Orthero opinie o przezroczystych nakładkach

nakładki na zęby alignery Orthero moga wyprostowac zęby

Nakładki na zęby Orthero wywodzą się z Tureckiej firmy Şeffaf Aparey, założonej w 2012 roku. Nieustanne modyfikacje oprogramowania do projektowania nakładek, oraz zmiana tworzywa z którego produkowane są te alignery, to duże zalety przezroczystych nakładek Orthero. Wykwalifikowani konsultanci regionalni, różnorodność pakietów leczeń i konkurencyjna cena na rynku, to dodatkowe atuty, które sprawiają, że ten aparat nakładkowy, zyskuje coraz więcej zwolenników wśród Polskich dentystów i pacjentów. Redaktor portalu DENTYSTARADZI.PL dr Agnieszka Czechumska w artykule zebrała aktualne fakty i opinie dotyczące systemu Orthero.

Orthero, system przezroczystych nakładek

Kto leczy nakładkami na zęby?

Nakładkami Orthero leczą ortodonci, stomatolodzy ogólni, protetycy czy nawet chirurdzy stomatologiczni. By leczyć alignerami Orthero nie wymagane jest przejście kursu certyfikacyjnego przez stomatologa. Każdy lekarz podejmujący się leczenia ortodontycznego jest zobowiązany do przejścia licznych kursów związanych np. z diagnozą wad zgryzu czy biomechaniką ruchów ortodontycznych zębów. W systemie Orthero rekomendowane jest natomiast indywidualne szkolenie, przeprowadzone przez konsultanta regionalnego firmy. Przedstawiciel firmy przyjeżdża do gabinetu w celu prezentacji systemu i omówienia możliwości leczniczych nakładek. Przeprowadza instruktaż działania platformy internetowej, do projektowania cyfrowego planu leczenia i komunikacji z technikami. Doradca pomaga w pierwszym logowaniu i finalizuje rejestrację na platformie Orthero. Cały proces przebiega szybko i sprawnie.

Materiał z którego wykonany jest aparat nakładkowy

Od 2020 roku firma zmieniła materiał z którego produkuje nakładki. Dotychczas produkowane były klasyczne jednowarstwowe alignery, z materiału termoplastycznego Duran+ firmy Scheu Dentral GmbH. Podkreślę, że materiał ten spełniał i nadal spełnia wszelkie restrykcyjne normy, dla materiałów stosowanych w medycynie, jamie ustnej człowieka (biokompatybilność zgodna z normą DIN EN ISO 10993). Obecnie pacjent otrzymuje nakładki Orthero wyprodukowane z tworzywa wielowarstwowego, na wzór materiału z którego korzystają najwięksi dostawcy nakładek na świecie. Materiał wielowarstwowy pozwala na większą precyzję ruchów zębów i dłużej utrzymuje swoje właściwości biomechaniczne. Wszystko to sprawia, że cel jakim jest przesunięcie zębów, osiąga się szybciej. Od teraz pacjent zamiast nosić nakładki przez dwa tygodnie, może użytkować je jedynie przez 7-10 dni. Pacjenci zgłaszają pozytywne opinie na temat nowego materiału, opisując go jako bardziej komfortowy i estetyczny.

Wskazania do leczenia

Producent podzielił wady ortodontyczne oraz możliwości ich leczenia nakładkami na zęby Orthero, według wielkości liczonej w milimetrach. Wady grupuje się w kategorie:

 • łatwe
 • umiarkowane
 • trudne

Stłoczenie zębów do 3 mm uznaje się za łatwe do wyleczenia. Natomiast stłoczenie powyżej 6 mm określa się jako trudne. Fakty są takie, że jest to przybliżony podział, ponieważ każdy lekarz zdaje sobie sprawę, że nawet 2 mm stłoczenia może niekiedy przysporzyć wielu trudności podczas leczenia.

alignery czyli nakładki na zęby

Rycina pochodzi z ulotki „Orthero. Ortodoncja estetyczna”

Przeciwskazania do leczenia

Istnieją 4 grupy pacjentów u których nie zaleca się leczenia nakładkami Orthero:

 • Pacjenci z osteoporozą
 • Zły stan przyzębia
 • Pacjenci u których nie wyrosły drugie zęby trzonowe
 • Inne przeciwskazania

W dostępnych do pobrania ulotkach nie ma wymienionych tzw. innych przeciwskazań. Według opinii ortodontów, rozumieć należy tu wszystkie ogólnoprzyjęte przeciwskazania do leczenia ortodontycznego.

Pakiety leczenia nakładkami.

 • Pakiet Aesthetic, czyli podstawowy pakiet zawiera od 1 do 8 nakładek. Można zamówić ten pakiet za równo na jeden, jak i na dwa łuki zębowe. Przeznaczony do małych wad zębowych i nawrotów po poprzednim leczeniu ortodontycznym.
 • Pakiet Full dedykowany mniejszym lub średnim wadom, zawiera od 8 do 16 nakładek. W tej opcji również występuje możliwość zamówienia setu nakładek zarówno na jeden jak i oba łuki zębowe. Zaleca się go do średniej wielkości wad zębowych np. zmiany ustawienia paru zębów, ortodontyczna korekta tzw. „zębów uśmiechu” lub przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego oraz implantologicznego.
 • Pakiet Advanced charakteryzuje się nieograniczoną ilością nakładek produkowanych na dwa łuki. Ze względu na brak limitu nakładek i ilości modyfikacji planu leczenia, pakiet ten wykorzystuje się do kompleksowego leczenia “dużych” wad ortodontycznych.
Przykłady leczeń Orthero „przed” i „po”

Przykłady leczeń Orthero „przed” i „po”. Rycina pochodzi z ulotki „Orthero, Ortodoncja estetyczna”.

Backup Aligner to opcja bardzo przydatna podczas leczenia. Jeśli pacjent połamie nakładki lub je zgubi, to w cenie pakietu wysyłany jest dodatkowy częściowy set nakładek.

By pacjent wiedział do którego pakietu zalicza się jego wada zębów, należy mieć wykonany przez lekarza cyfrowy plan leczenia (opisany poniżej).

Etapy przygotowania cyfrowego planu leczenia Orthero

Przygotowanie planu leczenia alignerami Orthero nie odbiega od standardów pozostałych systemów nakładek prostujących zęby np. Orthocaps czy Clear Aligner.

  1. Na początku lekarz przeprowadza wywiad i badanie stomatologiczno-ortodontyczne.
  2. Zleca wykonanie zdjęcia panoramicznego i cefalometrycznego w celu detalicznej analizy.
  3. Następnie wykonuje dokumentacje fotograficzną zewnątrzustną i wewnątrzustną.
  4. Kluczowe jest wykonanie wycisków zębów. Akceptuje się zarówno cyfrowe wyciski zębów wykonane skanerami zębowymi jak i klasyczne wyciski pobrane masą wyciskową.
  5. Ważne jest by pobrać idealną rejestrację zwarcia, czyli jak obecnie zęby ze sobą kontaktują podczas ich zwarcia.

  Jeśli pobrane zostały wyciski klasyczną masą wyciskową, to lekarz odpowiednio musi je zapakować i kurierem przesyłać do Warszawy. W laboratorium wyciski odlewa się  w model gipsowy. Następnie model zostanie zeskanowany, a pliki np. stl zostaną wysłane do lekarza zlecającego, lub na jego zlecenie, od razu przesłane do oprogramowania Orthero. Etap ten jest dodatkowo płatny, w wysokości złożonej z ceny opłaty za kuriera (kwota w zależności od firmy), jak i etapu laboratoryjnego. Jeśli natomiast pobrane zostały wyciski cyfrowe, podczas zeskanowania jamy ustnej skanerem wewnątrzustnym, to wystarczy pliki .stl przesłać na serwer platformy Orthero.

  6. Po zgromadzeniu i analizie pełnej dokumentacji pacjenta na Platformie Orthero, lekarz rozpoczyna wykonanie cyfrowego planu leczenia. Mając wirtualne modele uzębienia pacjenta opracowany jest plan leczenia ortodontycznego, który następnie lekarz opisuje w języku angielskim technikowi ortodontycznemu. Technik w rekomendowanym czasie 2-3 dni prześle lekarzowi zamówiony gotowy plan leczenia z wizualizacją 3D przebiegu leczenia, do akceptacji zarówno przez lekarza jaka i pacjenta. Jeśli jest wątpliwość co do propozycji leczenia, procedurę modyfikacji planu leczenia można wykonać nieograniczoną ilość razy (za darmo dla pacjenta).

  Orthero, gdzie kupić?

  Orthero jako system nakładek przeznaczony do leczenia ortodontycznego nie jest możliwy do kupna przez internet. Nie można kupić wybranego przez siebie pakietu leczenia, ani nie można samemu “wydrukować” sobie nakładek na zęby. Dentysta leczący ortodontycznie po badaniu i analizie diagnostyki dodatkowej oraz wykonaniu wycisków lub skanów zębów, opracowuje najbardziej odpowiedni i bezpieczny plan leczenia. Na tej podstawie określany jest pakiet leczenia, przybliżony czas leczenia i ilość wizyt kontrolnych.

 1. Cena Orthero

Przygotowanie cyfrowego planu leczenia dla alignerów Orthero jest bezpłatne dla pacjenta. Należy podkreślić, że zarówno zaakceptowanie, jak i odrzucenie przedstawionej propozycji leczenia, nie wiąże się dla pacjenta czy lekarza z żadnymi kosztami. Według opinii dentystów i pacjentów, jest to bardzo ciekawa oferta, w porównaniu z innymi systemami w których plan leczenia jest płatny np. w Invisalign czy Clear Aligner. Cena pełnego leczenia w zależności od wykorzystanego pakietu waha się między 4 000  złoty a 12 000 złoty. Ceny nakładek spadają, dlatego warto dzwonić w konkretne miejsca leczące danym systemem nakładek, by sprawdzić aktualna cenę lub promocje.

Wizyty kontrolne

Podczas leczenia aparatem Orthero wizyty kontrolne są za darmo. Wizyty wyznacza lekarz prowadzący leczenie. Jeśli wada zgryzu jest skomplikowana, kontrole bywają tak często, jak przy leczeniu aparatem stałym np. co 6-8 tygodni. Jeśli natomiast wada nie wymaga korekty kształtu zębów w trakcie leczenia czyli strippingu, lub nie są zalecone wyciągi międzyszczękowe, to wizyty mogą odbywać się rzadko np. 1 raz w połowie leczenia.

Retencja

Dużym atutem systemu jest, że retencja w Orthero jest wliczona w ceny pakietów Full i Advanced. Nakładki retencyjne, produkowane są po ponownych skanach pacjenta, po zakończonym leczeniu. Niewątpliwie opcja ta oszczędza pacjentowi od około 1 000 zł do 4 000 zł.

Orthero opinie

Materiały dla pacjenta

Nakładki Orthero według danych zebranych w maju 2021, plasują się w pierwszej piątce zapytań o alignery w Google w Polsce. Można było znaleźć w Internecie, różnorodne broszury informacyjne do pobrania dla pacjenta. Opinie na temat kompleksowości materiałów drukowanych dla pacjenta są pozytywne. Natomiast po wpisaniu w wyszukiwarkę Google słowa Orthero, otrzymać można link do strony polskiej, angielskiej i tureckiej. Poruszanie się po stronie w wersji polskiej jest intuicyjne, lecz nie zawsze i szybko znajdzie się to czego się szuka. Kanały social media działają coraz prężniej, co jest bardzo dobrym sygnałem, dla pacjentów szukających informacji o nakładkach .

Orthero kursy dla lekarzy

W 2020 roku dużym zaangażowanie w edukowaniu polskich stomatologów na temat nakładek Orthero byli ortodonta dr Mariusza Wilk i jego syn dr Michała Wilk. W 2021 roku najczęściej wyeksponowaną osobą jest dr Michał Wilk. Jest to lekarz tzw. młodszego pokolenia, którego pasją jest zarówno cyfrowa stomatologia jak i ortodoncja. Co kilka miesięcy prowadzi  on szkolenia zatytułowane np. „WYGODNE I SKUTECZNE LECZENIE ALIGNERAMI – SYSTEM ORTHERO DR MICHAŁ WILK”.

Wyłącznym dystrybutorem alignerów Orthero jest Grand Ortho Sp. Z o.o.

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody autora jest zabronione. Informacje o współpracy dostępne są pod adresem:  kontakt@dentystaradzi.pl

Zobacz jeszcze:

Napisz komentarz