Wosk ortodontyczny, jak go używać i jaki wybrać?

Redakcja portalu
wosk ortodontyczny jak wybrac gdzie kupic jaki kupic jak uzywac

Marząc o pięknym uśmiechu często poddajemy się leczeniu ortodontycznemu. Aparaty na zębach mogą wywoływać podrażnienia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Wosk ortodontyczny jest środkiem pomagającym załagodzić ten dyskomfort. W takich sytuacjach warto używać wosku ortodontycznego. Kupisz go w aptece, drogerii Rossmann, czy nawet na Allegro. Nakładanie wosku ortodontycznego zajmuje kilka sekund, a utrzymać może się nawet parę godzin. Obecnie możesz kupić wosk ortodontyczny w cenie od 5 zł do około 30 zł. Dostępne są woski ortodontyczne smakowe. Nie martw się jak połkniesz wosk ortodontyczny ponieważ jest to produkt bezpieczny i jadalny. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

Czym jest wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny to środek stomatologiczny, stworzony do łagodzenia dyskomfortu wynikającego z podrażnień spowodowanych noszeniem aparatu ortodontycznego. Wosk ortodontyczny jest w pełni bezpieczny. Zawiera najczęściej mikrokrystaliczny wosk, olej parafinowy lub wazelinę. Są to składniki przebadane oraz dopuszczone do stosowania w żywności, produktach farmaceutycznych czy kosmetykach. Nie powodują one żadnych niekorzystnych objawów w przypadku jego spożycia – jest jadalny.
Wosk ortodontyczny może mieć różną kolorystykę oraz smak, w zależności od składu. Wśród dostępnych znajdują się między innymi woski ortodontyczne o smaku i zapachu owocowym, miętowym i inne. Umożliwia to wybór smaku, który każdy lubi najbardziej.

Zalety stosowania wosku ortodontycznego

Wosk nałożony na podrażnione miejsce w jamie ustnej tworzy barierę ochronną, łagodzi powstałe otarcia i uniemożliwia powstanie nowych. Pamiętajmy, że uszkodzenia spowodowane przez twarde elementy aparatu na zębach, nieleczone prowadzić mogą do owrzodzeń lub ran, które są potencjalnym źródłem stanu zapalnego.

Wskazania do stosowania wosku ortodontycznego

Jeżeli od początku zauważysz, że aparat ortodontyczny uwiera, powoduje ból, utrudnia normalne funkcjonowanie, to skorzystaj z wosku ortodontycznego. Zabezpieczy on dziąsła przed niedogodnościami noszenia różnych aparatów na zęby. Złagodzi ból, powstałe otarcia i zapobiegnie powstawaniu nowych. Stworzy barierę ochronną między dziąsłem a urazową częścią aparatu np. zamku ortodontycznego czy drutu.

Jak stosować wosk stomatologiczny?

Wosk do aparatu ortodontycznego jest łatwy do zastosowania. Opakowany jest w pudełkach ochronnych, uformowany w paski czy rulony, co zabezpiecza preparat przed rozpuszczeniem czy zgnieceniem. Wosk nałożony na aparat można łatwo usunąć podczas standardowego zabiegu szczotkowania zębów.

Nakładanie wosku jest proste. Należy zastosować się do kilku zasad:

  • Umyj zęby. Przed nałożeniem wosku ortodontycznego upewnij się, że zęby są dobrze umyte a powierzchnia aparatu jest czysta.
  • Wyjmij z opakowania niewielką ilość wosku. Oderwij kawałek wosku ortodontycznego o odpowiedniej dla siebie wielkości.
  • Uformuj (ugnieć) wosk między palcami, aby uzyskać odpowiedni kształt.
  • Umieść uformowany kawałek wosku na miejscu, gdzie występują podrażnienia dziąseł spowodowane aparatem ortodontycznym. Upewnij się, że wosk dobrze przylega i osłania obszar, który powoduje podrażnienie. Sprawdź, czy się dobrze trzyma w nałożonym miejscu.
  • Usuń nadmiar wosku, aby zapobiec zbędnemu naciskowi na sąsiednie obszary
  • Powtarzaj zabieg według potrzeb.
  • Jeśli podrażnienia nie ustępują lub pojawiają się na innym miejscu, możesz powtórzyć ten zabieg właśnie tam gdzie jest potrzeba.

Kiedy zakładać wosk ortodontyczny?

Nie można precyzyjne określić jak długo utrzyma się wosk ortodontyczny, ponieważ szybkość jego starcia i rozpuszczania jest uzależniona od wielu czynników. Głównie od rodzaj pożywienia i częstotliwość jego spożywania , ilości gromadzącej się w ustach śliny, itp. Dlatego nakładanie wosku, zawsze zależy od indywidualnego przypadku. Nakładamy go tyle razy ile uważamy za niezbędne aby ochronić jamę ustną przed urazami spowodowanymi leczeniem aparatem stałym lub gdy dziecko zaczyna nosić aparat ruchomy na swoich zębach.

Cena wosku ortodontycznego

Wosk na aparat ortodontyczny jest preparatem, który można kupić w wielu miejscach np. drogerii, w sklepach dla stomatologów, aptece, online na Allegro. Polecamy zakup w aptece. Cena wosku ortodontycznego różni się zależnie od wytwórcy, ilości pasków w opakowaniu oraz wybranej opcji smakowej.
Zwykle koszt wosku ortodontycznego mieści się w przedziale od ok. 5 zł do 30 zł za jedno opakowanie.
Najtańszy w 2024 roku w Polsce to SILIKON ortodontyczny kalibrowany 1szt. bezzapachowy w cenie 5 zł. Najdroższy CURAPROX Ortho wosk ortodontyczny w cenie 29.90 zł. za opakowanie.

Bibliografia

  • https://www.happydental.pl/category/aparat-ortodontyczny-higiena-wosk-ortodontyczny
  • https://www.shop-dent.pl/pl/menu/dodatkowe/higiena-aparatu-ortodontycznego/woski-ortodontyczne-361.html
  • Wosk ortodontyczny – czym jest, po co go używać i jak nakładać? (sunstargum.com)

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI