Węgiel aktywny a wybielanie zębów?

Redakcja portalu
uśmiechnięty mężczyzna trzyma w jednej dłoni szczoteczkę w drugiej pastę z węglem aktywnym

Hollywod smile to śnieżnobiałe i równe zęby.

By mieć pewność, że rezultat białego i równego uśmiechu będzie utrzymywał się długo można założyć licówki, czy korony protetyczne. Dentyści proponują wybielanie zębów w gabinecie.  Ale czy można dojść do lśniących białych zębów metodami domowymi?

Co wiemy o węglu aktywnym?

Na studiach medycznych przyszli lekarze dowiadują się, że węgiel aktywny (Carbo activatus) to substancja czynna stosowana w:

  • w zatruciach pokarmowych
  • biegunkach
  • pomocniczo we wzdęciach
  • w zatruciach lekami i substancjami chemicznymi

Po przyjęciu doustnym:

  • wiąże różne substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym związki nasilające perystaltykę (czynność ruchową) jelit, oraz zwiększające przenikanie wody do światła jelita.
  • lek wiąże toksyny bakteryjne, bakterie, leki, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne itp. i w ten sposób uniemożliwia ich wchłonięcie do organizmu z przewodu pokarmowego.

Po przytrzymaniu w ustach:

  • wiąże liczne związki chemiczne – toksyny roślinne, kwasy, osady garbnikowe, taninowe
  • wiąże inne zanieczyszczenia powstałe na zębach
  • usuwa powierzchniowe przebarwienia po częstym piciu kawy, herbaty czy wina
  • usuwa resztki spożytych barwiących pokarmów

Zgodnie z zasadami substancja ta musi być używana w porozumieniu z lekarzem.

Węgiel aktywny w produktach do czyszczenia domu.

W podręcznikach stomatologicznych trudno jest znaleźć wzmiankę na temat zastosowania węgla aktywnego w stomatologii. Dlaczego więc powstają całe gamy produktów do czyszczenia i wybielania zębów z węglem aktywnym? Odpowiedź nasuwa się sama.

Ekologiczne podejście do życia jest coraz bardziej popularne. Wielu ludzi zamienia np. silną chemię znaną z gospodarstwa domowego, na środki w których substancjami czyszczącymi są dobrze znane związki występujące w przyrodzie. Podejście takie w odniesieniu do produktów czyszczących dom jest często uzasadnione. Ale czy można zamienić produkty przebadane i certyfikowane do wybielania zębów, na produkty bez dokumentacji i potwierdzonego przez lekarzy bezpiecznego działania? Odpowiedź również wydaje się logiczna: NIE.

Czym różni się wybielanie od rozjaśniania zębów?

Warto wiedzieć, że produkty stosowane do uzyskania jaśniejszych zębów dzielą się na dwie grupy. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wyszczególnił dwa pojęcia: wybielanie i rozjaśnianie zębów.

Wybielanie zębów to profesjonalny zabieg, który prowadzony jest jedynie przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych, o prawnie i medycznie potwierdzonym bezpieczeństwie i skuteczności. Substancje takie podlegają ścisłym regulacjom i stosowane mogą być tylko przez profesjonalistów, albo pod nadzorem lekarza.

Rozjaśnianie zębów to rezultat powstały jedynie po powierzchniowym oczyszczeniu szkliwa zębów. W warunkach domowych wykonuje się jedynie rozjaśnianie zębów np. ogólnodostępnymi produktami typu pasty do zębów lub płukanki.

Czy pasty do zębów z węglem aktywnym można wykonać samodzielnie w domu?

W intrenecie dostępne są przepisy na samodzielne wykonanie rozjaśniającej pasty do zębów na bazie węgla aktywnego np.: „Rozkruszone na proszek 3 tabletki wymieszaj z olejem kokosowym lub wodą, dzięki czemu węgiel przybierze postać smarownej pasty. Taką pastą szczotkuj dokładnie zęby przez 2-3 minuty. Jej właściwości wybielające oraz antyseptyczne dadzą efekty już po pierwszym użyciu”. Są osoby, które samodzielnie wykonują sobie pasty do zębów z rozpuszczonym węglem aktywnym. Czy jednak wiedzą, jaki wpływ ma ta pasta na ich strukturę zębów?

UWAGA

Czy Państwo wiedzieliście, że w niektórych tabletkach węgla aktywnego jest zawarta sacharoza czyli cukier? Jeden z produktów leczniczych w Polsce zawiera aż 253,5 mg sacharozy w jednej tabletce! Czy istnieje profesjonalny środek wybielający lub rozjaśniający, który zawiera cukry w sobie? NIE. Dlaczego, chyba nie trzeba tłumaczyć. Inne dostępne tabletki zawierają gumę arabską, substancje przeciwzbrylające: poliwinylopirolidon, celulozę. Warto dwa razy się zastanowić nad ich stosowaniem na swoich zębach.

Dodatkowo robiąc pastę do zębów w domu ze zmieszania węgla aktywnego i innych składników, nie wiadomo jaka jest ścierność takiej pasty – RDA i REA. Nie wiadomo, czy ściera mocno szkliwo, czy wpływa na ścieranie się zębiny (warstwy pod szkliwem lub na częściach odsłoniętych zęba np. przy szyjce). Tu niestety można mechanicznie zetrzeć sobie szkliwo, nawet używając takiej pasty „ostrożnie” jeden raz w tygodniu.

W opinii doświadczonych dentystów, czas i ilość stosowania takiej pasty nie ma większego znaczenia. Ponieważ brak wiedzy, jak ściera ona zęby, od razu powinien dyskwalifikować ją z używania samodzielnego w domu.

Skróty RDA i REA utworzone są od angielskich zwrotów odpowiednio: Radioactive Dentine Abrasion (ścieralność pasty określona dla zębiny) oraz Radioactive Enamel Abrasion (ścieralność pasty określona dla szkliwa).

Poziom abrazyjności past do zębów został określony przez ADA (American Dental Association). Jest on mierzony w RDA i wynosi od 0 do 250. Rekomendowane pasty do zębów posiadają RDA najczęściej poniżej 100.

Wybielanie u stomatologa czy w domu?

Najważniejsze jest posiadanie czystych zębów, czyli bez kamienia nazębnego i osadu. Warto skorzystać z zabiegu higienizacyjnego (usuwanie kamienia i osadu poprzez scaling i/lub piaskowanie). Jeśli zęby są już idealnie czyste, najważniejszym w dalszej kolejności, jest badanie stomatologiczne i wiedza czy się ma zdrowe zęby? Dentysta powie jakie są u nas wskazania i przeciwskazania do wybielania w gabinecie, lub domowymi sposobami rozjaśniania zębów. Jeśli są nieszczelne wypełnienia (plomby), lub mamy ubytki przyszyjkowe (klinowe) przy dziąsłach, czy zęby są nadwrażliwe, to przed jakimkolwiek zabiegiem upiększającym, należy je wyleczyć. Brak wyleczonych zębów, może doprowadzić w konsekwencji do stanu zapalnego zęba, uciążliwej nadwrażliwość. Dopiero posiadając wyjściowo czyste i zdrowe zęby,  można podejmować decyzje, czy wykonuje się jeden z zabiegów wybielania lub rozjaśniania.

Jakie pasty z węglem aktywnym kupić?

Skoro nie mogę samemu przygotować pasty do zębów na bazie węgla aktywnego, to jakie pasty są rekomendują  dentyści? Dentyści mają pozytywne zdanie na temat past z węglem aktywnym gdy:

  • mają możliwie niski współczynnik ścieralności RDA (idealnie poniżej 100 np. RDA=20 czy 75 to bardzo dobre wartości)
  • zawiera wiele naturalnych składników, których działanie nie polega na ścieraniu szkliwa tylko rozpuszczaniu osadu, zanieczyszczeń i przebarwień
  • powinny zawierać substancje pomocnicze wzmacniające szkliwo (remineralizujące) np. hydroksyapatyty
  • mogą zawierać fluor nieprzekraczający 1500 ppm (jako działanie przeciwpróchnicowe)

Węgiel aktywny – podsumowanie okiem dentysty

Dentyści nie odradzają pacjentom stosowania past do zębów z węglem aktywnym. Podkreślają natomiast 3 warunki:

CZYSTE ZĘBY – warto wybrać się do higienistki na profesjonalną higienizacja (scaling i/lub piaskowanie), ponieważ kamienia nazębnego i wielu osadów NIGDY w sposób bezpieczny nie usunie się w warunkach domowych

ZDROWE ZĘBY – warto skorzystać z wizyty konsultacyjnej u dentysty, by zbadać zęby i dziąsła. Warto wiedzieć czy mamy zęby wymagające leczenia.

WĘGIEL AKTYWNY W PASTACH DOSTĘPNYCH JEDYNIE W APTEKACH LUB REKOMENDOWANYCH PRZEZ DENTYSTE. Apteki selekcjonują produkty pod kątem bezpieczeństwa i właściwości. Kupując produkt dostępny w aptece lub rekomendowany przez dentystę, można czuć się spokojnie, że używa się środki wyprodukowane przez licencjonowane firmy, a pasty takie nie doprowadzą do poważnych powikłań w obrębie zębów czy dziąseł.

Dygresje autorki

Marzenia trzeba mieć i za nimi podążać. Róbmy to jednak z głową, nie wyrządzając sobie krzywdy. Dbajmy o swoje zdrowie. Kolor zębów można zmienić zarówno metodami profesjonalnego wybielania jak i delikatnego rozjaśniania w warunkach domowych. Nie używaj węgla aktywnego do samodzielnego wykonania pasty do zębów.  Węgiel aktywny natomiast zawarty w profesjonalnych produktach i pastach to dobry składnik rozjaśniający zęby.

Jeśli macie Państwo pytania zapraszam do ich zadawania w komentarzach lub na  Facebooku

Na blogu ukazały się również artykuły:

WYBIELANIE ZĘBÓW – Jakie są wskazania i przeciwskazania do wybielania zębów?

BIAŁA DIETA – Jaki wpływ na wybielone zęby ma dieta?

ROZJAŚNIANIE ZĘBÓWWYBIELANIE ZĘBÓW

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI