5 porad jak dbać o zęby dzieci w Święta

Redakcja portalu
ZEBY DZIECI W SWIETA I NA URLOPIE pokazane dzieci z wybitym zebem prochnica i trzymajace szczoteczke do zebow jak dbac o higiene i zdrowie zebow by nie bylo prochnicy w mleczakach

Święta Wielkanocne to czas spotkań przy suto zastawionym stole, a tam babeczki, baranki, pisanki i mnóstwo pysznych dań, a pomiędzy nimi przekąski. W artykule opisano 5 zasad utrzymania zdrowych zębów dzieci, tak by po świętach spokojnie wróciły do swoich zajęć, a nie z bólem zębów udały się do dentysty. Są to zasady uniwersalne do zastosowania przy okazji wszelakich świąt.

Jak dbać o higienę zębów u dziecka w Święta?

Dziecko jest bacznym obserwatorem życia. Naśladuje nas w wielu czynnościach. Możemy w ten sposób wyrobić w nim prawidłowe nawyki, dzięki którym jego zęby będą czyste i zdrowe. Stając się wzorem dla dziecka w prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej, jednocześnie dbamy o stan swojego zdrowia. Wszak zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Dlatego tak ważne jest aby rytuał czyszczenia zębów odbywał się każdego dnia bez świątecznych zwolnień.

Do utrzymania idealnej higieny zębów dzieci potrzebujemy m.in.:

 • dobrej ręcznej szczoteczki do zębów dedykowanej do danej grupy wiekowej;
 • szczoteczki elektrycznej z pełnowartościową końcówką dedykowaną dla dzieci;
 • właściwej do wieku dziecka (i do stanu jego zębów) pasty do zębów;
 • płynu do płukania jamy ustnej dla dzieci;
 • nitki dentystycznej;
 • klepsydry odmierzającej czas 2 minut mycia zębów

Więcej na temat związany z wyborem szczoteczki do zębów dla dzieci przeczytasz w artykule:

PIERWSZA SZCZOTECZKA dla dziecka – jaka?

Jak dbać o zęby, żeby się nie psuły w Święta?

Podstawową zasadą jest minimum 2 razy dziennie mycie zębów, przez nie mniej niż 2 minuty. Poza myciem, płukaniem, i ewentualnie nitowaniem, jest parę zasad żywieniowych o których warto pamiętać.

Zasady żywieniowe wpływające na dobrostan zębów u dzieci to m.in.:

 • nie podjadanie między posiłkami (słodkości, owoców);
 • nie popijanie między posiłkami soków owocowych, napojów gazowanych;
 • nie jedzenie ciągnących i żujących się słodkości typu cukierki krówki, inne słodycze oblepiające zęby;
 • między posiłkami minimum 2 h odstępu;
 • woda jako główny napój do popijania pożywienia i pomiędzy posiłkami;
 • guma do żucia w celu samooczyszczenia się zębów i zwiększania wydzielania śliny (maksymalnie 20 min dziennie, i tylko dzieci które już potrafią żuć gumę).

Jak wzmocnić zęby na święta?

Przed świętami warto udać się do stomatologa dziecięcego w celu zbadania jamy ustnej. Lekarz poinformuje rodzica, czy dziecko ma próchnicę w zębach, oraz czy gdzieś zaczynają się jakieś niepokojące zmiany. Dentysta dysponuje gamą produktów wzmacniających szkliwo dziecięcych zębów. Jeśli będą do tego wskazania, to wykona fluoryzacje ząbków od razu na tej wizycie w gabinecie. Możliwe, że dobierze pastę do zębów, albo produkt którym można „malować” zęby na noc, tak by były one silniejsze. Tak samo, lekarz może zalakować np. zęby szóstki w ramach profilaktyki.
Część tych zabiegów można wykonać w ramach koszyka świadczeń NFZ, czyli bezpłatnie.

Jak dbać o zęby z próchnicą?

Jeśli dziecko ma zęby zaatakowane próchnicą, to należy zdawać sobie sprawę, że w czasie każdych świąt dostęp do pomoc stomatologicznej jest utrudniony. Dzieci które mają zęby w trakcie leczenia, lub zęby mleczne które mają niedługo wypaść, ale wokół nich jest stan zapalny, wymagają szczególnej uwagi.
Polecamy:

 • Zaopatrzenie się w leki przeciwbólowe.
 • Zakupienie materiału do wypełnień tymczasowych w zębach (ogólnie dostępnych w aptekach).
 • Zapisanie w widocznym miejscu numeru telefonu do gabinetu świadczącego nocną i świąteczną pomoc stomatologiczną.
 • Systematyczne podawanie dziecku wody do picia i badanie o czystość jego zębów.

Aktualną listę placówek dentystycznych świadczących pomoc wieczorną i nocną znajdziesz w artykule „Boli ząb, gdzie szukać pomocy?„.

Wypadek ze złamaniem zęba np. w lany poniedziałek

Jeśli w trakcie poniedziałkowego szaleństwa dziecku przydarzy się wypadek w obrębie twarzy i ust, to prosimy zapoznać się z poniższymi podstawowymi zasadami pierwszej pomocy stomatologicznej.
Pomoc po wypadku związanym z zębami:

 •  Mleczny ząb został wybity i nie ma go w jamie ustnej. Rada, nie szukaj go ponieważ zębów mlecznych nie wkłada się z powrotem do jamy ustnej. Oczyść usta i jamę ustną dziecka i w najszybszym czasie udaj się do dentysty lub lekarza by sprawdził, czy dziecko nie doznało większych obrażeń w obrębie głowy czy szyji.
 • Ząb stały złamał się lub wypadł. W takiej sytuacji najważniejszy jest czas reakcji. Od razu należy znaleźć ząb, lub jego część i włożyć do pojemnika z mlekiem, lub z płynem do soczewek kontaktowych. Natychmiast należy jechać do dentysty. Każde pół godziny jego braku w jamie ustnej zmniejsza szanse na uratowanie zęba.
 • Jeśli w okolicy nie ma gabinetu stomatologicznego prywatnego, czy świadczącego usługi w ramach NFZ, to należy pojechać do otwartej przychodni, gdzie lekarz pierwszego kontaktu może udzielić pierwszej pomocy np. farmakologicznej i pokierować dalej. W Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych również można szukać pomocy, działają one bez przerwy, i jest to pewna pomoc, szczególnie w okresach świątecznych.

Uwaga. Artykuł na charakter edukacyjno-informacyjny. Nie zastępuje diagnozy i porady lekarskiej. W razie bólu, urazu czy wątpliwości co swojego zdrowia i postępowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub dentystą. Tylko badanie i konsultacja lekarska, skutkuje prawidłową diagnostyką i rekomendacją postępowania.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI