Skanery stomatologiczne

skaner stomatologiczny wewnątrzustny 3Shape białe urzędzeniew ręku dentysty na monitorze widać skan zębów

Wielu dentystów ma dylemat, czy kupić skaner stomatologiczny. Skaner stał się symbolem nowoczesnej stomatologii tzw. digital dentistry. Jego rola, w leczeniu implantologicznym, protetycznym (CAD/CAM), czy ortodontycznym nakładkami na zęby, jest nie do przecenienia. Jak kształtują się ceny? Jakie marki skanerów są dostępne na polskim rynku? Które z nich są wielofunkcyjne?  W artykule znajdują się odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Skanery stomatologiczne 2021

Skaner stomatologiczny to urządzenie dzięki któremu można wykonać „cyfrowy wycisk„ (tzw. elektroniczny wycisk). W czasie rzeczywistym, na monitorze komputera, widoczne jest odwzorowanie skanowanego miejsca, w trójwymiarowej projekcji 3D. Lekarz natychmiast może przeprowadzić wstępną analizę warunków zębowych, obracając zęby żuchwy i szczęki w różnych projekcjach, i przy różnym powiększeniu. Wysyłanie plików np.STL do współpracującego laboratorium protetycznego czy ortodontycznego nie stanowi problemu,  ograniczając się często jedynie do naciśnięcia przycisku o nazwie “Wyślij”.

Skanery wewnątrzustne np. Primescan, Emerals S, CS 3600 są coraz częściej kupowane przez dentystów, ponieważ są  podstawowym narzędziem w cyfrowej stomatologii i technologii pracy CAD/CAM. Na Polski rynek wchodzą kolejne konkurencyjne urządzenia z innowacyjnymi zastosowaniami (np. wykrywanie próchnicy, rejestracja artykulacji), parametrami skanerów (np. szybkość skanowania, głębia ostrości), czy oprogramowaniem (np. monitorowanie postępów leczenia, cyfrowe projektowanie uśmiechu). W związku z powyższym ceny skanerów nadal pozostają wysokie. Nadzieją na niższe ceny są np. chiński Runyes 3DS lub koreański i500 skaner, których relatywnie niski koszt zakupu i podstawowe parametry pracy mogą zadowolić część klinicystów.

Kryteria wyboru skanera

Przed kupnem skanera do swojej praktyki dentystycznej,  pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę. Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej skanerów, dlatego warto zapoznać się z aktualną ofertą.

Według Institute of Digital Dentistry, najważniejszymi kryteriami przy wyborze skanera powinny być:

1.Szybkość skanowania

Jeśli skaner cechuje się:

 • łatwym i szybkim włączaniem
 • intuicyjnym nawigowaniem
 • błyskawicznym skanowaniem
 • szybkim przetwarzaniem danych, w celu stworzenia widocznego na ekranie cyfrowego wycisku

to jest to skaner w który na dłuższą metę warto zainwestować.

2. Łatwość wykorzystania skanów

Jeśli skaner posiada szybkie i intuicyjne w obsłudze oprogramowanie, to obróbka skanów i ich dalsze przetwarzanie, oraz wysyłanie do laboratorium, będzie odbywać się naturalnie i płynnie. Praca ze skanerem dobrze zaprojektowanym, z na czas aktualizowanym oprogramowaniem, będzie dla lekarza przyjemnością.

3. Rozmiar skanera

Wybór kształtu i rozmiaru głowicy skanującej, należy dobrać indywidualnie pod potrzeby gabinetu i indywidualnych preferencji stomatologa. Placówki z licznymi gabinetami, mogą wziąć pod uwagę mały skaner przenośny. Pojedynczy lekarz, może zdecydować się na większy stacjonarny skaner, którego awaryjność jest mniejsza w porównaniu z mobilną wersją.

4. Łatwość użycia

Dobrze dobrany skaner to wypadkowa składająca się z odpowiedzi na pytania czy:

 • głowica dobrana jest, odpowiednio do potrzeb?
 • oprogramowania jest satysfakcjonujące?
 • kształt skanera wkomponowuje się w potrzeby gabinetu lub przychodni?

Dlatego warto wypożyczyć skaner na próbę, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania i indywidualnie dopasować skaner do potrzeb.

5. Koszt inwestycji

Kupując skaner warto wiedzieć, że koszt urządzenia, to nie tylko jego cena wyjściowa. Do całkowitej ceny inwestycji, należy doliczyć ewentualne aktualizacje, czy subskrypcję oprogramowania, serwis sprzętu, naukę obsługi itp.

Parametry techniczne komputera do skanera

Podstawowa budowa skanera składa się z:

 • głowicy, którą skanuje się dany obszar
 • monitora, na którym widoczny jest skanowany obraz
 • komputera wbudowanego w obudowę lub komputera zewnętrznego
 • oprogramowania, które przetwarza dane w celu uzyskania obrazu na monitorze oraz dalszego ich dedykowanego wykorzystania

Zarówno zewnętrzny komputer stacjonarny (PC) jak i laptop musi spełniać wysokie normy związane z obsługą skanera. Najczęściej wymagany jest procesor powyżej procesora Intel Core i7-8750H; RAM powyżej 16 – 32 GB; Karta graficzna silniejsza od NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB; system operacyjny nie niższy niż Windows 10 64-bit

Dla przykładu podano parametry PC wbudowane w skaner CEREC Primescan AC:

Component For hardware version V1.7.1 Power supply unit: Fortron FSP650-70UA Płyta główna: MSI Z370 PC PRO (MS-7B49 V1.0) BIOS version 1P2 Procesor: intel i7-8700 Pamięć: 4 x 8 GB, DDR4-2400 RAM SSD moduł: 960 EVO 250 GB Twardy dysk: Seagate ST2000LX001 Karta graficzna: PULSE RADEON RX 570 8 GB Supply board: Interface karta QCC FBG, 3-E3, 6634245 Karta dźwiękowa: Realtek HD Audio onboard LAN: GBE LAN on board WiFi / WLAN: TP-Link T9E Archer System operacyjny: Windows 10, 64 bi

Dla przykładu podano rekomendowane wymagania dla komputera PC lub laptopa do używania Planmeca Emerald S:

Procesor Intel i7, 9. generacja lub lepszy; RAM 32 GB; Dysk twardy 512 GB;
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 2070, Quadro RTX 3000 lub lepsza; Monitor Rozdzielczość Full HD; Złącze kablowe USB 3; System operacyjny Windows 10 (64 bit) Pro

Skanery wewnątrzustne cena 2021

Skanery wewnątrzustne znajdują się w ścisłej czołówce najdroższych urządzeń stosowanych w stomatologii. Większość skanerów to wydatek rzędu 100 tysięcy złotych.  Z roku na rok, konstruowane są i produkowane tańsze wersje skanerów. W 2021 roku, najtańszy skaner wewnątrzustny, można kupić za ok. 30 – 40 tysięcy złotych. Skaner i-500 Medit, można nabyć za około 60 – 70 tysięcy złotych brutto.

Skaner wewnątrzustny  Cena Zastosowanie 
Primescan AC Connect Dentsply Sirona

 

145 000 zł                wysoko precyzyjna stomatologia, ortodoncja, kompleksowa protetyka, zaawansowana chirurgia, periodontologia, wielopunktowa implantologia
Emerald S firmy Planmeca 125 000 zł precyzyjna stomatologia, ortodoncja, protetyka, chirurgia, implantologia
CS 3600 Carestream 95 000 zł stomatologia, ortodoncja, protetyka, chirurgia, implantologia
i500 Medit 70 000 zł stomatologia, ortodoncja, protetyka, implantologia
Runyes 3DS 57 000 zł protetyka, ortodoncja

Tab. Przybliżona cena skanerów wewnątrzustnych w 2021 oraz zastosowanie w stomatologii.

Promocja skanery

Skanery ze względu na swoje wysokiej jakości komponenty, oraz zaawansowaną technologię działania, są w opinii dentystów drogim sprzętem medycznym. Promocje na skanery są trudne do znalezienia, ponieważ mało firm oferuje swoim klientom taką sprzedaż. Przykładem promocji dostępnych na polskim rynku stomatologicznym od 2019 do 2021 roku mogą być oferty takie jak:

 • Skaner demonstracyjny TRIOS 3 POD przewodowy w cenie 55 000 zł zamiast 115 000zł (promocja na stronie dental.pl).
 • Primescan z ceną wyjściową pomniejszoną o 30 000 zł, w zamian za stary lub uszkodzony skaner dowolnej firmy (promocja na stronie amadar.pl).
 • Runyes 3DS w cenie podstawowej lecz z  laptopem za cenę 1 zł (promocja na stronie amadar.pl).

Wynajem skanerów

Istnieją firmy lub laboratoria, które udostępniają na określony czas skaner. Urządzenie wypożyczane jest lekarzom bezpłatnie, w celu zapoznania się z jego obsługą, i sprawdzeniu czy cyfrowa stomatologia wkomponowuje się w rozwój praktyki zawodowej lekarza. Użyczenie sprzętu na takich zasadach może trwać od miesiąca, do  trzech. Po tym czasie lekarz decyduje się na zakup skanera, lub rezygnuje i zwraca urządzenie. Jest to bardzo dobra opcja, gdy nie ma się doświadczenia i obycia ze skanerem.

Można  również skorzystać ze sklepów oferujących skanery w ramach sprzedaży poleasingowej. Cena używanych skanerów określana jest jako rozsądna, np. średniej klasy skaner (bez opłat licencyjnych) można kupić za 25-30 tyś zł.

Leczenie z użyciem skanera

Skanery dawniej używane były jedynie do zeskanowania łuków zębowych, i otrzymania szybko wizualizacji warunków zębowych pacjenta. Były one zapisanych w plikach STL i widoczne od razu na ekranie komputera. Obecnie zastosowanie skanerów wykracza poza zwykłe zapisanie kształtu łuków zębowych. Skanery dzięki swojej rozdzielczości, skanują najdrobniejsze szczegóły kształtów zębów i błony śluzowej. Uznane są jako bardzo precyzyjne i użyteczne narzędzie, do pracy w wielu działach stomatologii. Możliwa jest rejestracja czynna relacji żuchwy do szczęki, czyli zapisaniu wzoru artykulacji pacjenta, w czasie rzeczywistym.  Dzięki fuzji różnych technologii, skanery używa się również do diagnozowania próchnicy, czy monitorowania postępów i skuteczności leczenia. Cyfrowe projektowanie uśmiechu w technologii CAD/CAM to powód dla którego coraz więcej protetyków decyduje się na zakup tego urządzenia.

Zalety

Skanery dentystyczne to zaawansowane technologicznie urządzenia, które mają wiele zalet.

Zalety najczęściej wymieniane przez dentystów:

 • pracując na cyfrowych wyciskach, zwiększa się precyzję i przewidywalność leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego
 • bardzo dobre odwzorowanie szczegółów anatomii zębów i łuków zębowych pacjenta
 • możliwość skanowania z myślą o wykonaniu np. precyzyjnych koron, mostów, licówek, uzupełnieniach opartych na implantach, indywidualnych łyżek wyciskowych, protez szkieletowych, łączników indywidualnych, szablonów chirurgicznych wykonanych w technologii CAD/CAM
 • wykonanie cyfrowej analizy zgryzu oraz projektowanie przezroczystych nakładek prostujących zęby
 • możliwość powiększania, zmniejszania i zmiany ustawienia łuków zębowych na ekranie, tak by móc z każdej strony ocenić potrzeby lecznicze pacjenta
 • szybkie przesłanie zapisanych skanów w plikach np. STL do pacjenta, laboratorium protetycznego, lub wręcz do innego lekarza, w celu zasięgnięcia drugiej opinii lub współpracy
 • łatwość archiwizacji komputerowych wycisków
 • skanowanie nie wymaga pomocy asysty
 • korzystanie przez dentystę ze skanera umożliwia mu rozwój zawodowy w kierunku cyfrowej stomatologii oraz podnosi jego autorytet w oczach pacjentów

Zalety najczęściej wymieniane przez pacjentów:

 • szybkość pobrania wycisków
 • możliwość zobaczenia i rozmowy o swoich zębach na tej samej wizycie
 • brak używania nieprzyjemnych łyżek wyciskowych i mas plastycznych
 • nie odczuwa się odruchu wymiotnego przy skanowaniu
 • możliwość otrzymania skanów do wglądu, na maila lub w ramach medycznej chmury

Wady

Skanery ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne, są uznane za bardzo drogie urządzenia. Z roku na rok, jest coraz więcej firm produkujących skanery, lecz cena dla wielu dentystów, nadal stanowi ogromną barierę. Jeśli lekarz posiada skaner powinien zadbać by wszyscy pracownicy należycie się nim zajmowali. Niedopuszczalne jest upuszczenie głowicy lub przewrócenie się skanera.

Na jakość wykonanego skanu, ma wpływ:

 • poruszenie się pacjenta
 • ograniczenia w otwieraniu jamy ustnej
 • obecność znacznej ilości śliny
 • nieodpowiednia technika skanowania.

Kupując skaner w celu wykonania prac protetycznych, należy znaleźć laboratorium które przetwarza pliki STL, PLY lub OBJ. Niektóre laboratoria mają preferencje, lub wręcz ograniczenia, w przyjmowaniu cyfrowych zleceń. Najczęściej laboratoria wymagają zamkniętych plików cyfrowych (STL, PLY, OBJ). Maksymalna waga 1 pliku wynosi do 12 MB.

Protetyka

Protetyka bez skanera, porównywana jest do endodonty, bez mikroskopu. Owszem wyciski klasyczne masą elastomerową są precyzyjne, ale ich wykonanie wymaga dużej sprawności manualnej, a czas odlania wycisku, lub późniejsze jego zeskanowanie, pozostawia zawsze wiele do życzenia.

W protetyce skanery wykorzystywane są do:

 • cyfrowego wycisku, który nie zmienia swoich wymiarów, dlatego jest wykorzystywany do precyzyjnej pracy i porównań sytuacji klinicznej, w miarę upływu czasu
 • dokładnego odwzorowania granicy preparacji zębów pod precyzyjne prace takie jak: korony, mosty, licówki, wkłady, nakłady, oraz prac tymczasowych
 • zaplanowania wielkości i kształtu prac protetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy przydziąsłowej
 • pracy systemem CAD/CAM, czyli komputerowo projektowanymi pracami protetycznymi, oraz komputerowo sterowanym procesem wykonania tych odbudów protetycznych
 • wyjaśnienia pacjentowi jego potrzeb profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych z zakresu protetyki
 • zachęcenia pacjenta do podjęcia diagnostyki i leczenia
 • ułatwienia kontaktu z pracownią protetyczną
 • podwyższenia komfortu i jakości pracy protetyka

Implantologia

Zastosowanie skanerów w implantologii, sprowadza się do wykonania skanów warunków zębowych, na których planowane jest miejsce wszczepienia implantu. Powinien on z łatwością skanować luki zębowe, czyli dłuższe odcinki błony śluzowej. Warto sprawdzić tą zdolność skanera, ponieważ nie wszystkie urządzenia radzą sobie, w skanowaniu bezzębnego łuku zębowego. Skany wykorzystywane są również do projektowania indywidualnych łączników, oraz tworzenia szablonów nawigujących implantologa, do wszczepienia implantu, w ściśle określone miejsce. Zeskanowanie zintegrowanych z kością implantów pozwala zaprojektować i wykonać w systemie CAD/CAM precyzyjne rekonstrukcje protetyczne tj. korony, mosty czy protezy osadzone na implantach.

Ortodoncja

Skanery wewnątrzustne stworzone zostały m.in. z myślą o wykorzystaniu ich w cyfrowej ortodoncji. Ortodonta by leczyć przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby, najczęściej pobiera nowoczesne wyciski właśnie skanerem. W czasie rzeczywistym otrzymuje na ekranie wizualizację wady zębowej pacjenta. Na tej samej wizycie konsultacyjnej, lekarz może wytłumaczyć pacjentowi potrzeby z zakresu leczenia ortodontycznego. Jeśli skaner posiada oprogramowanie wizualizacji uśmiechu pacjenta przed i po korekcie zgryzu, to stomatolog może tę opcję wykorzystać, w celu motywacji pacjenta, do podjęcia decyzji o leczeniu. Zdecydowana większość firm nakładkowych, pracuje i tworzy cyfrowy plan leczenia, na bazie skanu zębów.

Dla ortodonty leczącego aparatem stałym, zeskanowane zęby przed i po leczeniu to dokumentacja procesu leczenia. Dodatkowo na skanie lekarz, lub laboratorium ortodontyczne, może zaprojektować właściwą pozycję zamków na zębach, tak by wykonać szynę transferową do pośredniego klejenia zamków. Zwiększa to precyzję pozycjonowania zamków i skraca czas wizyty przeznaczonej na naklejanie zamków na łuki zębowe.

Coraz więcej laboratoriów ortodontycznych wykonuje nakładki na zęby, ruchome aparaty ortodontyczne, czy dodatki do aparatów stałych, lub nakładkowych, właśnie na cyfrowych modelach.

Firmy produkujące skanery wewnątrzustne

Primescan Dentsply Sirona

Skaner wewnątrzustny Primescan firmy Dentsply Sirona, bywa określany przez dentystów, jako lider w kategorii wielofunkcyjnych skanerów dentystycznych. Na wysoką cenę skanera Primescan, wynoszącą ponad 100 000 zł, wpływ ma wiele składowych.  Ruchomy i dotykowy ekran z antyrefleksem oraz touchpad pomaga w ergonomicznej pracy. Kamera z wbudowanym podgrzewaniem i włączaniem się automatycznie ułatwia pracę. Według producenta „Smart Pixel Sensor przetwarza ponad milion punktów 3D na sekundę”, co wpływa na uzyskanie wysoce precyzyjnych i realistycznych obrazów skanowanych struktur. Technologia dynamicznej głębi skanowania pomaga w uzyskaniu ostrości obrazu nawet do głębokość  20 mm. Czas skanowania pełnego łuku może wynieść nawet około 2-3 minuty. Skaner jest przewodowy leczy odłączony od prądu potrafi być w pełni wydajny 60 minut. Do wyboru są dwie końcówki skanujące: metalowa o wadze 524,5 g oraz plastikowa o wadze 457 g.

Skaner można kupić jako Primescan AC z oprogramowaniem Connect lub CEREC Primescan AC z oprogramowaniem CEREC.  Producent oferuje roczną gwarancję z możliwością przedłużenia do 3 lat. Dystrybutorem w Polsce jest Amadar Sp. Z o.o.

Istnieje możliwość zorganizowania bezpłatnych jednodniowych szkoleń dla całego zespołu Przychodni tzw. Primescan Test Drive.  Podczas takiego spotkania konsultant nie tylko uczy używać skaner ale też opisuje jego szerokie zastosowanie i korzyści jakie może przynieść dla pacjenta oraz dentysty.

Emerald S Planmeca

Emerald S Planmeca to nowsza wersja znanego skaneru Emerald. Mimo ceny w wysokości około 125 000 zł, od pierwszej prezentacji na IDS 2019 regularnie zwiększa grono swoich zwolenników. Dwukrotnie szybsze skanowanie od swojego poprzednika. Intuicyjne oprogramowanie i szybkie przetwarzanie danych oszczędza czas obróbki skanów i przesyłania danych do współpracujących laboratoriów protetycznych.  Dwa rozmiary podgrzewanych końcówek skanujących pozwalają na pracę w różnych warunkach i rozmiarach jamy ustnej.  Końcówka Cariosity do diagnostyki zmian próchnicowych oraz pęknięć w strukturze zęba. Ergonomiczna konstrukcja skanera oraz precyzja odwzorowywanych kolorów to dodatkowe atuty odczuwane zarówno przez pacjenta jak i lekarza.

Trios  3Shape

Skaner Trios duńskiej firmy 3Shape, bywa określany jako najbardziej innowacyjny wśród skanerów stomatologicznych. Na cenę Trios 3 Shape przekraczającą 100 000 zł wpływ ma zaawansowana technologia wbudowana w strukturę skanera oraz wiele innowacyjnych rozwiązań dołączonych w celu podwyższenia jakości i komfortu pracy stomatologa.

Jest to pierwszy na świecie skaner bezprzewodowy oraz jako pierwszy ma opcję cyfrowego wykrywania próchnicy zębów oraz dynamicznej rejestracji artykulacji. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego jest to jeden z najbardziej dokładnych skanerów na świecie, ponieważ skanuje z dokładnością do 6,9qm.

Dostępne są wersje skanera tj. TRIOS 3 Basic, TRIOS 3, TRIOS 4. Wybrać można skaner zarówno bezprzewodowy jak i tradycyjny przewodowy. Setup dostępny jest w opcji POD, MOVE oraz CART. Firma 3Shape stworzyła liczne oprogramowania do ułatwienia pracy dentyście np. TRIOS Design Studio, Implant Studio, Clear Aligner Studio, TRIOS Smile Design, TRIOS Treatment Simulator i wiele innych. Walorem firmy 3Shape jest to, że fabryka skanerów, centrum szkoleniowe i serwis urządzeń umiejscowione są w Polsce.

iTero Element Plus firmy Align Technology

iTero Element Plus to skaner firmy Align Technology. Jest to następca dobrze znanego i cenionego skanera i Tero Element 5D, którego system obrazowania w MedTech Breakthrough Awards 2020 r został zwycięzcą w kategorii „Najlepsze nowe rozwiązanie technologiczne dla stomatologii”. Od 2021 roku seria Plus pozwala użytkownikowi uzyskać jeszcze szybszą obróbkę zdjęć, płynniejsze skanowanie i niemalże realistyczną w czasie i kolorach wizualizację skanowanego regionu. Technologia NIRI rozróżnia podczas skanowania szkliwo od zębiny, stając się m.in. pomocą w wykrywaniu próchnicy międzyzębowej.

Dla ortodontów znaczenie może mieć certyfikowana łączność iTero z Invisalign. Na skanerze można wykonać natychmiastową symulację wyników leczenia, a przygotowanie planu leczenia ClinCheck ulega znacznemu przyspieszeniu.

Cena skanera iTero Element Plus to wydatek rzędu około 100 000 zł. Wersja przenośna iTero Element Flex, w której głowicę skanującą podłącza się do dedykowanego komputera lub laptopa, kupić można w cenie około 57 000 zł.

CS 3600 Carestream

Skaner CS 3600 oraz monochromatyczna jego wersja czyli skaner CS 3600 ACCESS, to jedne z pierwszych skanerów firmy Carestream. Wersja 3D CS 3600 dostępna jest w cenie  95 000 zł.

Wyższy model, czyli skaner CS 3700 firmy Carestream używany jest głównie do prac w technologii CAD/CAM z zakresu protetyki i implantologii oraz ortodoncji. Dotykowy ekran oraz błyskawiczna prędkość skanowania wpływają na duży komfort pracy klinicysty. Dopracowany interfejs oraz oprogramowanie sprawia, że obróbka skanu jest prosta, szybka i wygodna.

Model skanera dentystycznego CS 3800 to opcja bezprzewodowa. Cechuje się również błyskawiczną szybkością skanowania pojedynczego łuku, wynoszącą nawet mniej niż pół minuty. Pole skanowane poszerzone zostało do wymiarów 16 x 14 mm, a głębia pracy osiągnęła aż 21mm. Głowica skanująca waży zaledwie 240g.

Zarówno CS 3700 jak i CS 3800 plasują się w ścisłej czołówce najlepszych skanerów w Polsce a dodatkowo posiadają 24 miesięczną gwarancję.

i500 Medit

Stomatolodzy wybierają koreański skaner wewnątrzustny i500 Medit biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny. Cena skaneru i500 Medit wynosi około 60 000 zł.  Jest to jeden z tańszych skanerów, lecz jakościowo wystarczający do pracy dla dużej ilości dentystów. Jest to zwycięzca reddot winner 2019 r. Ergonomiczny kształt oraz niska waga głowicy (280g) to kolejne walory. W tym skanerze skanowanie oparte jest o rejestr obrazu pochodzącego z dwóch kamer wideo, co zwiększa szybkość i wpływa na wyraźniejsze rezultaty. W skanerze wgrany jest otwarty system CAD/CAM, co umożliwia przesyłanie plików .STL do dowolnej pracowni protetycznej czy ortodontycznej.

Następca i 500, czyli Medit i700 okazał się zwycięzcą reddot winner 2021 r. Cena Medit i-700 wynosi około 75 000 zł. Również jest skanerem przewodowych lecz posiadam m.in. lżejszą głowicę skanującą (245 g). Szybkość skanowania jest w nim dwa razy lepsza. Precyzja skanowania również jest znacznie wyraźniejsza. Jednoczasowy obszar skanowania jest aż o centymetr większy (15 x 13 mm).

Runyes 3DS  Runyes

Skaner wewnątrzustny Runyes 3DS chińskiej firmy Runyes, to opcja do wzięcia pod uwagę przy wyborze tańszego skanera. Cena Runyes 3D plasuje się w granicach 60 000 zł. Dostępny jest zarówno wśród polskich dystrybutorów jak i możliwy jest jego bezpośredni zakup przez platformę aliexpress. Przeznaczony jest głównie do prac protetycznych opartych na technologii CAD/CAM i rejestracji warunków zgryzowych w ortodoncji. Głowica skanująca waży około 260 g, czyniąc ją jedną z mniejszych dostępnych obecnie na rynku. Sprzedawany jest w wersji otwartej z wychodzącymi plikami w formacie .stl. Cechuje go również brak opłat licencyjnych. Do skanera należy zakupić lub dostosować swój własny komputer stacjonarny lub laptop.

Skanery stomatologiczne a wyciski zębów

porownanie skanowania zebow z wyciskiem na lyzce wyciskowej masa

Analogowe wyciski masą plastyczną obarczone są takimi błędami, jak ucisk tkanek miękkich, ich zniekształcenia, czy skurcz masy po wykonaniu wycisku. Skanery dentystyczne eliminują opisane błędy, ponieważ nie dotykają rejestrowanego pola. Po zeskanowaniu, zapisane są w cyfrowe pliki, które nie ulegają zniekształceniom związanym z wilgocią lub upływam czasu.

Porównanie Skanowanie cyfrowe zębów Wyciski analogowe zębów
Nowoczesność procedury Wysoka Niska
Dokładność Wysoka Niska
Poziom dyskomfortu pacjenta Niski Wysoki
Czas wykonania wycisku Krótki Średnio długi
Czystość zębów Czyste Zabrudzone masą wyciskową
Odruch wymiotny pacjenta Wskazanie Przeciwskazanie
Dentofobia Wskazanie Przeciwskazanie
Omówienie stanu zębów i jamy ustnej Od razu na monitorze widoczne są zęby pacjenta Omówienie może nastąpić dopiero

 po odlaniu modelu gipsowego.

Dostępność do wglądu dla pacjenta Wynik skanowania można wysłać na maila. Modele gipsowe jedynie do wglądu w gabinecie lub po wydaniu na pisemne żądanie pacjenta. 
Trudność procedury dla lekarza Łatwa Średnio łatwa
Pomoc asysty Nie wymagana Wskazana

Tab. Porównanie skanowania zębów skanerem ortodontycznym z pobieraniem wycisków masą plastyczną na łyżce wyciskowej, wg subiektywnej oceny dr A.Czechumskiej.

Szkolenia z obsługi skanerów

By zainwestować w zakup skanera, warto znać jego wady, zalety, oraz posiadać umiejętność jego prawidłowego użytkowania. W ofercie, coraz większej ilości firm, widnieją szkolenia indywidualne, lub grupowe z tzw. cyfrowej stomatologii. Szkolenia takie pokazują, jak posiadanie skanera ma wpływa na rozwój zawodowy dentysty, jak i podniesienie rentowności i prestiżu gabinetu. Warto przed tą znaczącą inwestycją skorzystać z dobrego kursu praktyczno-teoretycznego na ten temat.

Szkolenie ze skanerów Cena Organizator
Cyfrowe Intro – Kurs wprowadzający w cyfrową stomatologię. 1 900 zł www.akademiacereclab.pl
FirstStepDigitalDentistry, czyli  pierwsze kroki w Cyfrowej Stomatologii. bezpłatne www.amadar.pl
Skanuj, Planuj, Bądź digital – Cyfrowa protetyka od podstaw. Brak informacji www.digitaldentaleducation.eu
Kompleksowa rehabilitacja narządu żucia w pełnym protokole cyfrowym. 3 000 zł www.tagdental.pl
Cyfrowa Ortodoncja Wieloczynnikowa. 6 000 zł www.pasc.org.pl

Tab. Przykład szkoleń z zakresu zastosowania i obsługi skanerów wewnątrzustnych ortodontycznych i stomatologicznych.

Skanery dentystyczne opinie

Wybór skanera uzależniony jest także od zakresu planowanego leczenia. Jeśli nastawiamy się na tańszy skaner, to ten ze względu na rozdzielczość, lub szybkość pracy, będzie się sprawdzał tylko w wybranych formach leczenia. Gdy planujemy zakup skanera multifunkcyjnego, to należy liczyć się ze znacznie wyższą ceną, a wybór ograniczy się do paru firm dostępnych na polskim rynku.

Najbardziej korzystne opinie przeczytać można o skanerze Primescan. Lekarze opisują wysoką precyzję zeskanowanego obszaru, oraz dzielą się swoimi subiektywnymi odczuciami w zakresie komfortu używania skanera.

Dygresje autorki 

By podążać za prężnie rozwijającą się ortodoncją, czy implantologią, niezbędne są odpowiednie narzędzia. Tak jak już normą staje się w gabinetach mikroskop, do leczenia endodontycznego, tak skaner staje się niezbędnym narzędziem, do leczenia wad zgryzu, czy wykonania rekonstrukcji protetycznych.  Posiadanie tylko tego sprzętu, nic nie zmienia, nie przydaje prestiżu ani lekarzowi, ani jego firmie. Umiejętne jego wykorzystanie, już tak. Zadowolenie będzie obopólne, pacjenta i dentysty, a jakość leczenia nieporównywalna z okresem pracy bez skanera. Inwestujmy w siebie i sprzęt dla wspólnego dobra. Rekompensatą za trud podjęcia zmiany swoich nawyków zawodowych i naukę technik leczenia cyfrowego, będzie satysfakcja z pięknego, zdrowego uśmiechu u pacjentów.

Zapraszam do zadawania pytań.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI