Mleczaki – jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Redakcja portalu
mycie zebow dziecka gadzety rady pomoce

Nie wszyscy wiedzą jak czyścić zęby mleczne. Zastanawiamy się co zrobić aby dziecko zachęcić do ich mycia. Sprawić, że dentysta postrzegany będzie jako pozytywny bohater w walce z chorobami zębów. Szukamy pomysłów aby zmotywować dziecko do dbania o zęby. Czy dorośli mogą być wzorem dla swych pociech w kwestii mycia zębów?
Poniższy artykuł napisanych jest z myślą pomocy w opiece nad ząbkami małych i starszych dzieci. Porady pozwolą świadomie podejść do opieki nad buzią i zębami maluchów.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Dzieci z reguły nie chcą myć ząbków. Wielu rodziców nie wie, jak poradzić sobie z tym problemem.
Polecam naukę przez zabawę. Przez pierwsze dni, czy tygodnie nauki, nie należy nic robić na siłę. Naturalny u dziecka jest odruch zamykania buzi, podczas jej drażnienia palcem czy szczoteczką. Dziecko musi przywyknąć do czynności wykonywanych w jego buzi. Maluch jest niecierpliwy i po chwili traci zainteresowanie, dlatego z pomocą przychodzi zabawa. Dziecko powinno mieć swoją, najładniejszą szczoteczkę do zębów. Będzie się nią bawiło w każdej kąpieli, i regularnie gryzło szczoteczkę z każdej strony. Ważne jest, by miało coś w rączkach. W ciepłej kąpieli, gdy maluch jest zrelaksowany i wyciszony, można rozpocząć stopniową naukę mycia zębów.

Pierwsze czyszczenia zębów, nie muszą być ani długie, ani super skuteczne.
Na początku liczy się sam fakt, krótkiej obecności czegoś nowego w buzi dziecka. Dziecko musi zaufać rodzicowi, że nic mu się nie stanie. Rodzic musi udowodnić, że mycie zębów może być miłe. Można dzieciom umilać mycie ząbków poprzez słuchanie czy śpiewanie znanych piosenek np. „Szczotko, szczotko hej szczoteczko”. Wymyślone przez siebie zabawy, mogą pomóc w umyciu ząbków. Proces nauki u większości dzieci, nie trwa jeden czy dwa dni. Najczęściej trwa to parę tygodni, a niektóre dzieci czują pewne obawy nawet parę miesięcy. Państwa konsekwencja i pozytywna postawa, oraz tłumaczenie językiem dziecka, po co myje się ząbki jest podstawą sukcesu.

Pamiętajcie Państwo, dziecko nie jest świadome, ani manualnie zdolne, do prawidłowego mycia zębów, nawet do okresu wczesnej szkoły podstawowej. Dlatego tak ważny jest okres adaptacji, oraz wasza pomoc w tej czynności, jak mycie buzi i zębów mlecznych.
O mitach które narosły dookoła mycia zębów mlecznych przeczytacie na portalu dentystaradzi.pl w artykule; „5 mitów o myciu zębów przez dzieci”

Jak nie mówić do dziecka o zębach i o dentyście?

Negatywne motywowanie dzieci nie przynosi pozytywnych skutków. Mówienie: „jeśli nie będziesz mył zębów, to będziesz miał robaki w zębach, później dziurę a na koniec pójdziemy do dentysty który wyrwie ci ząb” jest niedopuszczalne. Powodujemy strach, a to nie jest mobilizujące. Mówienie: „rodzice nie myli zębów i teraz muszą chodzić do dentysty”, też w swoimi podprogowym przesłaniu nie może być kierowane do małych dzieci.
Jak pozytywne motywować do czyszczenia zębów?:
🌞 „ Posłuchamy super piosenki i w tym czasie wymyję Ci ząbki”
🌞 „Ja śpiewam piosenkę, a ty pięknie myjesz ząbki. Podczas drugiej piosenki, ja Ci poprawię, byś miał ślicznie ząbki”
🌞 „Jak wyczyścisz sobie ząbki (wiemy, że dziecko gryzie i jedynie rusza szczoteczką w buzi), to później ja Ci trochę pomogę, wyczyszczę ząbki, żeby były lśniące i bialutkie”
🌞 „Jeśli nie chcesz dziś sam myć ząbków, to ja jeden raz u góry i jeden raz na dole wyczyszczę brudki na dwóch ząbkach”
W takim przypadku chodzi o to, by dziecko wiedziało, że dla ząbków nie ma wolnego od mycia, ale też nie będzie „męczony” za swoją „niedyspozycję”. Chodzi o to, że codziennie należy myć zęby. Zmuszanie i robienie czegoś na siłę nie powinno mieć miejsca. Musimy tak pokierować dzieckiem, aby do czynności, którą będą wykonywać przez całe życie, podchodziły naturalnie. Dzieci potrzebują czasu na przyzwyczajanie, dlatego małymi sukcesami będzie, codziennie lepsze lub nawet gorsze, ale jednak mycie zębów. Zobaczą Państwo, po pewnym czasie dziecko nie będzie się buntować, ponieważ czyszczenie zębów będzie rutyną, tak samo jak mycie rąk po przyjściu z dworu.
Nie wiemy jaką szczoteczkę wybrać? Porównanie szczoteczek ręcznych i elektrycznych dla dzieci znajdziecie na portalu dentystradzi.pl w tabeli zamieszczonej w artykule: PIERWSZA SZCZOTECZKA dla dziecka – jaka?

Czy przykład idzie z góry na temat mycia zębów?

Dziecko jest naszym lusterkiem. Nawet jeżeli wydaje się nam, że zajęte jest zabawą, to nas obserwuje. Oczywiście dowiemy się o tym, w najmniej spodziewanych okolicznościach. Zobaczymy jak zachowujemy się, odzywamy, czy reagujemy w różnych sytuacjach, w wykonaniu naszej pociechy. Dlatego jeżeli chcemy, aby dbało o swoje zęby musimy być dla niego przykładem. Najpierw osoba dorosła sobie myje zęby, jakby nigdy nic, albo z ostentacyjnym, pozytywnym zaangażowaniem. Następnie to samo krótko robi dziecku. „ Jak ja sobie umyję ząbki, to później tobie też tak pięknie wymyję ząbki – będzie super!”. Scalające rodzinę jest również wspólne oglądanie filmów o innych dzieciach, bohaterach z bajek, myjących ząbki, czy idących do dentysty. W obecnych czasach nieograniczony dostęp do Internetu, można wykorzystać w kierunku edukacji malucha.
Poniżej przesyłamy parę propozycji na you tube.com :

  •  Bajka o myciu zębów – Tajemnicza Kuchnia, Ciufcia.pl
  • HECONIA – mycie zębów
  • Śpiewające Brzdące – Myję zęby – Piosenki dla dzieci
  • SZCZOTKA – PASTA – Piosenki dla dzieci – SING SING
  • Myj zęby | Piosenka pogadanka zachęcająca do mycia zębów | MaMoMu dla dzieci

Inne pomysły na zachęcenie dziecka znajdziecie na portalu dentystaradzi.pl w artykule: „6 prezentów pomagającym dbać dziecku o zęby”

Co daje wspólne czytanie książeczek o zębach?

W księgarniach stacjonarnych jak i internetowych dostępnych jest wiele ciekawych pozycji z zakresu propagowania zachowań prozdrowotnych najmłodszych. Samo kupno książek i podarowanie dziecku, nie wpłynie na wzrost jego świadomości. Należy poświęcić trochę czasu, tak by ze spokojem przeczytać książeczkę i o niej następnie porozmawiać. Dentyści proszą, by nie mówić dziecku o swoich negatywnych doświadczeniach ze stomatologiem. Dawniej materiały, narzędzia i znieczulenia były inne. Dlatego to czego doznali dorośli, prawdopodobniej nie doświadczy dzisiejsze pokolenie. Dla dzieci są kolorowe plomby, wesołe wizyty adaptacyjne jak i nagrody za dzielne zachowanie. Warto o tym czytać. U mnie sprawdziły się poniższe książeczki:
✔️ Kicia Kocia u dentysty. Autor: Głowińska Anita
✔️ Wielkie mycie zębów w ZOO. Autor: Schoenwald Sophie
✔️ Maluszek i mycie ząbków. Autor: Oleksiejuk Anna Maria

Pamiętajmy!
Zgodnie z przysłowiem „ Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dzieci które w nawyku będą miały staranne dbanie o higienę jamy ustnej, później będą świadomymi dorosłymi ze zdrowymi ząbkami. A czy jest coś ważniejszego niż zdrowie i piękny uśmiech naszych najbliższych?

Warto uniknąć straty zębów i potrzeby uzuspełniania braków zębowych protezą zębową, mostem zębowym czy drogim implantem zęba.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI