Polska Akademia Alignerowa II Kongres

Polska Akademia Alignerowa Wykladowca na wykladzie

Polska Akademia Alignerowa to stowarzyszenie, które powstało w 2020 roku. Celem eventów akademii jest szerzenie wiedzy o leczeniu ortodontycznym nakładkami, tzw. alignerami. Stowarzyszenie stara skupić wokół siebie lekarzy którzy już pracują, lub chcą poznać pracę tą metodą. II Kongres Polskiej Akademii Alignerowej 6-7 maja 2022, skierowany był m.in. do dentystów którzy są pasjonatami nowości technologicznych i klinicznych w cyfrowej ortodoncji.

Polska Akademia Alignerowa II Kongres

W maju br. we Wrocławiu miał miejsce drugi Kongres Polskiej Akademii Alignerowej, w skrócie nazywanej PAA. Grono wykładowców stanowili wybitni znawcy tematu, guru w swoich dziedzinach, wystarczy wymienić klinicystów:
dr Ivan Malagon, David Raickovic, dr Alberto Canabez oraz dr Domingo Martin,
dr Simonetta Meuli, dr Javier Lozano, dr Alessandro Mario Greco, dr Mattei Reverdito, dr Wojciech Czopor, dr Beata Walawska oraz tech. dent. Filip Dziedzic.

Biomechanika w ortodoncji alignerowej

Kongres rozpoczął dr David Raickovic wykładem dotyczącym biomechaniki w leczeniu nakładkami. Oczywistym jest, że w 90 minut nie da się przedstawić wszystkich zasad związanych z mechaniką, oraz biologią przesunięć zębowych. Dr Raickovic skupił się na odpowiedzi na pytanie czy ruch lub sekwencja ruchów jaką otrzymujemy na cyfrowym planie leczenia zajdzie w jamie ustnej pacjenta podczas leczenia?

Opowiadał o biomechanice nakładek i planach leczenia, kładąc szczególny nacisk na przewidywalność na każdym etapie leczenia, co ma zagwarantować sukces w „prostowaniu zębów” alignerami. W tym celu wiele czasu poświęcił na omówienie:

  • ilości i jakości naczepów np. Ying-Yang attachaments
  • strategii wykonania dużej derotacji zęba
  • kolejności układania planu leczenia w zgryzach głębokich
  • jak unikać i/lub radzić sobie ze zgryzem otwartym bocznym na koniec leczenia
  • istotności poznania biotypu przyzębia leczonego pacjenta.

5 kluczowych zasad precyzji w cyfrowym planowaniu leczenia

Wydarzeniem są zawsze wystąpienia dr Ivana Malagona. To niekwestionowana osobowość sceniczna, wyczekiwany wykładowca i autorytet w jednej osobie. Wykłady doktora charakteryzują się dużą dawką energii, emocji i oczywiście wiedzy zmieszanej z ogromnym doświadczeniem klinicznym. Z zainteresowaniem wszyscy wysłuchali jego uwag na temat możliwości ekspansji, ruchów round tripping, ruchów sekwencyjnych. Wiele miejsca dr poświęcił argumentowaniu swojej niemalże bezekstrakcyjnej koncepcji leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby.

Leczenie wad zgryzu systemem nakładkowym Clear Aligner

Dr Wojciech Czopor w Polsce, znany jest z wieloletniej pracy nakładkami prostującymi zęby Clear Aligner. Podejście doktora do leczenia ortodontycznego pacjentów, bez wątpienia nazwać można holistycznym. Z wypowiedzi dr wypływa niebywałe doświadczenie w leczeniu aparatami stałymi i nakładkami. Na bazie wykładu wywiązały się wśród licznych lekarzy żywe dyskusje na temat powiązań np. leczenia ortodontycznego, a wpływu lub powikłań na staw skroniowo-żuchwowy.

Zdalne monitorowanie pacjenta z wykorzystaniem technologii Sztucznej Inteligencji

Dr Matteo Reverdito w sposób nadzwyczaj prosty wytłumaczył zawiłe, dla niejednego dentysty, kwestie możliwości zdalnego monitorowania postępów leczenia. W Polsce ocena postępów leczenia poprzez nadesłanie przez pacjenta zdjęć zębów, czy filmu nie jest jeszcze popularne. Ze względu na pandemię i rozwój leczenia nakładkowego, o takie rozwiązania coraz częściej pytają zarówno dentyści jak i sami pacjenci.

Dental Monitoring to możliwość odbywania wizyt kontrolnych u dentysty, bez wychodzenia z domu. Pacjent do specjalnego urządzenia wkłada własny telefon komórkowy. Następnie robi zdjęcia swojego zgryzu. Po czym wgrane w telefonie oprogramowanie z precyzyjnymi algorytmami analizuje wygląd zębów. Lekarz otrzymuje przeanalizowaną pełną dokumentację fotograficzną pacjenta, i na tej podstawie może odpisać pacjentowi o sukcesie, lub potrzebie kontaktu osobistego w gabinecie. Tym samym rozwiązanie to zmniejsza ilość wizyt w gabinecie, oszczędzając tym samym czas pacjenta i lekarza na zbędne wizyty kontrolne.

Włączenie TADów (tymczasowych aparatów kotwiących) do cyfrowej ortodoncji alignerowej

Dr Alessandro Mario Greco w Polsce jest dobrze znany lekarzom pracującym nakładkami Invisalign. Dr w sposób spokojny i wywarzony, prezentował ograniczenia biomechaniki leczenia nakładkowego i pomocną rolę miniimplantów ortodontycznych. Dokumentacja zdjęciowa kompleksowych planów leczenia zrobiła na słuchaczach duże wrażenie. Doktor udowadniał, że dzięki dodatkowym elementom np. wyciągom wewnątrzustnym, czy miniimplantom leczenie nakładkami nabiera szerszych możliwości.

Nakładki czy zamki – kiedy i dlaczego?

Dr Beata Walawska doświadczona i ceniona w Polsce lekarka, przedstawiła słuchaczom swoje spostrzeżenia na temat możliwości leczenia wad zgryzu. Opowiedziała o tradycyjnych metodach leczenia oraz dlaczego i w jakich przypadkach wypierane są przez nowoczesne metody tj. nakładki ortodontyczne. Opowiedziała o swoich refleksjach dotyczących wad i zalet zarówno nakładek jak i tzw. zamków czyli aparatów stałych. Myślę, że wykład ten porządkował wiedzę wielu lekarzy i pozwolił zrozumieć, dlaczego musimy podążać za nowinkami technologicznymi. Dr praktykuje leczenie nakładkami Invisalign od 2016 roku co sprawia, że jest jedną z pierwszych osób w Polsce leczących tym aparatem.

Zdjecia wykladowcow polskiej akademii alignerowej drugi kongres

FAS: FACE Aligner System – nowatorskie podejście do leczenia nakładkami

Światowej sławy lekarze Alberto Canabez oraz Domingo Martin, nie tylko przedstawili kompleksową koncepcję swojego autorstwa systemu nakładkowego FAS. Jako pierwsi prelegenci w drugim dniu Kongresu zrobili otwarcie dnia nauki od show, łączącego muzykę rock z tematem ekscytującym, jaki dla wielu, jest leczenie nakładkami. Na sali czuć było ekscytację i energię, którą wykładowcy podsycali cały swój wykład.

Filozofia FACE i opracowany system nakładkowy FAS uwzględnia, że zęby są częścią całego układu stomatognatycznego, któremu należy poświęcić należytą ilość czasu do analizy przed podjęciem się leczenia, w jego trakcie, i po leczeniu ortodontycznym.

Analizy wymiaru poprzecznego i korekta wymiaru strzałkowego w uzębieniu mieszanym: bezsprzeczna moc terapii Invisalign First

Emocje i łzy wzruszenia to doznania jakie można było odczuć po poruszającym wykładzie dr Simonetta Meuli. Dr skupiła się na opisie możliwości leczenia dzieci i młodzieży nakładkami Invisalign First. Pokazała jakie możliwości można osiągnąć w leczeniu najmłodszych pacjentów. Zwróciła uwagę, że obecnie prawie nie ma limitu wieku i stanu psychofizycznego pacjenta do leczenia nakładkami. Nawet dzieci, czy osoby niepełnosprawne, mogą podlegać leczeniu tym nowoczesnym narzędziem.

Rewolucja ortodontyczna 4.0 – spojrzenie na cyfrowy świat z laboratoryjnej chmury

Technik dentystyczny Filip Dziedzic podsumował współczesne możliwości najnowszych technologii stosowanych w światowej klasy laboratoriach ortodontycznych. Techniki cyfrowe to już realna rzeczywistość, którą prędzej czy później pozna każdy lekarz. Przykładem mogą być prace wychodzące z laboratorium Once. Tam standardem jest cyfrowe projektowanie aparatów, czy wykorzystanie w kolejnym etapie spawu mikroimpulsowego metariałów stomatologicznych, lub wykorzystanie certyfikowanych żywic medycznych do wysokoprecyzyjnego druku 3D.

Warto sobie uzmysłowić, że przejście z wycisków klasycznych na cyfrowe wykonanych skanerem wewnątrzustnym, to jak zmiana telefonu stacjonarnego na smartfon. Czy da się to w ogóle porównać?

Prelegent Filip Dziedzic podkreślił, że polscy dentyści i ortodonci powinni być świadomi nieuniknionego rozwoju materiałoznawstwa, oraz technologii. Rekomendował zmianę nawyków pracy z analogowych na cyfrowe, tak by zwiększyć szybkość oraz co najważniejsze precyzje swojej pracy.

Firmy promujące się w czasie Konferencji PAA

Wśród wystawców Drugiego Kongresu Polskiej Akademii Alignerowej spotkać można było niejednokrotnie właścicieli lub najlepszych sprzedawców m.in. takich portali i firm jak:

  • Strona internetowa www.stripping.pl z narzędziami dla ortodontów
  • Witryna www.thebookservice.pl z najnowszymi książkami medycznymi
  • Portal www.gent.pl z ofertą firmy Vatech w tym skanerem stomatologicznym EzScan
  • Invisalign
  • Orthero
  • Sirona z ofertą nakładek Sure Smile
  • Laboratorium Once z ofertą nakładek Once Aligner
  • Marrodent, Optident, GlobalD, Hager Polonia
  • DenonDental
  • Dental Monitoring

Dygresje autorki

Bywanie na tego typu Kongresach dodaje mi stomatologicznych skrzydeł. Obcowanie z takimi znawcami tematu mobilizuje do dalszej pracy. Pokazuje możliwości drogi do dalszego rozwoju. Otwiera umysł na nieszablonowe myślenie. Przecież nie możemy stać w miejscu, musimy podążać za rozwojem technologii dla siebie, a nade wszystko dla pacjentów. Dziękuję organizatorom, Polskiej Akademii Alignerowej, za przygotowanie kolejnego istotnego Kongresu ortodontycznego, jednoczącego wszystkich dookoła nakładek. Należało tam być.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI