Stripping zębów w ortodoncji

Stripping zebow etapy przed i po redukcji szliwa podczas leczenia ortodontycznego

Stripping zębów stosowany jest w ortodoncji najczęściej w celu zmniejszenia stłoczenia zębów. Zabieg ten polega na delikatnej redukcji szerokości szkliwa, na powierzchniach stycznych zębów. Ma to na celu możliwość leczenia wad zgryzu np. bez konieczności usunięcia zęba, czy zbytniego poszerzania łuku zębowego. Procedura IPR najczęściej stosowana jest podczas leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby. Z artykułu dowiesz się jakie są wskazania do wykonania strippingu, jak wyglądają zęby przed i po zabiegu, oraz jakie są o nim opinie. Warto również wiedzieć ile kosztuje stripping zębów?

Co to jest stripping zębów?

Stripping zębów to zredukowanie grubości szkliwa na powierzchniach stycznych zębów, w celu zmniejszenia szerokości zębów lub zmiany ich kształtów. Stripping najczęściej wykorzystywany jest w ortodoncji jako uzupełniająca małoinwazyjna procedura leczenia stłoczeń zębów. Wykonanie strippingu jest najczęściej bezbolesne dla pacjenta.

W języku angielskim spotykane są nazwy:

  • interproximal reduction tzw. IPR
  • interproximal enamel reduction tzw. IER

Stripping wykonywany jest narzędziami ręcznymi tj. paseczkami, piłkami, tarczkami ściernymi. Można wykonać go również wiertłami, lub tarczkami oscylacyjnymi montowanymi na urządzenia mechaniczne. Technika mechanicznego strippingu znana i rozwijana jest już od 1985 roku. Rozpowszechniła się jednak dopiero w trakcie zwiększania się popularności leczenia nakładkami ortodontycznymi.

Kiedy stripping zębów jest konieczny?

Stripping zębów jako zabieg zmniejszania szerokości zębów, lub zmiany ich kształtów na powierzchni bocznej, stosowany jest najczęściej jako procedura pomocna przy leczeniu stłoczeń zębów.

Wskazania do strippingu ro m.in.:

  • stłoczenia zębów
  • odmienny kształty koron zębów (trójkątne, owalne)
  • brak lub bardzo małe ryzyko próchnicy
  • dyskrepancja Boltona powyżej lub równa 1,5 mm (informacja dla ortodonty)

Przyjmuje się, że możliwe jest zredukowanie szerokości szkliwa około:

  • 0,20–0,30 mm z powierzchni stycznej siekaczy
  • 0,30–0,40 mm kłów
  • 0,25–0,40 mm zębów przedtrzonowych.

Wielkość zalecanego i oszacowanego strippingu lekarz może odnaleźć w tabeli IPR, w cyfrowym planie leczenia. Umieszczone są na nim zęby i ich powierzchnie, które będą podlegać odpowiedniej wielkości IPR. Po wykonaniu procedury lekarz zaznacza w tabeli zakres wykonanego IPR. Część lekarzy aplikuje preparat na bazie fluoru lub hydroksyapatytu po strippingu, ale nie jest to obligatoryjne gdyż procedura ta jest małoinwazyjna dla szkliwa.

Przeciwskazania

Strippingu zębów nie można wykonać jeśli pacjent ma liczne zęby z próchnicą, lub duże predyspozycje do rozwoju choroby próchnicowej. Stan zapalny dziąseł, czy przyzębia, to choroby które predysponują do odłożenia w czasie strippingu, albo jego zaniechania. Zęby o nietypowych kształtach, czy o znacznej nadwrażliwości, nie powinny podlegać takiej redukcji szerokości szkliwa.

Zęby u dzieci i młodzieży również podlegają specjalnej ocenie przed wykonaniem strippingu, ponieważ w młodych zębach stałych rogi miazgi bywają bardzo wysoko usytuowanie, a to może spowodować pewne powikłania podczas tego zabiegu.

Zdjęcia fotograficzne wykonania strippingu zębów

narzedzia reczne i maszynowe stosowane do strippingu zebow w ortodoncji

Stripping to bezpieczny i szybki zabieg często wykonywany podczas leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby. Na zdjęciach pokazane są stłoczone przestrzenie międzyzębowe przed i po wykonaniu strippingu.

Warto wiedzieć, że lekarz wykonując stripping szerokości np. 0,2 mm – 0,3 mm redukuje szerokość szkliwa na jednym zębie od 0,1 do 0,15 mm. Widocznym rezultatem zabiegu jest przestrzeń między zębami, która w następnych etapach leczenia ortodontycznego najczęściej będzie się zamykać. Wielkości ta jest bardzo mała i zabieg najczęściej nie ma powikłań w postaci bólu czy nadwrażliwości.

Ile kosztuje stripping zębów w leczeniu nakładkami ortodontycznymi?

Stripping jako procedura podczas leczenia nakładkami ortodontycznymi na zęby często jest bezpłatny i traktowany jako integralna część planu leczenia np. w leczeniu aparatem Invisalign.

W 2023 roku niektórych przychodniach zabieg strippingu kosztuje od 100 zł do 200 zł. Stripping użyty jako osobna procedura w stomatologii lub protetyce, może kosztować między 100 zł a 150 zł w zależności od ilości i wielkości wykonanej redukcji szkliwa.

Narzędzia do strippingu

Do wykonania strippingu dentyści używają narzędzi ręcznych i mechanicznych. W mniejszych stłoczeniach lekarze częściej korzystają z ręcznych paseczków ściernych. W większych stłoczeniach lub potrzebie wykonania strippingu powyżej 0,3 – 0,4 mm częściej sięgają po szybkie i precyzyjne urządzenia mechaniczne.

Ręczne

Na polskim rynku dostępne są paski ścierne jedno lub dwustronne dedykowane do strippingu. Dostępne paski mogą być bez, lub z ręcznym uchwytem, w którym są zamontowane. Grubość przeważnie podana jest przez producenta, lub można ją określić stosując szczelinomierz. Rekomenduje się by paseczkami ręcznymi wykonywać stripping do 0,2 mm szerokości, najlepiej w obrębie przednich zębów.

Maszynowe

Ze względu m.in. na szybkość i precyzje, lekarze kupują maszynowe urządzenia do wykonywania strippingu zębów. Na polskim rynku można dostać turbiny do pracy z bezpiecznymi dedykowanymi wiertłami. Zabieg taki nazywa się strippingiem turbinowym ang. Air Rotor Stripping. Precyzyjnymi wiertłami do IPR wykonuje się przestrzenie międzyzębowe wielkości 0,3 – 0,4 mm lub większe. Po zabiegu powierzchnię szkliwa wygładza się paseczkami lub tarczkami.

Kątnice z tarczkami pracującymi w technice oscylacyjnej można kupić w Polsce jedynie w pojedynczych firmach stomatologicznych.

Stripping maszynowy zawsze wykonywany jest w ochronie tkanek miękkich pacjenta wraz z chłodzeniem wodnym.

Szkolenia dla lekarzy

W Polsce dostępnych jest coraz więcej szkoleń z zakresu leczenia nakładkami prostującymi na zęby. Na szkoleniach tych często poruszany jest temat efektywnego i bezpiecznego strippingu. Portal dentystaradzi.pl organizuje kameralne i grupowe szkolenia z zakresu strippingu (praktyczne i teoretyczne) dla dentystów wszystkich specjalności. Chcesz wiedzieć więcej o strippingu? Interesuje Cię cyfrowa ortodoncja? Napisz: kontakt@dentystaradzi.pl

Najbliższe daty szkoleń i webinarów

znajdziesz w zakładce dla dentystów Szkolenia z nakładek ortodontycznych.

Na zdjęciach w artykule wykorzystano m.in. narzędzia ręczne i mechaniczne firmy Strauss&Co oraz mechaniczne Dentasonic Professional Kit 2.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI