Retainer przezroczysty – Jaka jest cena?

Redakcja portalu
retainer przezroczysty cena nakladka retencyjna koszt ortodonta

Retainer przezroczysty, czyli nakładka retencyjna, to jedna z wersji aparatu retencyjnego dla pacjentów. Wykonany z materiału przeziernego, którego prawie nie widać na zębach. Cena retainera przezroczystego wynosi od 450 zł do 800 zł. Jego cena zależy od marki nakładek, gabinetu i miasta w którym został wyprodukowany. Najdroższe przezroczyste retainery kupić można w firmie Invisalign. Przezroczyste nakładki retencyjne Vivera kosztują nawet 2 000 zł.
Retainer nakładkowy, w odróżnieniu od retainera stałego naklejanego na zęby, jest ruchomy wkładany i zdejmowany z zębów. Niektórzy pacjenci nakładki retencyjne nazywają: retainerem przezroczystym lub szyną retencyjną, albo po prostu aparatem retencyjny na noc.

Retainer przezroczysty cena

W Polsce retainer przezroczysty na jeden łuk zębowy jest w cenie od 450 zł do 800 zł.

Koszt retainera zależy od materiału użytego do jego produkcji, jak również lokalizacji i renomy gabinetu ortodontycznego. Kupując retainery przezroczyste na dwa łuki zębowe jednocześnie, najczęściej nie można liczyć na promocję. Koszt retainerów przezroczystych na górę i na dół uzębienia znajduje się w przedziale 900 zł – 1 800 zł.  Dostępne na rynku są również oryginale retainery nakładkowe np. Vivera. Ich cena wyjściowa jest wyższa niż tych najczęściej stosowanych w gabinetach.

Ile kosztuje jedna nakładka retencyjna?

Najtańszą nakładkę retencyjną można kupić w cenie około 300 zł –  400 zł.

Regularna cena nakładki retencyjnej na zęby wynosi około 600 – 700 zł.  Nakładka taka jest dość wytrzymała, mało chłonie barwniki i zapachy. Może służyć parę miesięcy lub lat.

Czas użytkowania nakładki retencyjnej zależy m.in.:

  • od wyleczonej wady zgryzu
  • cech indywidualnych pacjenta np. jakości i ilości śliny
  • nawyków dietetycznych

Jeśli pacjent ma bruksizm, zgrzyta zębami w nocy, nakładka taka może wytrzymać krócej niż nawet kilka miesięcy.

Ile kosztuje nakładka retencyjna Vivera z firmy Invisalign?

Cena nakładki retencyjnej Vivera firmy Invisalign wynosi między 600 zł a 800 zł. Nakładki retencyjne Vivera na dwa łuki (górny i dolny) to koszt rzędu 1 900 zł – 2 500 zł. Cena Vivera głównie zależy od miasta i gabinetu.

Warto wiedzieć, że nakładki retencyjne Vivera zawsze produkowane są w komplecie 3 przezroczystych reteinerów. Można w takim razie policzyć, że jedna nakładka kosztuje około 600 zł – 800 zł. Jest to ogólnie przyjęty koszt zwykłych nakładek retencyjnych w Polsce. Różnica polega na tym, że w firmie Invisalign od razu kupuje się 3  nakładki oraz wykonane są one z opatentowanego materiału (niedostępnego w innych firmach). W praktyce wygląda to tak, że pacjenci przez pierwsze lata po zakończeniu leczenia ortodontycznego noszą np. 2-3  nakładki.

Ile godzin dziennie nosić nakładki retencyjne?

Nakładki retencyjne należy nosić zgodnie z zaleceniami swojego lekarza. Jeden pacjent w zaleceniach ma noszenie ich całodobowo, przez kilka miesięcy po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Inny pacjent powinien nosić je kilka godzin w  w ciągu dnia i spać każdej nocy. Część pacjentów po pewnym czasie (różnej ilości miesięcy),  po konsultacji z lekarzem, może zmniejszyć częstotliwość noszenia nakładek retencyjnych np. tylko wieczorami i na noc.

Nakładki retencyjne nosi się tak długo, jak długo chce się mieć zęby ustawione w swojej nowej lokalizacji. Ortodoncji rekomendują retencje do końca życia. Oczywiście z czasem forma tej retencji może się zmienić, ale warto sprawdzać, czy nowy zgryz jest stabilny.

Co zrobić jak zgubi się retainer przezroczysty?

Jeśli pacjent zgubi retainer przezroczysty to należy to zgłosić swojemu ortodoncie. Jeśli pacjent właśnie zakończył leczenie ortodontyczne, to jest to  ważny powód do szybkiego kontaktu ze swoim ortodontą. W pierwszym roku po leczeniu wady zgryzu noszenie retencji jest bardzo ważne. Nie można bagatelizować zgubienia jednej czy dwóch nakładek retencyjnych.

Jeśli pacjent  przebywa z dala od miejsca zamieszkania, to lekarz często jest w stanie wysłać nakładki nawet za granicę. Warto o tej opcji porozmawiać z nim.

Co zrobić jak pęknie retainer przezroczysty?

Jeśli na ratainerze ortodontycznym pojawi się rysa lub pęknięcie, należy bardzo delikatnie  się z nim obchodzić. Pęknięty lub złamany retainer nie działa prawidłowo. Retainer taki nie trzyma wystarczająco silnie zębów. Zęby w takim zniszczonym retainerze mogą zacząć się przesuwać z powrotem do swojego poprzedniego miejsca. W związku z powyższym  należy skontaktować się z ortodontą. Czasami wystarczy tylko kontakt telefoniczny, czy e-mailowy. Dentysta zleci np. wyprodukowanie nowej identycznej nakładki retencyjnej. Czas założenia nowego retainera ma znaczenie. Im później nowy retainer założy się na zęby, tym mikro zmiany w położeniu zębów mogą być większe, czasami nieodwracalne. Wymagać to będzie ponownego leczenia ortodontycznego, jest to tzw. nawrót wady zgryzu.

Jak czyścić retainer przezroczysty w postaci nakładki?

Retainer przezroczysty w postaci nakładki retencyjnej można czyścić pod bieżącą letnią wodą. Warto podczas przemywania wyczyścić go miękką szczoteczką do zębów. Można stosować również tabletki rozpuszczające się w wodzie, które są dedykowane do czyszczenia nakładek ortodontycznych i retainerów. Tabletki takie można dostać zarówno w aptece jak i w drogerii typu Rossmann czy HeBe. Cena za tabletki do czyszczenia nakładek retencyjnych wynosi do około 30 zł.

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj retainer przezroczysty to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. 

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI