Tureckie implanty zębów – cena, opinie, bezpieczeństwo.

Redakcja portalu
implant zeba turcja istambul cena bezpieczenstow powiklania

Turcja to kraj, w którym nadal wielu Polaków, wstawia relatywnie tanie implanty zębowe. Powszechnie wiadomo, że tureckie implanty zębowe wraz z koroną protetyczną, mogą być tańsze niż w Polsce, nawet o parę tysięcy złoty. Trend ten wpisuje się w tzw. „turystyką stomatologiczną”.
Wszczepić implanty zębów można w wielu tureckich miastach np. w Stambule w jeden dzień.
Pamiętać należy jednak, że w krótkim czasie po założeniu implantu zęba może przy nim powstać stan zapalny tzw. periimplantitis. Dlatego regularne wizyty kontrolne u implantologa czy dentysty są niezbędne. Bez kontrolnych wizyt, taki turecki tani implant zębowy może zacząć się ruszać, a następnie wypaść.
Ceny tanich tureckich implantów zębów wahają się od około 1 700 zł do około 4 000 zł. W artykule opisaliśmy cenniki oraz najczęstsze powikłania np. stan zapalny dziąsła i kości przy implancie. Przedstawiliśmy jakie znaczenie – na bezpieczeństwo pacjenta ma materiał z jakiego wykonany jest implant, metoda wszczepienia i np. ilość i jakość wizyt kontrolnych. Zapraszamy do artykułu i zadawania pod nim pytań. Wasze doświadczenia i opinie w tej sprawie są dla nas i czytelników bardzo ważne.

Ile kosztuje wstawienie tureckich implantów zębów?

Tureckie implanty zębowe mogą być nawet 50% tańsze w porównaniu z polskimi implantami zębowymi. W Turcji dostępne są implanty zębów w cenie od około 1700 zł.

Przykłady implantów zęba wraz z cenami, które są dostępne w Turcji np.:

 •  Medentika może kosztować około 2 000 zł
 • Straumann może kosztować około 4 000 zł
 • tzw. All On Four można znaleźć w cennikach od około 15 000 zł
 • All On Six można znaleźć w cenie około 20 000 zł

Pacjenci polscy po zgłoszeniu się do tureckich klinik, mogą w niektórych z nich liczyć na obniżenie tych cen, jeśli plan leczenia obejmuje kompleksowe leczenie stomatologiczne.

W artykule „Cena 1 implantu zęba w Polsce” opisaliśmy aktualne ceny zabiegów implantologicznych w naszym kraju. Niech to będzie dla Państwa punkt do ewentualnych porównań.

Czy tureckie implanty zębowe są bezpieczne?

Warto wiedzieć, że na bezpieczeństwo wszczepienia implantu zęba w Turcji i jego długoletnie utrzymanie się w jamie ustnej wpływ mają m.in.:

 • zdrowie ogólne pacjenta, w tym choroby ostre i przewlekłe na jakie choruje
 • prawidłowa diagnostyka pacjenta, w tym analiza zdjęć radiologicznych
 • potwierdzona certyfikatami jakość implant zęba
 • technika założenia implantu
 • nadzór nad gojeniem się implantu zęba w kości
 • jakość i dopasowanie korony protetycznej na implancie
 • wizyty kontrolne po wszczepieniu implantu zęba i w kolejnych miesiącach oraz latach.

Jeśli jeden z powyższych warunków nie zostanie spełniony to, można z dość dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że tureckie implanty zębów mogą się nie przyjąć. Może także w krótkim czasie powstać np. stan zapalny wokół nich, z przykrymi konsekwencjami.

W takim kontekście można stwierdzić, że tureckie implanty zębów mogą być niebezpieczne. Rozszerzając tą myśl, można powiedzieć, że wszczepienie implantu w jakimkolwiek kraju i nie spełnienie powyższych warunków sprawić mogą ten sam rezultat u części pacjentów.

Reasumując, miejsce na świecie w którym dokonamy wszczepienia implantu zęba może nie być aż tak istotne na całościowe bezpieczeństwo. Ponieważ jest wiele czynników, które muszą zaistnieć jednocześnie by implantacja była bezpieczna.

Jakie mogą być powikłania po implantach zębów wszczepionych w Turcji?

Pacjenci po wszczepieniu implantów zębowych w Turcji zgłaszać mogą np.:

 • infekcje dziąsła lub/i kości wokół implantu
  Fachowo nazywa się to periimplantitis i pisaliśmy o tym w artykule „Periimplantitis wokół implantu zęba, co to znaczy?
 • ruchomość implantu zęba
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • ból zębów
 • parestezje, czyli dziwne czucie nerwów w jamie ustnej
 • nadwrażliwość zębów

Pamiętaj, zawsze przed wszczepieniem implantu zęba porozmawiaj z dentystą. Przeczytaj zgodę na szczepienie implantu. Zapytaj się o przeciwskazania i skutki uboczne oraz możliwe powikłania zabiegów implantologicznych. Wiele z powikłań czy skutków ubocznych występuje bardzo rzadko, ale część z nich może powstać poprzez np. nieumiejętne czyszczenie implantu zęba czy palenie papierosów po wszczepieniu implantów zębów. O zaleceniach po wszczepieniu implantów zębów pisaliśmy w oddzielnym artykule – Co można a czego nie można robić po wszczepieniu implantów zębów?

Ile trwa zrobienie implantów zębów w Turcji?

Turystyka stomatologiczna praktykowana w celu wszczepienia implantów zębów jest najczęściej 1-2 tygodniowa. Sam zabieg wszczepienia implantów zębów w Turcji może trwać godzinę. To etap przed zrobieniem implantu zęba jest często dłuższy. Wymaga on zrobienia należytej diagnostyki, a następnie przeprowadzenie jej starannej analizy przez dentystę. Po zabiegu pacjent może od razu dostać np. tymczasową koronę protetyczną na implant zęba, a po kilku godzinach, czy dniach docelową koronę zęba.
Pamiętaj, czas wykonania zabiegu wszczepienia implantów zębów jest u każdego pacjenta inny.

Czy warto robić implanty zębów w Turcji?

Wkręcenie implantu zęba, lub wielu implantów zębowych, w razie braku własnych zębów, to ogólnie przyjęte dobre postępowanie kliniczne.

Wielu dentystów poleca uzupełnienie brakujących zębów właśnie wkręceniem implantu zęba. Żywotność implantu w jamie ustnej na obecnym poziomie rozwoju technologii stomatologicznej, jest nawet parunastu letnie lub jeszcze dłuższe u wielu pacjentów.

Z artykułu można wywnioskować, że na bezpieczeństwo wstawiania implantu zęba, nie kraj jego wszczepienia ma największy wpływ. Jest wiele czynników które muszą być spełnione by wkręcony implant zęba był bezpieczny.

Warto wiedzieć, że polscy dentyści niechętnie leczą powikłania po implantach zębów wszczepionych w Turcji.

Polscy implantolodzy, często korzystają z odmiennych systemów implantologicznych, niż dentyści w Turcji. Dlatego przeprowadzenie wizyt kontrolnych w Polsce może być trudne do zorganizowania.
Jeśli zepsuje się korona protetyczna na takim implancie, to podobną sytuację może mieć pacjent u polskiego protetyka. Turecka korona może materiałem, czy wykonaniem, odbiegać od standardów polskich protetyków. Sprawi to, że jej naprawienie będzie albo bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Newsy z Turcji na temat implantów zębowych

W kwietniu 2024 w Turcji doszło do bardzo niebezpiecznej i niespotykanej sytuacji związanej z wszczepianiem implantu zębowego. Podczas zabiegu implantologicznego doszło do wbicia implantu zęba nie w kość szczęki, lecz w wyżej położone części twarzoczaszki. Długi implant zęba został wbity aż do struktur mózgu. Pacjenta w stanie zagrażającym zdrowiu i życiu został przetransportowany do szpital w którym przeprowadzono bardzo trudną operację usunięcia implantu zęba z przestrzeni mózgowej. Pacjent jest w trakcie rekonwalescencji. Dentysta dostał pozew o zadośćuczynienie finansowe w związku z nieudanym zabiegiem. Sprawa jest w toku – opisano stan z dnia 22.04.2024.

Bibliografia

 • https:// thegentledental.co.uk/turkey-teeth-a-big-problem
 • https://www.dailymail.co.uk/news/article-13337611/Father-dental-implant-removed-brain-screw-pierced-jawbone-botched-surgery-Turkey.html
 • https://wiadomosci.wp.pl/chirurg-w-turcji-wbil-implant-dentystyczny-az-do-jamy-mozgu-pacjenta-potem-uciekl-7020681572309952a

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI