Jak wygląda implant zęba?

Implant zęba - wygląd

Każdy implant zęba wygląda podobnie, ponieważ składa się z: gwintu (czyli właściwej części implantu), łącznika, śruby gojącej oraz odbudowy protetycznej. Implanty zębów mogą być np. tytanowe lub bezmetalowe ceramiczne. Wielkość implantu zębowego jest nieidentyczna, waha się od paru milimetrów do nawet parunastu milimetrów. Kształt implantu zęba może być różny np. cylindryczny, stożkowy. W artykule znajdziesz informacje o elementach implantu zęba jakie wszczepia implantolog, a które następnie uzupełnia protetyk stomatologiczny. Inny kształt i wielkość ma implant uzupełniający brakującą 6 a inaczej będzie wyglądał implant zęba przedniego.

Z jakich elementów składa się implant zęba?

Implant zęba składa się z gwintowanej podłużnej śruby, która jest właściwą częścią implantu, wszczepianą w kość szczęki lub żuchwy. Na „śrubkę” po wszczepieniu zakładana jest zaślepka będącą częścią umieszczoną pod dziąsłem na okres gojenia tzw. śruba gojąca. Po zintegrowaniu się z kością i wygojeniu się dziąsła, usuwa się część gojącą – zaślepkę. Na implancie odsłania się zainstalowany na stałe, lub wkręcany łącznik implantologiczny. Na łącznik zakłada się tymczasową, lub docelową rekonstrukcję protetyczną np. porcelanową koronę zęba.

W zawiązku z powyższym, ostateczna cena jednego implantu zęba z koroną protetyczną wynosi między około 5 000 zł a 10 000 zł.  Czasami można spotkać promocje na zabiegi implantologiczne lub na rekonstrukcje protetyczne czyli korony lub mosty protetyczne. Warto zdawać sobie sprawę co wchodzi w ostateczny koszt posiadania nowego zęba.

wyglad implantu zeba czyli gwint lacznik śruba gojaca i korona protetyczna

Jaki kształt ma implant zęba?

Każdy implant zęba może mieć inny kształt. Najpopularniejsze są śruby/gwinty wszczepiane w kość w kształcie stożka. Kształt stożkowy implantu zęba bardzo przypomina naturalny korzeń zęba. Tego typu implanty często wybierane są do wszczepiania w przednie części wyrostków zębodołowych, czyli w strefie estetycznej. Implantolodzy wybierają je również jako implanty, które wszczepiają zaraz po usunięciu zęba, czyli do zaopatrzonej przestrzeni poekstrakcyjnej.

Implanty cylindryczne lub mniejszych rozmiarów stożkowe świetnie nadaj a się do wąskich przestrzeni międzyzębowych np. w celu uzupełnienia siekacza górnego bocznego lub siekaczy dolnych.

kształt implantów zebowych w tym cylindryczny stozkowy

Jaka jest wielkość implantu zęba?

Implant zęba może mieć różną wielkość. Implantolodzy dobierają długość implantu zębowego spośród długości takich jak np. 5 mm, 10 mm, 13 mm, 14.5 mm. Dobór długości implantu zależy od miejsca wszczepiania oraz ilości i jakości kości tam obecnej.

Szerokość, czyli średnica implantu także dla każdego pacjenta może być dobrana. Implanty zębowe mają średnice już nawet wielkości 3.3 mm lub bardziej popularne np. 4 mm, 5 mm, 6 mm.

Innej długości i szerokości implanty dobiera się do wszczepiania od razu po usunięciu zęba, a odmienne w miejsce gdzie wiele lat nie było zęba

rozne rodzaj w wielkosci i szerokosci implantow zebow

Z jakiego materiału wykonany jest implant zęba?

Materiały implantu zęba są zawsze biokompatybilne, czyli mają właściwości neutralnego przebywania w tkankach jamy ustnej tak by procesy gojenia się i adaptacji implantu w kości przebiegały poprawnie. Implanty zębów zawsze są sterylne. Materiał implantu zęba musi zapewniać idealne warunki do procesu osteointegracji. W Polsce najpopularniejsze są implanty zęba wykonane z tytanu lub cyrkonu.

Najwięcej wszczepianych implanantów zębowych wykonanych jest z czystego, certyfikowanego tytanu. Są implanty wykonane z tytanu IV stopnia, V stopnia. Są implanty tytanowe formowane na zimno i wyżarzane. Warto porozmawiać z implantologiem, jaki implant planuje wszczepić i jakie są jego właściwości.

Implanty zębów mogą być wykonane z białego cyrkonu. Materiał cyrkonowy jest bardzo trwały i dobrze tolerowany przez kość i dziąsło. Implanty cyrkonowe dedykowane są m.in. dla pacjentów którzy mają alergię na tytan. Warto wiedzieć, że implanty cyrkonowe mogą występować również w mniejszych rozmiarach niż tytanowe co sprawia, że można ich używać w bardzo estetycznych przestrzeniach. Niestety na chwilę obecną implanty cyrkonowe są droższe niż tytanowe.

Czy można mieć uczulenie na tytanowy implant zęba?

Implant zęba najczęściej wykonany jest z certyfikowanego tytanu na który występuje bardzo niski poziom alergii w populacji ludzkiej (mniej niż 1%). Reakcja alergiczna na tytanowy implant zęba może objawić się zaczerwienieniem dziąsła, pokrzywką. Sporadycznie może zdarzyć się, że alergia na tytan przybiera postać rozrostu błony śluzowej dziąsła. Spotkano również badania w których opisano poważne objawy ogólne takie jak bóle mięśni czy stawów, przemęczenie.

Warto dodać, że niewielkie stany alergiczne mogą powstać nie na sam tytan ale śladowe ilości pierwiastków takich jak kobalt, czy chrom. Jeśli jesteś alergikiem na te metale to bezwzględnie powiadom o tym swojego dentystę.

Jak wygląda implant zęba na zdjęciu rentgenowskim?

Implant zęba na każdym zdjęciu rentgenowskim panoramicznym, lub małym zębowym, wygląda podobnie. Na niebieskawym, lub ciemnym tle, implant zęba uwidacznia się jako biała, lub bardzo jasna śrubka zlokalizowana w kości na wysokości korzeni zębów. Nad zakończeniem kości, czyli na poziomie dziąsła i koron innych zębów, widoczna jest biaława rekonstrukcja protetyczna np. korona zęba.

zdjecia rentgenowskie RTG z widocznymi implantami zebowymi i nadbudowa protetyczna korona

Bibliografia

  • Reakcje alergiczne na biomateriały stosowane w protetyce stomatologicznej – przegląd piśmiennictwa. K. Świder, T. Dąbrowa, W. Więckiewicz  Protet Stomatol, 2020; 70(2): 210-219
  • Implantologia stomatologiczna M.S. Block red. wyd. pol. Mariusz Duda Wyd. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia B. Koeck W. Wagner red. wyd. pol. Stanisław Majewski, Wyda. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia Estetyczna – Zasady postępowania z tkankami miękkimi i twardymi. Patrick Palacci, Ingvar Ericsson Wyd. Wydawnictwo Kwintesencja

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętaj implant to wyrób medyczny, który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Artykuł nie jest sponsorowany. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI