Kto może leczyć nakładkami?

nakladka ortodontyczna trzymana w reku moze leczyc dentysta i ortodonta

Leczenie przezroczystymi nakładkami do prostowania zębów oferuje coraz więcej dentystów i ortodontów. Powstaje pytanie, kogo wybrać do „prostowania swoich zębów”? Jaka jest różnica w leczeniu nakładkami ortodontycznymi u stomatologa ogólnego, a specjalisty ortodonty? Czy protetyk może wykonać takie leczenie ortodontyczne przed zacementowaniem licówek, czy mostów? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Kto leczy nakładkami ortodontycznymi?

Zwiększone zapotrzebowanie na estetyczne i relatywnie krótkie leczenie ortodontyczne nakładkami, spowodowało, że w coraz większej ilości przychodni dostępna jest ta usługa. Wielu lekarzy praktykuje leczenie nakładkami różnych firm. Pacjent ma problem z wyborem zarówno marki nakładek, którymi chciałby być leczony, jak i wyborem lekarza, któremu zaufa aby to leczenie przeprowadził.

Do ortodonty należy się udać każdorazowo do oceny swojego zgryzu, pod kątem potrzeby leczenia ortodontycznego. Warto wiedzieć, że w Polsce jak i prawie na całym świecie, leczenie nakładkami małych i „średnich” wad zgryzu, może zajmować się każdy stomatolog. Nie jest obligatoryjne by pojedyncze lub „małe” zmiany ustawienia zębów przednich, czy bocznych, prowadził specjalista.

Ortodonta leczy każdą wadę zgryzu

Duże wady zgryzu związane z potrzebą połączenia wielu technik leczenia ortodontycznego, czy sposobów „prostowania zębów” powinny być leczone przez specjalistę ortodoncji. Lekarz taki na co dzień zajmuje się analizą szczęki, żuchwy i zębów w kontekście ich idealnego ustawienia.

Konsultację i ewentualne leczenie u ortodonty, przeprowadzamy m.in. gdy:

 • Potrzebna jest analiza zgryzu pod kątem wady ortodontycznej.
 • Niezbędna jest ocena, czy dana wada zgryzu wymaga leczenia przez ortodontę.
 • Potrzebna jest opinia, czy wadę należy leczyć operacyjnie.
 • Potrzebna jest ocena, czy wadę można leczyć nakładkami, czy aparatem stałym.
 • Mamy wady tj. zgryz krzyżowy, przewieszony, zgryz otwarty i głęboki. One zawsze powinny najpierw zostać ocenione przez ortodontę.
 • Występują dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego.
 • Badanie trzeba przeprowadzić u dzieci i seniorów.
 • Występują problemy z przyzębiem (parodontoza).
 • Lekarz ogólny zasugerował taką konsultację.

W Polsce jest coraz większa ilość pacjentów leczonych nakładkami SureSmile, Invisalign, Clear Correct.

Dentysta leczy głównie „małe i średnie” wady zgryzu

Dentysta, który zdobył kompetencje leczenia nakładkami, jest wykwalifikowanym lekarzem do przeprowadzenia znacznej części leczeń wad zgryzu. Stomatolodzy ogólni z wielkimi sukcesami leczą m.in. stłoczenia zębów przednich dolnych i górnych, gdy nie trzeba zmieniać ustawienia relacji żuchwy do szczęki. Lekarze tacy leczą „przekrzywione” zęby pojedyncze lub liczne.

Popularnym leczeniem ortodontycznym prowadzonym przez dentystów jest wyrównanie zębów przed planowaną rekonstrukcją protetyczną np. mostem lub koroną. Gdy brakuje miejsca pod implant, to poprawne ustawienie zębów wokół pustej luki w łuku zębowym jest dość przewidywalne, dlatego wielu dentystów się tego podejmuje np. nakładkami Pro Smile, Once Aligner czy Clear Aligner.

Kto może leczyć nakładkami dzieci?

W Polsce coraz więcej dentystów i ortodontów leczy nakładkami wady zgryzu dzieci. Leczenie nakładkami dzieci różni się znacznie od tego prowadzonego u dorosłych. U dzieci należy szybko podejmować decyzje i dość często przychodzić na wizyty kontrolne. Leczenie bywa długie, ale lekarze czasami stosują przerwy w leczeniu. W poniższych firmach nakładkowych można już leczyć dzieci alignerami:

 • Invisalign
 • Orthero
 • Orthocaps
 • Clear Aligner

Najmniejsze wady zębowe leczone bez nadzoru lekarza

Na całym świecie, w tym w Polsce, oferowane są opcje „szeregowania” zębów bez wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Leczenie takie oferują firmy które po pobraniu skanu 3D zębów pacjenta i analizie dostarczonej dokumentacji medycznej, oraz stomatologicznej, zlecają wykonanie planu leczenia lekarzowi. Dentysta bez bezpośredniego badania pacjenta, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo leczenia i jego przewidywalną skuteczność, planuje etapy krótkiego i małoinwazyjnego leczenia ortodontycznego. Ograniczenia w ilości i czasie przyjmowania pacjentów w czasie pandemii Covid-19 sprawiły, że taka forma leczenia szybko się rozpowszechniła.

Leczenie ortodontyczne bez wizyt kontrolnych

W Polsce dość popularnymi firmami w zakresie leczenia ortodontycznego nakładkami, bez przeprowadzania wizyt kontrolnych, są niemiecki Dr Smile, czy polski Hello Smile.

Należy pamiętać, że wybór takiej metody leczenia ortodontycznego zębów powinien być bardzo przemyślany. Jeśli można skorzystać z leczenia u ortodonty lub stomatologa to rekomenduje się każdorazowo by była to pierwsza opcja do wyboru. Dobrym pomysłem jest zasięgnąć opinii ortodonty, czy swoją wadę zgryzu można leczyć w taki sposób. Pacjenci z minimalnymi zmianami zębowymi i małymi wadami zgryzu mogą się do niej zakwalifikować i otrzymać dla siebie dobry plan leczenia. Ale wiedzę na ten temat zdobyć można głównie na fotelu u lekarza leczącego nakładkami ortodontycznymi.

Ogólne informacje

Wszystkie wady zgryzu może leczyć ortodonta. Warto wiedzieć, że nie każdy ortodonta leczy natomiast nakładkami ortodontycznymi. Z tego powodu niewielkie wady zgryzu, czy przygotowanie do leczenia protetycznego może prowadzić każdy przeszkolony w tym zakresie stomatolog.

Na uwagę zasługuje fakt, że jest grono bardzo dobrze wyszkolonych dentystów leczących nawet skomplikowane wady zgryzu. Każdy lekarz informuje pacjenta, czy dany problem ortodontyczny można leczyć aparatem stałym, czy przezroczystymi nakładkami.

Kto decyduje o leczeniu pacjenta nakładkami?

Reasumując, to dentysta decyduje czy jest w stanie podjąć się leczenia ortodontycznego nakładkami. Sprawa podobnie się ma w odniesieniu do wykonania np. korony protetycznej. Każdy protetyk wykona koronę protetyczną. Z drugiej strony natomiast jest ogromna ilość dentystów, którzy specjalizują się w skomplikowanych rekonstrukcjach protetycznych, w tym koronach czy mostach.

Jak widać na powyższych przykładach to głównie umiejętności i doświadczenie wpływają na ofertę stomatologów, czy ortodontów. Oferowanie swoim pacjentom leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby wymaga wiedzy z zakresu diagnostyki i leczenia wad zgryzu oraz umiejętności pracy nakładkami, które zdobywa się na szkoleniach i kursach. Dopiero taki lekarz z powodzeniem wykona dobry plan leczenia, a na wizytach kontrolnych z sukcesami będzie weryfikował jakość noszenia nakładek i postępy leczenia twojej wady zgryzu.

Gdzie są gabinety, w których leczy się nakładkami?

W polskim Internecie mało jest miejsc informujących o placówkach, w których leczą cyfrowi dentyści. Każda firma na swojej stronie internetowej posiada listę lekarzy pracujących danym systemem nakładkowy. W związku z powyższym Portal DentystaRadzi.pl wychodzi naprzeciw Państwa oczekiwaniom i potrzebom.

Jeśli szukasz lekarza leczącego nakładkami w swojej okolicy?
NAPISZ DO NAS

kontakt@dentystaradzi.pl

Podaj swój kod pocztowy.

My wyślemy Ci najbliższe twojej lokalizacji cyfrowe gabinety.

Wszystko po to byś jak najszybciej dowiedział/a się, czy Twoją wadę zgryzu można leczyć nakładkami?

INFORMACJE DLA DENTYSTY

Jesteś dentystą, który chciałby zacząć pracę z nakładkami?
Chciałbyś dostać informacje, jakie pierwsze kroki należy wykonać by nie popełnić żadnych błędów organizacyjnych i klinicznych?

NAPISZ DO NAS
agnieszka@dentystaradzi.pl

Wpisz tylko swoje imię i nazwisko oraz najważniejsze problemy w których ja i moi współpracownicy mielibyśmy Ci pomóc.
Znamy się na tym. Prowadzimy szkolenia i wykłady z wprowadzania nakładek do gabinetów stomatologów ogólnie praktykujących. Zajrzyj również do artykułu, z czego składa się cyfrowa ortodoncja.

Kontakt i pierwsza pomoc w tym zakresie są całkowicie bezpłatne dla dentystów chcących się rozwijać.

Czekam na Twojego maila,
Dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI