Jak uzupełnić brak jednego zęba?

Pani z brakującym 1 zębem, pan z brakiem jedego zeba i napis jak uzupelnic 1 zab u dentysty zapewnie mostek protezka lub implant bedzie zaproponowany

W Polsce wiele osób dorosłych nie ma jednego zęba. Najczęściej brakuje tzw. szóstki czyli dużego zęba stałego, który rośnie jako jeden z pierwszych w buzi małego dziecka. Ząb ten z różnych powodów psuje się też jako jeden z pierwszych i bywa też szybko usunięty ze względu na zbyt duże zniszczenie, brak rokowania co do jego odbudowy, czy dalszego leczenia.

W tym artykule przedstawię Państwu co się dzieje w buzi jak brakuje jednego zęba. Wytłumaczę dlaczego i czym można uzupełnić brakujący ząb. By wypełnić lukę po brakującym zębie dentyści proponują np. implant zęba, lub most protetyczny. Szybkim i mało inwazyjnym rozwiązaniem może być proteza szkieletowa, czy proteza akrylowa na jeden ząb. W artykule przeczytasz aktualne w 2023 cenniki uzupełnienia jednego zęba różnymi sposobami.

Jakie są konsekwencje gdy brakuje zęba?

Pełne uzębienie stałe to komplet zębów obejmujący w szczęce i żuchwie (po prawej i lewej stronie) tyle samo zębów czyli:

 • 2 siekacze
 • kieł
 • 2 przedtrzonowce
 • 2 trzonowce
 • ząb mądrości (on nie jest regułą).

By łuki zębowe funkcjonowały prawidłowo zęby muszą stać w równym rzędzie (na wyrostku zębodołowym) i blisko siebie. Każdy ząb musi dotykać z boku inny ząb jak również musi mieć kontakt z zębami z naprzeciwka. Pozwala to by każdy ząb stabilnie tkwił w swoim miejscu.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu stracimy ząb to powyżej opisana harmonia zaczyna być zaburzona. Z czasem następują procesy, które na początku trudno uchwycić, lecz nawarstwiając się prowadzą do dużych i niewygodnych zmian w ułożeniu zębów.

Zęby które stoją dookoła powstałej luki z upływem czasu zaczynają zmieniać miejsce. Zęby boczne, ponieważ nic ich nie podpiera, zaczynają przechylać się w pustą przestrzeń. Ząb z naprzeciwka (obojętnie czy to jest ząb górny czy dolny) zaczyna się wysuwać z kości, gdyż przy zamkniętej jamie ustnej nie ma kontaktu z zębem z naprzeciwka. Mając nad sobą pustą przestrzeń stopniowo się do niej „wsuwa”. Trwa to miesiącami i latami, lecz po pewnym okresie zmiany ułożenia zębów są na tyle duże, że utrudnione staje się czyszczenie zębów, żucie,  lub nawet ruszanie żuchwą.

Czym można uzupełnić brak zęba?

W 2023 roku mamy pełen wachlarz możliwości uzupełnienia brakującego jednego zęba np.:

 • Proteza zębowa – np. akrylowa , szkieletowa
 • Most kompozytowy na włóknie szklanym – wykonany w gabinecie na jednej wizycie
 • Most protetyczny – wykonany w laboratorium protetycznym
 • Implant zęba z koroną protetyczną

Jakie są sposoby uzupełnienia brakującego zęba?

Jako pomoc dydaktyczna posłuży mi model używany w gabinecie, na którym czasami przedstawiam pacjentom podstawy protetyki i implantologii. Zrobię to również w ten sam sposób na Blogu. Poniżej zamieściłam zdjęcia z opisami tego co tłumaczę pacjentom.

BRAK JEDNEGO ZĘBA -MOST PROTETYCZNY

BRAK JEDNEGO ZĘBA -MOST PROTETYCZNY

Przygotowane filary do mostu protetycznego

Dopasowany most do koloru i kształtu zębów

Most cementowany na zębach

 

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny to rekonstrukcja cementowana na stałe, która odtwarza brak jednego lub więcej utraconych zębów. Konstrukcja ta utrzymywana jest na tzw. filarach czyli tu oszlifowanych zębach własnych pacjenta.

Mostek robiony jest zamiast implantu zęba (jeśli są do tego wskazania). Jest wiele sytuacji klinicznych czy psychologicznych gdy pacjent nie może mieć wkręconego implantu zęba. Wtedy może porozmawiać z protetykiem czy kwalifikuje się właśnie na wykonanie mostku jednobrzeżnego, dwubrzeżnego, kilkupunktowego. Rodzajów mostów jak i materiałów z których są wykonane jest wiele.

Most protetyczny trzypunktowy to trzy połączone ze sobą sztuczne i wyglądające bardzo naturalnie białe korony zębów. Dwie korony zakładane i „przyklejane” są na własne oszlifowane zęby pacjenta. Korony te są puste w środku tak by można było je swobodnie założyć na przygotowane zęby. Korona środkowa w tym przypadku jest pełna, co oznacza że nie ma pustej przestrzeni pod spodem. Po zacementowaniu na stałe most taki jest wygodny i łatwy w utrzymaniu czystości.

Zasady uzupełniania braku zęba przy pomocy mostu protetycznego

 • Zęby filarowe pozostawia się żywe lub wykonuje się wcześniej ich leczenie kanałowe (endodontyczne). Warto porozmawiać o swoich zębach i zaplanować postępowanie
 • Mosty protetyczne wykonuje się z różnych materiałów. Warto wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom
 • Mosty zębowe powinny być zakładane na proste zęby.  Warto dowiedzieć się, czy nie ma potrzeby leczenia ortodontycznego przed zrobieniem protetyki na zębach
 • Należy zastanowić się w jakim stanie są zęby w łuku naprzeciwko. Czy most ich nie uszkodzi podczas codziennych czynności, lub czy te zęby nie zniszczą mostu. Należy do oceny podejść „globalnie” .
 • Bardzo ważne jest by higiena jamy ustnej była dobra a most stale czysty. Jeśli nie będziemy potrafili utrzymać dobrej higieny wokół i pod mostem, to z czasem w zębach filarowych, powstanie próchnica i most będzie do wymienienia.

Co to jest implant?

Implant to specjalna medyczna „śrubka,” wkręcana w kość gdzie już nie ma zęba. Implanty różnią się między sobą zarówno kształtem jak i materiałem z którego są wykonane. Również ich ceny z roku na rok są coraz bardziej przystępne.

Więcej na ten temat w serii artykułów „Implant Zęba” np.
Wskazania do implantu zębowego?
Jak się przygotować by móc mieć implant zęba?
Ile kosztuje jeden implant zęba?

Zasady uzupełniania braku zęba przy pomocy implantu

Implant zęba można m.in.:

 • wszczepić od razu po usunięciu zęba – należy to uzgodnić z chirurgiem, by zaplanować użycie dodatkowych materiałów np. kościozastępczych i implantu, który dedykowany jest do takiego natychmiastowego wszczepienia.
 • wszczepiać niezależnie od czasu usunięcia zęba – należy skonsultować wcześniej wybór implantu i dowiedzieć się, czy istnieje potrzeba zwiększenia ilości kości, tak by implant miał się w czym dobrze trzymać (są na to różne sposoby)
 • zaopatrzeć koroną protetyczną od razu (tzw. natychmiastowa rekonstrukcja protetyczna), lub po pewnym czasie, czyli po okresie wygojenia się kości i zaadaptowania się implantu do otaczającej kości  (tzw. klasyczne podejście).

oraz należy:

 •  nauczyć się dbać o higienę jamy ustnej i czyszczenie implantu.
 •  być świadomym, że „implanty nie lubią palenia papierosów”. Udowodniono, że ilość niepowodzeń w czasie adaptacji implantu do kości, a później ilość chorób kości wokół implantu (tzw. periimplantitis) jest wyższa u pacjentów regularnie palących papierosy. Należy to wziąć pod uwagę przed decyzją o wszczepie implantu.
  BRAK JEDNEGO ZĘBA - IMPLANT

  UZUPEŁNIENIE JEDNEGO ZĘBA – IMPLANT

BRAK JEDNEGO ZĘBA - IMPLANT

UZUPEŁNIENIE  JEDNEGO ZĘBA – IMPLANT

Koszt uzupełnienia brakującego jednego zęba

W 2023 roku całkowity koszt uzupełnienia jednego zęba implantem zębowym wynosi między około 5 000 z nawet 10 000 zł. Ostateczna cena zależy od tego czy trzeba przygotować wcześniej kość na wszczepienie implantu. Kwoty również różnią się w zależności od materiału i marki implantu oraz jaki rodzaj korony protetycznej będzie na nim założony (droższy pełnoceramiczny, tańszy ceramiczny na podbudowie metalowej).

Cena mostu protetycznego trzypunktowego w zależności od materiału i technologii tworzenia to w 2023 roku koszt między około 4 200 a 7 200 zł. Najtańszy jest most z podbudową metalową, droższe są pełnoceramiczne oraz te tworzone w technologii cyfrowej CAD/CAM.

Cena mostu adhezyjnego w którym sztuczny ząb doczepiony jest do bocznych zębów pacjenta np. włóknem szklanym to koszt między 850 zł a 1 500 zł. Jest to szybka opcja uzupełnienia jednego zęba nawet podczas jednej wizyty w gabinecie. Nie każdy ząb można tak odbudować. Trwałość też jest mniejsza niż np. tradycyjnego mostu.

Cena protezy szkieletowej uzupełniającej jeden ząb wynosi od ok. 2 000 zł.

Cena protezy akrylowej z jednym sztucznym zębem wynosi od około 1 700 zł.

Warto wiedzieć:

Na NFZ można uzupełnić braki zębów jeśli pacjent nie ma 5 lub więcej zębów. Raz na pięć lat refundowana jest proteza akrylowa. Więcej w artykule „Protetyka na NFZ”.

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego. Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia protetycznego. Pełen zakres informacji na temat jak uzupełnić brak jednego zęba u siebie uzyskasz jedynie u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Jest to jeden z pierwszych artykułów na portalu. Właśnie doczekał się swojej pierwszej aktualizacji. Dziękujemy, że Państwo coraz liczniej czytają nasze publikacje i zadają pytania. To dla was uzupełniamy wiadomości i staramy się mieć zawsze aktualne artykuły.

Zobacz jeszcze:

5 komentarzy

PORTAL 22 grudnia 2022 - 00:00

Pytanie z formularza „ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE”: Dzien dobry,
Potrzebuje wachowej opini na temat wykonanej pracy protetycznej, korony + licowki na gornych jedynkach I dwojkach, wedlug mnie zeby sa krzywe albo zle dopasowane. Moge podeslac zdjecie do oceny. Bede bardzo wdzcieczna za pomoc. Pozdrawiam, Monika

Odpowiedz
dr Agnieszka 22 grudnia 2022 - 00:07

Witam, nie świadczymy takiej pomocy na portalu (obecnie). Rekomendujemy konsultację u lekarza protetyka tak by częściowo ocenić rekonstrukcje protetyczne. Proszę pamiętać, iż korony i licówki to precyzyjne prace których stworzenie i zacementowanie wymagało licznych wizyt dlatego ocenianie ich nigdy nie jest proste. Ortodonta natomiast mógłby się wypowiedzieć, czy posiada Pani wadę zgryzu którą należałoby leczyć? Powodzenia życzę a przede wszystkim spokoju w podejmowaniu decyzji związanych z wyborem lekarza do konsultacji jak i interpretacji otrzymanych informacji. Proszę do nas wrócić i opisać swoje doświadczenia z tzw. drugą opinią stomatologiczną. Pozdrawiam

Odpowiedz
Tomasz 22 lutego 2023 - 17:20

Witam, mam do Pani pytanie. Niestety przez odbytą chorobę swoją zaczynają mi się strasznie łamać zęby.Jedynka górna i 2 górna po przeciwnych stronach już mi się ułamały do dziąsła. Niestety koszty nowych zębów są kolosalne na które obecnie mnie nie stać. Dbałem o zęby od małego 2-3 razy dziennie myłem, ale niestety przez chorobę wszystko zaczęło się sypać jak domek z kart. Moje pytanie brzmi czy proteza ruchoma byłaby najlepszym rozwiązaniem na mój problem? Tak mi zalecił mój stomatolog ponieważ jak stwierdził moje zęby są w fatalnym stanie i po kolei będą się wszystkie łamały i wypadały. bardzo Proszę o rzetelną opinie

Odpowiedz
A 31 lipca 2023 - 01:24

Witam, 5 dni temu została mi usunięta 6stka na której 12-10 lat temu była robiona koronka( koronka jest tez na zębie 4 i 5 ) . Obawiam się implantu , wkręcenia śrubki w kość , obawiam się tzw przebicia do zatoki, nigdy nie bałam sue dentysty do momentu kiedy nie przeczytałam i przebiciu do zatoki. Jakie są szanse komplikacji podczas lub po zrobieniu inoksnta? Czy jesli na 4 i 5 jest korona porcelanowa czy jest możliwość zrobienia mostku na 6stce bez wkręcania się w kość?

Odpowiedz
dr Agnieszka 7 sierpnia 2023 - 15:15

Witam, a) Diagnostyka implantologiczna jest bardzo rozwinięta dlatego zanim się „wkręci” implant ma się oceniane dno zatoki szczękowe – właśnie po to by wiedzieć ile jest tam kości i jaką procedurę wybrać do implantacji. b) Jeśli na 4 i 5 są korony, a 6 już nie ma to na 7 ciężko byłoby zrobić koronę z dowieszką o funkcji 6 – w takich przypadkach 6 uzupełnić można być może u Pani Implantem, Mostem, Protezą. Protetyk i dentysta poinformują co dla Pani jest długoterminowo najlepszą opcją. P.S. Proszę pamiętać, że w stomatologii są znieczulenia, nowoczesne narzędzia i sprawdzone procedury dlatego proszę poddać się szczegółowej diagnostyce żeby dowiedzieć się jakie są korzyści i wady każdej opcji. Pozdrawiam

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI