Nakładki prostujące na zęby

Nakładki prostujące na zęby różnych firm porozrzucane na stole wraz z dwoma modelami zebów na których też są przezroczyte nakładki na zęby

Nakładki prostujące na zęby i skanery, to najszybciej rozwijające się części współczesnej cyfrowej ortodoncji. Każda osoba szukająca sposobu na prostowanie swoich zębów, powinna być świadoma, że istnieje leczenie przezroczystymi nakładkami na zęby. Coraz więcej lekarzy praktykujących ortodoncję, zna ten alternatywny sposób leczenia w stosunku do klasycznych metalowych aparatów klejonych na zęby.

W artykule dr n. med. dent. Agnieszka Czechumska odpowiedziała na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów i stomatologów, na temat alignerów. Odpowiedzi opiera   na doświadczeniu własnym, doniesieniach naukowych i informacji uzyskanych bezpośrednio od producentów opisywanych nakładek.

Co to jest nakładka prostująca na zęby?

Nakładka prostująca na zęby to rodzaj estetycznego aparatu ortodontycznego ruchomego. W zależności od potrzeby można zdjąć ją z zębów, a następnie ponownie założyć. Wykonana jest z certyfikowanych materiałów termoplastycznych przeznaczonych do użytku w ustach pacjenta. Nakładki projektowane są  w wysokospecjalistycznych oprogramowaniach komputerowych na modelach zębów 3D. Potoczne nazwy to wkładki na zęby, nakładki korekcyjne na zęby, czy nakładki kosmetyczne na zęby. Gama rodzajów, kształtów, materiałów oraz ich zastosowań na świecie i w Polsce jest ogromna. Opinie na temat tego typu aparatu, są coraz lepsze, zarówno wśród dentystów jak i samych pacjentów. Wynika to z nieustannego rozwoju zarówno technologii produkcji, jak i modyfikacji stosowanych w tym celu materiałów, oraz możliwości leczenia coraz większej gamy wad zgryzu. Cena leczenia tym aparatem również z roku na rok ulega obniżeniu.

Alignery

W stomatologii określenie nakładki jest bardzo szerokie. Istnieją nakładki wybielające, relaksacyjne na bruksizm czy ochronne na zęby dla sportowców. Natomiast nazwa alignery (ang. aligners) zarezerwowana jest tylko dla ortodontycznych przezroczystych aparatów prostujących zęby w postaci wkładanych i zdejmowanych z zębów nakładek.  Produkowane są z tworzywa termoplastycznego, na bazie wykonanego przez ortodontę cyfrowego planu leczenia zębów. Nieodłącznym elementem tej metody leczenia jest możliwość zobaczenia wizualizacji swoich zębów w projekcji 3D przed i po przeprowadzonym leczeniu.

Zalety i wady

ZALETY

leczenia nakładkami prostującymi na zęby

WADY

leczenia nakładkami prostującymi na zęby

 • wysoka estetyka i komfort noszenia
 • wysokie bezpieczeństwo leczenia
 • można zobaczyć wizualizację swojego uśmiechu już na początku leczenia
 • przewidywalna ilość wizyt kontrolnych
 • z góry określony przybliżony czas leczenia
 • ilość nakładek określona w planie leczenia
 • brak potrzeby zmiany nawyków żywieniowych
 • czyszczenie zębów i jamy ustnej nie ulega zmianie
 • nakładki można zdjąć z zębów w przypadku ważnej sytuacji np. prezentacja czy spotkanie w pracy
 • w czasie pobytu w szpitalu można kontynuować leczenie, na czas operacji nakładki można zdjąć
 • można wykonywać w nakładkach zdjęcia radiologiczne i rezonans magnetyczny
 • w większości systemach nakładkowych, całkowita cena za leczenia znana jest na początku leczenia
 • prawie nie występują wizyty awaryjne
 • nie istnieje dolny i górny limit wieku pacjenta
 •  mogą się zgubić
 • ciepło zniekształca nakładki, dlatego nie można w nich pić gorących napojów
 • większość firm nakładkowych nadal oferuje leczenie w wysokiej cenie
 • mogą się połamać
 • mała ilość lekarzy praktykujących leczenie nakładkami
 • duże wady zgryzu wymagają oprócz nakładek zastosowania elementów dodatkowych np. wyciągów międzyszczękowych czy miniimplantów
 • coraz większa ilość dostępnych firm nakładkowych sprawia, że pacjent ma trudność z podjęciem decyzji który system wybrać
 • bywają dostępne w Internecie nakładki produkowane na drukarkach 3D, z materiałów niecertyfikowanych, oraz wykonane plany leczenia nie przez lekarzy, co bezpośrednio może zagrozić zdrowiu pacjenta.

Różnice między nakładkami a aparatem metalowym

Bezpieczeństwo leczenia

W aparacie stałym, na zęby nakleja się metalowe, lub estetyczne zamki ortodontyczne. Oznacza to, że w trakcie leczenia zamki te mogą odkleić się od zęba, lub zostać z niego zdarte podczas np. jedzenia. Jest to  sytuacja zagrażająca zarówno zdrowiu jak i życiu pacjenta. W alignerach na zęby nie nakleja się zamków. Część leczenia natomiast może wymagać zastosowania tzw. naczepów (ang. Attachments). Naczepy to małe punkty, w różnych kształtach, wykonane z estetycznego materiału stomatologicznego, z którego wykonuje się wypełnienia w zębach tzw. plomby. Punkciki te nakleja się na zęby, w celu  zwiększenia precyzji ruchu zębów, albo lepszego utrzymania nakładki na zębach. Po leczeniu naczepy te ściągane są z powierzchni zębów, bez pozostawienia śladów. Punkciki te, tak jak plomby prawie nigdy nie ulegają złamaniu czy odczepieniu się od zęba, dlatego uznane są za bezpieczne.

Zęby z naczepami (tzw. attachments) z białego materiału stomatologicznego umieszczonymi na zębach w celu bardziej precyzyjnych ruchów zębów podczas leczenia nakładkami prostującymi na zęby.

Higiena

W trakcie leczenia aparat nakładkowy zdejmuje się do jedzenia. Zabiegi higieniczne wykonuje się również na zębach bez aparatu co oznacza, że uzębienie czyści się tak jak przed leczeniem. Dlatego higienę jamy ustnej można utrzymać na wysokim poziomie.

Dla porównania podczas leczenia aparatem stałym naklejanym na zęby, należy przestrzegać reżimu dietetycznego oraz higienicznego jamy ustnej. Nie można jeść twardych pokarmów ani oblepiających zamki. Po każdym jedzeniu należy wyczyścić zęby i zamki tak by nie pozostały w jamie ustnej żadne resztki pokarmu. Jedno i drugie bywa kłopotliwe, kiedy pracujemy, lub nie mamy do tego cierpliwości i motywacji. Konsekwencją nieprzestrzegania powyższych reżimów jest np. powstawanie białych plam, czyli próchnicy, wokół zamków. Możliwe jest również odklejanie się zamków.

Czas leczenia

Przeciętny czas leczenia aparatem stałym wynosi około 2,5-3 lata. Wizyty kontrolne odbywają się co około 6 tygodni. Podczas klasycznych wizyt lekarz:

 • monitoruje postęp leczenia
 • wymienia druty ortodontyczne
 • zmienia gumki ortodontyczne tzw. kolorowe ligaturki
 • rekomenduje wyciągi międzyszczękowe

Leczenie nakładkami, małych i średnich wad zębowych najczęściej trwa od paru miesięcy, do około roku.  Czas leczenia dużych wad ortodontycznych wynosi powyżej roku. Wizyty kontrolne rekomenduje się w zależności do wady i systemu, w ilości od zera, do paru, czy parunastu, podczas całego przebiegu leczenia.

Na wizytach kontrolnych dentysta:

 • sprawdza ułożenie nakładek na zębach
 • porównuje ułożenie zębów z planem, jaki był zaprojektowany na dany numer nakładki
 • Jeśli jest potrzeba lekarz wykonuje tzw. stripping, czyli zniesienie minimalnej ilości szkliwa, w obrębie bocznych części niektórych zębów. Zabieg ten potrzebny jest by ruchy zębów były bardziej precyzyjne, a łuk po leczeniu miał kształt pasujący w swoim wymiarze, do zębów w łuku z naprzeciwka. Jest to zabieg rutynowy, szybki i bezbolesny. Nie wymaga późniejszej fluoryzacja, czy inne formy wzmacniania szkliwa.

Jeśli leczenie przebiega prawidłowo wizyta kontrolna w tego typu aparacie może trwać zaledwie parę minut.

Cena

dwie nakladki prostujace na zeby trzymane w rekawiczce na tle pieniedzyCena leczenia nakładkami zależy od następujących składowych:

 • typu wady zgryzu
 • ilości potrzebnych nakładek
 • czasu leczenia
 • firmy 

Najdroższe pakiety leczenia występują w amerykańskim systemie  Invisalign, czy niemieckim Orthocpas. Tu cena sięga nawet 15 000 – 25 000 złotych za kompleksowe leczenie wad ortodontycznych. Cena za leczenie systemem CA ClearAligner lub w opcji FLEX ClearCorrect nie jest jednoznacznie określona na początku leczenia. W tych firmach płatność odbywa się w etapach, za kolejne produkowane nakładki. Konkurencyjne ceny ma turecka firma Orthero, czy polska HelloSmile. Tu za kwotę od około 5 000 do około 9 000 zł, można wyleczyć znaczą część średnich wad ortodontycznych. Warto wiedzieć, że w cyfrowych systemach ortodontycznych czas leczenia jest określony w przybliżeniu już na początku leczenia. Wizyty kontrolne natomiast zawsze są za darmo.

Dla porównania cena za leczenie aparatem stałym od wielu lat kształtuje się na podobnym poziomie. Założenie metalowych zamków na jeden łuk to kwota między 1 800 a 2 500 zł. Aparat z zamkami estetycznymi, czy Damona, to wyższe kwoty od około 2 500zł do 3 500 zł za jeden łuk. Do ceny należy doliczyć cenę leczenia drugiego łuku zębowego. Wizyta kontrolna co sześć tygodni, która wynosi około 150 -200 zł, to kolejne koszty. Całkowity koszt klasycznego leczenia ortodontycznego, prowadzonego przez 3 lata to suma w przybliżeniu, średnio:

2000zł (założenie zamków na jeden łuk) + 2000zł (założenie zamków na drugi łuk) + (około 8 wizyt w roku x 200zł)x 3 lata

= 8 800 zł

Pamiętajmy, że ortodonta nie jest w stanie określić dokładnie czasu leczenia aparatem stałym. Najczęściej tego typu leczenie prowadzone jest 2,5 – 3 lat. Jednak jest wiele leczeń, które trwają znacznie dłużej, a jak wiadomo, każdy dodatkowy miesiąc leczenia, to dodatkowe koszty dla pacjenta. W wyliczeniu nie ujęte są wizyty awaryjne, które przy tym leczeniu mogą występować dość często.

Estetyka i komfort

Zamki

Nawet najbardziej estetyczny aparat stały z zamkami z kwarcu lub tworzywa sztucznego, jest znacznie bardziej widoczny niż jakikolwiek aparat nakładkowy. Zamki na zęby mogą być wysoko estetyczne, szczególnie te samoligaturujące, do których nie trzeba używać ligaturek. Wadą estetyczną, nawet najlepszego aparatu stałego, nie jest sam materiał czy przezierność zamka. Wadą jest sekwencja zmienianych drutów, które mogą być metalowe, czy z innych stopów metali. Część tych drutów może być pokryta białą emalią, lecz niestety emalia się ściera, a w toku leczenia prawdopodobnie będą wykorzystane druty o metalicznym kolorze. Nakładki nie posiadają elementów metalowych, dlatego ich estetyka jest bardzo wysoka przez całe leczenie.

Mowa  

W opinii pacjentów, komfort leczenia aparatem stałym, a nakładkowym różni się znacznie. W aparacie stałym odstające od zębów elementy mogą poranić błonę śluzową. Zamki odstając od zębów i ocierając błonę śluzową, mogą utrudnić mówienie lub spowodować utrudniające mowę rany w jamie ustnej. Nakładki natomiast pokrywają zęby z każdej strony, mogą sprawiać, że pacjent krępuje się mówić. Część pacjentów w pierwszych dniach nie jest pewna, czy tego typu aparat jest naprawdę niewidoczny. Jest mała grupa pacjentów, którzy zawsze do ważnego spotkania i wystąpień czy dłuższego mówienia zdejmuje ten aparat z zębów, ponieważ nie akceptują swojego głosu, czy zwiększonej ilości śliny w ustach (objawy te występują u bardzo małej ilości pacjentów).

Przezierność

Nakładki podczas użytkowania są prawie niewidoczne na zębach, co sprawia, że leczenie ortodontyczne, może przebiegać niemalże w tajemnicy. Ich brzegi leżą na dziąśle lub dopasowane są do przebiegu dziąsła lub granicy zębów. W związku z powyższym, nie widać gdzie kończy się ten aparat. Na zębach w zależności od wskazań nakleja się jedynie naczepy w kolorze zębów (ang. attachments).

Jedzenie

Do jedzenia zdejmuje się nakładki z zębów. Po posiłku jamę ustną standardowo myjemy, a  na czyste zęby ponownie zakłada się ten aparat, w celu kontynuowania leczenia. Natomiast w trakcie jedzenia we wszystkie elementy aparatu stałego wchodzą resztki pokarmowe, co stanowi ogromny problem w trakcie mycia i czyszczenia zarówno samych zamków jak i zębów. 

Leczenie ortodontyczne nakładkami prostującymi zęby

Wskazania do leczenia

Poziom rozwoju technologii i wiedzy z zakresu materiałoznawstwa wskazuje, że nakładkami można leczyć coraz większe wady zgryzu.

Obecnie nakładkami bez naczepów, można leczyć:

 • małe i średnie wady zgryzu
 • lekkie stłoczenia zębowe
 • niewielkie szpary między zębami
 • lub nawroty wady po wcześniejszym leczeniu ortodontycznym

Nakładkami z naczepami na zębach można leczyć średnie i większość dużych wad ortodontycznych. Wymienić tu można:

 • stłoczenia zębów różnego nasilenia
 • diastemę między siekaczami górnymi (przestrzeń między jedynkami)
 • zgryzy otwarte
 • zgryzy głębokie
 • rotacje (zmiany ustawienia zęba na swoim miejscu)
 • zgryzy krzyżowe i przewieszone (odwrotnie na siebie zachodzące zęby w zgryzie)

Natomiast nakładkami wraz z wyciągami lub miniimplantami, lekarze prowadzą leczenia zmieniające ustawienie zarówno zębów jak i żuchwy. Możliwe jest zamknięcie przestrzeni po usuniętym zębie, lub zwiększenie przestrzeni między zębami, tak by móc wszczepić komfortowo implant zębowy.

Etapy tworzenia cyfrowego planu leczenia 

 • Wstępna wizyta konsultacyjna u ortodonty

By rozpocząć leczenie ortodontyczne niezbędna jest konsultacja u ortodonty. Lekarz zbiera wywiad ogólnomedyczny i stomatologiczny. Następie wykonuje szczegółowe badanie jamy ustnej. Ocenia m.in. stan tkanek miękkich (błony śluzowej, języka) czy kości. Bada zęby pod kątem wystąpienia próchnicy, ewentualnych mikropęknięć czy nadżerek szkliwa (erozji). Ocenia przyzębie, czyli tkanki wokół każdego zęba. Sprawdza korony, mosty i stan implantów.

Na tej wizycie wykonuje również  wyciski zębów,  zdjęcia fotograficzne oraz 2 zdjęcia radiologiczne.

 • Wyciski zębów

W ortodoncji wykonuje się klasyczne wyciski masą wyciskową na łyżkach wyciskowych. Następnie z takich wycisków odlewa się modele gipsowe. Modele w kolejnym etapie podlegają zeskanowaniu w laboratorium przez technika dentystycznego, a skan wgrywany jest do oprogramowania danego systemu nakładek, tak by lekarz mógł go przeanalizować i wykonać plan leczenia.

W ortodoncji cyfrowej, wykonuje się natomiast skany zębów skanerem wewnątrzustnym. W parę minut na ekranie widoczne są zęby pacjenta, które następnie w postaci pliku .STL przesyła się do oprogramowania firmy nakładkowej, w celu detalicznej analizy i przygotowania planu leczenia. Skanowanie jest procedurą nie inwazyjną. Lekarz przesuwa w jamie ustnej głowicę skanera, wykonuje wiele zdjęć, które następnie nakładane są na siebie w oprogramowaniu, tworząc ostatecznie cyfrową wizualizację obecnych zębów pacjenta.

 • Kliniczne zdjęcia fotograficzne

Dokumentacja pacjenta zawierać powinna zdjęcia stanu uzębienia w paru projekcjach. Lekarz wykonuje zdjęcie zębów w uśmiechu, oddzielnie łuku górnego, oraz dolnego, pod różnymi kątami. Zdjęcia również obejmują proporcje twarzy, z i bez uśmiechu, oraz profil. Lekarz analizuje kąty i wymiary twarzy, tak by plan leczenia ortodontycznego, był korzystny  w całościowej percepcji twarzy i uśmiechu.

 • Analiza badań radiologicznych

W prawie polskim do przeprowadzenia leczenia ortodontycznego wymagane są dwa aktualne zdjęcia, czyli RTG panoramiczne (zdjęcie wszystkich zębów), oraz RTG cefalometryczne (zdjęcie boczne czaszki). Zdjęcia te uzupełniają badanie lekarskie. Lekarz analizuje stan kości, tkanek wokół korzeni zębów, oraz mierzy kąty ustawienia zębów, tak by planowane ruchy zębowe były bezpieczne. U niektórych pacjentów lekarz zaleca wykonanie dokładniejszego badania CBCT, czyli tomografii komputerowej.

 • Przygotowanie indywidualnego cyfrowego planu leczenia

Mając wgraną na platformie całą dokumentację pacjenta, oraz skany zębów, lekarz może rozpocząć ich analizę. Dentysta ocenia zakres przesunięć zębów, które są realne i bezpieczne do wykonania.  Warto wiedzieć, że w symulatorze przeprowadzić można każde leczenie, lecz nie każdy pomysł i koncepcja, będzie miała swoje odzwierciedlenie w jamie ustnej. Po wykonaniu planu leczenia i otrzymaniu wizualizacji efektów, stomatolog zaprasza pacjenta na omówienie propozycji i możliwości leczenia.

Najczęściej na drugiej wizycie lekarz przedstawia pacjentowi opracowany plan leczenia. Na monitorze pokazuje zęby przed i po leczeniu. Omawia jakie etapy leczenia są planowane. Informuje o przybliżonym czasie leczenia, oraz ilości potrzebnych do leczenia nakładkach na zęby.

Pacjent powinien na takiej wizycie dowiedzieć się również, czy leczenie wymaga dodatkowych elementów takich jak wyciągi międzyszczękowe, lub zastosowanie miniimplantów ortodontycznych. Jeśli będzie potrzebę tzw. IPR czyli szlifowanie szkliwa na powierzchni bocznej zębów (w celu redukcji ich szerokości lub poprawy kształtu), to lekarz poinformuje, których zębów będzie dotyczyć ta nieznaczna interwencja. 

Po zaakceptowaniu zaproponowanego leczenia, najczęściej pacjent ma czas na wpłatę uzgodnionej kwoty za leczenie.  Wówczas lekarz akceptuje wirtualny plan leczenia i nakładki zostają wyprodukowane.

Przebieg leczenia

Otrzymanie nakładek

Ilość otrzymanych nakładek zależy od wady zgryzu do wyleczenia, oraz od systemu którym jest leczony pacjent. W jednych firmach otrzymuje się wszystkie nakładki na całe leczenie np. Invisalign. W innych natomiast wydawane jest po 12 nakładek np. Orthocaps Tween Aligner lub po parę sztuk np. CA ClearAligner.

Kontrole

Przy małych i średnio skomplikowanych wadach, kontrole postępów leczenia mogą odbywać się bardzo rzadko. Bywają leczenia, w których lekarz widzi pacjenta jedynie na rozpoczęcie i zakończenie leczenia. W większych wadach, lub bardziej skomplikowanych ruchach zębowych, wizyty odbywają się według indywidualnie dobranego planu.

Wizyty kontrolne potrzebne są w celu sprawdzenia:

 • postępów leczenia 
 • przylegania nakładek do zębów
 • współpracy pacjenta
 • wyników używania wyciągów międzyszczękowych
 • wykonania tzw. strippingu (IPR ang. Interproximal Reduction), czyli redukcji szkliwa
 • wszczepionego implantu ortodontycznego
 • skutków ubocznych 

Modyfikacja planu leczenia

Jeśli w trakcie leczenia nie udaje się zrealizować założonych etapów leczenia, to lekarz w większości systemów może wykonać modyfikację leczenia. By tego dokonać, należy pobrać od pacjenta wycisk, lub skan zębów, oraz ponownie wykonać dokumentacje fotograficzną. Procedura wykonania korekty leczenia, jest dokładnie taka sama dla lekarza, jak opracowywanie pierwszego planu leczenia. Może to być technicznie jak i czasowo znacznie krótsze. Zależy to zarówno od problemu jak i współpracy pacjenta.

Zakończenie leczenia

Gdy pacjent zużyje wszystkie nakładki i zęby w ostatniej nakładce odzwierciedlają zaplanowane położenie, to lekarz może zakończyć leczenie. W części pakietów istnieje możliwość wykonania niewielkich korekt na koniec leczenia. Gdy wada została wyleczona, ale pacjent ma pewne wątpliwości co do np. kąta ułożenia jednego zęba lub jego wysokości, to istnieje możliwość wykonania korekt, właśnie po to by po pełnym leczeniu cieszyć się niemalże Hollywood Smile. Po zakończonym leczeniu dentysta informuje pacjenta, jakie obowiązują go zasady retencji.

Powikłania

Przy obecnym rozwoju diagnostyki i technologii, mało jest powikłań po leczeniu ortodontycznym. Cyfrową ortodoncją wyleczono na świecie wiele milionów pacjentów, co utwierdza zarówno lekarzy jak i pacjentów w przekonaniu o  wysokim poziomie bezpieczeństwa leczenia.

Możliwe powikłania po leczeniu nakładkami to:

 •  urazy błony śluzowej warg, policzków, języka
 • próchnica
 • stan zapalny dziąsła
 • obumarcie zęba
 • złamanie się zęba po leczeniu kanałowym
 • alergia na materiał
 • złamanie się nakładki i aspiracja do dróg oddechowych
 • brak zaplanowanego postępu leczenia

Jakie nakładki prostujące zęby wybrać?

W ostatnich latach widać coraz większą różnorodność oferowanych przez ortodontów firm leczenia nakładkowego. Oprócz najbardziej rozpoznawalnych na świecie przezroczystych aparatów Invisalign, na polskim rynku dostępne są od wielu lat CA ClearAligner, czy Orthocaps. Poniżej przedstawiam najbardziej charakterystyczne cechy rozpoznawalnych w Polsce systemów.

Invisalign

Najbardziej rozpowszechniony wśród dentystów, i rozpoznawany wśród pacjentów, system nakładek ortodontycznych. W 2021 roku lekarze wyleczyli tym systemem ponad 10 milionów pacjentów na całym świecie. Najwięcej publikacji ogólnodostępnych, jak i naukowych opisuje efekty leczenia właśnie tym systemem. Ogólna opinia o Invisalign jest pozytywna. Niekwestionowaną zaletą jest świetne oprogramowanie dla lekarza, możliwość zaprojektowania precyzyjnych ruchów zębów, oraz bardzo nowoczesny materiał termoplastyczny do produkcji tego aparatu. Również możliwość leczenia jednych z najcięższych wad, to atuty Invisalign. Główną wadą tego systemu jest nadal cena, która w zależności od pakietu mieści się w granicach między 6 000 a 25 000 zł.  Korzystna jest również dostępność lekarzy certyfikowanych, których w Polsce jest najwięcej w porównaniu do innych systemów.

CA ClearAligner

Od wielu lat praktykowany jest w Polsce system pochodzący z Niemiec tzw. CA ClearAligner. Cieszy się on dobrą opinią wśród lekarzy jak i pacjentów. Jednak należy zwrócić uwagę, że znacznie się różni od Invisalign.

W CA ClearAligner pacjent:

 • nie ma wyprodukowanych, ani nie ma wydanych nakładek do leczenia wady zgryzu od początku do końca, czyli na całość leczenia
 • pacjent leczony jest etapami. Każdy etap składa się z około trzech tygodni leczenia, podczas których pacjent nosi trzy nakładki, każda w innej twardości. Po pewnym czasie pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, i lekarz sprawdza efekty leczenia. Jeśli efekty są zadawalające, lekarz wydaje kolejny set nakładek.
 • jeśli należy zrobić korektę, to lekarz pobiera wyciski (klasyczne lub cyfrowe) i planuje zmiany.
 • opłata za leczenie nie jest pobierana z góry. Płatność wykonywana jest za każdy projektowany set aparatów. Ma to swoje wady i zalety. Pacjent na początku leczenia nie wie dokładnie jaka jest ostateczna cena leczenia.

Różnica między tymi dwoma systemami występuje również w materiale z którego wykonane są aparaty i linii produkcyjnej. Nakładki CA ClearAligner produkowane mogą być, w każdym certyfikowanym laboratorium w naszym kraju. Również materiał z którego są wytwarzane jest ogólnodostępny. Reasumując, aparat CA ClearAligner jest dobrą opcją leczniczą, dla małych i średnich wad zgryzowych np. stłoczeń zębów siecznych dolnych, czy nawrotu wady, po uprzednim leczeniu ortodontycznym.

ClearCorrect

ClearCorrect to amerykański system, który od 2020 roku dostępny jest w Polsce. Swoją światową reputację nareszcie może oferować polskim pacjentom. Przygotowanie cyfrowego planu leczenia czyli wizualizacji “przed” i “po” zawsze jest w tym systemie bezpłatne dla pacjenta. Jego odróżnieniem są również 3 charakterystyczne pakiety:

 • Pakiet FLEX w którym pacjent płaci oddzielnie za każdą wyprodukowaną nakładkę. Jest to tzw. pakiet na życzenie przeznaczony do małych korekt głównie zębów uśmiechu.
 • Pakiet ONE przewidziany jest do większości leczeń, których czas zaplanowany jest do około jednego roku. Atutem tego pakietu jest wydawanie darmowych aparatów retencyjnych.
 • Pakiet UNLIMITED to najbardziej kompleksowy pakiet. Można w nim leczyć każdą wadę,  do pięciu lat. Płatność wykonywana jest jednokrotnie na początku leczenia. W koszt wchodzi nieograniczona ilość nakładek i wizyt kontrolnych, oraz retencja.

Orthocaps

 • Orthocaps Twin-Aligner® to niemiecki system o niespotykanej dla większości pacjentów filozofii leczenia. Pacjent zamiast użytkować jedną nakładkę, to ma do wykorzystania dwie bliźniacze nakładki. W związku z tym, że nakładki produkowane są z różnych materiałów, to cieńszą i bardziej elastyczną nosi się za dnia. Wieczorem i w nocy, zakłada się na zęby aparat bardziej twardy i sztywniejszy. W związku z powyższym, każda nakładka noszona jest mniej niż pół doby, co wpływa korzystnie zarówno na ich czystość, jak i estetykę. Lekarz ortodonta może w tym systemie zaprojektować aparat korzystając z 2 materiałów, z czego każdy występuje w 4 grubościach. Sprawia to, że leczenie Orthocaps Twin-Aligner® może być stosowane do każdego rodzaju wad zgryzu. 
 • Firma ta wprowadziła również tzw. preformowalne naczepy na zęby. Oznacza to, że lekarz w bardzo krótkim czasie, może nakleić na zęby gotowe naczepy tzw. attachmenty. Oszczędza to pacjentowi i lekarzowi czas wizyty i problemy techniczne, które mogą wystąpić na tym etapie leczenia.
 • Pakiety leczeń odróżniają się na tle konkurencyjnych firm. Istnieje Orthocaps  PRO, KIDS, NOCTUS, TEN oraz TEN TEN. Leczenie zawsze podzielone jest na fazy. Każda z faza składa się z określonej ilości nakładek, po wynoszeniu których, pacjent zgłasza się do lekarza, na wizytę kontrolną i kontrolny skan uzębienia. Po badaniu i analizie postępów leczenia podejmowana jest decyzja, dotycząca zmiany planu leczenia, lub kontynuacji dotychczasowym systemem. Orthocaps Twin-Aligner® to produkt drogi na polskim rynku, lecz zarówno koncepcja leczenia dwoma nakładkami, oprogramowanie dostępne dla lekarza, jak i częsta weryfikacja leczenia, to atuty które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze tego systemu.

Orthero

Orthero to firma która z roku na rok ma coraz więcej zwolenników zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów. Firma wywodzi się z Turcji, gdzie do chwili obecnej są produkowane. System Orthero posiada trzy opcje leczenia.

 • Pakiet AESTHETIC można wykorzystać zarówno na jeden lub dwa łuki zębowe. Leczy się nim niewielkie wady zgryzu z wykorzystaniem do 8 nakładek.
 • Pakiet FULL dedykowany jest do małych i średnich wad które możliwe są do wyleczenia w czasie do około jednego roku kalendarzowego. Charakteryzuje się tym, że nie używa się w nim żadnych dodatków takich jak wyciągi czy minimplanty. Pakietem tym dentyści przygotowują pacjentów np. do leczenia implantologicznego (poprawa ustawienia zębów, krzywo ustawionych przy luce, w którą będzie wszczepiony implant).
 • Pakiet ADVANCED to najwyższy pakiet w którym również nie ma limitu nakładek. Natomiast ten pakiet przeznaczony jest do wyleczenia kompleksowych wad zgryzu w których leczenie powinno być prowadzone z np. wyciągami czy implantami ortodontycznymi.

Warto wiedzieć, że w dwóch ostatnich pakietach retencja jest wliczona w cenę.  W systemie tym istnieje opcja tzw. backup aligner. Oznacza to, że w chwili zgubienia, lub połamania aparatu, lekarz zlecania wykonanie zamiennej nakładki, bez obciążania pacjenta dodatkowymi kosztami.

Inne

W Polsce dostępne są również inne firmy np.:

 •  Spark Clear Aligners 
 •  Reveal Clear Aligners 
 •  Hello Smile
 •  Dr Smile
 •  Beyli
 •  Smilenation
 •  Pro Smile
 • Sure Smile

Czy są lepsze lub gorsze nakładki na zęby?

By leczenie prowadzone było dobrze, zarówno lekarz musi świetnie zaprojektować etapy leczenia, jak i pacjent  bardzo dobrze stosować się do zaleceń. Nakładki projektuje się w różnych oprogramowaniach, które wielokrotnie różnią się między sobą, zarówno ilością możliwości, jak i precyzją pracy.

Produkuje się je z różnych materiałów. Jedne materiały są ogólnodostępnymi materiałami termoplastycznymi, stosowanymi w wielu mniejszych firmach. Inne materiały są indywidualnie wykonane na potrzeby danego systemu i cechować się mogą lepszymi właściwościami biomechanicznymi czyli np. mniej się wyginają w trakcie użytkowania.

Różnica występuje również w wycięciu i wykończeniu brzegów aparatu. Nakładki bywają wycinane zarówno laserowo jak i ręcznie. Wykończenie ich, czyli wypolerowanie, również bywa ręczne lub maszynowe. Wszystko to wpłynąć może np. na szybkość, przewidywalność ruchów zębowych, oraz na komfort ich noszenia.

Leczenie na raty

MediRaty

Leczenie na raty w ortodoncji, to przydatna opcja dla osób, które chciałyby podzielić płatność na części. Na rynku dostępnych jest parę firm specjalizujących się w udzielaniu pożyczek na potrzeby leczenia stomatologicznego. Najpopularniejszymi firmami są MediRaty oraz Ratalnie.com. Pierwsza firma podpisaną ma umowę współpracy z wieloma Klinikami w Polsce, dlatego warto zapytać swojego ortodontę, czy można podjąć u niego leczenie z wykorzystaniem finansowania przez firmę MediRaty.

Ratalnie.com

Natomiast oferta Ratalnie.com głównie odnajdywana jest przez pacjentów w Internecie. W tej firmie kredyt w wysokości od 1000 do 30 000zł można rozłożyć na 6 – 36 miesięcy. Minimalne zarobki potwierdzone dostarczeniem, “Zaświadczenia o zarobkach” wynoszą 1500zł.

Korzyści

Korzyścią skorzystania z płatności na raty, jest to, że nie odwleka się decyzji o leczeniu ortodontycznym. Wady zgryzu, u zdecydowanej większości pacjentów, zmieniają się z czasem. Dlatego szybka interwencja lekarza, i doprowadzenie do prawidłowego zgryzu, to wskazana opcja, by długoterminowo cieszyć się zdrowiem i pięknem własnych zębów.

Zalecenia dla użytkowników nakładek na zęby

Ile godzin nosi się nakładki na zębach?

By leczenie ortodontyczne przebiegało prawidłowo, nakładki powinny być na zębach, według różnych producentów, między 20 a 22 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Jest to wymóg bezwzględny, by oczekiwać dobrych rezultatów leczenia. Każda “wkładka” jest ponumerowana, dlatego należy nosić je według oznaczenia, w kolejności od najmniejszej do największej cyfry. Jedną  nakładkę nosi się w zależności od producenta, i indywidualnych zaleceń lekarza, najczęściej pomiędzy 7-10-14 dni, po których zakłada się nową i świeżą na określony przez lekarza czas.

 

Jedzenie i picie

Istnieje przekonanie, że są nakładki na zęby w których można jeść. Dotychczas nie skonstruowano materiału termoplastycznego, który wytrzymałby ogromne siły żucia podczas jedzenia, jak również wysoką temperaturę kawy czy herbaty. Pod wypływem wysokiej temperatury aparat ten ulega odkształceniom, lub zmieniają swoje właściwości na mniej wytrzymałe. Dlatego odradza się jedzenia (szczególnie curry i kolorowych potraw) oraz picia (szczególnie czerwonego wina) w nakładkach na zębach jak i bez nich. Przy braku  możliwości wymycia zębów po kolorowych napojach, czy pożywieniu, nakładki mogą trwale zmienić swój kolor na mniej estetyczny, co może być barierą w ich użytkowaniu w następnych dniach.

Palenie papierosów i IQOS?

W założonych nakładkach na zębach nie można palić zarówno tradycyjnych papierosów jak i cygar. Żaden producent nie wydał zezwolenia na  palenie elektrycznych papierosów (e-papierosy) IQOS podczas ich noszenia. Zaleca się by do palenia zdejmować aparat z zębów. Po paleniu natomiast należy umyć jamę ustną i zęby, by ponownie założyć aparat na czyste uzębienie.

Czyszczenie zębów i nakładek

Po każdym posiłku i przed nałożeniem aparatu, zaleca się dokładne wymycie zębów. Nakładki należy oczyszczać miękką szczoteczką do zębów, oraz zimną lub letnią wodą. Dla odświeżenia, można zanurzyć je w rozcieńczonym roztworze płynu do płukania jamy ustnej. Przy braku możliwość wymycia zębów po jedzeniu, należy po posiłku wypłukać usta wodą, tak by zarówno pozbyć się resztek pokarmowych, jak również rozcieńczyć cukry i zmienić pH śliny na bardziej korzystne.

Retencja po zakończonym leczeniu nakładkami

Po zakończonym leczeniu następuje okres tzw. retencji. By wyniki leczenia ortodontycznego utrzymywały się jak najdłużej, czyli by wada częściowo nie wróciła, należy zastosować jedną z poniższych form retencji:

 •  płytkę Hawleya
 •  retencje stałą naklejaną na zęby tzw. „drucik np. metalowy”
 •  nakładki retencyjne 

W zdecydowanej większości firm, etap retencji nie wlicza się ani w czas leczenia, ani w całkowity koszt leczenia. Wynika to z tego, że retencję dobiera się zawsze indywidualnie dla danego pacjenta i do rodzaju wyleczonej wady zgryzu. Zasada jest taka: im większa wada, tym retencja musi być silniejsza. W przypadku wyprostowania mocno zakrzywionych górnych siekaczy, lekarz może zdecydować, że potrzebne są dwie retencje naraz (stała naklejana na zęby wraz z nakładką retencyjną). Niektóre systemy mają nakładki wliczone w cenę wyższych pakietów, np. ClearCorrect, Orthero, Pro Smile lub można kupić je dodatkowo np. Invisalign czy w Orthocaps Tween Aligner.

Dygresje autorki

Nakładki prostujące na zęby, to nic innego, jak kolejne narzędzie w rękach stomatologa, do leczenia ortodontycznego pacjenta. Jak każde narzędzie wymaga znajomości obsługi i doświadczenia w posługiwaniu się nim. Ważne jest by z niego umiejętnie korzystać, tak by Hollywood Smile był marzeniem osiągalnym dla każdego pacjenta. Etap retencji po leczeniu ortodontycznym jest tak samo ważny, jak przestrzeganie zaleceń lekarskich w trakcie leczenia. Stosując zalecenia pacjent uzyskuje proste zęby. Stosując retencje utrzymuje proste zęby na długo. Moi pacjenci cenią sobie komfort, rezultaty i czas leczenia nakładkami. Większość pacjentów jedynie żałuje, że tak późno dowiedzieli się o cyfrowej ortodoncji. To dla nich oraz wszystkich czytelników poszukujących wiedzy z zakresu sposobów prostowania zębów, dedykowany jest ten artykuł.

UWAGA! Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia nakładkami. Pełen zakres informacji uzyskasz bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. 

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody autora jest zabronione. Informacje dostępne są pod adresem:  kontakt@dentystaradzi.pl

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI