DENTYSTARADZI.PL  –  Dlaczego powstał ten blog

Dentysta radzi uśmiechnięta kobieta stomatolog

8 marca 2021 – W tym szczególnym dniu dzielę się z Państwem efektem swojej pracy.

Pomysł powstał po zeszłorocznych przeżyciach, kiedy to wszyscy znaleźliśmy się w izolacji i dostęp do lekarzy został znacznie utrudniony. Pomyślałam, czy ja coś mogę zrobić, aby pomóc pacjentom?  Potrzebna jest im rzetelna informacja i wiedza dostępna w Internecie.

Po co kolejne miejsce w Internecie o zębach?

Informacji na konkretny temat, szczególnie uporządkowanych i rzetelnych nigdy za dużo. Ten blog pisze doświadczona dentystka. Tworzę go z myślą o czytelnikach szukających wiarygodnych informacji, z szeroko pojętej  stomatologii. Współtworzony przez internautów, którzy poprzez zadawanie pytań, kształtują tematykę kolejnych artykułów. Czytelnik ma realny wpływ na treści zamieszczane na blogu.

Kto prowadzi bloga?

Pomysłodawcą i redaktorem naukowym jest dr n. med. dent. Agnieszka Czechumska. Zapraszam do zakładki z informacjami na mój temat – Poznajmy się.

Pomysł na blog zaczął nabierać realnego kształtu podczas pierwszego lockdownu 2020. Dentyści nie pracowali, a pacjenci nie mogli korzystać z pomocy. Zaczęłam się zastanawiać, czy mogę im pomóc w inny sposób.

Kto pisze artykuły na blogu?

Nad umieszczanymi treściami na blogu i w social mediach odpowiadają eksperci. Treści artykułów poparte są doświadczeniem i sprawdzoną wiedzą merytoryczną. Tu nie ma miejsca na tzw. lanie wody. Na blogu umieszczam artykuły, gdzie miesza się wiedza z doświadczeniem i potrzebami czytelników.

Jakim specjalnościom stomatologicznym poświęcony jest blog?

Od pierwszych dni na blogu czytelnik znajdzie artykuły ze: stomatologii ogólnej, ortodoncji i stomatologii dziecięcej. Po roku doszedł dział: implanty zębów i nakładki ortodontyczne.

O czym jest blog?

Informacje zawarte na blogu dotyczą szeroko pojętej stomatologii. Na tematykę poszczególnych artykułów wpływ mają czytelnicy. Poprzez komentarze i zadawane pytań, tworzą bazę tematów do opisania. Postaram się by równomiernie podejmować tematykę problemów dzieci, dorosłych i seniorów. Czytelników informować będę, o możliwościach podjęcia leczenia, w ramach świadczeń gwarantowanych na NFZ. Opisywać będą możliwości stomatologii prywatnej. Internauta dowie się, że współczesna stomatologia znajduje bezbolesne, szybkie i estetyczne rozwiązanie dla każdego i na każdą kieszeń.

Jak działa opcja:  ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE?

Informacja archiwalna: „Formularz ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE stworzyła  z myślą o wszystkich czytelnikach, którzy mają pytania ze stomatologii, a nie mają komu ich zadać. Pacjent wstydzi się, lub boi o swoim problemie porozmawiać ze stomatologiem. Na zadane pytania odpowiada TYLKO DENTYSTA w postaci komentarza, postu lub artykułu. Z założenia każde pytanie znajdzie swoją odpowiedź na blogu.”

Od końca 2022 Formularz został wycofany, gdyż nie nadążano z odpowiadaniem na pytania. Obecnie pytania i odpowiedzi zamieszczane są pod artykułami pod którymi pacjenci je zadali.

Czy każdy może pobrać:  ULOTKI?

Zdecydowanie TAK. W zakładce DO POBRANIA, umieściłam pierwsze, z planowanych wielu tematycznych, ulotek informacyjnych. Intencją autorki jest odciążenie dentystów i pomoc w tłumaczeniu np. zaleceń przed i pozabiegowych. Pacjent jeśli nie pamięta informacji jakie otrzymał w gabinecie, może odszukać artykuł na ten temat, oraz pobrać Ulotkę do wydrukowania.

Na jakich kanałach social media jest aktywny blog?

Dentystaradzi.pl dostępny jest na Facebooku. Na FB istnieje strona bloga, do której można dołączyć. Tak jak na stronie www, tak i na social media za kliniczne odpowiedzi dla internatów, zawsze odpowiada dentysta.

O co chodzi z wiarygodnością treści?

Bloga może pisać każdy i na każdy temat. Tyle tylko, że nie wiemy, czy informacje tam zawarte są prawdziwe i mają wartość merytoryczną. Zdrowie jest najważniejsze. Nie wierzmy autorom, którzy nie ujawniają swojej tożsamości. Informacje zawarte na blogu dentystaradzi.pl pisane są przez stomatologa i łatwo to można zweryfikować.

Czego mogą oczekiwać czytelnicy w najbliższym czasie na blogu?

Blog jest „żywy”, uzależniony od aktywności internautów. Im więcej pytań, komentarzy, ocen zostanie przesłanych, tym kierunek bloga będzie wyraźniejszy. Zapraszam do aktywności.

Mam kilka pomysłów, ale zostawiam je do późniejszej realizacji – Niespodzianka.

Serdecznie pozdrawiam i życzę pięknego uśmiechu,

dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

26 komentarzy

dr n. med. Agnieszka Czechumska
dr n. med. Agnieszka Czechumska 11 marca 2021 - 11:42

Pan Piotr napisał
ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE
„Dzień dobry! Co zrobić żeby się nie bać spotkania z dentystą jeśli przez długi czas nie było się na wizycie kontrolnej? ;))”

Panie Piotrze i moi czytelnicy mam na to parę pomysłów:
1) Przeczytajcie na blogu artykuły, które was interesują.
2) Jeśli macie pytania, to tu jest miejsce by je zadawać. (Jeśli pytania będą zbyt intymne to macie pewność, że ich treści w oryginale nie opublikuję).
3) Pomyślcie sobie, że to XXI wiek i stomatologia jest całkiem nieźle rozwinięta.
4) Pamiętajcie, że ZAWSZE można dostać znieczulenie.
5) Dentysta zanim cokolwiek zrobi najpierw z Tobą porozmawia i ustali priorytety.
6) Przed jakimkolwiek wierceniem najpierw powinieneś zrobić zdjęcie panoramiczne (o którym przeczytasz w moim artykule). Jeśli będzie potrzeba dr poprosi o mniejsze zdjęcie RTG tzw. zębówkę (o której przeczytasz natomiast w tym artykule).
7) Jeśli nie zdobędziesz zaufania do danego stomatologa lub nie będzie odpowiadał Ci plan leczenia – nie musisz podejmować jakiegokolwiek leczenia w danym miejscu. Powiedz lekarzowi, że musisz się jeszcze zastanowić albo wręcz pójść na tzw. drugą opinię do innego lekarza.
8) Jedna z ważniejszych zasad w stomatologii brzmi „Jeśli coś jest zepsute, nie naprawi się samo” 😉 Chyba nie muszę tego tłumaczyć….
9) Kolejna zasada brzmi „ Lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego im szybciej pójdzie się na kontrolę tym lepiej.

Odwagi i Powodzenia !
Jestem pewna, że będzie „przyjemnie u dentysty”.
dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz
dr n. med. Agnieszka Czechumska
dr n. med. Agnieszka Czechumska 11 marca 2021 - 11:44

Pani Hanna napisała
ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE
„Dzień dobry, czy można liczyć na komentarz lub artykuł dotyczący prawidłowej higieny jamy ustnej po założeniu implantów – użycie nitki (rodzaj), szczoteczek miedzyzębowych, środków do czyszczenia, płukania, kolejności działania itp. Pozdrawiam.”

Dziękuję za pytanie.
Bardzo się cieszę, że Pani dopytuje się o sposoby czyszczenia implantów. TAK, IMPLANTY NALEŻY INACZEJ CZYŚCIĆ. W domu należy inaczej czyścić zęby a inaczej implanty. Natomiast higienistka stomatologiczna na wizycie higienizacyjnej do czyszczenia implantów używa innych narzędzi niż do czyszczenia pozostałego uzębienia.
Obiecuję, że w kwietniu 2021 napiszę i umieszczę na blog artykuł na ten temat.
Zdrowego i pięknego uśmiechu życzę,
Dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz
dr n. med. Agnieszka Czechumska
dr n. med. Agnieszka Czechumska 11 marca 2021 - 11:46

Pani Iza napisała
ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE
„Dzień dobry. Często pojawia się kamień na 2 zębach dolnych . Stosuję regularne mycie i pasty tzw. dobrej jakości ,w tym przeciw osadzaniu się kamienia. Jak lepiej temu zapobiegać. Pozdrawiam.”

Witam Pani Izo i drodzy czytelnicy,
pytanie przez Panią zadane jest bardzo popularne w każdym gabinecie stomatologicznym. Specjalnie dla Pani i osób z podobnymi problemami napiszę artykuł na ten temat. Proszę wypatrywać go w kwietniu 2021.
Żeby nie pozostawić pytania chociaż bez częściowej odpowiedzi, proszę zastosować się do poniższych zasad a ilość osadu a później kamienia będzie znacznie mniejsza:
1) Nie da się usunąć kamienia z zębów w warunkach domowych!
2) Nie da się dobrze usunąć osadu w warunkach domowych.

Rozwiązanie:

1) Proszę zapisać się na wizytę higienizacyjną i poprosić o skaling* (usuwa kamień z zębów) oraz piaskowanie* (usuwa osad zębów) * Wykonane zostaną jeśli pacjent nie ma przeciwskazań.

2) Po wizycie higienizacyjnej ma się czyściutkie zęby.

3) Teraz pora na UTRZYMANIE EFEKTÓW:

• Po każdym posiłku mycie zębów ze szczególnym uwzględnieniem wewnętrznej strony zębów dolnych.
• Jeśli manualnie jest ciężko tam czyścić tradycyjną szczoteczką, zaleca się kupno i stosowanie szczoteczek elektrycznych.
• Warto do codziennej rutyny dodać płukanie jamy ustnej płukankami do higieny jamy ustnej.
• Jeśli trudno jest nitkować zęby to warto zakupić sobie nitki naciągnięte na specjalne trzymadełka (już ogólnodostępne).
• Warto używać past dostępnych w aptekach zamiast ogólnodostępnych w drogeriach.
• Jeśli po 3 miesiącach znowu zacznie być widoczny kamień tzn. że albo sprawność manualna jest za mała by doczyścić te trudne miejsca (ale na to są rozwiązania np. stosowanie waterpik) lub ślina jest zbyt jonowa i problem ten będzie powracał regularnie mimo starań. Wtedy w rutynę należy wliczyć profesjonalne zabiegi higienizacyjne nawet 2x w roku.
• „I kropeczka nad i” Kawa, herbata i papierosy nie pomagają…

Czyściutkich zębów życzę,
dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz
dr n. med. Agnieszka Czechumska
dr n. med. Agnieszka Czechumska 11 marca 2021 - 11:47

Pani Ewa napisała
ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE
„Dzień dobry. Bardzo ciekawe i potrzebne wiadomości. Słyszałam, że węglem /Carbo medicinalis VP / można wybielić zęby. Czy to jest bezpieczna metoda? Pozdrawiam”

Dzień dobry,
dziękuję za pytanie.
Naturalne metody stosowane do wybielania zębów są coraz bardziej rozpowszechniane przez pacjentów. Jak można się domyśleć, jeśli coś nie ma certyfikatu użyteczności dla pacjenta do stosowania w jamie ustnej to nie powinno być rekomendowane przez dentystów.
Specjalnie dla Pani i czytelników z podobnymi pytaniami w kwietniu 2021 na blogu umieszczę artykuły o tradycyjnym wybielaniu, ekologicznym wybielaniu i zaleceniach po wybielaniu.
Niebawem uzyska Pani współczesne i wyczerpujące odpowiedzi na ten temat zweryfikowane przez stomatologa.
Pięknego i zdrowego uśmiechu życzę,
Dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz
sebastian 14 lutego 2023 - 23:59

Witam
Mam stan zapalny zeba ,ktory jest sporo od dolu zjedzony i jest ropa pod zebem.Ale korona zeba jest piekna.
Dostalem antybiotyk na zbicie stanu zapalengo (doksycyline)+(ketaprofen na znieczulenie)oraz zalecenie ekstrakcji zeba.Zab mnie pobolewa ale jest coraz lepiej .Pytanie moje brzmi czy po wybiciu bakteri przez antybiotyk musze robic ekstrakcje ? Zab byl juz kanalowo leczony.

Odpowiedz
Michał 5 marca 2023 - 15:51

Witam.
Na Dolnym dziasle od strony wewnętrznej mam 3guzki(narośl) nie boli nie przeszkadza ani nie powiększa się. Są dosyć twarde.
Czy można to usunąć? A może trzeba

Odpowiedz
Justyna 18 marca 2023 - 10:33

Dzień dobry. Jak mogę pomóc dla syna. Syn w wieku 4 lat miał usuwane ząbki jedynki, dwójki górne z powodu stanu zapalnego. Ogólnie bardzo ma zły stan uzębienia strasznie próchnica dopadła jego zęby.Bardzo jest chorowity i czesto antybiotyki dostaje. Syn ma taraz 7 lat zęby mu nadal nie wyrosły. Martwi mnie fakt że jeszcze nie rosną. Na dole ząbki które same wypadły już się wyrzżneły już pomijając fakt że bardzo krzywo no ale na to poradzi sie aparacikiem. Jak i co moge zrobić aby te ząbki zaczęły rosnąć. Detysta mówi czekać ale ja sie martwię że coś jest nie tak.

Odpowiedz
dr Agnieszka 19 marca 2023 - 17:02

Witam, jeśli nie ma przeciwskazań to warto wykonać zdjęcie RTG panoramiczne. Na tym zdjęciu będzie widoczna ilość ząbków jakie ukryte są w kości i na jakim poziomie rozwoju są. Reasumując, ze zdjęcia lekarz jest w stanie wywnioskować czy są wszystkie stałe zęby i czy prawidłowo się rozwijają. Wiek 7 lat u każdego dziecka inaczej wygląda w jamie ustnej – jedno dziecko ma pojedyncze zęby stałe, inne już ma kilka. Troszkę inaczej ząbkują dziewczynki i chłopcy. Zachęcam do rozmowy na temat przydatności wykonania zdjęcia panoramicznego. Pozdrawiam i życzę ślicznych stałych ząbków u synka ;)

Odpowiedz
Artur 27 marca 2023 - 12:37

Dzień dobry. Co Pani sądzi o różnych protezach tymczasowych zamawianych przez internet? Mam paradontozę byłem pierwszy raz od 18 lat u dentysty(trauma z dzieciństwa) obecnie mam 46 lat dentysta powiedział że wszystkie zęby do usunięcia a że nie mam ich zbyt wiele dlatego zastanawiam się nad tą protezą proszę o poradę Artur

Odpowiedz
dr Agnieszka 27 marca 2023 - 19:59

Dzień dobry Panie Arturze. Napiszę od razu bardzo konkretnie: 1) protezy zamawiane przez Internet to nie jest dobry pomysł – proszę ich nie zamawiać, gdyż mogą niestety więcej szkody wyrządzić niż pożytku 2) może miałby Pan siłę pójść na drugą konsultację i zobaczyć, czy może jakieś zęby można przeleczyć i jednak zostawić? Jeśli lekarz nie powiedział, że trzeba jakieś zęby natychmiast usunąć lub leczyć to w takich sytuacjach jak u Pana warto na spokojnie podejmować decyzje. Obecnie stomatologia jest znacznie inna niż Pan pamięta. Mam nadzieję, że znajdzie Pan lekarza, który wszystko Panu wytłumaczy i razem z Panem zaplanuje jak sprawić, żeby miał Pan zdrową jamę ustną.

Odpowiedz
Emila 2 maja 2023 - 00:53

Dzień doby. W czerwcu 2022 miałam robionego zęba kanałowo , który bolał nie do wytrzymania . Przez miesiąc musiałam chodzić po zatruciu z otwartą dziurą w zębie , ponieważ miałam taki ból zęba ,że dentysta nie był w stanie mi zęba zalepić plombą . Brałam dwa razy antybiotyk i kiedy bolał mnie ale mniej dentysta dokończył mi zęba . Gdy Ząb był czyszczony bolał mnie tylko w jednym kanale (ostatnie czyszczenie już do zaklejenia plombą po leczeniu kanałowym) ból był mocny ake do wytrzymania . Teraz jest maj 2023 i dalej nie mogę na zębie gryźć, ponieważ czuje jakby coś mnie tam uwierało a jak ugryzę coś twardego podskakuję z bólu . Byłam z tą informacją u dentystki 4 razy od sierpnia 2022 do mają 2023 były robione mi zdjęcia zęba oglądały go dwie dentystki twierdzą, że nic tam nie ma ,że wszystko jest idealne. Co może być powodem ? obawiam się, że jest coś nie tak a bardzo bym nie chciała mieć tego zęba wyrywanego , ponieważ jest to główny mój Ząb którym gryzę szóstka .
Z góry dziękuję za odpowiedz

Odpowiedz
dr Agnieszka 4 maja 2023 - 12:01

Witam, podobnych historii usłyszeć i przeczytać można wiele. Bywa, że w zębach trzonowych czyli 6, 7 są tzw. dodatkowe małe kanały korzeniowe. Często nie są widoczne na RTG. W takich przypadkach można wykonać badanie CBCT (tomografię stożkową tego regionu) i warto wykonać / dokończyć leczenie pod mikroskopem. Gojenie się stanu zapalnego wokół korzenia zęba trwa od paru do parunastu miesięcy dlatego w tym przypadku czas upływu od leczenia do wyleczenia ma znaczenie. Nadmienię, że części zębów nawet perfekcyjnym leczeniem endodontycznym nie da się uratować, ale warto próbować bo sukcesów na tym polu jest wiele. Powodzenia!

Odpowiedz
Ela 4 kwietnia 2023 - 13:53

Dzień Dobry
Czy na mając już koronę porcelanową ( jedynka) można na nią nałożyć licówkę?

Odpowiedz
dr Agnieszka 14 kwietnia 2023 - 21:59

Witam, świetne pytanie ale odpowiedź jest negatywna. Na rekonstrukcje typu korona czy nawet licówka, nie można nałożyć/nakleić nowej licówki. Jest to technicznie nie możliwe. W przypadku posiadania korony, jeśli chce się mieć „ładniejszą” zewnętrzną część należy wymienić całą koronę. Może za jakiś czas ktoś wymyśli takie licówki na korony, ale obecnie protetyka nie ma takich możliwości. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Lukasz 5 kwietnia 2023 - 16:50

Witam,
W poniedziałek po tygodniowym lekkim bólu głowy udałem się do stomatologa. Lekarz zrobił RTG, poinformował ze ząb (górna 6stka) był przemęczony kanałowo (15 lat temu) i ze drugi kanał w tym zębie jest czerwony (bakteria się dostała).
Przeczyścił stary kanał leczony kanałowo oraz ten drugi, zakażony. Założył lekarstwo.
Ząb mnie bolał i brałem ibuprofen jak już było bardzo mocno.
Poszukałem domowych sposobów na złagodzenie bólu zęba i spróbowałem imbiru, płukanki z szałwia oraz czosnku. Ten czosnek we wtorek wieczorem, i wtedy zaczął się koszmar. Dziąsło wspólnie z zębem oszalało z bólu, ibuprofen wszedł po ponad godzinie i tylko troszkę złagodzi ból. Spuchło mi dziąsło pod policzkiem (pod okiem) i mocniej rozbolał ząb oraz dziąsło w jamie ustnej.
Lekarz dentysta zapisał mi antybiotyk, który mam właśnie odebrać.
Moje pytanie: czy powinienem go brać? Zacząłem czuć się dobrze, tylko opuchlizna nadal boli, ale mało po zaaplikowanym 400ibuprofenie.
Dziękuje
Lukasz

Odpowiedz
dr Agnieszka 14 kwietnia 2023 - 22:06

Witam, w przypadku stanu zapalnego/ opuchlizny/ bólu w jamie ustnej nie należy zwlekać ani z wizytą u dentysty, ani z przyjmowaniem rekomendowanych przez niego leków. Powtórne leczenie kanałowe nigdy nie ma gwarancji. 15 lat temu zęby były zupełnie inaczej leczone. Często w „6”tkach nie znajdywano trzeciego czy czwartego kanału, który po latach stawał/staje się przyczyną opisanych powyżej objawów. Priorytetem w takim przypadku jest leczenie endodontyczne, farmakoterapia. Jeśli to nie poskutkuje, ząb taki najczęściej kwalifikuje się do usunięcia. Pozdrawiam

Odpowiedz
Justyna 18 kwietnia 2023 - 11:36

Witam od roku mam na dziąśle narośl która czasami maleje . Byłam u 4 stomatologów nikt nie wie co to może być . Na Zdj rtg nie było widać żadnej zmiany . Jest ona w kolorze dziąsła , czasami krwawi gdy szczotkuje zęby . Nie boli ona . Nie wiem
Gdzie dalej udać się z tym a martwię się czy nie jest to jakaś zmiana nowotworowa

Odpowiedz
dr Agnieszka 25 kwietnia 2023 - 12:24

Witam, dobrze że Pani interesuję się tą zmianą. Wszystko co jest „dziwne” w jamie ustnej i nie znika w 10-14 dni, powinno być zdjagnozowane. Od tego typu zmian są eksperci, którzy nazywają się periodontolodzy. Specjaliści Ci znają wszystkie patologie dziąseł i błony śluzowej oraz potrafią pobrać wycinek tkanek do dalszych badań. Oni są najodpowiedniejszymi ekspertami dla Pani. Proszę napisać nam co zostało zdjagnozowane, tak by jak najwięcej ludzi miało przykład dobrego podejścia do dbania o swoje zdrowie. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Mariola 15 maja 2023 - 11:43

Witam jestem po leczeniu kanałowym tradycyjny, ząb boli zrobiłam prześwietlenie i to co zobaczyłam byłam w szoku a więc kanał został wypełniony i na końcach chyba pani doktor go przeładowała widać na zdjęciu biały cień za końcem kanału. Co się da z tym zrobić bo muszę iść na reklamację, a nie kosztował mało?

Odpowiedz
dr Agnieszka 20 maja 2023 - 23:26

Witam, to co Pani zobaczyła na RTG to być może materiał do wypełnień systemu korzeniowego, który leciutko przeszedł przez wierzchołek korzenia. Proszę się nie martwić, w wielu przypadkach taka sytuacja jest standardem. W Polsce część lekarzy leczy właśnie taką techniką. Najważniejsze jest teraz obserwować ząb i przychodzić na wizyty kontrolne jeśli są wyznaczone. Ważne jest też by ząb zaopatrzeć w koronę protetyczną, gdyż po leczeniu kanałowym korona jest bardzo słaba i łatwo ząb może się złamać. Proszę wrócić do nas za rok i napisać czy tkanki wokół zęba się goją?. Czy wszystko jest dobrze? W leczeniu kanałowym jedną kwestią jest wyleczyć ząb, a drugą poczekać na reakcję organizmu czyli tkanek wokół np. wierzchołka korzenia. Pozdrawiam

Odpowiedz
Iwona 25 czerwca 2023 - 17:02

Witam,
Górna dwójka była leczona kanałowo ok. 15-20 lat temu. Teraz ukruszyła się prawie cała. Został korzeń. Na podstawie prześwietlenia stomatolog twierdzi, że trzeba rozszerzać kanał. Czy naprawdę trzeba? Jeśli przez tyle lat wszystko było tam w porządku, to czy naprawdę potrzebna jest taka ingerencja? A jeśli tak – w jakim celu?
Pozdrawiam.

Odpowiedz
dr Agnieszka 26 czerwca 2023 - 12:34

Witam, 15-20 lat temu nie posiadano ani bardzo precyzyjnego sprzętu ani niemalże idealnych materiałów do wypełnień kanałów w korzeniach zębów. Tylko się cieszyć, że tak długo posiadała pani ten ząb w jamie ustnej. Odpowiadając na Pani pytanie, jeśli ząb po leczeniu kanałowym się złamał to można np. próbować uratować korzeń poprzez ponowne leczenie endodontyczne i założenie rekonstrukcji protetycznej (wkład i koronę). W innym przypadku taki korzeń się najczęściej niestety usuwa. Dentysta wykonał RTG to bardzo dobrze bo wtedy z większą pewnością może Pani powiedzić, czy da się uratować i wykorzystać ten korzeń czy trzeba go usuwać. Powodzenia!

Odpowiedz
Iwona 18 lipca 2023 - 15:34

Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Jeszcze 1 rzecz: w gabinecie tym otrzymałam informację, że „cena odbudowy korony zęba na wkładzie z włokna szklanego jest jedna, tzn. płaci Pani za wkład i kompozyt jedną cenę wg cennika”. Jednak widziałam na stronie internetowej jakiegoś gabinetu, że zakłada się wkład, a na niego dopiero koronę. To jak jest naprawdę?

Odpowiedz
dr Agnieszka 24 lipca 2023 - 21:21

Witam, może być założony wkład i wykonana w gabinecie korona kompozytowa. W takim wypadku koszt korony ustala cząsto lekarz na wizycie, gdyż cena zależy od ilości materiału lub kształtu i lokalizacji zęba. Jeśli korona jest wykonana przez technika dentystycznego (może być z wielu różnych materiałów) wtedy lekarz zakłada wkład na jednej wizycie a później cementuje nową koronę. Wtedy za taki ząb płaci się w dwóch częściach: a) wkład b) korona.

Odpowiedz
EWA 18 września 2023 - 11:10

WITAM BARDZO PROSZE O INFORMACJE ,GDZIE I CZY WOGULE JEST TO MOZLIWE ABY ZROBIC PROTEZE GORNA I DOLNA NA NFZ W RADOMIU .PROSZE O ODPOWIEDZ .Z GORY DZIEKUJE I POZDRAWIAM

Odpowiedz
Redakcja portalu 18 września 2023 - 14:04

Witamy ponownie, Pani Ewo już odpowiedzieliśmy na to pytanie powyżej. Staramy się w 1-2 dni robocze sprawdzić wszystko i Państwu udzielić aktualnej odpowiedzi. Prosimy wrócić do nas i napisać jak udały się konsultacje i leczenie w Radomiu ;) Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI