Wskazania do „wkręcenia” implantu zęba

wskazania do Dr Agnieszka Czechumska uzupelnienie zeba implantu zeba implantologia

Brak jednego zęba, czy nieobecność licznych zębów w łuku zębowym to podstawowe wskazania do wszczepienia implantu stomatologicznego. Popularnymi wskazaniami są również lepsze podparcie protezy częściowej lub precyzyjnej protezy całkowitej wspartej np. na czterech czy sześciu implantach. O tym kiedy można wszczepić implant, dowiesz się z tego artykułu.

Brak jednego zęba

Strata, czyli brak jednego zęba to klasyczny przykład wskazania do zastosowania implantu zęba. Luki w łuku zębowym należy jak najszybciej uzupełnić, ponieważ zęby z czasem się przechylają w kierunku pustych przestrzeni. Może to doprowadzić do występowania pochylonych zębów, a te następnie mogą utrudnić późniejszy zabieg implantologiczny.

Brak zęba w łuku można uzupełnić np.:

  • jednym implantem zęba
  • mostem protetycznym
  • rekonstrukcją (mostem) na włóknie szklanym
  • mostem adhezyjnym
  • protezą częściową akrylową lub szkieletową

Co wybrać jak nie ma się jednego zęba?

Dentyści tłumaczą, że nie ma lepszych czy gorszych rozwiązań uzupełnienia jednego zęba. Wszystko zależy od stanu uzębienia, stanu ogólnego organizmu, potrzeb pacjenta oraz finansów.
W przypadku braku jednego zęba zaleca się by pustą przestrzeń uzupełnić np. implantem jak najszybciej. Wynika to z tego, że zaraz po utracie/wyrwaniu zęba, poziom kości w tym miejscu naturalnie podlega obniżeniu. Im mniej kości z czasem, tym trudniejsza późniejsza implantacja. Warto wiedzieć, że zęby przyległe do pustej przestrzeni z czasem mogą się do niej nachylać. Może to wpłynąć na późniejsze trudności jakie spotka lekarz przy projektowaniu protezy, mostu czy wkręcaniu implantu.

Zaletami uzupełnienia braku jednego zęba implantem z koroną są:

  • Zęby sąsiednie nie muszą być szlifowane pod most protetyczny.
  • Szybkie uzupełnienie luki przeciwdziała pochylaniu się bocznych zębów w kierunku luki.
  • Nie występuje zanik kości, procesy postępują naturalnie.
  • Estetyka i funkcjonalność w obrębie zębów może wrócić jak przed ubytkiem zęba.
  • Podparcie protez częściowych

Cena wkręcenie implantu zęba wynosi od 2 500 zł do 4 000 zł. Na nim umieszcza się koronę protetyczną oddzielnie płatną.

U wielu osób brakuje kilku bocznych zębów, które można uzupełnić protezą szkieletową lub akrylową. Niestety protezy takie często się ruszają ponieważ mają właśnie małe pole podparcia na zdrowych zębach. W takiej sytuacji zastosowanie implantów do wsparcia protezy może być rozwiązaniem godnym przemyślenia.

Zalety implantów utrzymujących protezę częściową to:

  • Zęby nie muszą być szlifowane pod mosty.
  • Poprawa funkcji mowy i żucia.
  • Mniejszy zanik kości.
  • Zmniejszenie lub wyeliminowanie ruchliwości protez.

Implanty przy licznych brakach zębowych

Brak znacznej części uzębienia powoduje obniżenie estetyki twarzy, zmniejszenie możliwości efektywnego żucia i gryzienia. Zęby sąsiednie z czasem mogą się zacząć przechylać, a kość regularnie podlega niekorzystnemu zanikowi. Funkcja mowy może być również zaburzona.
Przy obecnie rozwiniętej implantologii wszczepienie paru implantów podczas jednego zabiegu nie jest procedurą rzadką. Wykonuje się ją najczęściej w znieczuleniu miejscowym i najczęściej podlega tym samym wskazaniom, przeciwskazaniom i zaleceniom pozabiegowym jak wszczepienie jednego implantu.

Implanty pomocą w bezzębiu

W przypadku bezzębia alternatywą do ruchomej protezy całkowitej, jest stabilna rekonstrukcja wsparta np. na czterech lub sześciu implantach. Komfort takiego rozwiązania jest niepodważalny. Funkcja żucia, mowy i estetyka w zaledwie parę dni, czy miesięcy, może być odtworzona. Po wszczepieniu implantów kość wyrostków zębodołowych nie ulega tak szybkiemu obniżeniu jak podczas użytkowania protez. Ma to udowodniony wpływ na komfort i jakość życia pacjenta.
Dla pacjentów ważne jest, że estetyczna całkowita proteza zębowa sztywno połączona jest z implantami. Kontury twarzy i kształt uśmiechu można indywidualnie wymodelować przy takiej rekonstrukcji protetycznej. Poziom komfortu, akceptacji i pewności pacjenta może wzrosnąć diametralnie.

Czy każdy może mieć implanty zębów?

Nie każdy pacjent kwalifikuje się do wszczepienia implantu. Mogą wystąpić przeciwskazania, które zdyskwalifikują pacjenta do zabiegów implantologicznych lub tymczasowo oddalą w czasie zabieg. Przeciwskazania miejscowe związane mogą być np. z niskim poziomem kości lub słabą jej jakością, brakiem należytego miejsca na implant. Mogą wystąpić przeciwskazania ogólnoustrojowe np. nieustabilizowana cukrzyca, nadciśnienie.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt.: „Przeciwskazania do wszczepiania implantu zęba”.

Czy dziecko może mieć implant?

W implantologii zasadą jest by wszczepiać implanty osobą dorosłym, ale nie metrykalnie. Implanty można wszczepiać rutynowo, gdy proces wzrostu szczęki i żuchwy zostały zakończone. Wzrost u chłopców i dziewczynek kończy się w różnym czasie, i każdorazowo należy zdiagnozować czy młody pacjent jest już po swoim ostatnim skoku wzrostowym.
W związku w powyższym pacjenci niepełnoletni, nie są grupą której można wszczepiać rutynowo implanty.

Implanty u seniora

Dojrzały wiek pacjenta nie jest jednym wyznacznikiem w kwalifikacji do zabiegów implantologicznych. Najważniejsze jest zdrowie ogólne pacjenta, stan miejscowy jamy ustnej, ilość i jakość kości oraz obecność odpowiedniej ilości miejsca na implant. Ważne jest by senior był sprawny manualanie, gdyż implant wymaga utrzymania idealnej higieny jamy ustnej a to związane jest z regularnym szczotkowaniem, nitkowaniem i płukaniem zębów.

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia implantologicznego. Pamiętaj implant to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na temat paradontozy i implantów, uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI