Co robić przed i po usunięciu zęba np. „8”?

Mężczyzna trzyma rękę na policzku obolałym po usunięciu zęba

Usunięcie zęba może nastąpić z wielu powodów, lecz postępowanie po tym popularnym zabiegu jest ujednolicone. Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych ma kluczowe znaczenie na poprawność gojenia się zębodołu.  By zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań (np. zapalenia zębodołu, dużego obrzęku, krwawienia, ropnia), najważniejsze jest przestrzeganie wszystkich zaleceń jednocześnie, a nie pojedynczych od czasu do czasu.

Zalecenia przed usunięciem zęba

 • Jeśli jest to możliwe zaleca się wykonanie zabiegu profesjonalnego oczyszczenia zębów (skaling i/lub piaskowanie), w celu zmniejszenia ilość złogów zębowych czyli miejsc kumulacji bakterii (kamienia i płytki nazębnej).
 • Zaleca się umycie zębów szczotką z pastą do zębów oraz przepłukanie jamy ustnej płukanką do jamy ustnej ze związkiem bakteriobójczym.
 • W przypadku problemów z krzepliwością krwi lub innymi chorobami (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) zaleca się konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu lub stomatologiem, by ustalić postępowanie farmakologiczne przed jak i po usunięciu zęba.
 • Zaleca się odstawienie palenia papierosów.
 • Na zabieg należy przyjść napojonym i najedzonym, lecz nie tuż po obfitym posiłku.

Jak wygląda zabieg usunięcia dolnego zęba mądrości?

Na poniższych rycinach i zdjęciach wytłumaczony został zabieg usunięcia poziomo położonego zęba mądrości. Dolny ząb mądrości może mieć różne ułożenie, lecz z doświadczenia dentystów wynika, że większość tych zębów z różnych powodów jest do usunięcia.

Najpopularniejsze powody usunięcia „8”:

 • Krzywe wyrzynanie się (poziomo, skośnie, w bok, do tyłu)
 • Tor wyrzynania idący na wcześniejszy ząb, czyli wpychanie się „8” na „7”
 • Zniszczenie próchnicowe zęba (niestety „8” ciężko wyczyścić czego konsekwencją może być szybko rozwijająca się próchnica)
 • Ząb utknął w kości co oznacza, że nad zębem jest za dużo tkanki kostnej i nigdy nie uda mu się jej przebić i pokazać się w buzi (tu decyzję można podjąć w kierunku usunięcia lub obserwacji)
Usuwanie zęba mądrości.

Usuwanie zęba mądrości. Cz.1

usuwanie zęba mądrości

Usuwanie zęba mądrości. Cz.2

Zalecenia po usunięciu zęba

 • Jałowy tampon należy trzymać przyciśnięty nad miejscem usunięcia zęba 20-30 minut. Ucisk i separacja od środowiska zewnętrznego (śliny) pomaga zatamować krwawienie i wpływa na bardziej poprawne utworzenie się skrzepu.
 • Jeśli u pacjenta występuje gorączka należy powiadomić o tym lekarza.
 • Sączenie się niewielkiej ilości krwi z rany poekstrakcyjnej przez okres pierwszej doby po zabiegu jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli nastąpi zwiększenie krwawienia, niezwłocznie należy powiadomić o tym lekarza.
 • Można stosować zimny okład przykładany do skóry twarzy od zewnątrz na wysokości usuniętego zęba (lub korzenia). Wykorzystuje się do tego kupione w aptece woreczki żelowe, które przed zastosowaniem chłodzi się w lodówce. Zastosować można również, zimne przedmioty trzymane w lodówce, lecz przed przyłożeniem do twarzy należy owinąć je np. w ręczniczek lub ściereczkę. Okłady można powtarzać w cyklach 10-15 minutowych z jednogodzinną przerwą między nimi. Zapytaj się czy lekarz zaleca dla Ciebie inne postępowanie.
 • Nie jeść i nie pić przez przynajmniej 2 godziny po zabiegu, by nie zanieczyścić rany.
 • Pierwszy posiłek można przyjąć dopiero po ustąpieniu działania środka znieczulającego (by nie przygryźć języka, policzka).
 • Jeśli pacjent odczuwa niepokojące dolegliwości nie należy zwlekać z poinformowaniem o tym lekarza i wizytą kontrolną.
 • Do końca dnia unikać należy gorących dań i napojów.
 • Do 2-3 dni po zabiegu unikać należy zwiększonego wysiłku fizycznego i pochylania się by nie sprowokować krwawienia z zębodołu.
 • Zrezygnować należy z palenia papierosów i picia alkoholu przynajmniej do 48 godzin po zabiegu. Obie substancje spowolniają procesy tworzenia i organizacji skrzepu, która ma wypełnić pustą przestrzeń zębodołu.
 • Zabiegi higieniczne w jamie ustnej należy wykonywać ostrożnie przez pierwsze 2-3 dni. Odradza się energicznego płukania i standardowego mycia zębów przez 2-3 dni. W tym okresie jamę ustną można delikatnie płukać letnią wodą po posiłku. Szczotkowanie zębów jest dozwolone lecz z mniejszą ilością pasty i z ominięciem regionu gojącej się rany. Rekomenduje się stosowanie płukanek do ust zawierających związek bakteriobójczy np. chlorheksydynę (zgodnie z informacją umieszczoną na ulotce) przez okres 7 dniu  (z wykluczeniem pierwszych 2-3 dni po usunięciu zęba, w pozostałych dniach płucze się delikatnie).
 • Jeśli w ranie poekstrakcyjnej zauważy się kawałki pożywienia nie należy ich samodzielnie usuwać przy pomocy wykałaczek lub ruchem języka. Można w ten sposób bardzo łatwo zniszczyć świeży skrzep.
 • Po usunięciu jednego z górnych zębów (w szczęce) ważne jest unikanie picia przez słomkę, zabronione jest silne wydmuchiwanie nosa przez parę dni po zabiegu – lekarze zwracają uwagę pacjentom na te nietypowe zalecenie jeśli jest dla nich rekomendowane.
 • „Szare tkanki” w miejscu po usunięciu zęba – prosimy się nie niepokoić i nie usuwać ich z rany!  Jeśli nie występuje znaczy ból ani inne niepokojące objawy opisane poniżej, to widoczne szare tkanki wypełniające zębodół są naturalnym etapem gojenia się rany. Skrzep na początku był czerwony lecz z czasem się organizuje i zmienia zarówno konsystencje (coraz bardziej zwarty a następnie twardy) i kolor (przez pewien czas jest szarawy).
 • Jeśli założone zostały szwy nierozpuszczalne, należy zgłosić się do lekarza w wyznaczonym terminie na ich usunięcie. Odradza się samodzielne próby usunięcia szwów.
 • W okolicy usuniętego zęba może wystąpić zasinienie skóry. Samoistne ustąpienie zasinienia następuje w około 10 dni.
 • Po usunięciu zęba może wystąpić szczękościsk w różnym nasileniu. Niewielkie utrudnienie w otwieraniu jamy ustnej ustępuje w około tydzień. Duże ograniczenie otwierania jamy ustnej lub nagłe pojawienie się tego objawu wskazuje potrzebę szybkiej diagnozy i badania przez stomatologa. Rekomenduje się niezwłoczną wizytę kontrolną.
 • Jeśli lekarz nie wydał zaleceń z informacją o stosowaniu antybiotyku lub określonych środków przeciwbólowych, to w razie potrzeby można przyjąć środki przeciwbólowe ogólnodostępne bez recepty (zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce).

SUCHY ZĘBODÓŁ – to powszechnie używana nazwa na miejscowe zapalenie kości zębodołu cechujące się silnymi dolegliwościami bólowymi. Stan ten rozwija się między 1 a 3 dniem po usunięciu zęba i charakteryzować się może m.in.:

 • znacznym bólem
 • nieprzyjemnym zapachem i/lub smakiem w ustach
 • zaczerwienieniem tkliwej na dotyk błony śluzowej wokół „pustego lub wypełnionego niewłaściwą tkanką miejsca po usunięciu zęba”

Zębodół nie goi się poprawnie z powodu utraty skrzepu lub innych powodów. Zaleca się szybką wizytę u stomatologa. Dentysta lub chirurg stomatologiczny, dobierze indywidualnie, najlepszą metodę pomocy, tak by rana zaczęła się goić prawidłowo, a dolegliwości bólowe się zmniejszyły.

Uwaga. „Zalecenia przed i po zabiegu usunięcia zęba” w formie PDF można pobrać za darmo TUTAJ.

Zalecenia po usunięciu zęba mądrości

Po usunięciu „ósemek” zalecenia nie odbiegają od ogólnych zaleceń po zabiegu usunięcia jakiegokolwiek innego zęba. Dentyści podkreślają, że zabieg usunięcia zęba mądrości, to najczęściej procedura chirurgiczna, dlatego przestrzeganie wszystkich zaleceń pozabiegowych jest tu szczególnie istotne.

Jeśli pacjent wymaga innych zaleceń przed lub pozabiegowych, lekarz na pewno zwróci na to uwagę. Rekomenduje szczegółowe zadawanie pytań zarówno przed jak i po zabiegu.

Dygresje autorki

W artykule zamieściłam ryciny i zdjęcia z ulubionej mojej książki z chirurgii stomatologicznej [A clinical guide to oral surgery. Book 1. T Renton and M Hill, 2013, Published by the British Dental Association]. Książkę tę kupiłam w Londynie, gdy pracowałam tam jako stomatolog ogólny. W Londynie jak wszędzie na świecie  ludzie nie tylko leczą zęby, lecz mają również wskazania do ich usunięcia. Byłam tym faktem zaskoczona, gdyż myślałam, że w tym wielkim wielokulturowym mieście ludzie w większości jedynie prostują i wybielają zęby. Bardzo się myliłam.

Zapraszam do zakładki Menu, gdzie można pobrać ulotkę z informacjami jak postępować przed i po zabiegu usunięcia zęba. Jeżeli mają Państwo pytania chętnie odpowiem.

Dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI