Jak zadbać o zęby dzieci w domu? cz.1

Małe dziecko je zębami mlecznymi owoc

Jak dbać o zęby u najmłodszych dzieci, gdy nie można uczestniczyć w klasycznych wizytach kontrolnych i leczniczych w gabinecie stomatologicznym?

By maluchy miały piękne i zdrowe ząbki, nawet jeśli wizyta u stomatologa nie jest możliwa,  polecam wprowadzić w życie zasady opisane w artykule.

Karmienie piersią

Specjaliści wielu dziedzin medycyny, rekomendują karmienie piersią. Korzyści z tego rodzaju karmienia są nie do przecenienia. Dlatego jeśli to możliwe, zachęca się matki by nawet parę tygodni, 3 miesiące, czy pół roku, przystawiały dziecko do piersi. Dziecko poprzez używanie naturalnego mechanizmu ssania ułatwia sobie harmonijny rozwój wszystkich elementów jamy ustnej (prawidłowe ułożenie żuchwy, języka, stymulacja mięśni).

Karmienie butelką

Jeśli dziecko od urodzenia karmione jest butelką, to warto rozważyć zakup butelek ze smoczkami tzw. fizjologicznymi. Smoczki takie, są specjalnie zaprojektowane, by jak najwierniej odtwarzać sutek mamy i ułatwiać maluchowi ssanie, w sposób naturalny. Smoczki fizjologiczne rekomendowane są przez pediatrów oraz ortodontów.

Woda jako podstawa czystej jamy ustnej

Lekarze i dietetycy zwracają uwagę, by jak najszybciej nauczyć dziecko picia wody i popijania posiłków wodą. Woda rozcieńcza cukry pokarmowe i zmywa początek osadzającego się na powierzchni zębów osadu, czyli tak zwanej płytki nazębnej. Nawyk popijania po jedzeniu wieczornym czy nocnym, może uratować wiele zębów mlecznych przed np. próchnicą butelkową.

Popijanie sokami

Dziecko powinno jeść więcej warzyw i owoców, zamiast pić głównie soki. Oczywistym jest, że każdy rodzic od czasu do czasu kupi swojemu maluchowi, pyszny soczek w kolorowym opakowaniu. Nie powinno być to jednak codziennością dziecka, gdyż soki takie w zdecydowanej większości dosładzane są ogromną ilością cukru. Jeśli dziecko zbyt często popija takimi sokami to pH śliny zmienia się na niekorzystne, a bakterie próchnicotwórcze mają prostą i szybką pożywkę do wzrastania. W związku z powyższym oprócz próchnicy, może rozpocząć się problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Przekąski i podjadanie między posiłkami

Poleca się nie uczyć dziecka jedzenia przekąsek między posiłkami. Zaleca się nie uzależniać dziecko od smaku słodkiego. Zmniejszenie ilości najróżniejszych cukrów (tych prostych i złożonych) w jedzeniu i piciu jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Nadmiar cukru zarówno w ilości jak i/lub częstotliwości jedzenia negatywnie wpływa na stan zdrowia zębów jak również stan ogólny organizmu. Na ten temat jest wiele informacji ogólnodostępnych. Dentyści rekomendują podawanie racjonalną ilość przekąsek czy deserów od razu po głównym posiłku, tak by zmniejszyć zarówno ilość jak i częstotliwość przyjętych pokarmów. Po zjedzeniu posiłku i następującego po nim deseru, w jamie ustnej jednokrotnie dochodzi do zmiany pH śliny i podwyższenia ilości cukru wokół zębów. Z wielu powodów stomatologicznych i ogólnomedycznych jest to korzystne, gdy przerwy między jedzeniem są dłuższe.

Płatki śniadaniowe

Nie zdajemy sobie  sprawy, iż wśród wszystkiego co można zjeść w ciągu dnia, to płatki śniadaniowe według moich obserwacji są NAJGORSZE DLA ZĘBÓW. Płatki śniadaniowe, zarówno w postaci płatków owsianych czy smakowych czekoladowych kuleczek, gwiazdek i innych kształtów STRASZNIE OBLEPIAJĄ zęby. Proszę po takim pysznym śniadanku zobaczyć ząbki dziecka – będą Państwo bardzo zaskoczeni, co zobaczycie w bruzdach zębów waszych pociech. Niestety zęby oblepione płatkami są bardzo trudne do wyszczotkowania i umycia. Jeszcze nie widziałam w swojej karierze dziecka do 6 roku życia, które umiałoby doszorować takie śniadanie własnoręcznie.

Moja rada. Proszę wdrożyć poniższą zasadę jak postępować po zjedzeniu płatków śniadaniowych:

  • zaraz po zjedzeniu płatków, dziecko ogląda swoje brudne zęby w lusterku
  • samodzielnie myje zęby szczoteczką ręczną lub elektryczną
  • rodzic zawsze poprawia umyte ząbki, tak by nie było już resztek jedzenia w zębach
  • dziecko może w lusterku sprawdzić czy ząbki są czyste

Polecam artykuły: Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?Jak czyścić zęby dziecka?

Dziadek i Babcia

By opieka nad dzieckiem była efektywna wszyscy opiekunowie powinni przestrzegać tych samych zasad. Niestety wielokrotnie kochany dziadek czy babcia, mogą sobie nie zdawać sprawy, iż nie umycie zębów po całym dniu jedzenia ciasteczek i cukiereczków, czy szklaneczka soczku przed snem to zaprzepaszczenie naszej ciężkiej i konsekwentnej pracy nad dobrymi nawykami i czystą jamą ustną dziecka. Warto porozmawiać na ten temat z dziadkami, by wiedzieli, że niewiele trzeba by dziecko uniknęło dużej ilości ubytków w zębach. Wspólnie nauczmy dziecko prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.

Dygresje autorki

Dbać o zęby można zawsze i wszędzie. Nie ma lepszego, czy gorszego miejsca by przestrzegać podstawowych zasad higieny, czy zasad żywieniowych, które utrzymują uzębienie i wszystkie elementy jamy ustnej w dobrym stanie. Powodzenia życzę. W razie pytań służę pomocą.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI