ZDJĘCIE CEFALOMETRYCZNE – po co ortodoncie?

Siedząca tyłem stomatolog na ekranie komputera widzi zdjęcie cefalometryczne pacjenta

ZDJĘCIE CEFALOMETRYCZNE – po co ortodoncie boczne zdjęcie rtg czaszki? co to jest analiza cefalometryczna?

Wada zgryzu to problem natury zębowej, zębowo-wyrostkowej lub nawet kostnej.

Dobry ortodonta za złoty standard uważa przeprowadzenie pełnej diagnostyki :

  • przy pomocy zarówno badania na fotelu,
  • jak też analizy modeli gipsowych zębów,
  • czy badań dodatkowych –  analizy radiologicznej. Do tych ostatnich zaliczamy zdjęcie panoramiczne zębów oraz miej znane zdjęcie cefalometryczne.

Czym jest zdjęcie cefalometryczne?

Zdjęcie cefalometryczne wykonuje się u pacjentów dorosłych i części dzieci przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

Zdjęcie boczne czaszki, czyli zdjęcie cefalometryczne, służy ortodoncie do uzyskania wiedzy jakie kształty i relacje kości i tkanek miękkich ma pacjent.

Jest to o tyle ważne, że zęby są w kości umieszczone pod różnymi kątami, a kość np. żuchwy ustawiona jest pod innym kątem do kości podniebienia. Wszystkie te ważne kąty, analizuje ortodonta podczas tzw. analizy cefalometrycznej na dostarczonym zdjęciu cefalometryczny.

Do tego celu używa ekierki i kątomierza  lub specjalnego oprogramowania komputerowego.

Od uzyskanych wyników, najróżniejszych kątów ustawień zębów w stosunku do siebie nawzajem, czy w odniesieniu do kości lub relacji różnych kości szczęki, żuchwy i czaszki zależy określenie wady ortodontycznej a tym samym możliwości leczenia.

Jak wykorzystujemy zdjęcie cefalometryczne?

Może okazać się, że pacjent ma bardzo głęboko zachodzące na siebie zęby przednie, tak że dolnymi zębami niemal nagryza sobie podniebienie (tzw. zgryz głęboki), a na zdjęciu wyraźnie widać iż kości są ustawione w tzw. zgryzie otwartym.

Ortodonta, musi dysponować takim zdjęciem by nie popełnić błędu diagnostycznego i nie przeprowadzić błędnego leczenia.

Inaczej leczy się zgryz głęboki, a inaczej się leczy zgryz otwarty szkieletowy, w którym wraz z wiekiem zęby tak się ustawiły, że całkowicie kamuflują prawdziwą wadę.

Jest to tylko jeden z wielu przykładów na przydatność zdjęcia cefalometrycznego.

Dodatkowe korzyści

Zdjęcie cefalometryczne pokazuje również początkowy odcinek kręgosłupa. Pozwala to na ocenę wieku kostnego młodego pacjenta lub prześledzeniu ewentualnych patologii mogących wystąpić na tym odcinku.

Na zdjęciu tym lekarz może ocenić szerokości dróg oddechowych. Jest to ważna informacja gdy przerośnięty jest tzw. trzeci migdał lub pacjent zmaga się z bezdechami nocnymi lub chrapaniem. Analiza danych może wskazać na konieczność konsultacji z laryngologiem lub chirurgiem.

Uwidocznione są również prawie wszystkie elementy kostne czaszki, w związku z czym zdjęcie to jest  badaniem przesiewowym w kierunku wielu zmian jakościowych czy strukturalnych. Nie raz można przeczytać, iż dentysta był pierwszym który zdiagnozował problemy oczodołu, zatok czy elementów czaszki właśnie na podstawie zdjęć radiologicznych.

Ze względu na wiele korzyści jakie płyną ze zrobienia zdjęcia cefalometrycznego, każdy ortodonta zaleca jego wykonanie przed leczeniem ortodontycznym.

Dygresje autorki

Nie bójmy się zdjęć zlecanych przez dentystów.  Są one nie tylko niezbędne w diagnostyce stomatologicznej, ale także mogą pomóc w rozwiązaniu  innych  problemów zdrowotnych np. laryngologicznych.

Cyfrowa radiografia pozwala zminimalizować promieniowanie  rentgenowskie do dawek tak minimalnych, że istnieją zaledwie pojedyncze przeciwskazania do jego wykonania .

Wykonanie zdjęcia trwa parędziesiąt sekund, a cena wynosi od 75 do 100 zł.

Chętnie odpowiem na pytania, piszcie proszę w Komentarzach.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI