Stripping zębów w ortodoncji

Stripping zebow etapy przed i po redukcji szliwa podczas leczenia ortodontycznego

Stripping zębów stosowany jest w ortodoncji najczęściej w celu zmniejszenia stłoczenia zębów. Zabieg ten polega na delikatnej redukcji szerokości szkliwa, na powierzchniach stycznych zębów. Ma to na celu możliwość leczenia wad zgryzu np. bez konieczności usunięcia zęba, czy zbytniego poszerzania łuku zębowego. Procedura IPR najczęściej stosowana jest podczas leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby. Efekty zabiegu doceniają zarówno pacjenci jak i lekarze. Z artykułu dowiesz się jakie są wskazania do wykonania strippingu, jak wyglądają zęby przed i po zabiegu, oraz jakie są o nim opinie.

Co to jest stripping?

Stripping zębów to zredukowanie grubości szkliwa na powierzchniach stycznych zębów, w celu zmniejszenia szerokości zębów lub zmiany ich kształtów. Stripping najczęściej wykorzystywany jest w ortodoncji jako uzupełniająca małoinwazyjna procedura leczenia stłoczeń zębów.

W języku angielskim spotykane są nazwy:

  • interproximal reduction tzw. IPR
  • interproximal enamel reduction tzw. IER

Stripping wykonywany jest narzędziami ręcznymi tj. paseczkami, piłkami, tarczkami ściernymi. Można wykonać go również wiertłami, lub tarczkami oscylacyjnymi montowanymi na urządzenia mechaniczne. Technika mechanicznego strippingu znana i rozwijana jest już od 1985. Rozpowszechniła się jednak dopiero w trakcie zwiększania się popularności leczenia nakładkami ortodontycznymi.

Wskazania

Stripping zębów jako zabieg zmniejszania szerokości zębów, lub zmiany ich kształtów na powierzchni bocznej, stosowany jest najczęściej jako procedura pomocna przy leczeniu małych i średniej wielkości stłoczeń zębów.

Wskazania do strippingu:

  • stłoczenia zębów
  • odmienny kształty koron zębów (trójkątne, owalne)
  • brak lub bardzo małe ryzyko próchnicy
  • dyskrepancja Boltona powyżej lub równa 1,5 mm (informacja dla ortodonty)

Badania wskazują, że nawet 70% pacjentów leczonych ortodontycznie potrzebuje wykonania IPR. Procedurą tą można zyskać między 6,4 mm a 9,8 mm miejsca w żuchwie (poprzez stripping przedtrzonowców i pierwszego oraz drugiego trzonowca).

Przyjmuje się, że możliwe jest zredukowanie szerokości szkliwa około:

  • 0,20–0,30 mm z powierzchni stycznej siekaczy
  • 0,30–0,40 mm kłów
  • 0,25–0,40 mm zębów przedtrzonowych.

Wielkość zalecanego i oszacowanego strippingu lekarz może odnaleźć w tabeli IPR, w cyfrowym planie leczenia. Umieszczone są na nim zęby i ich powierzchnie, które będą podlegać odpowiedniej wielkości IPR. Po wykonaniu procedury lekarz zaznacza w tabeli zakres wykonanego IPR. Część lekarzy aplikuje preparat na bazie fluoru lub hydroksyapatytu po strippingu, ale nie jest to obligatoryjne gdyż procedura ta jest małoinwazyjna dla szkliwa.

Przeciwskazania

Strippingu zębów nie można wykonać jeśli pacjent ma liczne zęby z próchnicą, lub duże predyspozycje do rozwoju choroby próchnicowej. Stan zapalny dziąseł, czy przyzębia, to choroby które predysponują do odłożenia w czasie strippingu, albo jego zaniechania. Zęby o nietypowych kształtach, czy o znacznej nadwrażliwości, nie powinny podlegać takiej redukcji szerokości szkliwa.

Zdjęcia strippingu

narzedzia reczne i maszynowe stosowane do strippingu zebow w ortodoncji

Stripping to bezpieczny i szybki zabieg często wykonywany podczas leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby. Na zdjęciach pokazane są stłoczone przestrzenie międzyzębowe przed i po strippingu.

Warto wiedzieć, że lekarz wykonując stripping szerokości np. 0,2 mm – 0,3 mm redukuje szerokość szkliwa na jednym zębie od 0,1 do 0,15 mm. Widocznym rezultatem zabiegu jest przestrzeń między zębami, która w następnych etapach leczenia ortodontycznego będzie się zamykać. Wielkości ta jest bardzo mała i zabieg nie powinien mieć powikłań w postaci bólu czy nadwrażliwości.

Cena

Stripping jako procedura podczas leczenia nakładkami na zęby często jest bezpłatny i traktowany jako integralna część planu leczenia np. w leczeniu aparatem Invisalign.

W niektórych przychodniach zabieg strippingu kosztuje od 50 zł do 100 zł. Stripping użyty jako osobna procedura w ortodoncji lub protetyce, może kosztować między 50 a 150 zł w zależności od ilości i wielkości wykonanej redukcji.

Narzędzia do strippingu

Do wykonania strippingu dentyści używają narzędzi ręcznych i mechanicznych. W mniejszych stłoczeniach lekarze częściej korzystają z ręcznych paseczków ściernych. W większych stłoczeniach lub potrzebie wykonania strippingu powyżej 0,3 – 0,4 mm częściej sięgają po szybkie i precyzyjne urządzenia mechaniczne.

Ręczne

Na polskim rynku pasków ściernych jedno lub dwustronnych dedykowanych do strippingu, nie ma dużego wyboru. Dostępne paski mogą być bez, lub z ręcznym uchwytem, w którym są zamontowane. Grubość przeważnie podana jest przez producenta, lub można ją określić stosując szczelinomierz. Rekomenduje się by paseczkami ręcznymi wykonywać stripping do 0,2 mm szerokości, najlepiej w obrębie przednich zębów.

Cena narzędzi ręcznych jest zróżnicowana. Najtańsze są ręczne długie standardowe paseczki ścierne, kosztują od 20 do 50 zł za opakowanie. Precyzyjne paseczki rozciągnięte na utrzymywaczu ręcznym, to koszt od około 30 zł za jeden paseczek. Komplet dedykowanych do tej procedury pasków kosztuje od 300 – 500 zł lub nawet wynosi większą kwotę za opakowanie.

Maszynowe

Ze względu na szybkość i precyzje, lekarze coraz częściej kupują maszynowe urządzenia do wykonywania strippingu zębów. Na polskim rynku można dostać turbiny do pracy z bezpiecznymi dedykowanymi wiertłami. Zabieg taki nazywa się strippingiem turbinowym ang. Air Rotor Stripping. Rekomenduje się wykonanie przestrzeni międzyzębowej wielkości 0,3 – 0,4 mm precyzyjnymi wiertłami do IPR. Po zabiegu powierzchnię szkliwa wygładza się paseczkami lub tarczkami.

Kątnice z tarczkami pracującymi w technice oscylacyjnej można kupić w Polsce jedynie w pojedynczych firmach stomatologicznych. Cena kątnicy z końcówkami do strippingu, to inwestycja paru tysięcy złotych.

Stripping maszynowy zawsze wykonywany jest w ochronie tkanek miękkich pacjenta wraz z chłodzeniem wodnym.

Szkolenia dla lekarzy

W Polsce dostępnych jest coraz więcej szkoleń z zakresu leczenia nakładkami prostującymi na zęby. Na szkoleniach tych często poruszany jest temat efektywnego i bezpiecznego strippingu. Portal dentystaradzi.pl organizuje kameralne i grupowe szkolenia z zakresu strippingu (praktyczne i teoretyczne) dla dentystów wszystkich specjalności. Chcesz wiedzieć więcej o strippingu? Interesuje Cię cyfrowa ortodoncja? Napisz: kontakt@dentystaradzi.pl

Na zdjęciach w artykule wykorzystano m.in. narzędzia ręczne i mechaniczne firmy Strauss&Co oraz mechaniczne Dentasonic Professional Kit 2.

Dygresje autorki
Mimo, że stripping to żadna nowość dla stomatologów, to dopiero teraz został tak naprawdę doceniony. Niewidoczne nakładki prostujące zęby szturmem weszły do gabinetów stomatologicznych. Wszyscy którzy chcą podążać za tym trendem i pomóc pacjentom w drodze do hollywood smile, muszą perfekcyjnie go stosować. Wiem to z doświadczenia.
Czekam na pytania.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI