Mleczaki – Jakie są objawy miejscowe przy ząbkowaniu?

Pierwsze zęby mleczne płaczące dziecko w

Mleczaki – Jakie są objawy miejscowe towarzyszące ząbkowaniu?

Ząbkowanie u dziecka to trudny czas dla całej rodziny.

Ząbkowaniu towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk dziąseł oraz zmiany miejscowe w jamie ustnej.

Zapalenie dziąsła

charakteryzujące się zaczerwienieniem i/lub obrzmieniem miejscowym dziąsła. Na podłożu stanu zapalnego dziąsła, może dojść do delikatnego zakażenia. Wynikające z tego powikłanie to np. zropienia mieszka zębowego, czyli otoczki w której wyrzyna się ząb. Jeśli rodzic w porę nie rozpozna tych objawów to na bazie zapalenia dziąsła, może rozwinąć się zarówno ropień dziąsła jak i zapalenie kości.

Zapalenie dziąsła typowe dla wyrzynającego się zęba (Gingivitis eruptiva)

jest silniejsze niż powyżej opisany miejscowy początkowy stan zapalny dziąsła. Jest to nasilone zapalenie dziąseł, manifestujące się znacznym zaczerwieniem i dość wyraźnym obrzmieniem. W płynie kieszonki dziąsłowej, wokół wyrzynających się zębów, obecnych jest wiele czynników prozapalnych. Skorelowane może być z występowaniem objawów ogólnych takich jak: stan podgorączkowy, zaburzenia snu, zaburzenia z przewodu pokarmowego, zmniejszenie apetytu u dziecka.

Zasinienie błony śluzowej nad wyrzynającym się zębem

najczęściej spowodowane jest występowaniem krwiaka, powstałego na skutek mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej, przez wyrzynający się ząb. Zasinienie to znika po ukazaniu się zęba w buzi

Torbiel zawiązkowa

jest to struktura powstała wokół wyrzynającego się w kości zęba, która utrudnia jego wyrzynanie. Jeśli czują Państwo twardy punkcik pod dziąsłem, a ząb nie wyrznął się przez następne 4-6 tygodni, jest to wskazanie do konsultacji u pedodonty (stomatologa dziecięcego).

Zakażenie dziąsła związane z uszkodzeniem mechanicznym

Spowodowane jest one wkładaniem do jamy ustnej brudnych i twardych przedmiotów: zabawek, gryzaków, smoczków. Zakażenie może powstać również na podłożu rany i słabej higieny jamy ustnej.

Uwaga dodatkowa.

U dzieci bywa, że na dolnej stronie języka lub na wargach rodzic dostrzeże ranę lub owrzodzenie. Jest to tzw. Owrzodzenie Ryga. Spowodowane jest ono drażnieniem delikatnej błony śluzowej przez ostre brzegi np. zębów siecznych dolnych. Owrzodzenia te, ciężko się goją, ponieważ podrażnienie trwa przez dłuższy czas. Często też zdarza się nadkażane, przez wkładane do buzi brudne palce, czy przedmioty. Warto zasięgnąć rady specjalisty, jak postępować w przypadku swojego dziecka. Każde dziecko powinno być oceniane indywidualnie, i tak też dobierane powinny być zabiegi profilaktyczne i lecznicze.

Dygresja  autorki

Ząbkowanie to trudny czas dla dziecka i tym samym całej rodziny.  Towarzyszące ząbkowaniu dolegliwości należy kontrolować z dużą starannością. Wszystko to dzieje się w obrębie głowy dziecka, i może mieć różny przebieg. Każde dziecko jest inne i u każdego ten proces przebiega inaczej. Ważne jest abyśmy mieli świadomość co się dzieje i jak reagować. W takich sytuacjach najważniejsza jest higiena jamy ustnej. U moich dzieci ząbkowanie przebiegało bez stanów zapalnych, co nie znaczy, że noce były spokojnie przespane.

Jeżeli macie państwo pytania piszcie, chętnie odpowiem.

Dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI