Prostowanie zębów

Redakcja portalu
napis prostowanie zebow patrzony przez lupe i wada zgryzu prze i po leczeniu

Wielu pacjentów marzy o prostych zębach. Leczenie nakładkami prostującymi na zęby, czy metalowym aparatem stałym to popularne metody leczenia ortodontycznego. Pacjenci szukają również szybkich metod takich jak licówek, czy koron protetycznych. Popularność zyskuje małoinwazyjny i relatywnie tani bonding zębów. Z artykułu dowiesz się o  metodach na osiągnięcie prostych zębów. Będziesz wiedział jaka jest cena i ile mogą trwać leczenia opisanymi metodami. Rekomenduje się by wybór na końcu nie podejmować samodzielnie, tylko z pomocą dentysty.

Prostowanie zębów

Prostowanie zębów, to zabieg potocznie określający wyrównywanie skrzywionych zębów za pomocą ortodoncji, protetyki lub stomatologii zachowawczej. Może to zrobić ortodonta przezroczystymi nakładkami na zęby, lub innym aparatem ortodontycznym. Wizualnie mogą służyć do tego licówki lub korony protetyczne. Coraz częściej wykonuje się częściowe leczenie protetyczne w zakresie prostowania tylko zębów przednich górnych, lub dolnych. Nawet wykonuje się prostowanie pojedynczego zęba. Warto wiedzieć, że leczenie nakładkami prostującymi zęby cały czas zyskuje na popularności, a metody operacyjne stosowane są coraz rzadziej.

U dorosłych

Prostowanie zębów u dorosłych, to element całościowego dbania o jamę ustną. Pacjenci po 20 roku życia wybierają prostowanie zębów nakładkami np. Invisalign, Clear Aligner, Orthero, Pro Smile  lub metalowym aparatem stałym. Osoby po 30 roku życia leczą się również niewidocznymi nakładkami prostującymi zęby, o których opinie, wśród ludzi zapracowanych, są bardzo pozytywne ze względni na mniejszą awaryjność w porównaniu z aparatem stałym. Jeśli mają mało skrzywione zęby mogą wykonać licówki, lub bonding zębów uśmiechu. Po 40-stce często prostowanie zębów wykonuje się dla zdrowia dziąseł, i by przygotować miejsce na implant. Natomiast po 50 roku życia, często wykonywane jest szybkie prostowanie zębów nakładkami lub kamuflaż wady koronami, lub mostami protetycznymi.

Pamiętaj, każdy pacjent ma inną wadę zgryzu i inne możliwości jej leczenia lub kamuflażu. Decyzja powinna poparta być badaniem, diagnostyką i rekomendacją twojego dentysty.

U dzieci

Prostowanie zębów mlecznych można zacząć już od około 3 roku życia. Najmłodszym, które mają nawyk oddychania przez usta, czy obgryzania paznokci, krzywe zęby leczymy np.trainerami. Im dziecko jest starsze, tym więcej jest możliwości korygowania zgryzu, nawet zębów mlecznych. Starszym dzieciom, z uzębieniem mieszanym, prostujemy zęby np. aparatem ruchomym. Młodzież natomiast, może mieć leczenie ortodontyczne aparatem stałym, lub nakładkowym np. Invisalign, Orthero, Orthocaps, A-ligner, Clear Correct.

Tutaj przeczytasz opinie o nakładkach Invisalign.

Prostowanie zębów nakładkami opinie

napis nakladki i pokazane nakladki na zeby trzech firm invisalign pro smile i hello smile

Szybko i bezboleśnie, takie opinie najczęściej padają z ust pacjentów, po leczeniu przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby.  Estetyka i komfort noszenia, to kolejne opinie o nakładkach. Cena podczas leczenia małych i średnich wad zgryzu wynosi od 4 000 zł do 8 000 zł. Jak widać może być niższa, lub taka sama, jak przeciętny całkowity koszt leczenia metodą tradycyjną, czyli aparatem stałym. Możliwość zdjęcia nakładek przed jedzeniem i mycie zębów bez nich, sprawia, że nakładki są pożądanym  sposobem dostępnych metod prostowania zębów.

Cena prostowania zębów

Każda metoda prostowania zębów wyceniona jest na podstawie czasu poświęconego przez lekarza na całość leczenia, trudności do pokonania podczas leczenia, typu wybranej metody i użytych materiałów.

Ceny najpopularniejszych metod prostowania zębów w 2023 r.:

  • Całe leczenie metalowym aparatem na zęby zaczyna się najczęściej od około 9 000 zł.
  • Pełne leczenie aparatem stałym estetycznym wynosi często od 13 000 zł.
  • Przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby leczenie małych wad to koszt 4 000 zł – 9 000 zł, średnie i duże wady leczone są tą metodą od około 10 000 zł do około 25 000 zł.
  • Licówki, które kamuflują małe wady zgryzu najczęściej wynoszą od 500 zł do około 1 500 zł za jedną licówkę, w zależności od materiału z którego została wykonana.
  • Bonding zębów wynosi od około 250 zł do 600 zł za jeden ząb.
  • Całkowita cena leczenia koronami protetycznymi oscyluje w granicach od około 1 000 zł do 2 000 zł za jeden ząb w zależności od wykorzystanej technologii produkcji i wykorzystanego materiału.

Promocje

 

W 2023 roku ceny leczenia ortodontycznego i prostowania zębów najczęściej wzrastają o parę procent. Warto dowiedzieć się, czy w przychodni zorganizowane będą np.: dni otwarte związane z diagnostyką ortodontyczną, bezpłatne badania, lub konsultacje. W 2022 roku w jednej z Gdańskich przychodni oferowano bonding 10 zębów + wybielanie lampą 2 łuków w cenie 5000 zł zamiast 6200 zł. Podobne promocje można znaleźć w zakresie ceny leczenia ortodontycznego czyli np. założenia aparatów stałych, czy leczenia nakładkami ortodontycznymi. Owszem nie ma tych ofert wystarczająco dużo i nie występują zbyt często, ale w dzisiejszych czasach każde zaoszczędzone 100 zł się liczy.

Dorośli

U dorosłych często samo prostowanie zębów to za mało by mieć piękny i zdrowy uśmiech. Pacjent na proste zęby uśmiechu, czyli od kła do kła, powinien mieć przygotowane od około 5 000 zł do około 10 000 zł. Najtańszy jest bonding zębów, następnie licówki, a najdroższe są korony protetyczne. Całkowite ortodontyczne wyprostowanie wszystkich zębów, to cena od około 4 000 – 12 000 zł za wyleczenie małej wady, aż do około 25 000 zł za wyleczenie dużej wady zgryzu.

Akcje Ortodoncji – Darmowe konsultacje i plany leczenia nakładkami

GDAŃSK – 4 listopada 2023 r. w Dental Experts Stomatologia bezpłatne konsultacje cyfrowej ortodoncji!
Zobaczysz na komputerowej wizualizacji, jak w sposób niewidoczny Twój uśmiech może (być może) stać się idealny 😁
W przychodni zrobią Tobie darmowe zdjęcie panoramiczne, cyfrowy skan zębów i konsultacje z zakresu możliwości leczenia twojej wady współczesnymi metodami w tym nakładkami ortodontycznymi.

Zapisy osób dorosłych pod nr +48 535 853 499

Dental Experts Stomatologia ul. Obrońców Westerplatte 32B, Gdansk
https://www.dentalexpertsstomatologia.pl

Dzieci

Prostowanie zębów u dzieci za pomocą trainera, to koszt od 250 zł do około 500 zł. Aparat ruchomy kosztuje w zależności od rodzaju około 900 zł do 1 500 zł. Leczenie aparatem stałym lub nakładkowym starszych dzieci i młodzieży, to koszt taki jak u dorosłych, czyli od około 5 000 do 12 000 zł.

Sposoby na proste zęby

Duże wady zgryzu leczą ortodonci nakładkami prostującymi na zęby, oraz aparatami ortodontycznymi. Mniejsze nieprawidłowości zębowe można zakamuflować licówkami, koronami i mostami protetycznymi. W stomatologii wykonuje się w tym celu również bonding zębów. Należy pamiętajmy, że metody prostowania zębów dobiera dentysta, po detalicznym badaniu jamy ustnej.

Nakładki

Coraz więcej młodzieży i osób dorosłych prostuje zęby  nakładkami prostującymi na zęby np. Invisalign czy Orthero. Dzieje się to dlatego, że nakładki są niewidoczne po założeniu na zęby.Cechują się komfortem noszenia i nie wymagają naklejania na zęby metalowych elementów. Do jedzenia, czyszczenia zębów i na ważne spotkania, nakładki takie zdejmuje się z zębów. Jest to przewaga nad tradycyjnymi aparatami. Na polskim rynku rodzimymi firmami nakładkowymi są m.in. Pro Smile , firma Hello Smile, czy Once Aligner lub A-ligner.  Ważnym aspektem jest również to, że pacjent jeszcze przed leczeniem clear aligner, może zobaczyć symulację 3D wyglądu przybliżonego swojego docelowego uśmiechu.

 

Aparat ortodontyczny

napis aparat staly i pokazany jest aparat kosmetyczny i metalowy do prostowania zebow w powiekszeniu

Najpopularniejszą metodą prostowania zębów jest leczenie ortodontyczne aparatem ortodontycznym. Dzieci najczęściej otrzymują trainery i aparaty ruchome. Młodzież i dorośli, leczeni są aparatami stałymi metalowymi lub kosmetycznymi. Lekarze mają do dyspozycji aparaty samoligaturujące, w których brak kolorowych gumeczek na zamkach. Część osób wybiera aparat lingwalny, czyli naklejony na wewnętrzną stronę zębów, w celu ukrycia procesu prostowania zębów w swoim najbliższym środowisku. Nie zapomnieć można o nakładkach ortodontycznych stosowanych do leczenia coraz większej ilości polskich pacjentów.

O możliwych powikłaniach leczenia ortodontycznego w tym nakładkami przeczytasz w oddzielnym artykule „Powikłania leczenia ortodontycznego aparatem stałym i nakładkowym„.

Licówki

Osoby z lekko pokrzywionymi zębami górnymi, mogą mieć prostsze zęby naklejając na nie licówki. Rekonstrukcje te są bardzo estetyczne i mogą być ukształtowane według oczekiwań pacjenta. Tam gdzie zęby są krótsze, licówki są dłuższe. Tam gdzie zęby są lekko krzywe, licówki są cieńsze lub grubsze, żeby wyrównać wygląd zębów od strony zewnętrznej. Należy pamiętać, że zastosowanie licówek w celu prostowania zębów, ma liczne ograniczenia. Dentysta informuje pacjenta o wskazaniach i przeciwskazaniach, oraz jak dbać o licówki, by cieszyć się ich pięknem przez długi czas.

Bonding

Bardzo popularnym zabiegiem stomatologicznym jest kamuflowanie małych niedoskonałości zębów poprzez bonding. Na zęby od zewnątrz aplikuje się materiał kompozytowy, w idealnie dobranym kolorze docelowych zębów. Podczas bondingu lekarz może zrobić dodatkową wypukłość przy przekrzywionym zębie, i ukształtować go jakby był piękny i prosty. Jest to bardzo szybka metoda do sprawienia, że zęby wyglądają na bardziej proste lub wręcz proste.

Retainer

Mitem krążącym wśród pacjentów jest informacja, że retainer może służyć do prostowania zębów. Retainer to aparat ortodontyczny bierny, czyli nie zmieniający swojego kształtu z czasem. Retainer ruchomy może być w postaci przezroczystej nakładki, lub w postaci np. płytki Hawleya. Ma za zadanie utrzymanie zębów w swojej nowej, idealnej pozycji, uzyskanej poprzez przeprowadzone już leczenie ortodontyczne. Retainer stały, to najczęściej metalowy drucik naklejony na górne i dolne zęby od ich wewnętrznej strony. Stara się on utrzymać zęby w jednym miejscu 24 h na dobę, co stanowi jego atut przy wyleczonych dużych wadach.

Domowe metody

Każde prostowanie nawet pojedynczego zęba, powinno odbywać się pod nadzorem lekarza ortodonty. Wyjątkiem jest odwrotnie zachodzący ząb u dziecka, gdy lekarz zaleca np. patyczek do naprowadzenia zęba w swoje właściwe miejsce. Pacjenci, których zęby przednie wychyliły się pod wpływem nacisku języka, proszeni są o naukę prawidłowego połykania i oddychania, z językiem ustawionym „u góry”. Bywa, że po pewnym czasie takich ćwiczeń zęby ustawiają się w bardziej korzystnej pozycji.
Dla osób dorosłych, proponuje się leczenie nakładkami w warunkach domowych, bez nadzoru lekarza. Firmy oferujące takie prostowanie zębów, bazują na bardzo małych wadach ortodontycznych osób, dla których zaprojektowali leczenie. Takie metody mają bardzo wąskie wskazania i wiele przeciwskazań.
Prosimy pamiętać, że zęby to nie zabawki, dlatego nie można samodzielnie eksperymentować z ich wyglądem, czy ustawieniem w warunkach domowych.

Błyskawiczne sposoby

Błyskawiczne sposoby prostowania zębów w mniej niż 6 miesięcy opierają się na cyfrowej ortodoncji, czyli z wykorzystaniem przezroczystych nakładek clear aligner. Lekarz w oprogramowaniu cyfrowym może zaprojektować konkretne i precyzyjne ruchy pojedynczych zębów. Na ekranie komputera widoczna jest przybliżona symulacja leczenia. U części pacjentów małe wady zgryzu, lub nawroty po poprzednim leczeniu ortodontycznym, można ekspresowo wyleczyć nakładkami, nawet w mniej niż pół roku. Takie rezultaty zachęcają wielu pacjentów do odbycia konsultacji u lekarzy, którzy leczą nakładkami. Należy pamiętać, że tak szybkie leczenia można prowadzić tylko u konkretnych pacjentów z określonymi problemami ortodontycznymi. Jeśli jesteś ciekawy/a, czy możesz być w ten sposób wyleczony należy przejść pełną diagnostykę ortodontyczną

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

8 komentarzy

Aleksandra 25 stycznia 2022 - 19:33

A co Pani Doktor poleca do prostowania zębów?

Odpowiedz
dr Agnieszka Czechumska 31 stycznia 2022 - 00:18

Pani Aleksandro, dla każdego co innego ;) W tym artykule jest bardzo wiele wymienionych sposobów na wyprostowanie zębów. Fajnym pomysłem byłoby wydrukować sobie ten artykuł i pójść z nim na konsultację do dentysty. Można wtedy każdą opcję przedyskutować czy mogłaby Pani pomóc. Powodzenia

Odpowiedz
Jakub 26 maja 2022 - 01:40

Mam cofnięta jedynkę od wypadku co w moim przypadku było by najlepszym wyborem?

Odpowiedz
dr Agnieszka 20 listopada 2022 - 08:42

Najważniejsze to sprawdzić w jaki stanie jest zarówno korona zęba ale też korzeń. Dentysta powinien zrobić aktualne zdjęcie RTG a dopiero w następnej kolejności można myśleć o metodach wyprostowania zębów. Czasami ząb po wypadku „umiera” po paru miesiącach czy latach, dlatego w tym przypadku inaczej ocenia się możliwości leczenia. Bywa że lekarz zaproponuje leczenie kanałowe, wkład i koronę protetyczną, co sprawi że nowy kształt zęba „wpisze się” w łuk zębowy i będzie wyglądał „prosto”. Powodzenia!

Odpowiedz
Tyler1 17 maja 2023 - 19:50

Jak wypadek to warto zrobić tomograf 3D niż pojedyńczego zeba, wtedy wiesz czy aby po wypadku coś innego nie ucierpiało, a cena taka sama albo nie wiele większa niż np. pantomogram.

Odpowiedz
dr Agnieszka 20 maja 2023 - 23:18

Badanie CBCT wnosi znacznie więcej informacji niż same zdjęcie panoramiczne. Należy pamiętać, że nie zawsze jest wskazanie do jego wykonania. W sytuacji gdy lekarz mówi, że warto wykonać tomografię to tak jak Pan Tyler1 napisał warto troszkę dopłacić i otrzymać więcej informacji potrzebnych do diagnozy. Ale proszę pamiętać, że mimo wypadku nie zawsze jest wskazanie do CBCT. Pozdrawiam

Odpowiedz
PORTAL 20 listopada 2022 - 08:30

Pytanie od czytelniczki w „Zadaj pytanie dentyście”: Nie mam krzywych zębów ale mam szparki miedzy nimi i to bym chciała naprawić. Jaki moze być koszt takiego leczenia? Kamila

Odpowiedz
dr Agnieszka 20 listopada 2022 - 08:34

Witam, w powyższym artykule są wymienione możliwości „kamuflażu” niewielkich przestrzeni między zębami. Może bonding lub licówki byłyby dla Pani dobre (ewentualnie estetyczne wypełnienia kompozytowe). Może leczenie ortodontyczne minimalne np. nowym systemem Invisalign Go przeznaczonym do „małych leczeń”. W każdym mieście a nawet gabinecie są inne ceny dlatego te konkretne propozycje proszę sprawdzić w swoim otoczeniu. Pozdrawiam

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI