Kiedy implant zęba się rusza?

dr n. med. Agnieszka Czechumska
Ruszajacy sie implant zeba i napis implant sie rusza a obok dr Agnieszksa Czechumska

Pacjenci poszukują informacji, kiedy implant zęba się rusza? Dlaczego jedni pacjenci mają implant zęba wszczepiony a na nim natychmiastowo założoną koronę protetyczną i wychodzą z gabinetu z nowym całym zębem? Dlaczego, inni muszą czekać parę miesięcy na założenie koron czy mostu na swoich nowych implantach zębowych? Dr Agnieszka Czechumska opisała stabilność pierwotną i wtórną, o której każdy pacjent powinien wiedzieć przed wszczepianiem implantu zęba. Jak dentysta ocenia ryzyko utraty wszczepu i kwalifikuje do natychmiastowego obciążenia implantu rekonstrukcją protetyczną? Z tego artykułu dowiesz się również, co to jest osteointegracja, ważny proces wpływający na sukces zabiegu implantologicznego. Znajdziesz odpowiedz na pytanie, co zrobić kiedy implant zęba się rusza lub tylko korona na implancie się rusza. Poznasz również stowarzyszenia dentystyczne związane z implantologią stomatologiczną. Zapraszamy.

Stabilność pierwotna implantu zęba

Stabilności pierwotna implantu zęba to poziom stabilizacji implantu w kości zaraz po jego wkręceniu. Lekarze uważają, że stabilność pierwotna to jeden z najważniejszych czynników wpływających na osiągnięcie szybkiej stabilnej pozycji implantu w ustalonym miejscu. Jeśli implant po wszczepieniu dobrze utrzymuje się w kości, oznacza to prawdopodobnie, że można na niego od razu założyć tymczasową koronę.

Na szybkie ustabilizowanie się implantu zęba w kości wpływ mają m.in.:

  • zdrowie ogólne organizmu (czytaj: Jak się przygotować do zabiegu wkręcenia implantu zęba?),
  • ilość i gęstość kości,
  • miejsce implantacji,
  • wykorzystana technika implantacji w tym użytych narzędzi,
  • budowa implantu (konstrukcja, długość, średnica, ukształtowanie powierzchni gwintu, materiał).

Dobra rada. Po wszczepieniu implantu zęba, pamiętaj o odebraniu certyfikatu systemu zastosowanego implantu zębowego. Ma to na celu pomoc tobie w sytuacji gdy będziesz potrzebował pomocy implantologicznej. Jeśli lekarz nie będzie wiedział jakiej marki jest użyty implant to np. założenie nowej korony przez innego lekarza będzie bardzo trudne. Wiemy, że implant zęba jest drogi dlatego warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami.

Czy brak lub mała ilość kości wyklucza wszczepienie implantu zęba?

Obecnie jeśli pacjent ma mało kości, lub jej brakuje w miejscu w którym planowany jest implant zęba, można wykonać zabiegi uzupełniające kość m.in.:

  • Augmentacja kości
  • Podniesienie dna zatoki szczękowej
  • Wypełnienie ubytków kości biomateriałami

Kiedy robi się augmentację kości przed wszczepieniem implantu zęba?

Augmentacja kości, to zabieg w którym np. z brody pacjenta pobiera się niewielki kawałek kości i umieszcza w miejscu gdzie ma być implant zęba. Taką tkankę w miejscu ubytku kości pokrywa się następnie materiałem opatrunkowym (membraną) i czeka na wygojenie. Chodzi o to, by później można w tym miejscu przeprowadzić zabieg implantologiczny w zintegrowanej własnej pełnowartościowej kości.

Kiedy robi się podniesienie dna zatoki szczękowej przed wkręceniem implantu zęba?

Zabieg podniesienia dna zatoki wykonuje się w celu zwiększania ilości potrzebnej kości do wkręcenia implantu zęba. W znieczuleniu miejscowym i/lub ogólnym, lekarz umieszcza materiał kościotwórczy w przygotowanym miejscu w dnie zatoki szczękowej. Po około 3 do 6 miesiącach może wytworzyć się pełnowartościowa nowa kość, w którą można następnie wszczepiać implanty zębów. Zabieg ten zwiększa szanse na długoterminową skuteczność utrzymania się implantu.

Ocena stabilności implantu zęba podczas zabiegu

Implantolog, czy chirurg stomatologiczny każdorazowo śródoperacyjnie ocenia stabilizację pierwotną implantu zęba. Powstaje ona m.in. na bazie kompresji mechanicznej kości otaczającej implant. Jeśli lekarz stwierdzi, brak dobrej pozycji i/lub siły utrzymania się implantu to ma pełne prawo do przerwania zabiegu.
Słaba stabilność lub całkowity jej brak, może wpłynąć na zwiększone ryzyko utraty implantu w krótkim czasie po zabiegu. W okresie gojenia się kości wokół implantu niedozwolone jest by implant wykonywał jakiekolwiek ruchy poza prawie niezauważalnymi mikro ruchami wyliczonymi w granicach 50 do 100 um.

Dobra rada. O tym, tak ważnym badaniu śródoperacyjnym i ocenie lekarza związanej z rokowaniem utrzymania się implantu, warto porozmawiać przez zabiegiem. Porozmawiaj również, czy lekarz napisze i wyda ci zwolnienie lekarskie zaraz po zabiegu implantologicznym.

Dobra stabilność pierwotna implantu zęba to często natychmiastowa odbudowa protetyczna

Gdy po zabiegu implantacji, wszczepiony implant zęba „dobrze się trzyma w kości”, czyli osiągnął dobrą stabilizację pierwotną lekarz może zezwolić na założenie korony na niego. Natychmiastowe obciążenie implantu i jego odbudowa (nawet tymczasowa) z punktu widzenia psychologicznego i estetycznego dla pacjenta jest nie do przecenienia. Również tkanki miękkie dziąsła przy szybkiej rekonstrukcji implantu, goją się korzystniej jeśli chodzi o ich docelowy kształt.

Stabilność wtórna implantu zęba

Stabilność wtórna implantu zęba, czyli jego docelowe sztywne ustawienie w kości wynika z procesów fizjologicznych kości zachodzących cały czas w jamie ustnej. Są nimi m.in.:

  • Apozycja, czyli nawarstwianie się nowej kości
  • Remodeling, czyli zmiana kości na nową

Dzięki tej stabilności, implant i umieszczona na nim np. korona lub most protetyczny, mogą być długo użytkowane w jamie ustnej. Mogą być używane do gryzienia i standardowego rozcierania pożywienia.

Dobra rada. By implant zęba jak najdłużej stabilnie stał w kości należy m.in.:

  • utrzymywać idealna higienę jamy ustnej po zabiegu,
  • stosować zalecaną dietę po wkręceniu implantu; unikać skrajnie twardego pożywienia,
  • regularnie uczęszczać na kontrole stomatologiczne i implantologiczne

Pamiętajmy, że w przychodni w której wykonywany był zabieg znajduje się karta pacjenta i wszelkie niezbędne informacje związane z przebiegiem zabiegu i procesem gojenia pozabiegowego. Warto wizyty kontrolne odbywać w tym samym miejscu i czuć się zaopiekowanym „od początku do końca”.

Ruszający się implant zęba

Ruszający się implant zęba może oznaczać stan zapalny tkanek utrzymujących implant w kości. Jeśli implant się rusza trzeba natychmiast umówić się na kontrolę do implantologia, dentysty lub periodontologa. Lekarz sprawdzi czy wokół implantu nie zaczęła się choroba popularnie nazywana periimplantitis. W pierwszym okresie jest ona możliwa do wyleczenia, a implant zęba pozostanie ustabilizowany w swoim położeniu. Jeśli implant zęba rusza się zbyt mocno lub zbyt długo może okazać się że jest on nie do uratowania. Dlatego w przypadku gdy poczuje się drgania implantu, lekkie poluzowanie czy zauważy się jego pochylenie należy bezzwłocznie udać się do gabinetu dentysty na badanie i zdjęcie radiologiczne.

Korona na implancie zęba się ruszam, co zrobić?

Jeśli korona na implancie zęba się rusza oznacza to że mogła np. pęknąć lub poluzować się na gwincie na którym została silnie i precyzyjnie założona.

  • Jeśli korona protetyczna pękła na implancie to dentysta lub protetyk może ją zdjąć i wykonać nową pełnowartościową koronę protetyczną.
  • Jeśli korona na implancie się poluzowała to możliwe jest jej silniejsze dokręcenie. Samemu w warunkach domowych nie należy dokręcać ani wpychać korony na implancie. Może grozić to połamaniem implantu lub urazem kości w której jest zintegrowany implant.

Ruszająca się korona na implancie to powód by jak najszybciej pójść na kontrolę do protetyka, stomatologa lub implantologia. Ruszająca się korona może być zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego nie można bagatelizować takiej sytuacji.

Stowarzyszenia dentystyczne związane z implantami zębowymi

W Polsce istnieją zarówno stowarzyszenia, jak i organizacje związane z leczeniem implantami zębowymi. Zachęcamy by dowiedzieć się np. jak działa dla dobra pacjenta Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej. Podobną działalność edukacyjno-szkoleniową oraz protekcyjną w odniesieniu do polskiego pacjenta ma w statusie Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne.

Bibliografia na temat ruszających się implantów zębowych

  • Ocena porównawcza stabilizacji pierwotnej implantów stomatologicznych. Szymon Frank, Monika Jodko, Andrzej Wojtowicz, Dental Forum 1.2012/XXXX
  • Bartosz Leda Analiza stabilizacji pierwotnej i wtórnej wszczepów o zmodyfikowanych powierzchniach aktywnych Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych Z Kliniki Protetyki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Promotor Prof. dr hab. Wiesław Hędzelek Poznań 2013
  • Implantologia stomatologiczna M.S. Block red. wyd. pol. Mariusz Duda Wyd. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia B. Koeck W. Wagner red. wyd. pol. Stanisław Majewski, Wyda. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia Estetyczna – Zasady postępowania z tkankami miękkimi i twardymi. Patrick Palacci, Ingvar Ericsson Wyd. Wydawnictwo Kwintesencja
  • Powiklania-implantoprotetyczne-podzial-etiologia-klasyfikacja-powiklan-czesc-I.pdf

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia implantologicznego. Pamiętaj implant to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI