Rezonans magnetyczny z implantem zęba

Zdjęcia głowy w rezonansie magnetycznym oraz implant zeba i dentysta

U pacjenta z wszczepionym certyfikowanym tytanowym implantem zęba, można wykonać badanie rezonansem magnetycznym, oraz tomografię komputerową. Obecne implanty zębowe wykonane są z materiałów które nie dają dużych artefaktów w badaniach obrazowych, lub wręcz w ogóle nie powodują ich zniekształceń. Do badania warto się przygotować, wiedzieć: z jakiego materiału wykonany jest implant zęba, łącznik i korona protetyczna umieszczona na nim. Lekarz, lub radiolog, przed kwalifikacją do badania mogą zapytać o te dane. Każda marka implantologiczna udostępnia ulotki swoich produktów jakimi są konkretne rodzaje implantów stomatologicznych. Warto poprosić dentystę o informacje na temat bezpieczeństwa wykonywania MRI.

Czy można wykonać rezonans magnetyczny mając implant zęba z tytanu?

Pacjenci z implantami zębowymi z tytanu mogą mieć wykonywany rezonans magnetyczny głowy i całego ciała. MR to jedna z najdokładniejszych i bezpiecznych możliwości diagnostyki obrazowej twarzoczaszki, w którym zamiast promieniowania rentgenowskiego wykorzystuje się właściwości magnetyczne ciała człowieka.

Tytanowe implanty zębów, nie przewodzą prądu elektrycznego i nie mają właściwości ferromagnetycznych, dlatego mogą być w jamie ustnej podczas wykonania rezonansu magnetycznego.

Jeśli pacjent czuje się dobrze, to rezonans magnetyczny można wykonać nawet tego samego dnia co wszczepienie implantu zęba.

Rezonans magnetyczny ma pewne ograniczenia gdy w zębie jest metal inny niż tytanowy, czy ze stopów innych niż tytanowych, jak np. część koron, mostków czy amalgamatowych wypełnień.  Mogą one być powodem tzw. artefaktów, czyli zniekształceń obrazów w najbliższej czy dalszej okolicy jamy ustnej. Wówczas radiolog i lekarz indywidualnie analizują sytuację pacjenta i wskazania do badań.

Nadmienić należy, że są badania opisujące powstanie artefaktów, czyli zniekształceń obrazów, nawet przy tytanowych implantach. Każdorazowo należy zapytać radiologa o aparat na którym będzie on wykonywał badanie, ponieważ jego parametry mają znaczenie w tej procedurze i w jej efektach. Cena implantu zęba niestety też ma znaczenie, im droższy implant zęba tym prawdopodobnie jakość tego implantu może być lepsza i technologia produkcji bardziej zaawansowana. Warto na ten temat porozmawiać ze swoim implantologiem.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego z implantami zębów?

Implanty zębów najczęściej wykonane są z biomateriałów, które mogą być w jamie ustnej pacjenta podczas badania rezonansem magnetycznym (MRI).

Pacjenci powinni posiadać następujące informacje o swoich implantach zębowych:

  • pełną nazwę implantu
  • producenta
  • symbol REF lub LOT (by ustalić materiał implantu).

Te informacje najczęściej pacjent posiada w paszporcie implantologicznym, który bywa wydawany pacjentom po zabiegu wszczepienia implantu.
Jeśli nie posiadasz paszportu, możesz poprosić lekarza o wydanie pisemnej informacji o wszczepionym implancie zęba. Mimo, że każdy implant zęba wygląda podobnie to może być wykonany z innego materiału, lub innych stopów.

Czy można wykonać tomografię komputerową mając implant zęba?

U pacjentów z implantem zęba tytanowym można wykonywać tomografię komputerową głowy. CT to badanie, w którym działa promieniowanie jonizujące, dlatego materiał implantu ma znaczenie. Implant zęba musi być z tytanu, lub cyrkonu, żeby badanie miało wysoką jakość obrazowania.
Stożkowa tomografia komputerowa (CBCT) to metoda obrazowania coraz bardziej popularna w stomatologii. Niektórzy pacjenci znają ją pod nazwą „pantomogram 3D”. Przed zabiegiem implantologicznym, jak i po zabiegu, dentysta często rekomenduje wykonanie tego badania. Na jego podstawie szybko można ocenić struktury jamy ustnej w projekcji 3D. Ma to bezpośrednie przełożenie na dokładność przygotowania się do procedury implantologicznej. Badanie to dostarcza również wiele informacji o jakości przeprowadzonego zabiegu.

Informacje producentów implantów zębów na temat bezpieczeństwa obrazowania rezonansem magnetycznym (MRI).

Każdy producent implantów zębów ma w obowiązku dostarczyć kartę produktu w tym przypadku danego rodzaju implantu stomatologicznego. Przytaczam do własnej refleksji dwie karty na temat dwóch różnych implantów zębów różnych firm. W pierwszej implant zęba został oceniony pod kątem bezpieczeństwa w środowisku rezonansu magnetycznego. W drugiej firmie nie było takich badań. Proszę zawsze rozmawiać z implantologiem o implancie zęba który ma być zastosowany. Szczególnie ma się to do implantów wszczepianych za granicą np.  tanie implanty zębów z Turcji

Fragment ulotki nr 1

„Pacjent z implantami [nazwa produktu] może być bezpieczne poddany skanowaniu przy użyciu rezonansu magnetycznego w następujących warunkach: ▪ Statyczne pole magnetyczne wyłącznie o natężeniu 1,5 i 3 tesli. ▪ Maksymalny gradient przestrzenny pola magnetycznego wynoszący 4000 gausów/cm (40 T/m).”

Fragment ulotki nr 2

„[nazwa produktu] nie został oceniony pod kątem bezpieczeństwa i tolerancji w środowisku rezonansu magnetycznego. Produktów [nazwa firmy] nie badano pod kątem nagrzewania lub przemieszczania w środowisku rezonansu magnetycznego. Bezpieczeństwo implantów [nazwa] i łączników w środowisku rezonansu magnetycznego jest nieznane.”

Bibliografia

  1. ZASTOSOWANIE TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ Z PROMIENIEM STOŻKOWYM (CBCT) W STOMATOLOGII I LARYNGOLOGII; M.OWECKA, M.DYSZKIEWICZ-KONWIŃSKA, T. KULCZYK; Nowiny Lekarskie 2012, 81, 6, 653–657
  2. Zastosowanie stożkowej tomografii komputerowej (CBCT) w diagnostyce lekarsko-stomatologicznej. Marta Berdzik-Janecka, Maciej Dobrzyński, Aleksander Jaworski; Inżynier i Fizyk Medyczny 4/2015 vol. 4
  3. Wpływ elementów uzupełnień protetycznych oraz aparatów ortodontycznych na powstawanie artefaktów w wynikach badań tomografii rezonansu magnetycznego; Anna Kochanek-Leśniewska, Maciej Trzaskowski, Karolina Sobczyk; Protet Stomatol, 2017; 67(4): 381-394

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętaj implant to wyrób medyczny, który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI