Kolejne badania potwierdzają, jak ważny dla naszego ogólnego zdrowia jest stan uzębienia.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Rutgers School of Health Professions (USA) wykazują znaczący związek między brakami zębowymi a otyłością. Jest to szczególnie widoczne u osób starszych.
W badaniu wzięło udział 1765 osób w wieku od 65 do 89 lat. Byli to pacjenci leczeni w Rutgers School of Dental Medicine w latach 2016–2022. Celem badania było ocenienie związku między liczbą zachowanych zębów a wskaźnikiem masy ciała (BMI). Zastosowano metodę statystyczne skorygowanej o takie czynniki jak: wiek, płeć, oraz stan zdrowia. Wyniki były jednoznaczne -około 73% uczestników badania miało nadwagę lub otyłość. Mediana liczby pozostałych zębów wynosiła 20, co jest nieco poniżej progu 21 zębów niezbędnych do zachowania funkcji żucia.
Brak każdej pary przeciwstawnych zębów trzonowych znacząco podwyższa prawdopodobieństwo otyłości. Zęby trzonowe są niezbędne do przeżuwania i ułatwiają spożywanie zdrowej żywności, takiej jak np. surowe warzywa i owoce. Dr Rena Zelig, główna autorka badania, wskazuje, że osoby z brakami zębowymi, szczególnie seniorzy, mogą mieć trudności z przeżuwaniem. Prowadzi to do wybierania łatwiejszych do spożycia, ale mniej zdrowych produktów. Produkty te mają zazwyczaj wyższą zawartość kalorii, tłuszczu i cukru, co prowadzi do przyrostu masy ciała.
Jakie wnioski wysunęła autorka badania? Więcej szczegółów o nim znajdziesz w Nowym Gabinecie Stomatologicznym nr 5 (146) 2024 w artykule pod tytułem „Braki uzębienia przyczyniają się do otyłości”.