekacze
  • kieł
  • 2 przedtrzonowce
  • 2 trzonowce
  • ząb mądrości (on nie jest regułą).

By łuki zębowe funkcjonowały prawidłowo zęby muszą stać w równym rzędzie (na wyrostku zębodołowym) i blisko siebie. Każdy ząb musi dotykać z boku inny ząb jak również musi mieć kontakt z zębami z naprzeciwka. Pozwala to by każdy ząb stabilnie tkwił w swoim miejscu.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu stracimy ząb to powyżej opisana harmonia zaczyna być zaburzona. Z czasem następują procesy, które na początku trudno uchwycić, lecz nawarstwiając się prowadzą do dużych i niewygodnych zmian w ułożeniu zębów.

Zęby które stoją dookoła powstałej luki z upływem czasu zaczynają zmieniać miejsce. Zęby boczne, ponieważ nic ich nie podpiera, zaczynają przechylać się w pustą przestrzeń. Ząb z naprzeciwka (obojętnie czy to jest ząb górny czy dolny) zaczyna się wysuwać z kości, gdyż przy zamkniętej jamie ustnej nie ma kontaktu z zębem z naprzeciwka. Mając nad sobą pustą przestrzeń stopniowo się do niej „wsuwa”. Trwa to miesiącami i latami, lecz po pewnym okresie zmiany ułożenia zębów są na tyle duże, że utrudnione staje się czyszczenie zębów, żucie,  lub nawet ruszanie żuchwą.

Czym można uzupełnić brak zęba?

Dzisiaj mamy pełen wachlarz możliwości uzupełnienia brakującego jednego zęba. W najbliższym czasie każdą z tych opcji szczegółowo opiszę w oddzielnych artykułach. Teraz wymienię jedynie możliwości uzupełnienia brakującego zęba:

  • Proteza zębowa – np. akrylowa , szkieletowa
  • Most kompozytowy na włóknie szklanym – wykonany w gabinecie na jednej wizycie
  • Most protetyczny – wykonany w laboratorium protetycznym
  • Implant z koroną protetyczną

Jakie są najpopularniejsze sposoby uzupełnienia brakującego zęba?

Jako pomoc dydaktyczna posłuży mi model używany w gabinecie, na którym przedstawiam pacjentom podstawy protetyki i implantologii. Zrobię to również w ten sam sposób na Blogu. Poniżej zamieściłam zdjęcia z opisami tego co tłumaczę pacjentom.

BRAK JEDNEGO ZĘBA -MOST PROTETYCZNY

BRAK JEDNEGO ZĘBA -MOST PROTETYCZNY

Przygotowane filary do mostu protetycznego

Dopasowany most do koloru i kształtu zębów

Most cementowany na zębach

 

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny to rekonstrukcja, która odtwarza brak jednego lub więcej zębów. Konstrukcja ta utrzymywana jest na tzw. filarach czyli tu zębach własnych pacjenta. Most protetyczny trzypunktowy to trzy połączone ze sobą sztuczne i wyglądające bardzo naturalnie białe korony zębów. Dwie korony zakładane i „przyklejane” są na własne zęby pacjenta. Korony te są puste w środku tak by można było je swobodnie założyć na przygotowane zęby. Korona środkowa w tym przypadku jest pełna, co oznacza że nie ma pustej przestrzeni pod spodem. Po zacementowaniu na stałe most taki jest wygodny i łatwy w utrzymaniu czystości.

Zasady uzupełniania braku zęba przy pomocy mostu protetycznego

  • Zęby filarowe pozostawia się żywe lub wykonuje się wcześniej ich leczenie kanałowe (endodontyczne). Warto porozmawiać o swoich zębach i zaplanować postępowanie
  • Mosty protetyczne wykonuje się z różnych materiałów. Warto wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym
  • Mosty zębowe powinny być zakładane na proste zęby.  Warto dowiedzieć się, czy nie ma potrzeby leczenia ortodontycznego przed zrobieniem protetyki na zębach
  • Należy zastanowić się w jakim stanie są zęby w łuku naprzeciwko. Czy most ich nie uszkodzi podczas codziennych czynności, lub czy te zęby nie zniszczą mostu. Należy do oceny podejść „globalnie” .
  • Bardzo ważne jest by higiena jamy ustnej była dobra a most stale czysty. Jeśli nie będziemy potrafili utrzymać dobrej higieny wokół i pod mostem, to z czasem w zębach filarowych, powstanie próchnica i most będzie do wymienienia.

Co to jest implant?

Implant to specjalna medyczna „śrubka,” wkręcana w kość gdzie już nie ma zęba. Implanty różnią się między sobą zarówno kształtem jak i materiałem z którego są wykonane. Implanty stały się już bardzo popularną formą uzupełnienia braków zębowych. Również ich ceny z roku na rok są coraz bardziej przystępne.

Zasady uzupełniania braku zęba przy pomocy implantu

Implant można:

  •  wszczepić od razu po usunięciu zęba – należy to uzgodnić z chirurgiem, by zaplanować użycie dodatkowych materiałów np. kościozastępczych i implantu, który dedykowany jest do takiego natychmiastowego wszczepienia.
  •  wszczepiać niezależnie od czasu usunięcia zęba – należy skonsultować wcześniej wybór implantu i dowiedzieć się, czy istnieje potrzeba zwiększenia ilości kości, tak by implant miał się w czym dobrze trzymać (są na to różne sposoby)
  •  zaopatrzeć piękną koroną protetyczną od razu (tzw. natychmiastowa rekonstrukcja protetyczna), lub po pewnym czasie, czyli po okresie wygojenia się kości i zaadaptowania się implantu do otaczającej kości  (tzw. klasyczne podejście).

oraz należy:

  •  nauczyć się dbać o higienę jamy ustnej i czyszczenie implantu.
  •  być świadomym, że „implanty nie lubią palenia papierosów”. Udowodniono, że ilość niepowodzeń w czasie adaptacji implantu do kości, a później ilość chorób kości wokół implantu (tzw. periimplantitis) jest wyższa u pacjentów regularnie palących papierosy. Należy to wziąć pod uwagę przed decyzją o wszczepie implantu.
    BRAK JEDNEGO ZĘBA - IMPLANT

    UZUPEŁNIENIE JEDNEGO ZĘBA – IMPLANT

BRAK JEDNEGO ZĘBA - IMPLANT

UZUPEŁNIENIE  JEDNEGO ZĘBA – IMPLANT

Dygresja autorki

Każdy z nas chce mieć piękny uśmiech. Większość zdaje sobie sprawę jak to osiągnąć, a nieliczni – niestety, potrafią to zrobić. Wymówek, usprawiedliwień mamy mnóstwo.

Prawda jest taka, że aby spełnić to marzenie potrzeba:

  • Wiedzy – tu chętnie pomogę
  • Konsekwencji – tu każdy sam musi poćwiczyć charakter
  • Pieniędzy – już nie takich dużych, przy odpowiednim wykorzystaniu usług NFZ-u i prawidłowym planowaniu, czy wykorzystaniu usług rozłożenia płatności na raty

Pierwszy krok – od czegoś trzeba zacząć.  Zachęcam do wizyty u stomatologa.

Zapraszam do rozmowy ze mną w Komentarzach lub na Facebooku.

dr  Agnieszka Czechumska

„Zalecenia przed i po zabiegu usunięcia zęba” w formie PDF można pobrać za darmo TUTAJ

Zobacz jeszcze:

3 komentarze

PORTAL 22 grudnia 2022 - 00:00

Pytanie z formularza „ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE”: Dzien dobry,
Potrzebuje wachowej opini na temat wykonanej pracy protetycznej, korony + licowki na gornych jedynkach I dwojkach, wedlug mnie zeby sa krzywe albo zle dopasowane. Moge podeslac zdjecie do oceny. Bede bardzo wdzcieczna za pomoc. Pozdrawiam, Monika

Odpowiedz
dr Agnieszka 22 grudnia 2022 - 00:07

Witam, nie świadczymy takiej pomocy na portalu (obecnie). Rekomendujemy konsultację u lekarza protetyka tak by częściowo ocenić rekonstrukcje protetyczne. Proszę pamiętać, iż korony i licówki to precyzyjne prace których stworzenie i zacementowanie wymagało licznych wizyt dlatego ocenianie ich nigdy nie jest proste. Ortodonta natomiast mógłby się wypowiedzieć, czy posiada Pani wadę zgryzu którą należałoby leczyć? Powodzenia życzę a przede wszystkim spokoju w podejmowaniu decyzji związanych z wyborem lekarza do konsultacji jak i interpretacji otrzymanych informacji. Proszę do nas wrócić i opisać swoje doświadczenia z tzw. drugą opinią stomatologiczną. Pozdrawiam

Odpowiedz
Tomasz 22 lutego 2023 - 17:20

Witam, mam do Pani pytanie. Niestety przez odbytą chorobę swoją zaczynają mi się strasznie łamać zęby.Jedynka górna i 2 górna po przeciwnych stronach już mi się ułamały do dziąsła. Niestety koszty nowych zębów są kolosalne na które obecnie mnie nie stać. Dbałem o zęby od małego 2-3 razy dziennie myłem, ale niestety przez chorobę wszystko zaczęło się sypać jak domek z kart. Moje pytanie brzmi czy proteza ruchoma byłaby najlepszym rozwiązaniem na mój problem? Tak mi zalecił mój stomatolog ponieważ jak stwierdził moje zęby są w fatalnym stanie i po kolei będą się wszystkie łamały i wypadały. bardzo Proszę o rzetelną opinie

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI