Nakładki prostujące na zęby

Redakcja portalu
Nakładki prostujące na zęby różnych firm porozrzucane na stole wraz z dwoma modelami zebów na których też są przezroczyte nakładki na zęby

Nakładki prostujące na zęby i skanery, to najszybciej rozwijające się części współczesnej cyfrowej ortodoncji. Każda osoba szukająca sposobu na prostowanie swoich zębów, powinna być świadoma, że istnieje leczenie przezroczystymi nakładkami na zęby. Coraz więcej lekarzy praktykujących ortodoncję, zna ten alternatywny sposób leczenia w stosunku do klasycznych metalowych aparatów klejonych na zęby. W Polsce coraz więcej pacjentów dorosłych ale też dzieci, kwalifikuje się i leczy ortodontycznie właśnie nakładkami.

Co to są nakładki prostujące na zęby?

Nakładki prostujące na zęby to rodzaj estetycznego aparatu ortodontycznego ruchomego. W zależności od potrzeby można zdjąć ją z zębów, a następnie ponownie założyć. Wykonana jest z certyfikowanych materiałów termoplastycznych przeznaczonych do użytku w ustach pacjenta. Nakładki projektowane są  w wysokospecjalistycznych oprogramowaniach komputerowych na modelach zębów 3D. Potoczne nazwy to wkładki na zęby, nakładki korekcyjne na zęby, czy nakładki kosmetyczne na zęby. Gama rodzajów, kształtów, materiałów oraz ich zastosowań na świecie i w Polsce jest ogromna. Opinie na temat tego typu aparatu, są coraz lepsze, zarówno wśród dentystów jak i samych pacjentów. Wynika to z nieustannego rozwoju zarówno technologii produkcji, jak i modyfikacji stosowanych w tym celu materiałów, oraz możliwości leczenia coraz większej gamy wad zgryzu. Cena leczenia tym aparatem również z roku na rok ulega obniżeniu.

Zalety i wady

W tabeli umieszczone są zalety i wady leczenia nakładkami prostującymi na zęby. Atuty i słabości nakładek opisane są zarówno z punktu widzenia pacjenta jak i dentysty.

ZALETY

 

 

 • wysoka estetyka i komfort noszenia
 • bezpieczeństwo 
 • można zobaczyć wizualizację swojego uśmiechu
 • przewidywalna ilość wizyt kontrolnych
 • z góry określony przybliżony czas leczenia
 • ilość nakładek określona w planie leczenia
 • brak potrzeby zmiany nawyków żywieniowych
 • czyszczenie zębów i jamy ustnej nie ulega zmianie
 • nakładki można zdjąć z zębów w przypadku ważnej sytuacji np. w pracy
 • w czasie pobytu w szpitalu można kontynuować leczenie
 • można wykonywać zdjęcia radiologiczne i rezonans magnetyczny
 • w większości firmach, całkowita cena za leczenie znana jest na początku 
 • prawie nie występują wizyty awaryjne
 • nie istnieje dolny i górny limit wieku pacjenta

WADY 

 • mogą się zgubić
 • ciepło zniekształca nakładki, dlatego nie można w nich pić gorących napojów
 • wysoka cena
 • mogą się połamać
 • mała ilość lekarzy praktykujących leczenie nakładkami
 • duże wady zgryzu wymagają zastosowania elementów dodatkowych np. wyciągów czy miniimplantów
 • coraz większa ilość  firm nakładkowych sprawia, że pacjent ma trudność z podjęciem decyzji który system wybrać
 • bywają dostępne w Internecie nakładki produkowane na drukarkach 3D, z materiałów niecertyfikowanych, oraz wykonane plany leczenia nie przez lekarzy, co bezpośrednio może zagrozić zdrowiu pacjenta.

Pamiętaj nakładki ortodontyczne to wyrób medyczny, który może nie być odpowiedni dla Ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Więcej na temat możliwych powikłań leczenia ortodontycznego w tym nakładkami przeczytasz w oddzielnym artykule „Powikłania leczenia ortodontycznego aparatem stałym i nakładkowym„.

Cena

dwie nakladki prostujace na zeby trzymane w rekawiczce na tle pieniedzy

 

 

Cena prostowania zębów nakładami zależy przede wszystkim od nasilenia wady ortodontycznej, czasu leczenia oraz marki firmy nakładkowej. Małe wady możemy wyleczyć tańszymi nakładkami, jednak przy bardziej złożonym leczeniu należy nastawić się na droższe nakładki. Ceny oscylują w granicach między 4 000 zł a nawet 22 000 zł.

 

Porównanie cen nakładek prostujących zęby 2023

W roku 2023 cena nakładek prostujących na zęby w części przychodni została podwyższona, w porównaniu do roku poprzedniego. W tabeli umieszczono tegoroczne średnie ceny nakładek ortodontycznych w Polsce.

Nakładki prostujące zęby

Cena w 2023 r.

Hello Smile

5 700 zł – 9 500 zł

Dr Smile

6 790 zł – 11 390 zł

Pro Smile

3 200 zł – 10 000 zł

U Smile

3 750 zł – 11 000 zł

Orthero

4 000 zł – 16 000 zł

Invisalign

4 500 zł – 26 000 zł

Orthocaps

8 000 zł – 16 000 zł

Clear Correct

5 000 zł – 13 000 zł

Najdroższe pakiety leczenia występują w amerykańskim systemie Invisalign, czy niemieckim Orthocpas. Tu cena sięga nawet 16 000 zł do 26 000 zł za kompleksowe leczenie wad ortodontycznych. Cena za leczenie systemem CA ClearAligner lub w opcji FLEX ClearCorrect nie jest jednoznacznie określona na początku leczenia. W tych firmach płatność odbywa się w etapach, za kolejne produkowane nakładki. Konkurencyjne ceny ma turecka firma Orthero, czy polska Hello Smile. Tu za kwotę od około 5 000 zł do około 9 000 zł, można wyleczyć znaczą część średnich wad ortodontycznych. Warto wiedzieć, że w cyfrowych systemach ortodontycznych czas leczenia jest określony w przybliżeniu już na początku leczenia. Wizyty kontrolne natomiast w większości firm są za darmo.

Różnice między nakładkami a aparatem metalowym

Bezpieczeństwo leczenia

W aparacie stałym, na zęby nakleja się metalowe, lub estetyczne zamki ortodontyczne. Oznacza to, że w trakcie leczenia zamki te mogą odkleić się od zęba, lub zostać z niego zdarte podczas np. jedzenia. Jest to  sytuacja zagrażająca zarówno zdrowiu jak i życiu pacjenta. W alignerach na zęby nie nakleja się zamków. Część leczenia natomiast może wymagać zastosowania tzw. naczepów (ang. Attachments). Naczepy to małe punkty, w różnych kształtach, wykonane z estetycznego materiału stomatologicznego, z którego wykonuje się wypełnienia w zębach tzw. plomby. Punkciki te nakleja się na zęby, w celu  zwiększenia precyzji ruchu zębów, albo lepszego utrzymania nakładki na zębach. Po leczeniu naczepy te ściągane są z powierzchni zębów, bez pozostawienia śladów. Punkciki te, tak jak plomby prawie nigdy nie ulegają złamaniu czy odczepieniu się od zęba, dlatego uznane są za bezpieczne.

Zęby z naczepami (tzw. attachments) z białego materiału stomatologicznego umieszczonymi na zębach w celu bardziej precyzyjnych ruchów zębów podczas leczenia nakładkami prostującymi na zęby.

Higiena

W trakcie leczenia aparat nakładkowy zdejmuje się do jedzenia. Zabiegi higieniczne wykonuje się również na zębach bez aparatu co oznacza, że uzębienie czyści się tak jak przed leczeniem. Dlatego higienę jamy ustnej można utrzymać na wysokim poziomie.

Dla porównania podczas leczenia aparatem stałym naklejanym na zęby, należy przestrzegać reżimu dietetycznego oraz higienicznego jamy ustnej. Nie można jeść twardych pokarmów ani oblepiających zamki. Po każdym jedzeniu należy wyczyścić zęby i zamki tak by nie pozostały w jamie ustnej żadne resztki pokarmu. Jedno i drugie bywa kłopotliwe, kiedy pracujemy, lub nie mamy do tego cierpliwości i motywacji. Konsekwencją nieprzestrzegania powyższych reżimów jest np. powstawanie białych plam, czyli próchnicy, wokół zamków. Możliwe jest również odklejanie się zamków.

Czas leczenia

Przeciętny czas leczenia aparatem stałym wynosi około 2,5-3 lata. Wizyty kontrolne odbywają się co około 6 tygodni. Podczas klasycznych wizyt lekarz:

 • monitoruje postęp leczenia
 • wymienia druty ortodontyczne
 • zmienia gumki ortodontyczne tzw. kolorowe ligaturki
 • rekomenduje wyciągi międzyszczękowe

Leczenie nakładkami, małych i średnich wad zębowych najczęściej trwa od paru miesięcy, do około roku.  Czas leczenia dużych wad ortodontycznych wynosi powyżej roku. Wizyty kontrolne rekomenduje się w zależności do wady i systemu, w ilości od zera, do paru, czy parunastu, podczas całego przebiegu leczenia.

Na wizytach kontrolnych dentysta:

 • sprawdza ułożenie nakładek na zębach
 • porównuje ułożenie zębów z planem, jaki był zaprojektowany na dany numer nakładki
 • Jeśli jest potrzeba lekarz wykonuje tzw. stripping, czyli zniesienie minimalnej ilości szkliwa, w obrębie bocznych części niektórych zębów. Zabieg ten potrzebny jest by ruchy zębów były bardziej precyzyjne, a łuk po leczeniu miał kształt pasujący w swoim wymiarze, do zębów w łuku z naprzeciwka. Jest to zabieg rutynowy, szybki i bezbolesny. Nie wymaga późniejszej fluoryzacja, czy inne formy wzmacniania szkliwa.

Jeśli leczenie przebiega prawidłowo wizyta kontrolna w tego typu aparacie może trwać zaledwie parę minut.

Estetyka i komfort

Zamki

Nawet najbardziej estetyczny aparat stały z zamkami z kwarcu lub tworzywa sztucznego, jest znacznie bardziej widoczny niż jakikolwiek aparat nakładkowy. Zamki na zęby mogą być wysoko estetyczne, szczególnie te samoligaturujące, do których nie trzeba używać ligaturek. Wadą estetyczną, nawet najlepszego aparatu stałego, nie jest sam materiał czy przezierność zamka. Wadą jest sekwencja zmienianych drutów, które mogą być metalowe, czy z innych stopów metali. Część tych drutów może być pokryta białą emalią, lecz niestety emalia się ściera, a w toku leczenia prawdopodobnie będą wykorzystane druty o metalicznym kolorze. Nakładki nie posiadają elementów metalowych, dlatego ich estetyka jest bardzo wysoka przez całe leczenie.

Mowa  

W opinii pacjentów, komfort leczenia aparatem stałym, a nakładkowym różni się znacznie. W aparacie stałym odstające od zębów elementy mogą poranić błonę śluzową. Zamki odstając od zębów i ocierając błonę śluzową, mogą utrudnić mówienie lub spowodować utrudniające mowę rany w jamie ustnej. Nakładki natomiast pokrywają zęby z każdej strony, mogą sprawiać, że pacjent krępuje się mówić. Część pacjentów w pierwszych dniach nie jest pewna, czy tego typu aparat jest naprawdę niewidoczny. Jest mała grupa pacjentów, którzy zawsze do ważnego spotkania i wystąpień czy dłuższego mówienia zdejmuje ten aparat z zębów, ponieważ nie akceptują swojego głosu, czy zwiększonej ilości śliny w ustach (objawy te występują u bardzo małej ilości pacjentów).

Przezierność

Nakładki podczas użytkowania są prawie niewidoczne na zębach, co sprawia, że leczenie ortodontyczne, może przebiegać niemalże w tajemnicy. Ich brzegi leżą na dziąśle lub dopasowane są do przebiegu dziąsła lub granicy zębów. W związku z powyższym, nie widać gdzie kończy się ten aparat. Na zębach w zależności od wskazań nakleja się jedynie naczepy w kolorze zębów (ang. attachments).

Jedzenie

Do jedzenia zdejmuje się nakładki z zębów. Po posiłku jamę ustną standardowo myjemy, a  na czyste zęby ponownie zakłada się ten aparat, w celu kontynuowania leczenia. Natomiast w trakcie jedzenia we wszystkie elementy aparatu stałego wchodzą resztki pokarmowe, co stanowi ogromny problem w trakcie mycia i czyszczenia zarówno samych zamków jak i zębów. 

Leczenie ortodontyczne nakładkami prostującymi zęby

Wskazania do leczenia

Poziom rozwoju technologii i wiedzy z zakresu materiałoznawstwa wskazuje, że nakładkami można leczyć coraz większe wady zgryzu.

Obecnie nakładkami bez naczepów, można leczyć:

 • małe i średnie wady zgryzu
 • lekkie stłoczenia zębowe
 • niewielkie szpary między zębami
 • lub nawroty wady po wcześniejszym leczeniu ortodontycznym

Nakładkami z naczepami na zębach można leczyć średnie i większość dużych wad ortodontycznych. Wymienić tu można:

 • stłoczenia zębów różnego nasilenia
 • diastemę między siekaczami górnymi (przestrzeń między jedynkami)
 • zgryzy otwarte
 • zgryzy głębokie
 • rotacje (zmiany ustawienia zęba na swoim miejscu)
 • zgryzy krzyżowe i przewieszone (odwrotnie na siebie zachodzące zęby w zgryzie)

Natomiast nakładkami wraz z wyciągami lub miniimplantami, lekarze prowadzą leczenia zmieniające ustawienie zarówno zębów jak i żuchwy. Możliwe jest zamknięcie przestrzeni po usuniętym zębie, lub zwiększenie przestrzeni między zębami, tak by móc wszczepić komfortowo implant zębowy.

Etapy tworzenia cyfrowego planu leczenia 

Wstępna wizyta konsultacyjna u ortodonty

By rozpocząć leczenie ortodontyczne niezbędna jest konsultacja u ortodonty. Lekarz zbiera wywiad ogólnomedyczny i stomatologiczny. Następie wykonuje szczegółowe badanie jamy ustnej. Ocenia m.in. stan tkanek miękkich (błony śluzowej, języka) czy kości. Bada zęby pod kątem wystąpienia próchnicy, ewentualnych mikropęknięć czy nadżerek szkliwa (erozji). Ocenia przyzębie, czyli tkanki wokół każdego zęba. Sprawdza korony, mosty i stan implantów.

Na tej wizycie wykonuje również  wyciski zębów,  zdjęcia fotograficzne oraz 2 zdjęcia radiologiczne.

 • Wyciski zębów

W ortodoncji wykonuje się klasyczne wyciski masą wyciskową na łyżkach wyciskowych. Następnie z takich wycisków odlewa się modele gipsowe. Modele w kolejnym etapie podlegają zeskanowaniu w laboratorium przez technika dentystycznego, a skan wgrywany jest do oprogramowania danego systemu nakładek, tak by lekarz mógł go przeanalizować i wykonać plan leczenia.

W ortodoncji cyfrowej, wykonuje się natomiast skany zębów skanerem wewnątrzustnym. W parę minut na ekranie widoczne są zęby pacjenta, które następnie w postaci pliku .STL przesyła się do oprogramowania firmy nakładkowej, w celu detalicznej analizy i przygotowania planu leczenia. Skanowanie jest procedurą nie inwazyjną. Lekarz przesuwa w jamie ustnej głowicę skanera, wykonuje wiele zdjęć, które następnie nakładane są na siebie w oprogramowaniu, tworząc ostatecznie cyfrową wizualizację obecnych zębów pacjenta.

 • Kliniczne zdjęcia fotograficzne

Dokumentacja pacjenta zawierać powinna zdjęcia stanu uzębienia w paru projekcjach. Lekarz wykonuje zdjęcie zębów w uśmiechu, oddzielnie łuku górnego, oraz dolnego, pod różnymi kątami. Zdjęcia również obejmują proporcje twarzy, z i bez uśmiechu, oraz profil. Lekarz analizuje kąty i wymiary twarzy, tak by plan leczenia ortodontycznego, był korzystny  w całościowej percepcji twarzy i uśmiechu.

 • Analiza badań radiologicznych

W prawie polskim do przeprowadzenia leczenia ortodontycznego wymagane są dwa aktualne zdjęcia, czyli RTG panoramiczne (zdjęcie wszystkich zębów), oraz RTG cefalometryczne (zdjęcie boczne czaszki). Zdjęcia te uzupełniają badanie lekarskie. Lekarz analizuje stan kości, tkanek wokół korzeni zębów, oraz mierzy kąty ustawienia zębów, tak by planowane ruchy zębowe były bezpieczne. U niektórych pacjentów lekarz zaleca wykonanie dokładniejszego badania CBCT, czyli tomografii komputerowej.

Przygotowanie indywidualnego cyfrowego planu leczenia

Mając wgraną na platformie całą dokumentację pacjenta, oraz skany zębów, lekarz może rozpocząć ich analizę. Dentysta ocenia zakres przesunięć zębów, które są realne i bezpieczne do wykonania.  Warto wiedzieć, że w symulatorze przeprowadzić można każde leczenie, lecz nie każdy pomysł i koncepcja, będzie miała swoje odzwierciedlenie w jamie ustnej. Po wykonaniu planu leczenia i otrzymaniu wizualizacji efektów, stomatolog zaprasza pacjenta na omówienie propozycji i możliwości leczenia.

ekran z zebami w cyfrowym planie leczenia

Najczęściej na drugiej wizycie lekarz przedstawia pacjentowi opracowany plan leczenia. Na monitorze pokazuje zęby przed i po leczeniu. Omawia jakie etapy leczenia są planowane. Informuje o przybliżonym czasie leczenia, oraz ilości potrzebnych do leczenia nakładkach na zęby.

Pacjent powinien na takiej wizycie dowiedzieć się również, czy leczenie wymaga dodatkowych elementów takich jak wyciągi międzyszczękowe, lub zastosowanie miniimplantów ortodontycznych. Jeśli będzie potrzebę tzw. IPR czyli szlifowanie szkliwa na powierzchni bocznej zębów (w celu redukcji ich szerokości lub poprawy kształtu), to lekarz poinformuje, których zębów będzie dotyczyć ta nieznaczna interwencja. 

Po zaakceptowaniu zaproponowanego leczenia, najczęściej pacjent ma czas na wpłatę uzgodnionej kwoty za leczenie.  Wówczas lekarz akceptuje wirtualny plan leczenia i nakładki zostają wyprodukowane.

Przebieg leczenia

Otrzymanie nakładek

Ilość otrzymanych nakładek zależy od wady zgryzu do wyleczenia, oraz od systemu którym jest leczony pacjent. W jednych firmach otrzymuje się wszystkie nakładki na całe leczenie np. Invisalign. W innych natomiast wydawane jest po 12 nakładek np. Orthocaps Tween Aligner lub po parę sztuk np. CA ClearAligner.

Kontrole

Przy małych i średnio skomplikowanych wadach, kontrole postępów leczenia mogą odbywać się bardzo rzadko. Bywają leczenia, w których lekarz widzi pacjenta jedynie na rozpoczęcie i zakończenie leczenia. W większych wadach, lub bardziej skomplikowanych ruchach zębowych, wizyty odbywają się według indywidualnie dobranego planu.

Wizyty kontrolne potrzebne są w celu sprawdzenia:

 • postępów leczenia 
 • przylegania nakładek do zębów
 • współpracy pacjenta
 • wyników używania wyciągów międzyszczękowych
 • wykonania tzw. strippingu (IPR ang. Interproximal Reduction), czyli redukcji szkliwa
 • wszczepionego implantu ortodontycznego
 • skutków ubocznych 

Modyfikacja planu leczenia

Jeśli w trakcie leczenia nie udaje się zrealizować założonych etapów leczenia, to lekarz w większości systemów może wykonać modyfikację leczenia. By tego dokonać, należy pobrać od pacjenta wycisk, lub skan zębów, oraz ponownie wykonać dokumentacje fotograficzną. Procedura wykonania korekty leczenia, jest dokładnie taka sama dla lekarza, jak opracowywanie pierwszego planu leczenia. Może to być technicznie jak i czasowo znacznie krótsze. Zależy to zarówno od problemu jak i współpracy pacjenta.

Zakończenie leczenia

Gdy pacjent zużyje wszystkie nakładki i zęby w ostatniej nakładce odzwierciedlają zaplanowane położenie, to lekarz może zakończyć leczenie. W części pakietów istnieje możliwość wykonania niewielkich korekt na koniec leczenia. Gdy wada została wyleczona, ale pacjent ma pewne wątpliwości co do np. kąta ułożenia jednego zęba lub jego wysokości, to istnieje możliwość wykonania korekt, właśnie po to by po pełnym leczeniu cieszyć się niemalże Hollywood Smile. Po zakończonym leczeniu dentysta informuje pacjenta, jakie obowiązują go zasady retencji.

Powikłania

Przy obecnym rozwoju diagnostyki i technologii, mało jest powikłań po leczeniu ortodontycznym. Cyfrową ortodoncją wyleczono na świecie wiele milionów pacjentów, co utwierdza zarówno lekarzy jak i pacjentów w przekonaniu o  wysokim poziomie bezpieczeństwa leczenia.

Możliwe powikłania po leczeniu nakładkami to:

 •  urazy błony śluzowej warg, policzków, języka
 • próchnica
 • stan zapalny dziąsła
 • obumarcie zęba
 • złamanie się zęba po leczeniu kanałowym
 • alergia na materiał
 • złamanie się nakładki i aspiracja do dróg oddechowych
 • brak zaplanowanego postępu leczenia

Jakie nakładki prostujące zęby dostępne są w Polsce ?

W ostatnich latach widać coraz większą różnorodność oferowanych przez ortodontów firm leczenia nakładkowego. Oprócz najbardziej rozpoznawalnych na świecie przezroczystych aparatów Invisalign, na polskim rynku dostępne są od wielu lat CA ClearAligner, czy Orthocaps. Poniżej przedstawiamy najbardziej charakterystyczne cechy rozpoznawalnych w Polsce systemów.

Invisalign

 W 2021 roku lekarze wyleczyli tym systemem ponad 10 milionów pacjentów na całym świecie. W związku z powyższym, najwięcej publikacji ogólnodostępnych, jak i naukowych opisuje efekty leczenia właśnie tym systemem. Ogólna opinia o Invisalign jest pozytywna. Wynika ona z nowoczesnego oprogramowania dla lekarza, a w nim możliwości zaprojektowania precyzyjnych ruchów zębów, oraz objęty patentami materiał termoplastyczny do produkcji tego aparatu. Główną wadą tego systemu jest nadal cena, która w zależności od pakietu mieści się w granicach między 6 000 a 25 000 zł.  Korzystna jest również dostępność lekarzy certyfikowanych, których w Polsce jest najwięcej w porównaniu do innych systemów.

Pro Smile

Pro Smile to młoda polska firma nakładkowa ukierunkowana na leczenie małych, średnich i dużych wad zgryzu. W każdym województwie znaleźć można lekarzy podejmujących się leczenia ortodontycznego nakładkami Pro Smile. Wycena leczenia zawsze wykonywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Ze względu na to, że produkcja nakładek jest w Polsce to pacjent liczyć może na konkurencyjną cenę proponowanego leczenia.
W 2022 roku firma Pro Smile została partnerem Bezpłatnej Ogólnopolskiej Akcji Ortodontycznej „Zęby na medal”. W parudziesięciu gabinetach w Polsce lekarze Pro Smile wykonywali w marcu 2022 r. bezpłatne przesiewowe badanie ortodontyczne i darmowe skany zębów. Następnie również bez żadnych opłat opracowywali i pokazywali uczestnikom Akcji cyfrowy plan leczenia ich wady zgryzu. Czyli w krótkim czasie pacjenci dowiadywali się, czy potrzebują leczenia? Oraz czy ich wadę zgryzu można leczyć nakładkami?

Hello Smile

Hello Smile to polska firma produkująca nakładki ortodontyczne do leczenia niewielkich lub średnich wad zgryzu. Specjalizuje się w leczeniu wad ograniczonych do tzw. zębów uśmiechu. Charakteryzuje się dużą dynamiką dostosowywania się do potrzeb potencjalnych pacjentów. Oferuje trzy pakiety leczeń, z czego każdy posiada oprócz samych nakładek również różne atrakcyjne dodatki. Ceny leczeń zaczynają się od 5 700 zł a kończą maksymalnie na kwocie 9 500 zł. Pacjenci w wyższych pakietach gratis do leczenia dostają nakładki retencyjne, żele wybielające i żele do delikatnego domowego czyszczenia zębów czyli do bioscalingu. Hello Smile oferuje leczenie w ratach 0% co może wielu pacjentów zachęcić do rozpoczęcia leczenia.

Firma produkująca nakładki Hello Smile w 2022 r. objęła patronat nad Bezpłatną Ogólnopolską Akcją Ortodontyczną „Zęby na medal”. W lutym i marcu w wielu miejscach w całej Polsce uczestnicy mieli zapewnione za darmo skany zębów 3D oraz darmowe cyfrowe plany leczenia. W ramach Akcji w krótkim czasie uczestnicy mieli możliwość dowiedzenia się czy ich zęby należy leczyć oraz czy można to zrobić przezroczystymi nakładkami do prostowania zębów.

CA ClearAligner

Od wielu lat praktykowany jest w Polsce system pochodzący z Niemiec tzw. CA ClearAligner. Cieszy się on dobrą opinią wśród lekarzy jak i pacjentów. Jednak należy zwrócić uwagę, że znacznie się różni od Invisalign.

W CA ClearAligner pacjent:

 • nie ma wyprodukowanych, ani nie ma wydanych nakładek do leczenia wady zgryzu od początku do końca, czyli na całość leczenia
 • pacjent leczony jest etapami. Każdy etap składa się z około trzech tygodni leczenia, podczas których pacjent nosi trzy nakładki, każda w innej twardości. Po pewnym czasie pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, i lekarz sprawdza efekty leczenia. Jeśli efekty są zadawalające, lekarz wydaje kolejny set nakładek.
 • jeśli należy zrobić korektę, to lekarz pobiera wyciski (klasyczne lub cyfrowe) i planuje zmiany.
 • opłata za leczenie nie jest pobierana z góry. Płatność wykonywana jest za każdy projektowany set aparatów. Ma to swoje wady i zalety. Pacjent na początku leczenia nie wie dokładnie jaka jest ostateczna cena leczenia.
 • nakładki CA ClearAligner produkowane mogą być, w każdym certyfikowanym laboratorium w naszym kraju.
 • materiał z którego są wytwarzane jest ogólnodostępny.

ClearCorrect

ClearCorrect to amerykański system, który od 2020 roku dostępny jest w Polsce.  Przygotowanie cyfrowego planu leczenia czyli wizualizacji „przed” i „po” może być w tym systemie bezpłatne dla pacjenta. Jego odróżnieniem są 3 charakterystyczne pakiety:

 • Pakiet FLEX w którym pacjent płaci oddzielnie za każdą wyprodukowaną nakładkę. Jest to tzw. pakiet na życzenie przeznaczony do małych korekt głównie zębów uśmiechu.
 • Pakiet ONE przewidziany jest do większości leczeń, których czas zaplanowany jest do około jednego roku. Atutem tego pakietu jest wydawanie darmowych aparatów retencyjnych.
 • Pakiet UNLIMITED to najbardziej kompleksowy pakiet. Można w nim leczyć każdą wadę,  do pięciu lat. Płatność wykonywana jest jednokrotnie na początku leczenia. W koszt wchodzi nieograniczona ilość nakładek i wizyt kontrolnych, oraz retencja.

Orthocaps

 • Orthocaps Twin-Aligner® to niemiecki system o niespotykanej dla większości pacjentów filozofii leczenia. Pacjent zamiast użytkować jedną nakładkę, to ma do wykorzystania dwie bliźniacze nakładki. W związku z tym, że nakładki produkowane są z różnych materiałów, to cieńszą i bardziej elastyczną nosi się za dnia. Wieczorem i w nocy, zakłada się na zęby aparat bardziej twardy i sztywniejszy. W związku z powyższym, każda nakładka noszona jest mniej niż pół doby, co wpływa korzystnie zarówno na ich czystość, jak i estetykę. Lekarz ortodonta może w tym systemie zaprojektować aparat korzystając z 2 materiałów, z czego każdy występuje w 4 grubościach. Sprawia to, że leczenie Orthocaps Twin-Aligner® może być stosowane do każdego rodzaju wad zgryzu. 
 • Firma ta wprowadziła również tzw. preformowalne naczepy na zęby. Oznacza to, że lekarz w bardzo krótkim czasie, może nakleić na zęby gotowe naczepy tzw. attachmenty. Oszczędza to pacjentowi i lekarzowi czas wizyty i problemy techniczne, które mogą wystąpić na tym etapie leczenia.

        Pakiety 

 • Pakiety leczeń odróżniają się na tle konkurencyjnych firm. Istnieje Orthocaps  PRO, KIDS, NOCTUS, TEN oraz TEN TEN. Leczenie zawsze podzielone jest na fazy. Każda z faza składa się z określonej ilości nakładek, po wynoszeniu których, pacjent zgłasza się do lekarza, na wizytę kontrolną i kontrolny skan uzębienia. Po badaniu i analizie postępów leczenia podejmowana jest decyzja, dotycząca zmiany planu leczenia, lub kontynuacji dotychczasowym systemem. 

Orthero

Orthero to firma która z roku na rok ma coraz więcej zwolenników zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów. Firma wywodzi się z Turcji, gdzie do chwili obecnej są produkowane. System Orthero posiada trzy opcje leczenia.

 • Pakiet AESTHETIC można wykorzystać zarówno na jeden lub dwa łuki zębowe. Leczy się nim niewielkie wady zgryzu z wykorzystaniem do 8 nakładek.
 • Pakiet FULL dedykowany jest do małych i średnich wad które możliwe są do wyleczenia w czasie do około jednego roku kalendarzowego. Charakteryzuje się tym, że nie używa się w nim żadnych dodatków takich jak wyciągi czy minimplanty. Pakietem tym dentyści przygotowują pacjentów np. do leczenia implantologicznego (poprawa ustawienia zębów, krzywo ustawionych przy luce, w którą będzie wszczepiony implant).
 • Pakiet ADVANCED to najwyższy pakiet w którym również nie ma limitu nakładek. Natomiast ten pakiet przeznaczony jest do wyleczenia kompleksowych wad zgryzu w których leczenie powinno być prowadzone z np. wyciągami czy implantami ortodontycznymi.

Warto wiedzieć, że w dwóch ostatnich pakietach retencja jest wliczona w cenę.  W systemie tym istnieje opcja tzw. backup aligner. Oznacza to, że w chwili zgubienia, lub połamania aparatu, lekarz zlecania wykonanie zamiennej nakładki, bez obciążania pacjenta dodatkowymi kosztami.

Inne

W Polsce dostępne są również inne firmy np.:

 •  Spark Clear Aligners 
 •  Reveal Clear Aligners 
 •  Dr Smile
 •  Beyli
 • Smilenation
 • SureSmile
 • A-ligner
 • OnceAligner

Czy są lepsze lub gorsze nakładki na zęby?

By leczenie prowadzone było dobrze, zarówno lekarz musi świetnie zaprojektować etapy leczenia, jak i pacjent  bardzo dobrze stosować się do zaleceń. Nakładki projektuje się w różnych oprogramowaniach, które wielokrotnie różnią się między sobą, zarówno ilością możliwości, jak i precyzją pracy.

Produkuje się je z różnych materiałów. Jedne materiały są ogólnodostępnymi materiałami termoplastycznymi, stosowanymi w wielu mniejszych firmach. Inne materiały są indywidualnie wykonane na potrzeby danego systemu i cechować się mogą lepszymi właściwościami biomechanicznymi czyli np. mniej się wyginają w trakcie użytkowania.

Różnica występuje również w wycięciu i wykończeniu brzegów aparatu. Nakładki bywają wycinane zarówno laserowo jak i ręcznie. Wykończenie ich, czyli wypolerowanie, również bywa ręczne lub maszynowe. Wszystko to wpłynąć może np. na szybkość, przewidywalność ruchów zębowych, oraz na komfort ich noszenia.

Leczenie na raty

Korzyścią skorzystania z płatności na raty, jest to, że nie odwleka się decyzji o leczeniu ortodontycznym. Wady zgryzu, u zdecydowanej większości pacjentów, zmieniają się z czasem. Dlatego szybka interwencja lekarza, i doprowadzenie do prawidłowego zgryzu, to wskazana opcja, by długoterminowo cieszyć się zdrowiem i pięknem własnych zębów.

MediRaty

Leczenie na raty w ortodoncji, to przydatna opcja dla osób, które chciałyby podzielić płatność na części. Na rynku dostępnych jest parę firm specjalizujących się w udzielaniu pożyczek na potrzeby leczenia stomatologicznego. Pierwsza firma podpisaną ma umowę współpracy z wieloma Klinikami w Polsce, dlatego warto zapytać swojego ortodontę, czy można podjąć u niego leczenie z wykorzystaniem finansowania przez firmę MediRaty.

Ratalnie.com

Oferta tej firmy najczęściej odnajdywana jest przez pacjentów w Internecie. Zaciągnięty kredyt w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł można rozłożyć na 6 – 36 miesięcy. Minimalne zarobki potwierdzone dostarczeniem „Zaświadczenia o zarobkach”, wynoszą 1 500 zł.

Zalecenia dla użytkowników nakładek na zęby

Ile godzin nosi się nakładki na zębach?

By leczenie ortodontyczne przebiegało prawidłowo, nakładki powinny być na zębach, według różnych producentów, między 20 a 22 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Jest to wymóg bezwzględny, by oczekiwać dobrych rezultatów leczenia. Każda „wkładka” jest ponumerowana, dlatego należy nosić je według oznaczenia, w kolejności od najmniejszej do największej cyfry. Jedną  nakładkę nosi się w zależności od producenta, i indywidualnych zaleceń lekarza, najczęściej pomiędzy 7-10-14 dni, po których zakłada się nową i świeżą na określony przez lekarza czas.

Jedzenie i picie

Istnieje przekonanie, że są nakładki na zęby w których można jeść. Dotychczas nie skonstruowano materiału termoplastycznego, który wytrzymałby ogromne siły żucia podczas jedzenia, jak również wysoką temperaturę kawy czy herbaty. Pod wypływem wysokiej temperatury aparat ten ulega odkształceniom, lub zmieniają swoje właściwości na mniej wytrzymałe. Dlatego odradza się jedzenia (szczególnie curry i kolorowych potraw) oraz picia (szczególnie czerwonego wina) w nakładkach na zębach jak i bez nich. Przy braku  możliwości wymycia zębów po kolorowych napojach, czy pożywieniu, nakładki mogą trwale zmienić swój kolor na mniej estetyczny, co może być barierą w ich użytkowaniu w następnych dniach.

nakladki ortodontyczne przebarwione po jedzeniu curry

Czyszczenie zębów i nakładek

Po każdym posiłku i przed nałożeniem aparatu, zaleca się dokładne wymycie zębów. Nakładki należy oczyszczać miękką szczoteczką do zębów, oraz zimną lub letnią wodą. Dla odświeżenia, można zanurzyć je w rozcieńczonym roztworze płynu do płukania jamy ustnej. Przy braku możliwość wymycia zębów po jedzeniu, należy po posiłku wypłukać usta wodą, tak by zarówno pozbyć się resztek pokarmowych, jak również rozcieńczyć cukry i zmienić pH śliny na bardziej korzystne.

Palenie papierosów i IQOS?

W założonych nakładkach na zębach nie można palić zarówno tradycyjnych papierosów jak i cygar. Żaden producent nie wydał zezwolenia na  palenie elektrycznych papierosów (e-papierosy) IQOS podczas ich noszenia. Zaleca się by do palenia zdejmować aparat z zębów. Po paleniu natomiast należy umyć jamę ustną i zęby, by ponownie założyć aparat na czyste uzębienie.

dwie nakladki ortodontyczne i papieros wlozony miedzy nie

Retencja po zakończonym leczeniu nakładkami

Po zakończonym leczeniu następuje okres tzw. retencji. By wyniki leczenia ortodontycznego utrzymywały się jak najdłużej, czyli by wada częściowo nie wróciła, należy zastosować jedną z poniższych form retencji:

 •  płytkę Hawleya
 •  retencje stałą naklejaną na zęby tzw. „drucik np. metalowy”
 •  nakładki retencyjne 

W zdecydowanej większości firm, etap retencji nie wlicza się ani w czas leczenia, ani w całkowity koszt leczenia. Wynika to z tego, że retencję dobiera się zawsze indywidualnie dla danego pacjenta i do rodzaju wyleczonej wady zgryzu. Zasada jest taka: im większa wada, tym retencja musi być silniejsza. W przypadku wyprostowania mocno zakrzywionych górnych siekaczy, lekarz może zdecydować, że potrzebne są dwie retencje naraz (stała naklejana na zęby wraz z nakładką retencyjną). Niektóre systemy mają nakładki wliczone w cenę wyższych pakietów, np. ClearCorrect, Orthero, Pro Smile lub można kupić je dodatkowo np. Invisalign czy w Orthocaps Tween Aligner.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany. 

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody portalu jest zabronione. Informacje dostępne są pod adresem:  kontakt@dentystaradzi.pl

Zobacz jeszcze:

40 komentarzy

Kamila 25 października 2021 - 18:05

Dzień dobry , jestem zainteresowana nakładkami ortodontycznymi . Mam nie wielką wadę. Ortodonta zaproponował mi nakładki invisalign na pół roku. Koszt leczenia na górę i dół oszacował na 12 tyś. Niestety jest to dla mnie za droga opcja i dlatego zastanawiam się nad nakładkami z innej firmy . Czy jest Pani w stanie doradzić mi równie dobrą firmę ? Myślałam o Hallo Smile ale niestety nie ma w internecie zbyt wielu opinii . Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam , Kamila

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 17 stycznia 2022 - 23:40

Od jakiegoś czasu na Portalu już jest artykuł o polskich nakładkach Hello Smile. Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem, gdyż znajdzie tam internauta wszystko co powinien wiedzieć o polskiej alternatywie w zakresie nakładek w porównaniu do zagranicznych i często dość drogich nakładek. Miłej lektury. Pozdrawiam

Odpowiedz
Agata 15 lutego 2023 - 20:26

Dzień dobry,
Czy ma Pani opinie na temat nakładek firmy Pure Aligner?

Odpowiedz
Szymon 10 listopada 2022 - 10:41

Dzień dobry! Dziękuję za sporą dawkę informacji :) Właśnie zastanawiam się nad wyborem nakładek. Większość z nich prostuję jedynie zęby przednie (do czwórek, max piątek). Czy mogłaby Pani wskazać nakładki, które prostują również zęby trzonowe? Wiem, że m.in. Invisalign zajmuje się takimi przypadkami, ale ze względu na wysoką cenę szukam opcji alternatywnej. Byłbym ogromnie wdzięczny za odpowiedź :)

Odpowiedz
dr Agnieszka 16 listopada 2022 - 17:33

Zaskoczę Pana, większość dentystów leczących nakładkami oferuje leczenie kompleksowe czyli włącznie z 6!!! Owszem są pojedyncze systemy które nie współpracują z lekarzami w zakresie „dużego” leczenia ortodontycznego np. Hello Smile. Z moich obserwacji wynika, że duża część lekarzy pracujących nakładkami Invisalign, SureSmile, Orthero, Orthocaps, OnceAligner, A-ligner podejmuj się leczenia kompleksowego. Często na portalu powtarzam zdanie które raz jeszcze napiszę : „To nie nakładki leczą wadę zgryzu tylko lekarz”. W związku z powyższym, proszę sprawdzić przychodnie posiadające nakładki np. powyższych firm a następnie zapyta się lekarza czy podejmie się leczenia Pana wady zgryzu. Tak to powinno wyglądać. Pozdrawiam

Odpowiedz
Adam 25 stycznia 2022 - 19:31

Witam, jakie są aktualne ceny nakładek prostujących zęby? Czy w 2022 ceny będą takie same czy też wzrosną (jak prawie wszystko w Polsce)? Interesuje mnie najbardziej Invisalign i jakaś do nich alternatywa (może polska). Z poważaniem, Adam

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 31 stycznia 2022 - 00:13

Od 2022 r większość firm nakładkowych podwyższa ceny np. Invisalign. Jest to już jeden z najdroższych systemów, ale myślę że gabinety podniosą cenę o od 500 do 1 000 zł za pakiet. Są natomiast firmy, które na chwilę obecną utrzymują swoją cenę np. polskie Pro Smile czy Hello Smile. W tym artykule w lutym zaktualizowane będą ceny i udostępnione dla Państwa. Pozdrawiam

Odpowiedz
Iza 1 lutego 2022 - 23:15

Pani Doktor, a jak jest Pani opinia o systemie Once? Pozdrawiam.

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 2 lutego 2022 - 00:25

Witam serdecznie, jakiś czas temu miałam przyjemność poznać m.in. pana Filipa Dziedzic – założyciela firmy nakładkowej Once Aligner. Pamiętam, że wywiązała się między nami pełna energii i pasji rozmowa o cyfrowej ortodoncji. Niestety nie znam osobiście nakładek Once, dlatego nie mogę przytoczyć na ich temat żadnych opinii. Wiem, że jest już pewna grupa stomatologów leczących tym systemem. Może na witrynie internetowej tej firmy udostępniona jest lista gabinetów i lekarzy albo opinie pacjentów. Jeśli Pani znajdzie jakieś opinie to proszę się nimi podzielić dla czytelników portalu. Pozdrawiam i ślicznego zdrowego uśmiechu życzę.

Odpowiedz
Magda 12 września 2022 - 16:10

Dzień dobry,
Otrzymałam propozycję leczenia ortodontycznego nakładkami ONCE. Czy ma Pani już jakąś opinię na ich temat? Nie mogę nic znaleźć w sieci na ten temat.

Odpowiedz
dr Agnieszka 13 września 2022 - 16:33

Witam, One Aligner to nakładki polskiej produkcji. Pomysłodawcą i propagatorem jest uznany w środowisku stomatologicznym pan Filip Dziedzic. Z nakładkami Once Aligner pracuje już troszkę dentystów w Polsce. Nakładki są dobre jakościowo, oprogramowanie do tworzenia cyfrowych planów leczenia jest również na światowym poziomie. W niektórych artykułach na portalu są wymienione jako polska alternatywa do Invisalign. Myślę, że warto udać się na badanie, diagnostykę i zobaczyć propozycję planu leczenia tymi nakładkami. Pozdrawiam serdecznie i cieszę się, że polskie firmy zaczynają być rozpoznawalne.

Redakcja 16 września 2022 - 07:59

NEWS w odniesieniu do pytania pani Magdy! Firma nakładkowa Once Aligner uczestniczy w 23 Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego (14-17.09.2022). Oznacza to, że jest to zmotywowana i inwestująca w rozpoznawalność polska marka nakładek. Nam Redakcji miło jest patrzeć na jej stały rozwój.

Marta 4 lutego 2022 - 20:17

Dzień dobry Pani Doktor. Dziękujemy za fantastyczną opinię i pracę włożoną w porównanie dostępnych na rynku systemów nakładkowych. Jeśli mogłabym oczywiście, to warto byłoby bardziej szczegółowo opisać cechy danego produktu nakładkowego. Zwrócenie uwagi pacjentów i ich lekarzy prowadzących, na technologię wydruku, jaka została użyta w danym systemie nakładkowym, tzn. wyjaśnienie z jakiego materiału została wykonana szyna danego producenta, w jaki sposób zostały wycięte, co jest kwestią niezmiernie istotną przy wyborze tego właściwego systemu nakładkowego przez lekarza i pacjenta. Nakładki wielowarstwowe, wycięte precyzyjnie poniżej linii brzegowej dziąseł lub wzdłuż niej, pozwalają na uzyskanie dużo lepszych i niezwykle precyzyjnych ruchów, a także krótszego czasu leczenia do wyleczenia, w porównaniu z nakładką wyciętą powyżej linii brzegowej dziąseł, wykonanej z jednowarstwowego materiału, nieskomplikowanego, który nie ma co ukrywać, jest mniej komfortowy dla pacjenta. Wybór wielowarstwowej nakładki, może wydawać się atrakcyjniejszy, ze względu na większy komfort pacjenta w użytkowaniu (ściąganiu nakładki do higienizacji oraz spożycia posiłków, przezierności nakładki), a także na skrócony czas leczenia niż w przypadku nakładki jednowarstwowej. To istotne kwestie, dla sporej części pacjentów, którzy podjęli już decyzje o leczeniu ortodontycznym, przy wykorzystaniu nakładek orto, a którzy stoją przed wyborem odpowiedniego systemu i swojego lekarza prowadzącego. Warto byłoby wskazać systemy dostępne na rynku, które nie są od początku do końca nadzorowane przez lekarzy. Dopiero szczegółowo określone, konkretne przytoczone cechy danego producenta alignerów, mogły by naprawdę pomóc w jasnym porównaniu cen, co do skuteczności danego systemu ogółowi, ale również określić, bez sugerowania, który system jest lepszy.

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 9 lutego 2022 - 22:14

Witam, takie komentarze są bardzo cenne dla mnie i czytelników. Całkowicie się z Panią zgadzam, że trzeba opisać bardziej szczegółowo różnicę w zarówno materiałach nakładek jak i ich produkcji i jakości wykończenia. Moim nadrzędnym celem jest edukacja. W nauce zawsze trzeba zaczynać od podstaw. W związku z powyższym na chwilę obecną na portalu jest wiele ogólnych artykułów wprowadzających w temat leczenia nakładkowego. Obecnie tworzone są artykuły już z informacjami bardziej detalicznymi i niebawem na portalu przeczyta się również artykuły z np. określeniami certyfikatów i ich wytłumaczeniami. Widzę, że czytelnicy coraz więcej się dopytują. Bardzo mnie to cieszy. Pozdrawiam

Odpowiedz
Ewelina 21 marca 2022 - 14:16

Witam. A czy są jakieś przeciwskazania do noszenia nakładek? Pozdrawiam

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 21 marca 2022 - 21:10

Witam, przeciwskazania do noszenia nakładek to m.in: dolegliwości w stawie skroniowo-żuchwowym, przed leczeniem
nakładkami należy je wyleczyć (np. trzaski, przeskakiwanie, bóle). Osoby mocno zgrzytające zębami albo ze startymi zębami, muszą przygotować się
dodatkowo do leczenia zgodnie z rekomendacją ortodonty. Paradontoza i choroby przyzębia mogą okazać się przeciwskazaniem do leczenia. Również nie zaleca się
leczenia pacjentów z niską higieną jamy ustnej. Jeśli chodzi o uczulenie na materiał nakładek to nie słyszałam jeszcze o tym ani nie czytałam w branżowej stomatologicznej prasie. Wiele wartościowych informacji znaleźć można w E-BOOKU do pobrania za darmo na portalu pod tytułem „Praktyczny poradnik leczenia ortodontycznego nakładkami”.Pozdrawiam

Odpowiedz
Artur 23 marca 2022 - 16:53

Dzień dobry.

Napisała Pani, że przeciwwskazaniem do noszenia nakładek są dolegliwości w stawie skroniowo-żuchwowym. Ja mam właśnie problemy z tym stawem. Jestem nadal w trakcie leczenia (ból zlikwidowany, trzaski pozostały). Pani prof z kliniki w Krakowie kazała mi zacząć leczenie ortodontyczne, żeby naprawić zgryz (stłoczenie oraz zgryz krzyżowy) – że to pozytywnie powinno wpłynąć na staw.
Byłem u ortodonty i zaproponował aparat samoligaturujący lub nakładki Orthero.
Też znalazłem w internecie, że niektórzy producenci nakładek jako przeciwwskazanie podają problemy ze stawem. Orthero natomiast takiego przeciwwskazania nie ma. Teraz się boję żebym jeszcze bardziej nie uszkodził stawu. A terminy do innych ortodontów to nawet 6 miesięcy. A aparat stały – hmm ciężko to widzę w wieku 37 lat.

Jakie jest Pani zdanie na ten temat?
Pozdrawiam

dr Agnieszka Czechumska 24 marca 2022 - 18:31

Przezroczysta nakładka na zęby to ortodontyczne narzędzie do leczenia wad zgryzu. Obojętnie kto jest producentem takiej nakładki to wskazania i przeciwskazania pozostają niezmienione co to tego rodzaju leczenia. „Małe” problemy ze stawami ma wielu pacjentów i nie są one przeciwskazaniem do tego typu leczenia. „Większe” problemy często trzeba inaczej wyleczyć lub najpierw podjąć leczenie ortodontyczne a później kontynuować leczenie stawów. Dodam, że dla niektórych pacjentów nakładki są dobrym sposobem leczenia, które pozytywnie wpływa na staw skroniowo-żuchwowy. Lekarz prowadzący kwalifikuje do leczenia. Ostatnie słowo powinno zostać po stronie pani profesor i lekarza który podejmie się leczenia. A leczenie aparatem stałym też jest rozwiązaniem, które również lekarz wybierając powinien uzasadnić (zalety i wady). Najważniejsze jest zaufanie do lekarza i wspólny wybór metody a następnie przestrzeganie zaleceń. To w większości przypadków wystarczy by mieć dobre rezultaty leczenia. Proszę napisać jaką decyzję Pan podjął z lekarzami. Pozdrawiam

Marta 8 lutego 2022 - 23:34

Materiał z którego wykonane są nakładki jest ogólnodostępny – czyli jaki? Wygląda to na produkcję drukarki 3D. Czy tak jest? Czym merytorycznym uzasadnione sa wysokie koszty leczenia? Ogólnodostępny materiał, popularne drukarki 3D – o co chodzi z dużymi kosztami?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 9 lutego 2022 - 22:52

Witam, jest wiele osób dla których nakładki wyglądają tak samo, czyli mają wrażenie że wykonane są z tych samych materiałów. Nic bardziej mylnego. Na cenę nakładek wpływ ma właśnie np. materiał z którego są wyprodukowane. Najbardziej znany system Invisalign ma swój własny opatrzony patentem materiał tzw. Invisalign SmartTrack (zaawansowany technologicznie). Coraz bardziej znane w Polsce nakładki SureSmile są wyprodukowane z innego materiału (Essix). Większość producentów albo informuje o materiale nakładek albo można takie informacje uzyskać. Jeśli chodzi o materiał ogólnodostępny i mogący być wykorzystany do produkcji nakładek to za przykład może posłużyć Zendura. Mniejsi producenci mogą ją kupić i z niej produkować nakładki. Cena za produkcję nakładek ze względu na tańszy materiał powinna wpłynąć na cenę końcową nakładek dla pacjenta. Jest to jeden z czynników dlaczego ceny tak się różnią. Myślę, że dla czytelników udostępnimy w którymś z artykułów tabele z materiałami i technologią produkcji nakładek. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pytanie.

Odpowiedz
Marta 26 lutego 2022 - 01:07

Dzień dobry. Dziękuję za odpowiedź. Słyszałam jeszcze o materiale Duran, czy wiadomo Pani coś o tym materiale?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 27 lutego 2022 - 22:30

Materiał Duran to dobry materiał. Jest on dość łatwo dostępny dla techników ortodontycznych a jego jakość potwierdzona jest wieloma latami stosowania na całym świecie. Zwrócę tylko uwagę, iż sam materiał nie leczy wady zgryzu ;) to lekarz, plan leczenia i współpraca pacjenta głównie wpływają na sukces leczenia. Pozdrawiam

Odpowiedz
Maja 29 marca 2022 - 13:29

Nigdzie nie znalazłam informacji o możliwości stosowania nakładek u dzieci tak <10 lat. Dlaczego nie można ich stosować u dzieci?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 29 marca 2022 - 22:34

Witam, dzieci można leczyć nakładkami. Niestety w Polsce zdecydowana większość dentystów nie podejmuje się leczenia ortodontycznego nakładkami dzieci, gdyż po prostu jest to znacznie droższe leczenie niż aparatem ruchomym. Po drugie w Polsce już zaczęto leczyć nastolatki i starsze dzieci nakładkami więc ten wiek na naszych oczach się obniża. Proszę podzwonić po lekarzach Invisalign, gdyż w tym systemie najszybciej rozwija się gałąź leczenia dzieci. Invisalign posiada oddzielny pakiet dla dzieci. Problemem jest tylko mała ilość lekarzy i stosunkowo wysoka cena. Ale pierwsze można znaleźć, a drugie podzielić na raty nawet 0% (te są coraz bardziej częste w gabinetach). Pozdrawiam

Odpowiedz
Joanna 19 kwietnia 2022 - 12:25

Dzień dobry. Również chciałam Pani podziękować za świetne artykuły. Bardzo przyjemnie się czyta, nawet dla laika ;) Chciałabym wyprostować zęby aparatami nakładkowymi, ale też chciałabym zrobić licówki (na 4 zęby górne). Na górze mam proste zęby, tylko na dole kilka jest skrzywionych, nie mieszczą się w łuku. Jeszcze nie byłam na żadnej konsultacji. Chciałabym tylko zapytać czy można zrobić najpierw licówki, a później nakładki?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 21 kwietnia 2022 - 09:08

SUPER WAŻNE PYTANIE! Ortodonci rekomendują najpierw leczenie ortodontyczne, czyli prostowanie zębów a następnie wykonanie licówek. Dopiero po docelowym ułożeniu zębów czy to aparatem stałym czy nakładkami, można planować korony, mosty i licówki. Licówki są bardzo precyzyjne, dlatego muszą być umieszczone na dobrze ustawionych zębach. Zęby z licówkami prawie w ogóle się nie przemieszcza, gdyż ich boczne części są super do siebie dopasowane i do zębów bocznych. U pani problem jest z dolnymi zębami, ale nawet w tym przypadku należy ustawić dolne zęby tak by ich relacje z górnymi były dobre czyli by się poprawnie zagryzały i nie wybijały licówek. P.S. Dobrze, że Pani najpierw zapytała zanim zrobiła i zainwestowała w piękne licówki.

Odpowiedz
Piotr 8 maja 2022 - 02:11

Dzień Dobry
W pierszej kolejności chciałbym podziękować za tak dobry i przejrzysty artykuł. Odpowiedział mi na olbrzymią ilość pytań. Super sprawa i oby więcej takich inicjatyw :)

U mnie sytuacja jest inna, niestety przez słabe kanałówki i wypadek nie mam 4 i 5 zęba u góry. Na 4 może uda się i
wejdzie korona ale na 5 już na pewno będzie konieczny implant. Jakie tutaj są przeciwwskazania? Czy da się coś tutaj zdziałać z nakładkami czy tylko stały aparat wchodzi w grę? Zwłaszcza 4 mnie niepokoi

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 10 maja 2022 - 00:22

Dziękuję za docenienie panie Piotrze ;) W zamian mam dobre wiadomości. Nakładki radzą sobie z brakami zębowymi, czy istniejącymi zębami z koronami lub po leczeniu endodontycznym. Warto skorzystać z np. darmowego planu leczenia który proponują niektóre firmy. Bez większych kosztów dowie się Pan czy można leczyć Pana wadę nakładkami każdej firmy czy tylko tymi najdroższymi typu Invisalign czy Orthero? Piszę w ten sposób, ponieważ dużo firm oferuje jedynie częściowe leczenie ortodontycze tzw. zębów uśmiechu czyli od 3 do 3. Te największe firmy natomiast są już tak wyspecjalizowane, że większość wad zgryzu lekarz jest w stanie nimi wyleczyć. Powodzenia i czekam na Pana relacje z konsultacji…

Odpowiedz
Olka 27 maja 2022 - 10:47

Dziękuję za rzeczowe podsumowanie wad/zalet leczenia nakładkami. 2 lata temu zdecydowałam się na tę formę leczenia z Beyli Dental, jednak zanim rozpoczęłam leczenie (nakładki były już gotowe, cena za pełne leczenie zapłacona), firma wycofała się z rynku nie informując o tym klientów. W teorii powodem była pandemia covid, ale dobrze wiemy, że ortodonci i stomatolodzy wciąż pracowali. Nie mam więc ani pieniędzy, ani wyprostowanych zębów. Przestrzegam z mojej strony przed niesprawdzonymi i świeżymi firmami… W moim przypadku skończyło się to na 8 tys. zł straty.

Odpowiedz
Marta 2 lipca 2022 - 09:55

Pani Olu, myli się Pani i źle robi wszystkich mierząc jedną miarą. Gdy była pandemia, ortodonci i stomatolodzy nie działali prawie przez 4 miesiące. Garstka ,,odważnych” robiła sobie nic, z COVID, ale ogół gabinetów był zamknięty. Po kolei z różnych powodów. Po kolei były to: brak maseczek, rękawiczek, brak odpowiedniej ustawy, lock down, a później już na zmianę ustawa i lock down. Współczuję Pani straty, to bardzo dużo pieniędzy, ale Beyli to nie [SŁOWO USUNIĘTE], tylko nieuczciwy [SŁOWO USUNIĘTE].

Odpowiedz
Edyta 8 czerwca 2022 - 09:17

Dostałam wycenę na nakładki Spark 15 tys ( mam wadę średnia z tego aparatu ) czy są jakieś tańsze nakładki ?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 9 czerwca 2022 - 09:28

Witam, owszem są tańsze nakładki ;) SPARK to zagraniczna firma o dobrej reputacji i dużych możliwościach leczniczych. Jeśli ma Pani „średnią” wadę to może lekarze leczący systemami np. polskiej produkcji mogliby Pani pomóc. Proszę poszukać w swoim regionie takiej opcji. Pozdrawiam i czekam na Pani porównanie możliwości leczenia od lekarza pracującego polską firmą.

Odpowiedz
Paulina 15 września 2022 - 13:48

Dzień dobry,
czy jest możliwe leczenie nakładkami zgryzu krzyżowego? Czy potrzebna jest operacja u osoby dorosłej?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 16 września 2022 - 07:52

Witam, leczenie zgryzy krzyżowego w obrębie 1 zęba jest dość standardową procedurą. Ja osobiście lubię leczyć takie wady zgryzu, gdyż efekt jest spektakularny. Jeśli chodzi o zgryz krzyżowy w obrębie 2 lub więcej zębów to dla nakładek trudniejsza wersja leczenia. Po pierwsze pacjent musi mieć warunki w jamie ustnej do wykonania pomyślnego co do tej wady planu leczenia. Po drugie ważny jest stan zębów obok i w łuku na przeciwko np. obecność koron, mostów czy zębów leczonych kanałowo może sprawić dodatkowe trudności przy tworzeniu realnego planu leczenia. Po trzecie, zgryz krzyżowy w obrębie zębów przednich i tylnych inaczej się leczy. Czasami lekarze muszą zastosować wyciągi wewnątrzustne lub miniimplanty do wsparcia działania nakładek ortodontycznych. Reasumując, zgryzy krzyżowe pojedynczych zębów prowadzi się zazwyczaj dość dobrze nakładkami, ale więcej zębów to już trudniejsza procedura i nie każdy lekarz się podejmie takiego leczenia nakładkami tylko będzie proponował aparat stały. Powodzenia i dziękuję za świetne pytanie !

Odpowiedz
Natalia 20 września 2022 - 18:17

Witam, jak dlugo nosi sie nakladki ortodontyczne Enchancer upper?

Odpowiedz
dr Agnieszka 21 września 2022 - 19:40

Witam, niestety nie znam tych nakładek. Czy mogłabym prosić ich producenta? Pozdrawiam

Odpowiedz
Monika 3 grudnia 2022 - 21:45

Wspaniały artykuł i jeszcze dodatkowo bardzo informacyjne odpowiedzi na pytania w komentarzach. Jestem pod wrażeniem Pani wiedzy i podejścia do pacjentów.
Sama właśnie podjęłam leczenie nakładkami Orthero. Zgryz głęboki krzyżowy, po leczeniu orto planujemy implanty brakujących zębów i licówki :)
Mam plan leczenia na 16 tygodni, górne i dolne nakładki. Całość to niecałe 10 tys. To niemało, ale też nie jest to koszt niemożliwy do zaplanowania i uniesienia. Prawdę mówiąc zanim dostałam plan leczenia (w dwóch wariantach: „opcjonalnym” właśnie w tej kwocie i tańszym o 3 tys.) spodziewałam się, że leczenie zajmie z rok i będzie kosztować znacznie więcej.
Mam nadzieję, że w wieku 45 lat wreszcie będę mieć ładny i przede wszystkim zdrowy uśmiech :)
Myślę, że to ważne, aby docierać do osób w średnim wieku (takich jak ja) z informacją, że leczenie ortodontyczne jest możliwe i dostępne również dla nich. Że warto o to zadbać, zadbać o siebie. Ja traktuję ten wydatek jako inwestycję we własne zdrowie i urodę oczywiście też.
To co mnie bardzo przekonało do nakładek to szybkość: 4 miesiące. Moja córka 10 lat temu aparatem stałym leczyła zgryz 2 lata. Jeśli tylko uda się uzyskać efekt zgodny z planem leczenia to będzie więcej niż mogłam sobie wyobrazić podejmując w ogóle decyzję, że coś z tym zgryzem trzeba zrobić. Jestem naprawdę super zadowolona z siebie, że przełamałam w sobie myślenie, że w tym wieku już nie warto i że pewnie niewiele się już da zrobić.
Muszę też dodać, że moi lekarze (stomatolog, chirurg od implantów i ortodonta) na każdym etapie leczenia dodawali mi otuchy i są bardzo wspierający. Konsultują się między sobą i współpracują, abyśmy razem osiągnęli fajny efekt końcowy. To bardzo pomaga, czuję że to się uda i jestem bardzo zdeterminowana w przestrzeganiu wszystkich zaleceń.
Dużo osób boi się dentystów, ja też się bałam, miałam nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa, ale widzę ogromną zmianę: nowoczesne, precyzyjne technologie, które ułatwiają leczenie i super podejście do pacjentów. Naprawdę POLUBIŁAM chodzenie do dentysty i dbanie o zęby i żałuję, że dopuściłam do zaniedbań w latach wcześniejszych, które teraz muszę korygować. Dlatego zachęcam wszystkich 40+ którzy się wahają. Zróbcie to, nie ma co się dłużej wahać :) A ja siedzę właśnie w nakładkach i nie mogę się doczekać, kiedy pierwszy raz w życiu umaluję się czerwoną szminką i uśmiechnę tak jak zawsze chciałam – od ucha do ucha :)

Odpowiedz
dr Agnieszka 13 grudnia 2022 - 17:35

Cudownie czytać takie komentarze. Portal jest dla każdego, kto chce informacji z pierwszej ręki i uczestnictwa w takich rozmowach jak ta. Dziękuję w imieniu swoim i tysięcy czytelników, którzy z każdego komentarza wyciągają najtrafniejsze dla siebie wnioski. Pozdrawiam

Odpowiedz
Ania 26 stycznia 2023 - 21:53

Jestem osobą 60 letnią , ze wszystkimi 32 własnymi zębami. W szkole podstawowej nosiłam aparat ortodontyczny ale bez efektów. Mam spora wadę zgryzu. Zauważyłam , że zaczynają ścierać mi się zęby. Czy w tym wieku jest możliwe leczenie zgryzu nakładkami. Pozdrawiam
Ania

Odpowiedz
Ania 1 lutego 2023 - 19:00

Jestem osobą 60 letnią , ze wszystkimi 32 własnymi zębami. W szkole podstawowej nosiłam aparat ortodontyczny ale bez efektów. Mam spora wadę zgryzu. Zauważyłam , że zaczynają ścierać mi się zęby. Czy w tym wieku jest możliwe leczenie zgryzu nakładkami. Pozdrawiam
Ania

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI