Święta Wielkanocne to czas spotkań przy suto zastawionym stole, a tam babeczki, baranki, pisanki i mnóstwo pysznych dań, a pomiędzy nimi przekąski. W artykule opisano 5 zasad utrzymania zdrowych zębów dzieci, tak by po świętach spokojnie wróciły do swoich zajęć, a nie z bólem zębów udały się do dentysty. Są to zasady uniwersalne do zastosowania przy okazji wszelakich świąt.
Warto wiedzieć
Jak dbać o higienę zębów u dziecka w Święta?
Dziecko jest bacznym obserwatorem życia. Naśladuje nas w wielu czynnościach. Możemy w ten sposób wyrobić w nim prawidłowe nawyki, dzięki którym jego zęby będą czyste i zdrowe. Stając się wzorem dla dziecka w prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej, jednocześnie dbamy o stan swojego zdrowia. Wszak zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Dlatego tak ważne jest aby rytuał czyszczenia zębów odbywał się każdego dnia bez świątecznych zwolnień.
Do utrzymania idealnej higieny zębów dzieci potrzebujemy m.in.:
- dobrej ręcznej szczoteczki do zębów dedykowanej do danej grupy wiekowej;
- szczoteczki elektrycznej z pełnowartościową końcówką dedykowaną dla dzieci;
- właściwej do wieku dziecka (i do stanu jego zębów) pasty do zębów;
- płynu do płukania jamy ustnej dla dzieci;
- nitki dentystycznej;
- klepsydry odmierzającej czas 2 minut mycia zębów
Więcej na temat związany z wyborem szczoteczki do zębów dla dzieci przeczytasz w artykule:
PIERWSZA SZCZOTECZKA dla dziecka – jaka?
Jak dbać o zęby, żeby się nie psuły w Święta?
Podstawową zasadą jest minimum 2 razy dziennie mycie zębów, przez nie mniej niż 2 minuty. Poza myciem, płukaniem, i ewentualnie nitowaniem, jest parę zasad żywieniowych o których warto pamiętać.
Zasady żywieniowe wpływające na dobrostan zębów u dzieci to m.in.:
- nie podjadanie między posiłkami (słodkości, owoców);
- nie popijanie między posiłkami soków owocowych, napojów gazowanych;
- nie jedzenie ciągnących i żujących się słodkości typu cukierki krówki, inne słodycze oblepiające zęby;
- między posiłkami minimum 2 h odstępu;
- woda jako główny napój do popijania pożywienia i pomiędzy posiłkami;
- guma do żucia w celu samooczyszczenia się zębów i zwiększania wydzielania śliny (maksymalnie 20 min dziennie, i tylko dzieci które już potrafią żuć gumę).
Jak wzmocnić zęby na święta?
Przed świętami warto udać się do stomatologa dziecięcego w celu zbadania jamy ustnej. Lekarz poinformuje rodzica, czy dziecko ma próchnicę w zębach, oraz czy gdzieś zaczynają się jakieś niepokojące zmiany. Dentysta dysponuje gamą produktów wzmacniających szkliwo dziecięcych zębów. Jeśli będą do tego wskazania, to wykona fluoryzacje ząbków od razu na tej wizycie w gabinecie. Możliwe, że dobierze pastę do zębów, albo produkt którym można „malować” zęby na noc, tak by były one silniejsze. Tak samo, lekarz może zalakować np. zęby szóstki w ramach profilaktyki.
Część tych zabiegów można wykonać w ramach koszyka świadczeń NFZ, czyli bezpłatnie.
Jak dbać o zęby z próchnicą?
Jeśli dziecko ma zęby zaatakowane próchnicą, to należy zdawać sobie sprawę, że w czasie każdych świąt dostęp do pomoc stomatologicznej jest utrudniony. Dzieci które mają zęby w trakcie leczenia, lub zęby mleczne które mają niedługo wypaść, ale wokół nich jest stan zapalny, wymagają szczególnej uwagi.
Polecamy:
- Zaopatrzenie się w leki przeciwbólowe.
- Zakupienie materiału do wypełnień tymczasowych w zębach (ogólnie dostępnych w aptekach).
- Zapisanie w widocznym miejscu numeru telefonu do gabinetu świadczącego nocną i świąteczną pomoc stomatologiczną.
- Systematyczne podawanie dziecku wody do picia i badanie o czystość jego zębów.
Aktualną listę placówek dentystycznych świadczących pomoc wieczorną i nocną znajdziesz w artykule „Boli ząb, gdzie szukać pomocy?„.
Wypadek ze złamaniem zęba np. w lany poniedziałek
Jeśli w trakcie poniedziałkowego szaleństwa dziecku przydarzy się wypadek w obrębie twarzy i ust, to prosimy zapoznać się z poniższymi podstawowymi zasadami pierwszej pomocy stomatologicznej.
Pomoc po wypadku związanym z zębami:
- Mleczny ząb został wybity i nie ma go w jamie ustnej. Rada, nie szukaj go ponieważ zębów mlecznych nie wkłada się z powrotem do jamy ustnej. Oczyść usta i jamę ustną dziecka i w najszybszym czasie udaj się do dentysty lub lekarza by sprawdził, czy dziecko nie doznało większych obrażeń w obrębie głowy czy szyji.
- Ząb stały złamał się lub wypadł. W takiej sytuacji najważniejszy jest czas reakcji. Od razu należy znaleźć ząb, lub jego część i włożyć do pojemnika z mlekiem, lub z płynem do soczewek kontaktowych. Natychmiast należy jechać do dentysty. Każde pół godziny jego braku w jamie ustnej zmniejsza szanse na uratowanie zęba.
- Jeśli w okolicy nie ma gabinetu stomatologicznego prywatnego, czy świadczącego usługi w ramach NFZ, to należy pojechać do otwartej przychodni, gdzie lekarz pierwszego kontaktu może udzielić pierwszej pomocy np. farmakologicznej i pokierować dalej. W Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych również można szukać pomocy, działają one bez przerwy, i jest to pewna pomoc, szczególnie w okresach świątecznych.
Uwaga. Artykuł na charakter edukacyjno-informacyjny. Nie zastępuje diagnozy i porady lekarskiej. W razie bólu, urazu czy wątpliwości co swojego zdrowia i postępowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub dentystą. Tylko badanie i konsultacja lekarska, skutkuje prawidłową diagnostyką i rekomendacją postępowania.