Orthocaps niemieckie nakładki na zęby

Redakcja portalu
zewstaw dla dentysty i ortodonty do certyfikacji z leczenia nakladkami orthocaps

Pacjenci w Polsce, mogą z wielu propozycji prostowania zębów, wybrać niemieckie nakładki ortodontyczne Orthocaps. Ciągle mało jest dostępnych polskojęzycznych, kompleksowych, artykułów na ten temat, opisu, aktualnych cen, i opinii, W związku z tym, że nasza redaktor naczelna portalu uczestniczyła w kursie certyfikacyjnym ORTHOCAPS Twin-Aligner®, postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą z czytelnikami portalu DentystaRadzi.pl

Nakładki Orthocaps the Twin Aligner

Orthocaps Twin Aligner – oznacza leczenie ortodontyczne dwoma bliźniaczymi nakładkami ortodontycznymi. W czasie doby pacjent używa 2 nakładki. Jedną nakładkę, której materiał jest bardziej cienki i elastyczny, nosi się w ciągu dnia. Drugą nakładkę, która najczęściej jest grubsza, i bardziej twarda, zakłada się na noc. Pacjent stosuje dwa rodzaje takich samych w kształcie nakładek, lecz wyglądających odmiennie i mających inne przeznaczenie. W związku z powyższym, pacjent jeden typ nakładki ortodontycznej użytkuje jedynie połowę doby. Jeśli zgubi jedną z nakładek, to leczenie nie ulega zatrzymaniu, ani nie zagrożony jest nawrót wady. W takiej sytuacji, pacjent do czasu przesłania duplikatu, użytkuje drugą nakładkę całodobowo.

Cena 2022

Prostowanie zębów nakładkami Orthocpas to koszt między 6 000 zł a 20 000 zł. Całkowita cena prostowania zębów nakładkami Orthocaps jest prawie taka sama jak bardzo znaną marką Invisalign. Dla porównania koszt za leczenie nakładkami Invisalign wynosi od około 5 000 zł do ponad 20 000 zł. Różnica jest w dostępności lekarzy, których znacznie więcej jest w grupie oferującej leczenie alignerami Invisalign.

Tabela przedstawia średnią cenę Orthocaps w Polsce w 2022 roku.

Aligner MxD dla młodzieży 1 łuk od 6 000 zł
Twin Aligner Classic i PRO 1 łuk od 9 000 zł

Jak podaje producent cena za całość leczenia będzie się mieścić w granicach od około 1 500 do 5 000 €.

Do powyższych kwot doliczyć należy:

 • konsultacja ortodontyczna  200 zł – 300 zł
 • wyciski lub skan uzębienia 100 zł – 150 zł
 • cyfrowy plan leczenia około 2 000 zł
 • wizyta kontrolna 100 zł – 200 zł
 • stripping zębów za darmo lub 100 zł

Wśród najważniejszych kwestii kształtujących ostateczny koszt leczenia nakładkami należy wymienić:

 • czas leczenia i ilość zużytych nakładek
 • rodzaj wady zgryzu
 • wykorzystanie różnorodnych materiałów do produkcji nakładek
 • produkcja nakładek w innym kraju niż Polska np. Niemcy
 • zaawansowanie oprogramowanie do pracy dla lekarza
 • wizyty kontrolne
 • weryfikacja postępów leczenia i ewentualna modyfikacja leczenia
 • dostępność jedynie u certyfikowanych dentystów i ortodontów

Materiał

Nakładki Orthocaps są przezroczyste. Produkuje się je z dwóch rodzajów materiałów termoplastycznych, każdy w czterech grubościach. Lekarz może wskazać technikowi, jakich materiałów ma użyć do produkcji nakładek dla danego pacjenta. Innej grubości i elastyczności wymagają nakładki do leczenia wad zgryzu u młodzieży i młodych dorosłych, a innego osoby starsze lub z chorobami przyzębia. Filozofia wykorzystania tak dużej ilości rodzajów materiałów, jest cechą odróżniającą Orthocaps od konkurencyjnych firm.

reka w rekawiczce porownuje dwie grubosci nakladek Orthocaps innej konkurencyjnejZe względu na siłę działania na zęby, materiał nakładek podzielony jest na tworzywo o:

 • delikatnej
 • średniej
 • dużej sile .

Stosuje się nakładki softoCAPS/hardCAPS oraz nightCAPS/dayCAPS.

Leczenie

Leczenie nakładkami ortodontycznymi Orthocaps rozpoczyna się od wykonania skanu uzębienia skanerem wenątrzustnym lub wykonania tradycyjnych wycisków masą wyciskową. Następnie lekarz przygotowuje cyfrowy plan leczenia tzw. 3D iSetup ( jest to tak jakby odpowiednik ClinCheck Invisalign). W oprogramowaniu można nałożyć rysy twarzy pacjenta (zapisane nawet aparatem telefonicznym) na skan 3D uzębienia. Jest to bardzo ciekawa opcja wizualizacji uśmiechu przed i celu do którego się dąży w trakcie leczenia.
Całe leczenie dzielone jest na Fazy. Każda faza składa się z określonej ilości etapów. Małe wady mają mało faz i etapów, w porównaniu z wadami większymi. Warto wiedzieć, że firma wymaga wykonania skanu, lub wycisku kontrolnego, po każdej fazie. Jest to tzw. Treatment Evaluation, czyli ocena leczenia. Jeśli w trakcie analizy okaże się, że leczenie nie postępuje zgodnie z planem, w tym momencie robi się modyfikację leczenia i wykonuje nowe nakładki na dalsze fazy leczenia.

 

porównanie zgryzu przed leczeniem przezroczystymi nakładkami i po na 10 zdjęciach w 5 zestawieniach

Pakiety Orthocaps

W 2023 roku pacjenci mogą być leczeni trzema pakietami:

 • Orthocaps® Classic to pakiet składający się z dwóch nakładek tzw. softoCaps i hardCaps. Nosi się je naprzemienne w trakcie doby. Najczęściej wykorzystuje się tą opcję, do leczenia wad, w których należy użyć wyciągów międzyszczękowych.
 • Orthocaps® PRO to kompleksowy pakiet, w skład którego wchodzi wiele elementów zwiększających precyzję ruchów zębów.
 • Orthocaps® MxD Pakietem tym leczy się dzieci i młodzież. W tej opcji młodzi pacjenci noszą nakładki wydane jedynie do użytkowania w trakcie nocy.

Jeszcze w 2020 roku dostępnych było pięć poniższych pakietów Orthocaps®:

 •  PRO najczęściej wybierany do leczenia młodzieży i osób dorosłych.
 •  KIDS wybieramy do leczenia wad zgryzu u dzieci od 9 do 12 roku życia.
 •  NOCTUS dedykowany był dla osób, którzy nie mogą leczyć się w ciągu dnia. W ciągu tygodnia nakładki nosiło się jedynie w nocy (12 godzin), w czasie weekendów natomiast 22 godziny na dobę.
 • TEN TEN, wybierany był do leczenia niewielkich wad estetycznych w górnym i dolnym łuku zębowym.
 • TEN był opcją przeznaczoną do leczenia niewielkich kosmetycznych wad ortodontycznych, najczęściej w jednym łuku.

Opinie

Na stronach witryny internetowej, czy w social media można przeczytać wiele opinii na temat leczenia nakładkami prostującymi zęby, w tym firmy Orthocaps. Najwięcej relacji i recenzji dostępnych jest w języku niemieckim i angielskim. Najczęściej pacjenci opisują dyskrecję, w jak niewidoczny sposób, niektórzy mogą sobie wyprostować zęby.Cena leczenia tym systemem nakładek może nie jest konkurencyjna, ale też zależy od indywidualnego rodzaju problemu z jakim boryka się pacjent.

Producent Orthocaps deklaruje, że „Nawet 80-90% wad zgryzu może być leczone przy pomocy tej metody”. Opinię tą można odnieść do wielu firm przezroczystych nakładek prostujących na zęby. Najnowsza generacja nakładek i jej modyfikacje jakie są wydawane pacjentom w licznych innych firmach charakteryzują się wysoką przewidywalnością zaplanowanego leczenia. Warto pamiętać, że najważniejsze w leczeniu nakładkami to m.in. idealna selekcja wady do leczenia tym typem aparatu ortodotycznego, precyzyjny cyfrowy plan leczenia i idealna współpraca pacjenta z lekarzem.

 

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Artykuł nie jest sponsorowany.

 

 

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI