Wybielanie zębów ≠ rozjaśnianie zębów.

Redakcja portalu
Uśmiechnięta dziewczyna po wybielaniu zębów z podniesionymi rękoma w plenerze

Rozjaśnianie zębów, to nie zabieg wybielania zębów. Polega na oczyszczeniu szkliwa z osadów, czy zewnętrznych przebarwień. Środki do rozjaśniania są ogólnodostępne i nie muszą być stosowane pod nadzorem stomatologa. Działają one powierzchniowo, czyli zewnętrznie na ząb. Nie penetrują głębiej w ząb, do zębiny, tak jak środki do wybielania zębów. Działanie środków do rozjaśniania jest znacznie słabsze niż preparatów do wybielania zębów.

Jakie produkty rozjaśniają zęby?

Produkty rozjaśniające zęby usuwają najczęściej w sposób mechaniczny z powierzchni zęba przebarwienia spożywcze powstałe po piciu kawy, herbaty, czerwonego wina. Mogą również usunąć częściowo osad z papierosów.

Przypomnę, że to nie w szkliwie (pierwszej białej części zęba), ale w drugiej warstwie, czyli zębinie powstaje najwięcej przebarwień zębów. Użyte preparaty do rozjaśniania zębów, nie dochodzą do zębiny, dlatego ich efekt jest nieporównywalnie słabszy i dyskretniejszy, niż preparatami do wybielania.

Do produktów rozjaśniających zęby zaliczamy:

  • pasty do zębów
  • gumy
  • płyny do płukania

Jakie substancje są w składzie produktów rozjaśniających zęby?

W związku z tym, że z zasady substancje rozjaśniające nie penetrują w strukturę szkliwa i zębiny to związki użyte do ich produkcji są substancjami o cząsteczkach dużych i nie zawierają żadnych silnych związków chemicznych.

W preparatach do rozjaśniania znajdują się:

  • duża ilość substancji ściernych nawet do 25-50% zawartości (UWAGA. Wskaźnik ścieralności RDA może przekroczyć bezpieczną granicę powyżej >100). Najczęściej dodawane są węglan wapnia, wodorotlenki wapnia i magnezu, tlenek krzemu, hydroksyapatyt czy polimetakrylan.
  • duża ilość substancji polerujących (dwutlenek tytanu, krzemionka, węglan wapnia)
  • enzymy rozkładające barwne cząsteczki pożywienia
  • dodawane są substancje remineralizujące czy wzmacniające szkliwo np. fluor w postaci florku sodu (NaF) oraz monofluorofosforan sodu (SMFP), hydroksyapatyty
  • związki zmniejszające nadwrażliwość zębów np. 5% azotan potasu, chlorek potasu
  • dodawane są substancje łagodzące np. wyciąg z porostu islandzkiego

Należy przypomnieć, że optymalna wartość substancji ściernych (RDA) dla past do codziennego użytku, waha się w przedziale 30–70 z maksymalnym poziomem do 100.

Preparaty o wysokiej ścieralności (RDA >100) powinny być szczególnie ostrożnie stosowane u osób z nadwrażliwością zębów, lub „słabym szkliwem”. Bywa, że osoby stosujące takie produkty przychodzą do dentysty, ponieważ przy dziąsłach zaczęły powstawać „dziury w zębie”. Są to tzw. ubytki klinowe lub abrazyjne. Mogą one powstać z powodu stosowania pasty, o zbyt dużej ścieralności, lub niewłaściwej techniki mycia zębów tą pastą. Są to zmiany szczególnie nieprzyjemne, ponieważ zęby stają się nadwrażliwe na bodźce mechaniczne, chemiczne i termiczne. Jeśli masz nadwrażliwe zęby wybieraj produkty o RDA 30-50 ale nigdy powyżej 100!

Co powinno się wiedzieć przed domowym rozjaśnianiem zębów?

Najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem i stosowaniem produktów ogólnodostępnych do rozjaśniania zębów, to odpowiedzieć sobie na pytania czy:

  •  wiem, na pewno, że mam zdrowe zęby i dziąsła?
  • umiem myć zęby dobraną przez dentystę lub higienistkę pastą, oraz stosować najlepszą technikę szczotkowania zębów?
  • używam dobry typ szczoteczki do mycia zębów? Pamiętaj, nie można używać szczotek o twardym włosiu.
  • wiem jakiego pochodzenia są przebarwienia moich zębów?
  • akceptuję, że rozjaśnianie daje zmianę barwy zęba maksymalnie o 1-2 tony?
  • wiem, że nie należy cały czas używać tego typu preparatów?
  • potrafię wzmocnić (remineralizować) zęby podczas i po rozjaśnieniu?
  • rozumiem, że zarówno przy wybielaniu jak i rozjaśnianiu zębów należy przestrzegać białej diety.

Dygresje autorki

„Lepiej mieć zęby, może nie do końca białe, niż ich nie mieć wcale”. To co widzę w gabinecie, po próbach rozjaśniania, bez zdobytej wiedzy, to ból i uszkodzone dziąsła oraz zęby. Przecież nie rozjaśnimy sobie włosów, bez czytania ze zrozumieniem instrukcji farbowania. Dlaczego więc fundujemy sobie wybielanie zębów bez pewności, że nasze zęby i dziąsła są na to gotowe? Zachęcam do czytania instrukcji stosowania kupowanych produktów, oraz konsultacji stomatologicznych. Dentyści rekomendują stosowanie środków rozjaśniających zęby, po badaniu zębów i dziąseł.

Czasami najbardziej przebadany i delikatny środek, czy pasta mogą dla nas być niekorzystne. Każdy człowiek ma inne zęby, dlatego to co jest dobre dla naszych znajomych, może nie być korzystne dla nas. Postarajmy się takie środki stosować od czasu do czasu, na przemian z pastą standardową. Jest to postepowanie rekomendowane i bezpieczne.

Na blogu ukazały się również artykuły:

WYBIELANIE ZĘBÓW – Jakie są wskazania i przeciwskazania do wybielania zębów?

BIAŁA DIETA – Jaki wpływ na wybielone zęby ma dieta?

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI