Orthero opinie o przezroczystych nakładkach

Ręka w niebieskiej rękawiczce trzyma dwie przezroczyste nakładki do prostowania zębów na tle modelu z zębami i logo Orthero.

Nakładki na zęby Orthero wywodzą się z Tureckiej firmy Şeffaf Aparey, założonej w 2012 roku. Nieustanne modyfikacje oprogramowania do projektowania nakładek, oraz zmiana tworzywa z którego produkowane są te alignery, to duże zalety przezroczystych nakładek Orthero. Wykwalifikowani konsultanci regionalni, różnorodność pakietów leczeń i konkurencyjna cena na rynku, to dodatkowe atuty, które sprawiają, że ten aparat nakładkowy, zyskuje coraz więcej zwolenników wśród Polskich dentystów i pacjentów. Redaktor portalu DENTYSTARADZI.PL dr Agnieszka Czechumska w artykule zebrała aktualne fakty i opinie dotyczące systemu Orthero.

Orthero, system przezroczystych nakładek


Pakiety leczenia nakładkami Orthero

Pakiet Aesthetic Aesthetic zawiera do 8 nakładek. Przeznaczony jest do leczenia niewielkich wad zgryzu. Można leczyć nim jeden lub dwa łuki jednocześnie.
Pakiet Full zawiera nieograniczoną liczbę nakładek. Wykorzystywany jest do wyleczenia wszystkich małych i średnich wad ortodontycznych.
Pakiet Advanced nie ma limitu nakładek. Przeznaczony do leczenia skomplikowanych wad zgryzu do których wyleczenia niezbędne będzie wykorzystanie elementów dodatkowych tj. wyciągów czy miniimplantów ortodontycznych.
Czas leczenia nakładkami Orthero Pakietem Aesthetic przewidywany czas leczenia wynosi między parę a paręnaście tygodni. Wersją Full terapia trwa najczęściej parę miesięcy do około jednego roku. Pakiet Advanced wykorzystywany jest do leczenia w okresie między parę a paręnaście miesięcy – leczenie może przekroczyć nawet półtora czy dwa lata.
Cena leczenia Orthero Pakiet Aesthetic kosztuje pacjenta między 4 a 6 tyś. zł.
Opcja Full to koszt pomiędzy 6 a 8 tyś. zł.
Pakiet Advanced wynosi między 8 a 12 tyś. zł.
Gdzie kupić Orthero? Orthero to system przezroczystych nakładek na zęby, którego nie można kupić samodzielnie przez internet. Orthero używany jest do leczenia ortodontycznego po uprzednim wykonaniu pełnej diagnostyki i badaniu pacjenta. Po akceptacji planu leczenia i podpisaniu zgody na leczenie wydawane są pacjentowi indywidualnie zaprojektowane nakładki Orthero.

Kto leczy nakładkami na zęby?

Nakładkami Orthero leczą ortodonci, stomatolodzy ogólni, protetycy czy nawet chirurdzy stomatologiczni. By leczyć alignerami Orthero nie wymagane jest przejście kursu certyfikacyjnego przez stomatologa. Każdy lekarz podejmujący się leczenia ortodontycznego jest zobowiązany do przejścia licznych kursów związanych np. z diagnozą wad zgryzu czy biomechaniką ruchów ortodontycznych zębów. W systemie Orthero rekomendowane jest natomiast indywidualne szkolenie, przeprowadzone przez konsultanta regionalnego firmy. Przedstawiciel firmy przyjeżdża do gabinetu w celu prezentacji systemu i omówienia możliwości leczniczych nakładek. Przeprowadza instruktaż działania platformy internetowej, do projektowania cyfrowego planu leczenia i komunikacji z technikami. Doradca pomaga w pierwszym logowaniu i finalizuje rejestrację na platformie Orthero. Cały proces przebiega szybko i sprawnie.

Materiał z którego wykonany jest aparat nakładkowy

Od 2020 roku firma zmieniła materiał z którego produkuje nakładki. Dotychczas produkowane były klasyczne jednowarstwowe alignery, z materiału termoplastycznego Duran+ firmy Scheu Dentral GmbH. Podkreślę, że materiał ten spełniał i nadal spełnia wszelkie restrykcyjne normy, dla materiałów stosowanych w medycynie, jamie ustnej człowieka (biokompatybilność zgodna z normą DIN EN ISO 10993). Obecnie pacjent otrzymuje nakładki Orthero wyprodukowane z tworzywa wielowarstwowego, na wzór materiału z którego korzystają najwięksi dostawcy nakładek na świecie. Materiał wielowarstwowy pozwala na większą precyzję ruchów zębów i dłużej utrzymuje swoje właściwości biomechaniczne. Wszystko to sprawia, że cel jakim jest przesunięcie zębów, osiąga się szybciej. Od teraz pacjent zamiast nosić nakładki przez dwa tygodnie, może użytkować je jedynie przez 7-10 dni. Pacjenci zgłaszają pozytywne opinie na temat nowego materiału, opisując go jako bardziej komfortowy i estetyczny.

Wskazania do leczenia

Producent podzielił wady ortodontyczne oraz możliwości ich leczenia nakładkami na zęby Orthero, według wielkości liczonej w milimetrach. Wady grupuje się w kategorie:

 • łatwe
 • umiarkowane
 • trudne

Stłoczenie zębów do 3 mm uznaje się za łatwe do wyleczenia. Natomiast stłoczenie powyżej 6 mm określa się jako trudne. Fakty są takie, że jest to przybliżony podział, ponieważ każdy lekarz zdaje sobie sprawę, że nawet 2 mm stłoczenia może niekiedy przysporzyć wielu trudności podczas leczenia. To lekarz za każdym razem indywidualnie kwalifikuje pacjenta do leczenia nakładkami. 

Przeciwskazania do leczenia

Istnieją 4 grupy pacjentów u których nie zaleca się leczenia nakładkami Orthero:

 • Pacjenci z osteoporozą
 • Zły stan przyzębia
 • Pacjenci u których nie wyrosły drugie zęby trzonowe
 • Inne przeciwskazania

W dostępnych do pobrania ulotkach nie ma wymienionych tzw. innych przeciwskazań. Według opinii ortodontów, rozumieć należy tu wszystkie ogólnoprzyjęte przeciwskazania do leczenia ortodontycznego.

Pakiety leczenia nakładkami

 • Pakiet Aesthetic, czyli podstawowy pakiet zawiera do 8 nakładek. Można zamówić tą opcję zarówno na jeden (Aesthetic SJ), jak i na dwa łuki zębowe (Aesthetic DJ). Przeznaczony do leczenia małych wad zębowych i nawrotów po poprzednim leczeniu ortodontycznym. Leczenie trwa zaledwie parę lub paręnaście tygodni. Pacjenci chętnie korzystają z tego małoinwazyjnego i szybkiego leczenia niewielkich estetycznych wad zgryzu.
 • Pakiet Full dedykowany do leczenia wszystkich wad zgryzu. Zawiera nieograniczoną liczbę nakładek. W tej opcji również występuje możliwość zamówienia zestawu nakładek zarówno na jeden (Full SJ) jak i oba łuki zębowe (Full DJ). Zaleca się go do średniej wielkości wad zębowych np. zmiany ustawienia paru zębów, ortodontyczna korekta tzw. „zębów uśmiechu” lub przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego oraz implantologicznego. W tej opcji podczas leczenia nie wykorzystuje się żadnych dodatków tj. wyciągi czy implanty ortodontyczne. Tym pakietem leczona jest większość pacjentów.
 • Pakiet Advanced charakteryzuje się brakiem limitu użytych nakładek na dwa łuki zębowe. Skonstruowany jest do kompleksowego leczenia “dużych” wad ortodontycznych. Istnieje w nim możliwość zastosowania różnorodnych dodatków tj. wyciągów, guziczków czy miniimplantów. Leczenie może trwać od paru do parunastu miesięcy. Jest to opcja alternatywna do klasycznego leczenia aparatem metalowym, podczas którego bardzo często pacjenci mają zalecenia stosowania wyciągów międzyszczękowych czy minimimplantów ortodontycznych.

Zestawienie wad zgryzu leczonych nakładkami Orthero przed i po wyleczeniu.

Przykłady leczeń Orthero „przed” i „po”. Rycina pochodzi z ulotki „Orthero, Ortodoncja estetyczna”.

Backup Aligner to opcja bardzo przydatna podczas leczenia. Jeśli pacjent połamie nakładki lub je zgubi, to w cenie pakietu wysyłany jest dodatkowy częściowy set nakładek.

By pacjent wiedział do którego pakietu zalicza się jego wada zębów, należy mieć wykonany przez lekarza cyfrowy plan leczenia (opisany poniżej).

Cena Orthero

Cena leczenia Orthero waha się między 4 000 a 12 000 zł. Wysokość całkowitego kosztu leczenia zależy od wielkości wady zgryzu i przewidywanego czasu jej leczenia. Pakiet Aesthetic Classic za 1 łuk to najczęściej kwota 4 000 zł, natomiast za dwa łuki to 6 000 zł. Pakiet Full za 1 łuk zaczyna się od około 7 500 zł, za dwa łuki kosztuje od 9 000 zł. Pakiet Advanced za dwa łuki to wydatek rzędu nawet 13 000 zł do 15 000 zł.

W tabeli zawarto średnie ceny leczenia nakładkami Orthero w 2021 roku, według wielkości wady zgryzu.

Małe wady

od 4 000 zł

Średnie wady

od 5 500 zł

Duże wady

od 8 500 zł

Przygotowanie cyfrowego planu leczenia dla Orthero jest bezpłatne. Należy podkreślić, że zarówno zaakceptowanie, jak i odrzucenie przedstawionej propozycji leczenia, nie wiąże się dla pacjenta czy lekarza z żadnymi kosztami. Według opinii dentystów i pacjentów, jest to bardzo ciekawa oferta, w porównaniu z innymi nakładkami prostującymi zęby w których plan leczenia jest płatny np. w Invisalign czy Clear Aligner.

Wizyty kontrolne

Podczas leczenia aparatem Orthero wizyty kontrolne są za darmo. Wizyty wyznacza lekarz prowadzący leczenie. Jeśli wada zgryzu jest skomplikowana, kontrole bywają tak często, jak przy leczeniu aparatem stałym np. co 6-8 tygodni. Jeśli natomiast wada nie wymaga korekty kształtu zębów w trakcie leczenia czyli strippingu, lub nie są zalecone wyciągi międzyszczękowe, to wizyty mogą odbywać się rzadko np. 1 raz w połowie leczenia.

Retencja

Dużym atutem systemu jest, że retencja w Orthero jest wliczona w ceny pakietów Full i Advanced. Nakładki retencyjne, produkowane są po ponownych skanach pacjenta, po zakończonym leczeniu. Niewątpliwie opcja ta oszczędza pacjentowi od około 1 000 zł do 4 000 zł.

Etapy przygotowania cyfrowego planu leczenia Orthero

Przygotowanie planu leczenia alignerami Orthero nie odbiega od standardów pozostałych systemów nakładek prostujących zęby np. Orthocaps czy Clear Aligner.

  1. Na początku lekarz przeprowadza wywiad i badanie stomatologiczno-ortodontyczne.
  2. Zleca wykonanie zdjęcia panoramicznego i cefalometrycznego w celu detalicznej analizy.
  3. Następnie wykonuje dokumentacje fotograficzną zewnątrzustną i wewnątrzustną.
  4. Kluczowe jest wykonanie wycisków zębów. Akceptuje się zarówno cyfrowe wyciski zębów wykonane skanerami zębowymi jak i klasyczne wyciski pobrane masą wyciskową.
  5. Ważne jest by pobrać idealną rejestrację zwarcia, czyli jak obecnie zęby ze sobą kontaktują podczas ich zwarcia.

   Jeśli pobrane zostały wyciski klasyczną masą wyciskową, to lekarz odpowiednio musi je zapakować i kurierem przesyłać do Warszawy. W laboratorium wyciski odlewa się  w model gipsowy. Następnie model zostanie zeskanowany, a pliki np. stl zostaną wysłane do lekarza zlecającego, lub na jego zlecenie, od razu przesłane do oprogramowania Orthero. Etap ten jest dodatkowo płatny, w wysokości złożonej z ceny opłaty za kuriera (kwota w zależności od firmy), jak i etapu laboratoryjnego. Jeśli natomiast pobrane zostały wyciski cyfrowe, podczas zeskanowania jamy ustnej skanerem wewnątrzustnym, to wystarczy pliki .stl przesłać na serwer platformy Orthero.

  6. Gdy na platformie zarządzania i analizy badań pacjenta “Orthero Dr” lekarz zgromadzi niezbędną dokumentację, rozpoczyna wykonanie cyfrowego planu leczenia. Mając wirtualne modele uzębienia pacjenta opracowany jest plan leczenia ortodontycznego, który następnie lekarz opisuje w języku angielskim technikowi ortodontycznemu. Technik w rekomendowanym czasie 2-3 dni prześle lekarzowi zamówiony gotowy plan leczenia z wizualizacją 3D przebiegu leczenia, do akceptacji zarówno przez lekarza jaka i pacjenta. Jeśli jest wątpliwość co do propozycji leczenia, procedurę modyfikacji planu leczenia można wykonać nieograniczoną ilość razy (za darmo dla pacjenta).

Orthero, gdzie kupić?

Orthero jako system nakładek przeznaczony do leczenia ortodontycznego nie jest możliwy do kupna przez internet. Nie można kupić wybranego przez siebie pakietu leczenia, ani nie można samemu “wydrukować” sobie nakładek na zęby. Dentysta leczący ortodontycznie po badaniu i analizie diagnostyki dodatkowej oraz wykonaniu wycisków lub skanów zębów, opracowuje najbardziej odpowiedni i bezpieczny plan leczenia. Na tej podstawie określany jest pakiet leczenia, przybliżony czas leczenia i ilość wizyt kontrolnych.

Orthero opinie

Materiały dla pacjenta

Nakładki Orthero według danych zebranych w maju 2021, plasują się w pierwszej piątce zapytań o alignery w Google w Polsce. Można było znaleźć w Internecie, różnorodne broszury informacyjne do pobrania dla pacjenta. Opinie na temat kompleksowości materiałów drukowanych dla pacjenta są pozytywne. Natomiast po wpisaniu w wyszukiwarkę Google słowa Orthero, otrzymać można link do strony polskiej, angielskiej i tureckiej. Poruszanie się po stronie w wersji polskiej jest intuicyjne, lecz nie zawsze i szybko znajdzie się to czego się szuka. Kanały social media działają coraz prężniej, co jest bardzo dobrym sygnałem, dla pacjentów szukających informacji o nakładkach .

Orthero kursy dla lekarzy

W 2020 roku dużym zaangażowanie w edukowaniu polskich stomatologów na temat nakładek Orthero byli ortodonta dr Mariusza Wilk i jego syn dr Michała Wilk. W 2021 roku najczęściej wyeksponowaną osobą jest dr Michał Wilk. Jest to lekarz tzw. młodszego pokolenia, którego pasją jest zarówno cyfrowa stomatologia jak i ortodoncja. Co kilka miesięcy prowadzi  on szkolenia zatytułowane np. „WYGODNE I SKUTECZNE LECZENIE ALIGNERAMI – SYSTEM ORTHERO DR MICHAŁ WILK”.

Wyłącznym dystrybutorem nakładek Orthero jest Grand Ortho Sp. Z o.o.

ZOBACZ podsumowanie artykułu na YOUTUBE Dentysta Radzi 

https://www.youtube.com/channel/UCdBY3-ESgGXeH5JZlFdDSCA/videos 

UWAGA! Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia nakładkami. Pełen zakres informacji uzyskasz bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. 

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody autora jest zabronione. 

Zobacz jeszcze:

4 komentarze

Avatar
Kasia 28 grudnia 2021 - 11:56

Dzień dobry, przeczytałam dwa pani artykuły, jeden o nakładkach orthero drugi o nakładkach hello smile. Obie metody są oparte na tej samej filozofii i trudno mi się zdecydować która metoda jest lepsza. Czy jest coś co je odróżnia? Czy są już moze jakieś opinie osób wyleczonych którąś z metod w Polsce? Obie metody przypominają Invisilign, ale ta nie jest na moją kieszeń. Będę wdzięczna za więcej szczegółów dot.obu nakładek z naciskiem na różnice.
pozdrawiam,
Kasia z Łodzi

Odpowiedz
Avatar
dr Agnieszka Czechumska 9 stycznia 2022 - 12:35

Witam, dziękuję za pytanie. Różnica podstawowa między Orthero a Hello Smile jest taka, że Hello Smile specjalizuje się w leczeniu małych wad zgryzu. Jeśli ma Pani wadę zgryzu ograniczoną do przednich zębów to kontakt z firmą Hello Smile i wykonanie cyfrowego planu leczenia, by sprawdzić czy tym systemem można wyleczyć Pani zęby, ma ogromny sens. Jeśli natomiast ma Pani wiele zębów ustawionych nieprawdiłowo, to w Orthero lekarze oprócz małych wad, prowadzą również bardziej skomplikowane leczenia. I druga ważna różnica jest taka, że w Hello Smile prowadzi się leczenie w domu, bez obligatoryjnych wizyt kontrolnych w gabinecie. W Orthero ze względu na leczenie większych wad, wizyty kontrolne są zawsze rekomendowane. Mam nadzieję, że najważniejsze różnice podkreśliłam. Pozdrawiam, dr A.Czechumska

Odpowiedz
Avatar
Anna 11 stycznia 2022 - 15:32

Dzień dobry, czy ze wszystkich dostępnych rodzajów nakładek są takie, które mogły by wyciągnąć zęby z dziąseł i je uwydatnić. Mam zęby stłoczone. Nosiłam nakładki clear aligner, ale one tylko wyprostowały stłoczenie. Przednie zęby jedynki i dwójki są wyżej schowane od reszty zębów, przez co mniej widoczne podczas mówienia i uśmiechania się. Pozdrawiam
Anna

Odpowiedz
Avatar
dr Agnieszka Czechumska 17 stycznia 2022 - 23:36

Pani Aniu, super pytanie. Dla pani przydałby się system nakładek w którym lekarz może zrobić CYFROWY PLAN LECZENIA. Na takim planie na ekranie komputera lekarz wytłumaczy jakie są możliwości “wyciągnięcia” zębów z dziąseł i wyeksponowania tak jak Pani by chciała. Widząc swoje zęby przed i po leczeniu można łatwiej podjąć decyzję o leczeniu i czy o taki efekt nam chodzi. Reasumując, zalecam systemy w których lekarz skanuje zęby pacjenta a następnie omawia plan leczenia na wizualizacji. W Polsce dużo jest takich nakładek np. Pro Smile, Invisalign, Orthero, U Smile … Warto udać się na konsultację. Powodzenia

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI