Mleczaki – Jakie są objawy ogólne przy ząbkowaniu?

Uśmiechnięty chłopiec myje zęby mleczne

Mleczaki – Jakie są objawy ogólne towarzyszące ząbkowaniu?

Pediatrzy i stomatolodzy dziecięcy od dawna badają objawy występujące podczas ząbkowania.

W środowisku rodziców krążą liczne mity związane z tym tematem.

Co warto wiedzieć aby pomóc rodzinie przejść ten trudny okres? W artykule uwzględniłam większość ważnych kwestii związanych z objawami ogólnymi u dziecka podczas wyrzynania się pierwszych ząbków mlecznych.

Objawy ogólne ząbkowania

Procesowi pierwszego ząbkowania najczęściej towarzyszą następujące zachowania dzieci i objawy ogólne:

  • gryzienie twardych przedmiotów
  • obfite ślinienie
  • niepokój dziecka
  • zaburzenia snu
  • brak łaknienia
  • biegunki
  • gorączki lub gorączki z biegunką
  • luźne stolce

Większość tych objawów jest skutkiem dolegliwości bólowych.

Objawy te najsilniej występują  podczas wyrzynania siekaczy dolnych i górnych, czyli podczas pokazywania się pierwszych zębów w jamie ustnej. Kolejny etap znacznych dolegliwości następuje podczas wyrzynania się  pierwszych zębów trzonowych, czyli czwórek mlecznych górnych i dolnych.

8 dniowe okienko ząbkowania

W medycynie zdefiniowano okres ząbkowania na 8 dniowe okienko podzielone na 3 etapy:

  • cztery dni przed wyrznięciem zęba – znacznie zwiększenie się objawów
  • w trakcie erupcji (przebijania się przez dziąsło)
  •  trzy dni po ukazaniu się zęba w jamie ustnej

Należy podkreślić, iż u około 1/3 maluchów nie występują objawy ogólne. U ok ¼  stwierdza się objawy ogólne. Ta grupa wymaga szczególnej obserwacji i troski.

Kiedy i które zęby mleczne wyrzynają się znajdziesz w artykule Mleczaki – Kiedy wyrzynają się zęby mleczne?

Jest wiele mitów związanych z tematem ząbkowania. Warto zasięgnąć porady dentysty w przypadku nawet najmniejszej wątpliwości.

Przeczytać można o tym w artykule Macknin ML et al.: Symptoms associated with infant teething: a prospective study. Pediatrics 2000;105 (4 Pt 1):747-752.

Ząbkowanie a ciepłota ciała u dziecka

Większość rodziców wiąże wyrzynanie zębów z podwyższeniem ciepłoty ciała. Nie ma to potwierdzenia w badaniach lekarzy.

Owszem u znacznej części dzieci występuje stan podgorączkowy podczas wyrzynania zębów, oscylujący między 37,10C a 37,80C.

Pediatrzy i stomatolodzy jednogłośnie podkreślają, że temperatura powyżej 38,50C, nie jest związana z procesem wyrzynania się zębów. Najczęstszą przyczyną jest rozwijające się zakażenie ogólnoustrojowe. Dlatego watro przy takiej temperaturze skorzystać z porady pediatry.  Ogólnie przyjęta zasada: utrzymująca się temperatura powyżej 380C, trwająca dłużej niż trzy dni, wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej.

Ślinienie w czasie ząbkowania

Małe dziecko nie ma opanowanej dobrze umiejętności połykania, dlatego wyrzynanie się zębów i mechaniczne drażnienie, pobudza wydzielanie śliny. Brak efektywnego połykania sprawia, że wygląda, że śliny jest za dużo. Po opanowaniu umiejętności połykania, ten objaw się zmniejsza gdyż dziecko efektywniej przełyka ślinę.

Wysypka lub wysuszenie skóry wokół ust

Ponieważ dziecko nie ma koordynacji ruchowej, dlatego oślinionymi rączkami przeciera wielokrotnie po ustach, bródce, co może podrażniać skórę w tej okolicy.

W ślinie są enzymy z odmiennym pH niż skóra, i jest to przyczyną jej podrażnienia.  W związku z czym, na twarzy dziecka może powstać wysypka lub wysuszenie skóry.  Zmiany skórne należy regularnie czyścić i natłuszczać, by nie zostały nadkażone i nie powstały z nich ropne krostki, czy trudno się gojące rany.

Warto dopilnować by dziecko miało regularnie oczyszczane ręce i buzie. Częsta zmiana oślinionego ubranka na suche, pomoże w utrzymaniu odpowiedniej higieny dziecka.

Dygresja autorki

Trudny czas wyrzynania zębów  u dziecka małego czy większego to chwile niepokoju rodziców. Czy wszystko przebiega prawidłowo? Jeżeli rozumiemy jak ten proces wygląda, wiemy jakie towarzyszą mu objawy, jesteśmy spokojniejsi. Spokojny rodzic, to spokojniejsze dziecko. W takich trudnych chwilach, pogodny uśmiech, pewność i spokój w postępowaniu uspokajają malucha. Dodając do tego szczególną higienę, mamy szansę na spokojnie przespaną noc.  U mnie się sprawdziło. Proszę podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. Na pytania  chętnie odpowiem.

Dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI