Kto może leczyć nakładkami?

Redakcja portalu
nakladka ortodontyczna trzymana w reku moze leczyc dentysta i ortodonta

Leczenie przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi do prostowania zębów oferuje coraz więcej dentystów i ortodontów. Powstaje pytanie, kogo wybrać do „prostowania swoich zębów nakładkami”? Jaka jest różnica w leczeniu nakładkami ortodontycznymi u stomatologa ogólnego, a specjalisty ortodonty? Czy protetyk może wykonać takie leczenie ortodontyczne przed zacementowaniem licówek, czy wykonaniem mostów protetycznych? Czy implantolog może leczyć nakładkami? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Kto leczy nakładkami ortodontycznymi?

Zwiększone zapotrzebowanie na estetyczne leczenie ortodontyczne nakładkami, spowodowało, że w coraz większej ilości przychodni dostępna jest ta usługa. Wielu lekarzy praktykuje leczenie nakładkami różnych firm. Pacjent ma problem z wyborem zarówno marki nakładek, którymi chciałby być leczony, jak i wyborem lekarza, któremu zaufa aby to leczenie przeprowadził.

Do ortodonty warto się udać do oceny swojego zgryzu, pod kątem potrzeby leczenia ortodontycznego. Warto wiedzieć, że w Polsce leczeniem nakładkami wad zgryzu, może zajmować się każdy stomatolog. Nie jest obligatoryjne by pojedyncze lub „małe” zmiany ustawienia zębów przednich, czy bocznych, prowadził specjalista ortodonta.

Ortodonta leczy każdą wadę zgryzu

Wady zgryzu związane z potrzebą połączenia wysokospecjalistycznej wiedzy oraz zaawansowanych technik leczenia ortodontycznego, czy sposobów „prostowania zębów”  leczone są przez lekarza specjalistę ortodoncji. Lekarz po ukończeniu specjalizacji i zdaniu egzaminu państwowego, na co dzień zajmuje się m.in. analizą szczęki, żuchwy i zębów w kontekście ich idealnego ustawienia.

Konsultację i ewentualne leczenie u ortodonty, przeprowadzamy m.in. gdy:

  • Potrzebna jest analiza zgryzu pod kątem wady ortodontycznej.
  • Niezbędna jest ocena, czy dana wada zgryzu wymaga leczenia przez ortodontę.
  • Potrzebna jest opinia, czy wadę należy leczyć operacyjnie.
  • Potrzebna jest ocena, czy wadę można leczyć nakładkami, czy aparatem stałym.
  • Mamy wady tj. zgryz krzyżowy, przewieszony, zgryz otwarty i głęboki.
  • Występują dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego.
  • Badanie trzeba przeprowadzić u dzieci i seniorów.
  • Występują problemy z przyzębiem (parodontoza).
  • Lekarz ogólny zasugerował taką konsultację.

Jakie wady zgryzu leczy nakładkami ortodontycznymi dentysta?

Dentysta, który zdobył kompetencje leczenia nakładkami, jest wykwalifikowanym lekarzem do przeprowadzenia leczeń wad zgryzu tą metodą. Stomatolodzy ogólni leczą m.in. stłoczenia zębów przednich dolnych i górnych, czy „przekrzywione” zęby pojedyncze lub liczne. Warto wiedzieć, że w Polsce są stomatolodzy ogólni, którzy również posiadają kompetencje leczenia skomplikowanych wad zgryzu zarówno nakładkami ortodontycznymi jak i aparatami stałymi.

Popularnym leczeniem ortodontycznym prowadzonym przez dentystów jest „wyrównanie” zębów przed planowaną rekonstrukcją protetyczną np. mostem lub koroną. Gdy brakuje miejsca pod implant, to poprawne ustawienie zębów wokół pustej luki w łuku zębowym można zaplanować m.in. leczeniem nakładkami ortodontycznymi, dlatego wielu dentystów się tego podejmuje.

Kto może leczyć nakładkami dzieci?

W Polsce coraz więcej dentystów i ortodontów leczy nakładkami wady zgryzu dzieci. Leczenie nakładkami dzieci różni się znacznie od tego prowadzonego u dorosłych. U dzieci należy szybko podejmować decyzje i dość często przychodzić na wizyty kontrolne. Leczenie bywa długie. Poniżej wymieniono niektóre firmy nakładkowe, w których można leczyć dzieci aligneram np. :

  • Invisalign
  • Orthero
  • Orthocaps
  • Clear Aligner

Najmniejsze wady zębowe leczone nakładkami bez nadzoru lekarza dentysty

Na całym świecie, w tym w Polsce, oferowane są opcje „szeregowania” zębów bez wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Leczenie takie oferują firmy które po pobraniu skanu 3D zębów pacjenta i analizie dostarczonej dokumentacji medycznej, oraz stomatologicznej, zlecają wykonanie planu leczenia lekarzowi. Dentysta bez bezpośredniego badania pacjenta, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo leczenia i jego skuteczność, planuje etapy  małoinwazyjnego leczenia ortodontycznego. Ograniczenia w ilości i czasie przyjmowania pacjentów w czasie pandemii Covid-19 sprawiły, że taka forma leczenia szybko się rozpowszechniła.

Leczenie ortodontyczne nakładkami bez wizyt kontrolnych

W Polsce  firmami w zakresie leczenia ortodontycznego nakładkami, bez przeprowadzania wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, są m.in. niemiecki Dr Smile, czy polski Hello Smile.

Należy pamiętać, że wybór takiej metody leczenia ortodontycznego zębów powinien być bardzo przemyślany. Jeśli można skorzystać z leczenia u ortodonty lub stomatologa to rekomenduje się każdorazowo by była to pierwsza opcja do wyboru. Dobrym pomysłem jest zasięgnąć opinii ortodonty, czy swoją wadę zgryzu można leczyć w taki sposób. Niektórzy pacjenci z minimalnymi zmianami zębowymi i małymi wadami zgryzu mogą się do niej zakwalifikować i otrzymać dla siebie plan leczenia.

Warto wiedzieć, że nawet w takich firmach jak Dr Smile czy Hello Smile jeśli lekarz prowadzący zdalne leczenie zauważy potrzebę kontroli to pacjent może być zapraszany jest do jednego z gabinetów partnerskich firm i wykonywana jest rewizja lub sprawdzenie bezpieczeństwa leczenia.

Ogólne informacje na temat leczenia ortodontycznego nakładkami

Wszystkie wady zgryzu może leczyć ortodonta. Warto wiedzieć, że nie każdy ortodonta leczy natomiast nakładkami ortodontycznymi. Z tego powodu niektóre wady zgryzu, czy przygotowanie do leczenia protetycznego może prowadzić  przeszkolony w tym zakresie stomatolog.

Na uwagę zasługuje fakt, że jest grono bardzo dobrze wyszkolonych dentystów leczących nawet skomplikowane wady zgryzu. Każdy lekarz informuje pacjenta, czy dany problem ortodontyczny można leczyć aparatem stałym, czy przezroczystymi nakładkami.

Kto decyduje o leczeniu pacjenta nakładkami?

Reasumując, to dentysta decyduje czy jest w stanie podjąć się leczenia ortodontycznego nakładkami. Sprawa podobnie się ma w odniesieniu do wykonania np. korony protetycznej. Każdy protetyk wykona koronę protetyczną. Z drugiej strony natomiast jest ogromna ilość dentystów, którzy specjalizują się w skomplikowanych rekonstrukcjach protetycznych, w tym koronach czy mostach.

Jak widać na powyższych przykładach to głównie umiejętności i doświadczenie wpływają na ofertę stomatologów, czy ortodontów. Oferowanie swoim pacjentom leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby wymaga wiedzy z zakresu diagnostyki i leczenia wad zgryzu oraz umiejętności pracy nakładkami, które zdobywa się na szkoleniach i kursach. Dopiero taki lekarz wykona  plan leczenia 3D, a na wizytach kontrolnych będzie kompetentnie weryfikował jakość noszenia nakładek i postępy leczenia twojej wady zgryzu.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI