Zalecenia po wszczepieniu implantu zęba

implant zeba z napisem zalecenia pozabiegowe i zdjecie dr agnieszki czechumskiej z sentencja ze artykula jest dla kazdego pacjenta

Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego wiele zaleceń pozabiegowych wydanych po „wkręceniu” implantu zęba, podobnych jest do tych rekomendowanych po usunięciu zęba. Jadłospis po wszczepieniu implantu to głównie miękka dieta. Dentyści zalecają reżim higieniczny i zakaz palenia oraz picia alkoholu minimalnie w pierwszym okresie po umieszczeniu implantu w kości. Obligatoryjna również jest kontrola pozabiegowa na zdjęcie szwów i ocenę gojenia się rany po wkręceniu implantu zęba. O wybranych, bardzo ważnych zaleceniach przeczytasz w tym kolejnym artykule z serii „IMPLANT ZĘBA”.

Zalecenia po wkręceniu implantu zęba

Zalecenia po wkręceniu implantu zęba w pierwszej godzinie po zabiegu, zawierają ścisły reżim dietetyczny i higieniczny. Dodając do tego zalecenie chłodnych okładów otrzymuje się podstawowy zestaw zaleceń zaraz po wszczepieniu implantu. Lekarze zwracają uwagę na to by póki czuje się znieczulenie to nie jeść. Starać się nie palić papierosów i nie „bawić się” oraz nie ruszać powstającego skrzepu. Implant zęba to koszt od 2 500 zł do 4 000 zł dlatego warto się postarać by jego gojenie było jak najlepsze.

Zalecenia zaraz po implantacji zęba:

  • Przykładać w okolice rany chłodny kompres do policzka, nie do środka jamy ustnej. Ma to na celu zmniejszyć ból i ograniczyć obrzęk. Zimne okłady można stosować jedynie w pierwszych godzinach/ dobie po zabiegu i każdorazowo nie dłużej niż 30 minut (jak poinstruował lekarz w gabinecie po zabiegu).
  • Jeśli lekarz założył jałowy tampon do zagryzienia, należy go trzymać w jamie ustnej zgodnie z zaleceniami.
  • Nie można nagrzewać bolącej okolicy pozabiegowej. Nie stosujemy ciepłych okładów i nie opalamy się.
  • W czasie gdy znieczulenie miejscowe działa nie należy jeść i pić.
  • Nie należy dotykać rany palcem, językiem.
  • Nie można myć zębów.
  • Po ustąpieniu znieczulenia nie można jeść twardych pokarmów, ani pokarmów o skrajnych temperaturach, czyli bardzo zimnych i gorących. Unikać należy również ostrych/pikantnych potraw.
  • Nie należy pić alkoholu ani palić papierosów, przez 5-7, a niektórzy implantolodzy wymagają nawet 10 dni, od zabiegu. Używki te zmniejszają zdolności regeneracyjne tkanek, czyli utrudniają gojenie.
  • W pierwszej dobie powinno się ograniczyć otwieranie jamy ustnej i mówienie.
  • Stosować zgodnie z instrukcją zalecone leki przeciwbólowe i przepisany antybiotyk.
  • W razie nadmiernego krwawienia, znacznego bólu, lub jakichkolwiek niepokojących objawów, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
  • Prowadzenie pojazdów mechanicznych przez 12 godzin po zabiegu wymaga wzmożonej ostrożność.
  • Pamiętaj, lekarz wydaje zalecenia ogólne ale też indywidualnie dobiera ich modyfikację dla każdego pacjenta.

Zalecenia po wszczepieniu implantu, do czasu wygojenia się rany

Przez około dwa tygodnie następuje pierwszy etap gojenia się rany po wszczepieniu implantu. Zalecenia wydane na pierwsze dwie godziny, czy jeden dzień po zabiegu różnią się od tych które należy przestrzegać w pierwszych około dwóch tygodniach.

Zalecenia po implantacji, do czasu wygojenia się rany (około 2 tygodnie):

  • Dbaj szczególnie o higienę jamy ustnej, miejsce pozabiegowe nie czyść szczoteczką do zębów, ani wykałaczką.
  • Nie pal papierosów i nie pij alkoholu.
  • Stosuj płukanki antyseptyczne polecane przez lekarza 2-4 x dziennie, bez robienia podciśnienia w buzi.
  • Po każdym posiłku bardzo delikatnie przepłucz ustna wodą, tak by wypłukać resztki pokarmowe.
  • Przez 2 tygodnie nie wykonuj prac wymagających nadmiernego wysiłku fizycznego, nie uprawiaj forsującego sportu.
  • Przez okres gojenia się rany zrezygnować z sauny.
  • Nie śpij na stronie pozabiegowej.
  • Przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych, które wyznaczył lekarz. Wizyty kontrolne wyznaczone są najczęściej: 1-2 dni po zabiegu pierwsza kontrolna wizyta, natomiast po około tygodniu druga na zdjęcie szwów.

rozne rodzaje implantow zebowych gwinty korony porcelanowe i podpis ze niezaleznie od rodzaju zalecenia pozabiegowe sa prawie zawsze takie same

Jadłospis po wszczepieniu implantu zęba

Po wszczepieniu implantu zęba obowiązuje specjalny jadłospis składający się z miękkiego i półpłynnego pożywienia. W czasie gdy działa znieczulenie należy unikać jakiegokolwiek jedzenia, tak by nie przygryźć się przypadkowo oraz by nie uszkodzić rany pozabiegowej. W tym czasie można popijać wodę w temperaturze pokojowej. Po ustąpieniu znieczulenia można zjeść półpłynne pożywienie o temperaturze pokojowej np. jogurt, serek, budyń.

W czasie gojenia się rany po wszczepieniu implantu zęba należy zaprzestać jedzenia twardych i lepkich produktów spożywczych np. orzeszków czy cukierków krówek. Po pierwsze twarde pożywienie może mechanicznie uszkodzić gojące się tkanki. Po drugie ciągnące się pożywienie może być bardzo trudne do wyczyszczenia z założonych szwów w dziąśle.
Unikaj zimnych i gorących pokarmów po implantacji. Nie jedz pikantnych, ostrych, lepkich i twardych pożywień. Pozostań przez 7-14 dni na półpłynnej diecie. Unikaj palenia papierosów i picia alkoholu w czasie gojenia się implantu.

Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba?

Zabieg wszczepienia implantu zęba zawsze wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego sam zabieg nie jest bolesny. W trakcie „odpuszczania” znieczulenia i po jego ustąpieniu odczuwalny jest ból, najczęściej ból małego lub średniego natężenia. W takich sytuacjach chirurg zaleca ogólnodostępne środki przeciwbólowe, do stosowania zgodnie z zasadami opisanymi w ulotce, lub przepisuje na receptę środki przeciwbólowe do stosowania przez określony czas. Najczęściej po paru dniach pacjent nie odczuwa uciążliwych dolegliwości bólowych.

Wydawać nam się może, że zasada im mniejszy zabieg, czy mała ilość wszczepianych implantów, tym mniejszy i krótszy ból, nie zawsze się to sprawdza. Każdy organizm reaguje indywidualnie na ten sam zabieg. W związku z powyższym, poziom odczuwanego bólu u każdego może być inny.

Dobra rada. Im lepiej przygotowujesz się i swoją jamę ustną do zabiegu wszczepienia implantu tym prawdopodobieństwo wielu niekomfortowych objawów pozabiegowych może znacznie się obniżyć.

Jak długo goją się dziąsła po implantach?

Dziąsła czyli tkanki miękkie jamy ustnej goją się relatywnie szybko po zabiegu wszczepienia implantu. Najczęściej po 7 – 10 dniach rany w dziąsłach są wygojone, a szwy usunięte.
By dziąsła szybko się wygoiły należy przed zabiegiem mieć je zdrowe, unikać palenia papierosów a po zabiegu przestrzegać zasad dietetycznych i higienicznych.

Dobra rada. Pamiętaj, że po wygojeniu się dziąseł i założeniu rekonstrukcji protetycznej na implant warto przestrzegać zasad idealnej higieny jamy ustnej i zaleceń jak czyścić właściwie implant. 

Szaro-żółtawy nalot w miejscu rany po wszczepieniu implantu

Proces gojenia się rany składa się paru następujących po sobie etapów. Jednym z nich jest „brzydki” wygląd szaro-żółtych tkanek, które mogą niepokoić pacjentów.

Jeśli widzisz szaro-żółte masy tkanek w zębodole ale:

  • nie ma dolegliwości bólowych,
  • nie czuje się brzydkiego zapachu,
  • brak opuchlizny,
  • nie ma ogólnych objawów chorobowych organizmu,

to taki wygląd tkanek prawdopodobnie nie jest powodem do niepokoju i potrzeby pilnej wizyty kontrolnej. Pamiętaj, jeśli coś Cię niepokoi lekarz przyjmie Cię na nieplanowej wizycie kontrolnej pozabiegowej. Umów się i sprawdź, czy rana pozabiegowa goi się prawidłowo?

Jak długo występuje opuchlizna po implancie zęba?

Po wkręceniu implantu zęba, czyli po wykonaniu zabiegu chirurgicznego, może powstać opuchlizna utrzymujące się od paru do nawet parunastu dni.

Warto wiedzieć.
Jeśli zabieg był rozległy i dotyczył wielu miejsc z procedurami dodatkowymi np. podniesieniem dna zatoki, to:

  • dyskomfort,
  • ból,
  • opuchlizna miejscowa,
  • opuchlizna twarzy,
  • zasinienie skóry

mogą utrzymywać się nawet do 10 dni.

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne po wszczepieniu implantu?

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć już w parę dni, czy tygodni po wszczepieniu implantów. Jeśli dziąsło się wygoiło i nie ma powikłań pozabiegowych, to ortodonta może zacząć pierwszy etap leczenia.

Najważniejszą zasadą w tym czasie jest brak przesunięć zębowych w kierunku wszczepionej śruby implantu. Zaplanowana przestrzeń na rekonstrukcję protetyczną powinna pozostać według wcześniejszych ustaleń.

Jeśli pacjent będzie miał leczenie wady zgryzu nakładkami ortodontycznymi, to w cyfrowym planie leczenia widać, że zęby wokół luki nie ulegają przemieszczeniom w trakcie gojenia się wszczepu zęba.

Uwaga, jeśli jest to możliwe dentyści polecają leczenie ortodontyczne przed wszczepieniem implantu. Porozmawiaj o tym ze swoim implantologiem.

Bibliografia

  • Implantologia stomatologiczna M.S. Block red. wyd. pol. Mariusz Duda Wyd. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia B. Koeck W. Wagner red. wyd. pol. Stanisław Majewski, Wyda. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia Estetyczna – Zasady postępowania z tkankami miękkimi i twardymi. Patrick Palacci, Ingvar Ericsson Wyd. Wydawnictwo Kwintesencja

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia implantologicznego. Pamiętaj implant to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i  jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Zalecenia pozabiegowe dedykowane dla siebie otrzymasz jedynie od swojego lekarza. Artykuł nie jest sponsorowany.

Masz pytania? Pytaj ! Chętnie odpowiem i podejmę dyskusję w komentarzach.  A.Czechumska

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI