Prostowanie zębów

napis prostowanie zebow patrzony przez lupe i wada zgryzu prze i po leczeniu

Wielu pacjentów marzy o prostych zębach. Leczenie nakładkami prostującymi na zęby, czy metalowym aparatem stałym to najpopularniejsze metody na prostowanie zębów. Pacjenci szukają również szybkich metod takich jak licówek, czy koron protetycznych. Popularność zyskuje małoinwazyjny i tani bonding. Z artykułu dowiesz się o tanich i szybkich metodach na osiągnięcie prostych zębów. Będziesz wiedział, które metody trwają długo i są drogie. Wybór na końcu powinieneś podjąć samodzielnie lub z pomocą dentysty.

Prostowanie zębów

Prostowanie zębów, to zabieg wyrównywania skrzywionych zębów. Może to zrobić ortodonta przezroczystymi nakładkami na zęby, lub aparatem ortodontycznym. Ale też mogą służyć do tego licówki lub korony protetyczne. Coraz częściej prostuje się tylko zęby przednie górne, lub dolne. Nawet wykonuje się prostowanie pojedynczego zęba. Warto wiedzieć, że ekspresowe leczenie nakładkami prostującymi zęby cały czas zyskuje na popularności, a metody operacyjne odchodzą do lamusa.

U dorosłych

Prostowanie zębów u dorosłych, to element całościowego dbania o jamę ustną. Pacjenci po 20 roku życia najczęściej wybierają prostowanie zębów nakładkami typu Invisalign, lub metalowym aparatem stałym. Osoby po 30 roku życia wolą niewidoczne leczenie nakładkami prostującymi zęby, o których opinie, wśród ludzi zapracowanych, są bardzo pozytywne. Jeśli mają mało skrzywione zęby mogą wykonać licówki, lub bonding zębów uśmiechu. Po 40 często prostowanie zębów wykonuje się dla zdrowia dziąseł, i by przygotować miejsce na implant. Natomiast po 50 roku życia, często wykonywane jest szybkie prostowanie zębów nakładkami lub kamuflaż wady koronami, lub mostami protetycznymi.

U dzieci

Prostowanie zębów mlecznych można zacząć już od około 3 roku życia. Najmłodszym, które mają nawyk oddychania przez usta, czy obgryzania paznokci, krzywe zęby leczymy trainerami. Im dziecko jest starsze, tym więcej jest możliwości korygowania zgryzu, nawet zębów mlecznych. Starszym dzieciom, z uzębieniem mieszanym, prostujemy zęby aparatem ruchomym. Młodzież natomiast, może mieć leczenie ortodontyczne aparatem stałym, lub nakładkowym.

Prostowanie zębów nakładkami opinie

napis nakladki i pokazane nakladki na zeby trzech firm invisalign pro smile i hello smile

Szybko i bezboleśnie, takie opinie najczęściej padają z ust pacjentów, po leczeniu przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby. Wysoka estetyka i komfort noszenia, to kolejne pozytywne opinie o nakładkach. Cena podczas leczenia małych i średnich wad zgryzu wynosi od 4 000 zł do 8 000 zł. Jak widać jest niższa, lub taka sama, jak przeciętny całkowity koszt leczenia metodą tradycyjną, czyli aparatem stałym. Możliwość zdjęcia nakładek przed jedzeniem i mycie zębów bez nich, sprawia, że nakładki znajdują się na szczycie pozytywnych opinii, wśród dostępnych metod prostowania zębów.

Cena prostowania zębów

Każda metoda prostowania zębów wyceniona jest na podstawie czasu poświęconego przez lekarza na całość leczenia, trudności do pokonania podczas leczenia, typu wybranej metody i użytych materiałów.

Ceny najpopularniejszych metod prostowania zębów w 2021:
• Metalowy aparat na zęby zaczyna się najczęściej od około 8 000 zł.
• Aparat stały estetyczny wynosi od 10 000 zł.
• Przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby leczenie małych wad to koszt 4 000 zł – 6 000 zł, średnie i duże wady leczone są tą metodą od około 8 000 zł do około 20 000 zł. Jedną z najdroższych firm nakładek jest Invisalign.
• Licówki, które kamuflują małe wady zgryzu najczęściej wynoszą od 500 zł do około 1 500 zł za jedną licówkę, w zależności od materiału z którego została wykonana.
• Bonding zębów wynosi od około 250 zł do 400 zł za jeden ząb.
• Całkowita cena leczenia koronami protetycznymi oscyluje w granicach od około 1 000 zł do 1 800 zł za jeden ząb.

Dorośli

U dorosłych często samo prostowanie zębów to za mało by mieć piękny i zdrowy uśmiech. Pacjent na proste zęby uśmiechu, czyli od kła do kła, powinien mieć przygotowane od około 5 000 zł do około 10 000 zł. Najtańszy jest bonding zębów, następnie licówki, a najdroższe są korony protetyczne. Całkowite ortodontyczne wyprostowanie wszystkich zębów, to cena od około 4 000 zł za wyleczenie małej wady, aż do 20 000 zł za wyleczenie dużej wady zgryzu.

Dzieci

Prostowanie zębów u dzieci za pomocą trainera, to koszt od 200 zł do 500 zł. Aparat ruchomy kosztuje w zależności od rodzaju około 900 zł do 1 500 zł. Leczenie aparatem stałym lub nakładkowym starszych dzieci i młodzieży, to koszt taki jak u dorosłych, czyli od około 5 000 do 15 000 zł. Jak widać, z finansowego punktu widzenia opłaca się prostować zęby w jak najmłodszym wieku.

Sposoby na proste zęby

Duże wady zgryzu leczą ortodonci nakładkami prostującymi na zęby, oraz aparatami ortodontycznymi. Mniejsze nieprawidłowości zębowe można zakamuflować licówkami, koronami i mostami protetycznymi. W stomatologii wykonuje się w tym celu również bonding zębów. Należy pamiętać, że metody prostowania zębów dobiera dentysta, po detalicznym badaniu jamy ustnej.

Nakładki

Coraz więcej młodzieży i osób dorosłych prostuje zęby najnowszą metodą, czyli nakładkami prostującymi na zęby. Dzieje się to dlatego, że nakładki są niewidoczne po założeniu na zęby. Cechują się wysokim komfortem noszenia i nie wymagają naklejania na zęby metalowych elementów. Do jedzenia, czyszczenia zębów i na ważne spotkania, nakładki takie zdejmuje się z zębów. Jest to ogromna przewaga nad tradycyjnymi aparatami. Na polskim rynku popularnymi i przystępnymi cenowo firmami nakładkowymi są Pro Smile oraz firma Hello Smile. Ważnym aspektem jest również to, że pacjent jeszcze przed leczeniem clear aligner, może zobaczyć symulację 3D wyglądu swojego docelowego uśmiechu.

Aparat ortodontyczny

napis aparat staly i pokazany jest aparat kosmetyczny i metalowy do prostowania zebow w powiekszeniu

Najpopularniejszą metodą prostowania zębów jest aparat ortodontyczny. Dzieci otrzymują trainery i aparaty ruchome. Młodzież i dorośli, leczeni są aparatami stałymi metalowymi lub kosmetycznymi. Lekarze mają do dyspozycji aparaty samoligaturujące, w których brak kolorowych gumeczek na zamkach. Część osób wybiera aparat lingwalny, czyli naklejony na wewnętrzną stronę zębów, w celu ukrycia procesu prostowania zębów w swoim najbliższym środowisku.

Licówki

Osoby z lekko pokrzywionymi zębami górnymi, mogą mieć prostsze zęby naklejając na nie licówki. Rekonstrukcje te są bardzo estetyczne i mogą być ukształtowane według oczekiwań pacjenta. Tam gdzie zęby są krótsze, licówki są dłuższe. Tam gdzie zęby są lekko krzywe, licówki są cieńsze lub grubsze, żeby wyrównać wygląd zębów od strony zewnętrznej. Należy pamiętać, że zastosowanie licówek w celu prostowania zębów, ma liczne ograniczenia. Dentysta informuje pacjenta o wskazaniach i przeciwskazaniach, oraz jak dbać o licówki, by cieszyć się ich pięknem przez długi czas.

Bonding

Bardzo popularnym zabiegiem stomatologicznym jest kamuflowanie małych niedoskonałości zębów poprzez bonding. Na zęby od zewnątrz aplikuje się materiał kompozytowy, w idealnie dobranym kolorze docelowych zębów. Podczas bondingu lekarz może zrobić dodatkową wypukłość przy przekrzywionym zębie, i ukształtować go jakby był piękny i prosty. Jest to bardzo szybka metoda do sprawienia, że zęby wyglądają na bardziej proste lub wręcz proste.

Retainer

Mitem krążącym wśród pacjentów jest informacja, że retainer może służyć do prostowania zębów. Retainer to aparat ortodontyczny bierny, czyli nie zmieniający swojego kształtu z czasem. Retainer ruchomy może być w postaci przezroczystej nakładki, lub w postaci płytki Hawleya. Ma za zadanie utrzymanie zębów w swojej nowej, idealnej pozycji, uzyskanej poprzez przeprowadzone już leczenie ortodontyczne. Retainer stały, to najczęściej metalowy drucik naklejony na górne i dolne zęby od ich wewnętrznej strony. Utrzymuje on zęby w jednym miejscu 24 h na dobę, co stanowi jego atut przy wyleczonych dużych wadach.

Domowe metody

Każde prostowanie nawet pojedynczego zęba, powinno odbywać się pod nadzorem lekarza ortodonty. Wyjątkiem jest odwrotnie zachodzący ząb u dziecka, gdy lekarz zaleca np. patyczek do naprowadzenia zęba w swoje właściwe miejsce. Pacjenci, których zęby przednie wychyliły się pod wpływem nacisku języka, proszeni są o naukę prawidłowego połykania i oddychania, z językiem ustawionym „u góry”. Bywa, że po pewnym czasie takich ćwiczeń zęby ustawiają się w bardziej korzystnej pozycji.
Dla osób dorosłych, proponuje się leczenie nakładkami w warunkach domowych, bez nadzoru lekarza. Firmy oferujące takie prostowanie zębów, bazują na bardzo małych wadach ortodontycznych osób, dla których zaprojektowali leczenie. Takie metody mają bardzo wąskie wskazania i wiele przeciwskazań.
Prosimy pamiętać, że zęby to nie zabawki, dlatego nie można samodzielnie eksperymentować z ich wyglądem, czy ustawieniem w warunkach domowych.

Błyskawiczne sposoby

Błyskawiczne sposoby prostowania zębów w mniej niż 6 miesięcy opierają się na cyfrowej ortodoncji, czyli z wykorzystaniem przezroczystych nakładek clear aligner. Lekarz w oprogramowaniu cyfrowym może zaprojektować konkretne i precyzyjne ruchy pojedynczych zębów. Na ekranie komputera widoczna jest symulacja leczenia. Małe wady zgryzu, lub nawroty po poprzednim leczeniu ortodontycznym, można ekspresowo wyleczyć nakładkami, nawet w mniej niż pół roku. Takie rezultaty zachęcają wielu pacjentów do odbycia konsultacji u lekarzy, którzy leczą nakładkami.

Zobacz jeszcze:

3 komentarze

Aleksandra 25 stycznia 2022 - 19:33

A co Pani Doktor poleca do prostowania zębów?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 31 stycznia 2022 - 00:18

Pani Aleksandro, dla każdego co innego ;) W tym artykule jest bardzo wiele wymienionych sposobów na wyprostowanie zębów. Fajnym pomysłem byłoby wydrukować sobie ten artykuł i pójść z nim na konsultację do dentysty. Można wtedy każdą opcję przedyskutować czy mogłaby Pani pomóc. Powodzenia

Odpowiedz
Jakub 26 maja 2022 - 01:40

Mam cofnięta jedynkę od wypadku co w moim przypadku było by najlepszym wyborem?

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI